Google Analytics’te Gelişmiş Segmentleri Neden Kullanmalıyız? 0

yazaraykutalcelikGoogle Analytics, bizlere çok sayıda farklı veriyi içeren birçok raporu sunar. Günlük, haftalık ve aylık ziyaretçi sayınızdan tutun da mobil cihazlar aracılığı ile sitenize gelen kullanıcıların hedef dönüşüm oranlarına kadar çok sayıda geniş çaplı bilgiyi takip edebilirsiniz. Fakat verileri segmentlere ayırıp analiz edemezseniz bu veri karmaşası içerisinde kaybolursunuz. Ziyaretçilerinizi farklı segmentlere ayırıp bu segmentleri birbiri ile karşılaştırabilme imkanı Google Analytics’in sunduğu en güçlü özelliklerdendir.

Segmentleri kısaca web sayfalarımıza yapılan ziyaretleri belirli kriterlere göre gruplandırmak olarak tanımlayabiliriz. Segmentleme esasında bir filtre gibi çalışır, örneğin sitenizde dönüşüm olarak belirlediğiniz hedefi gerçekleştiren kullanıcılar ya da sitenizde 5 dakikadan fazla duran kullanıclar gibi segmentler belirleyebilirsiniz.

Google Analytics’in gelişmiş segmentler özelliğini kullanarak çeşitli boyutlar ve metrikler arasından dilediğimiz kriterlere uyan segmentleri oluşturabiliriz. Tek seferde birden fazla segmenti kullanarak, farklı kriterlere uyan kitlelerin davranışlarını birbirleri ile kıyaslayabiliriz.

Özellikle yüksek trafikli sitelerde toplu verilere bakarak karar almak oldukça zordur. Satış getiren ve getirmeyen müşterileriniz arasındaki farklılığın ne olduğunu derinlemesine öğrenmek kolay olmayacaktır. Hangi sayfaların size satış getiren adımlar içerisinde olduğunu bilmeniz çok önemlidir.

Satış getiren ve satış getirmeyen ziyaretçiler olarak iki farklı segment oluşturup, bu iki grup tarafından yapılan ziyaretleri karşılaştırabilir, bu iki kitle arasındaki davranış farklılıklarını tespit edebilirsiniz. Örneğin satışa dönen kullanıcıların belirli bir sayfayı ziyaret ettiğini yakalayabilirsiniz ya da satışa dönen kullanıcıların, satışını yaptığınız ürünün tanıtım videosunu izleyen kullanıcılar olduğunu tespit edebilirsiniz. Bu durumda satışa dönüşmeyen kullanıcılara bu videoyu izletmenin yollarını aramak gerekebilir. Belki de kullanıcılar sayfaya girildiğinde pop-up açıp bu videoyu otomatik olarak başlatmak iyi bir seçenek olabilir

Bir gelişmiş segment oluşturmak için; sayfanın en üstündeki “Segment Ekle” bölümüne tıklayın ve “+Yeni Segment”i seçin. Aşağıdaki gibi seçenekler göreceksiniz.

ekran-resmi-2016-11-14-23-24-42

İlk olarak daha sonradan kolayca ulaşabilmeniz için segmentinize bir isim verin. Google Analytics’te bulunan hemen hemen bütün boyut ve metriklerin yazılı olduğu bir liste karşınıza gelecek. Segment oluştururken istediğiniz öğenin içerilmesini ya da içerilmemesini seçebilirsiniz. Burada RegEx’i de kullanabilirsiniz.

ekran-resmi-2016-11-14-23-27-29

Boyutlar yeşil, metrikler mavi renkle gösterilir. VEYA ve VE komutlarını kullanarak bu alanlardan birkaç tane oluşturabilirsiniz. VEYA ve VE komutlarını birbirine karıştırmamaya dikkat edin. VE komutu seçtiğiniz iki kitlenin kesişim kümesini içerir. VEYA komutu ise veri kümenizdeki herhangi bir veri ile eşleştiğinde çalışır.

Birlikte birkaç örnek segment yapalım;

Erkek ve Kadın Ziyaretçilerin Karşılaştırılması

Erkek ve Kadın kullanıcılar için iki farklı segment oluşturacağız. Daha sonrada bu iki segmenti birbiri ile karşılaştırarak çıkarımlarda bulunacağız. Segment Ekle> +Yeni Segment diyerek gelen alanda Demografi kısmında cinsiyet:male, Yaş: 25-34’ü seçiyorum. Male 25-34 adını verip kaydediyorum. Aynısını kadınlar içinde oluşturup kaydettikten sonra, 25-34 yaş arasındaki erkek ve kadın kullanıcı davranışlarını karşılaştırıp analiz edebilirim.

ekran-resmi-2016-11-14-23-56-32

Yeni ziyaretçiler ve Geri dönen ziyaretçilerin Karşılaştırılması

Boyutlarımızı filtreleyerek sitemize daha önceden hiç girmemiş kullanıcıları ve tekrar gelen kullanıcıları segmentleyebiliriz.

Koşullar>Kullanıcı Türü>şunu içerir: New Visitor adımlarını izleyerek bu segmenti oluşturabilirsiniz. Bu ziyaretçilerin cihazlarında daha önce sitenize girdiklerine dair çerez bulunmamaktadır. (yani bu kullanıcılar sitenize daha önceden gelmiş fakat çerezlerini silmiş kullanıcılar da olabilir)ekran-resmi-2016-11-15-00-26-58

Hedeflemeyi biraz daha spesifikleştirmek için VE kombinasyonu ile Kaynak/araç>şunu içermez: (direct) / (none) adımlarını izleyebilirsiniz. Sitenize direct olarak giren kullanıcılar muhtemelen sitenize daha önceden gelmiş ve sizi bilen kullanıcılardır, bunları da hariç tutmak yeni ziyaretçi kitlesine daha doğru bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.
ekran-resmi-2016-11-15-01-15-08

Benzer şekilde sitenize geri dönen kullanıcılar için de bir segment oluşturup, bu iki segmenti detaylı bir biçimde karşılaştırın. Aralarındaki farklılıkları tespit etmeye çalışın.

Gelişmiş segmentler, Google Analytics’de derinlemesine analizler yapmak için mutlaka kullanmamız gereken bir özellik. Kullanıcıların sitenizde nasıl davrandıklarını öğrenmek ve farklı kullanıcıların davranışlarının nelere göre değişkenlik gösterdiğini keşfetmek için gelişmiş segmentleri kullanmak kaçınılmaz.

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link