Google Analytics’de Özel Rapor (Custom Report) Oluşturma 0

Google Analytics hali hazırda bizlere sağladığı bir çok hazır raporla dijital pazarlama faaliyetlerimizin ölçümlenmesinde kilit bir rol oynuyor. Fakat bazı durumlarda bu hazır raporlar yeterli gelmeyebiliyor. Bu noktada ise Analytics’in özel rapor oluşturma bölümünden ihtiyaç duyduğumuz verileri içerecek özelleştirilmiş raporları hazırlayarak çözüm üretebiliriz.

Google Analytics ile daha önceden fazla haşır neşir olmamış arkadaşlar için özel raporları nasıl oluşturabilirizin cevabını temel unsurlardan kısaca bahsettikten sonra maddeler halinde vereceğim;

Google Analytics’de iki temel bileşen var. Bunlar “Metrik ve Boyut”

Metrik, ziyaretçilerin sitemizle nasıl etkileşime geçtiğinin nitel bir ölçümüdür. Raporumuzdaki sütunları temsil eder.

Boyutlar ise metriklerimizi düzenlemek için kullanabileceğimiz, bir ziyaretçi veya sayfaya ait karakteristiktir. Raporumuzdaki satırları temsil eder. Her raporda en fazla beş boyut yer alabilir, bunlardan biri ölçmek istediğimiz ana boyut, diğerleri ise daha derine inmek için kullanabileceğimiz dört alt boyuttur.

Özel raporumuzu oluşturmaya başlamadan önce raporumuzun neler içermesini istediğimize dair bir taslak hazırlamamız işimizi kolaylaştıracaktır. Unutmamanız gereken metrikleri ve boyutları bir araya getirirken bazı kısıtlamalar bulunduğudur. Geçerli boyut-metrik kombinasyonlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şimdi birlikte örnek bir rapor hazırlayalım;

Örnek olarak AdWords reklamlarımda yer alan “long tail” kelimelerin performansını takip edebildiğim özel bir rapor oluşturmak istiyorum;

Adım 1- Öncelikle üst navigasyondan “Özelleştirme” seçeneğine tıklayın. Burada tüm raporlarınızın kayıtlı olduğu genel bakış sayfasına yönlendirileceksiniz. Yeni rapor oluşturmak için “+ Yeni Özel Rapor” düğmesine tıklayın.

ekran-resmi-2016-10-22-23-00-57

ekran-resmi-2016-10-22-22-37-18

Adım 2- İkinci adım olarak oluşturacağınız özel rapora bir isim verin. Ben oluşturacağım bu rapora “AdWords Long Tail Keyword Performance” adını veriyorum. Gittikçe fazla özel raporunuz olacağı için raporunuza basit ve anlaşılır bir isim vermeye gayret edin.

ekran-resmi-2016-10-22-23-00-32

Adım 3- Filtrenizi oluşturun. Oluşturacağımız özel raporu tüm veriler üzerinden oluşturmak zorunda değiliz. Rapora özel filtreler kullanabiliriz. Filtre kutusunun içindeki açılır oka tıkladığınızda tüm boyutları içeren bir liste açılacaktır. Buradan raporunuzda yer almasını istediğiniz verileri seçebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-22-22-56-04

Ben AdWords özelinde bir rapor oluşturacağım için filtre bölümünde Kaynak / Araç > tam eşleşme, google / cpc şeklinde bir filtre oluşturuyorum. Ayrıca ikiden fazla kelime öbeğinden oluşan kelimelerin performansını takip etmek istediğim için regex kullanıyorum. (regex konusuna detaylarıyla birlikte başka bir yazıda değineceğim). Filtre olarak Anahtar Kelime > regex ^[^.\s-]+([.\s-]+[^.\s-]+){3}$ şeklinde bir filtre oluşturuyorum.

ekran-resmi-2016-10-22-23-00-16

Adım 4- Özel bir rapor oluştururken Gezgin (explorer), Düz Tablo (flat table), Harita Yerleşimi ya da Dönüşüm Hunisi rapor türlerinden birini seçiyoruz. Gezgin rapor türünde metriklerimizi seçip, seçtiğimiz boyut ile ilgili metrikler üzerinden detaya inebiliriz.

Düz tablo raporu ise bize iki boyutu yan yana analiz etme imkanı sunar. Ayrıca 25’e kadar farklı metrik seçip raporumuza ekleyebiliriz. Buradaki fark diğer boyutu görebilmek için bir boyutun detayına inmemize gerek olmamasıdır. Örneğin, kaynak tarafından bir anahtar kelime performansını karşılaştırmak isteseydik, kaynak performansını görebilmek için anahtar kelimeye tıklamamız gerekecekti. Fakat düz tablo raporu ile her anahtar kelimeye ait performans verilerini her kaynak için tek bir sayfa üzerinde görebiliriz.

Ben sadece tek boyuta bakacağım için gezgin rapor türünü tercih ediyorum.

Adım 5- Boyutları seçmek. Boyutları seçmek için tek yapmamız gereken “+boyut ekle” (+add dimension) kutusuna tıklamaktır.

Açılır kutu açılacak ve liste halinde boyutlar arasında gezinerek seçim yapabilecek veya istediğiniz boyutu arama kutusuna yazarak bulabileceğiz. Benim ihtiyacım olan tek boyut Anahtar Kelime.

ekran-resmi-2016-10-22-23-19-47

Adım 6- Metrikleri seçmek. Düz tablo raporunda en fazla 25 metrik ekleyebiliyoruz. Google Analytics, açılan listede seçmiş olduğumuz boyutlar için geçersiz metrik çiftlerini otomatik olarak ayıklayacaktır. Bu sayede tekrar tekrar Google Help sayfasındaki geçerli çiftler tablosuna göz atmamız gerekmeyecektir. Benim raporum için, ben long tail AdWords kelimelerimin performansını analiz için İşlem sayısı, miktar, ürün geliri, oturum, ort. oturum süresi ve hemen çıkma oranı metriklerini takip etmek istiyorum.

ekran-resmi-2016-10-22-23-23-47

Adım 7- Rapor görünürlüğünü ayarlamak. Aynı giriş bilgilerine ait birden çok hesabımız var ise, raporumuzu bu profiller için de görünür kılmak gibi seçeneklerimiz var. Varsayılan olarak, oluşturduğumuz rapor sadece onu oluşturduğumuz profil üzerinden görünecektir. Bu ayarı değiştirmek için diğer profiller düğmesine tıklayıp ve raporun görünmesini istediğimiz hesapları seçmeliyiz.

ekran-resmi-2016-10-22-23-25-52

Adım 8- Raporu oluşturmak. Raporumuz için gerekli tüm seçimleri yaptıysak Kaydet (Save) düğmesine basabiliriz.

Adım 9- Raporu yönetmek. Raporumuzu oluşturduktan sonra genel bakış sayfasındaki listede kaydedilmiş olacaktır. Buradan raporumuza geri dönebilir ve istediğimiz zaman raporumuzu düzenleyebiliriz. Eğer bir müşteri adına bir hesap yönetiyorsak buradan rapora ait bir bağlantıyı müşterimizle paylaşabilir, veya raporu tümden silebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-22-23-29-59

Oluşturduğunuz özel bir raporu paylaşırken unutmamanız gereken, paylaşım bağlantısının raporun ilk oluşturulduğu halini yansıtacak olduğudur. Yani daha sonradan rapor üzerinde bir değişiklik yaparsanız bu değişiklik bağlantıyı paylaştığınız tarafa yansımayacaktır.

Açıkcası özel raporlarla yapabileceklerinizin hayal gücünüzle sınırlı olduğunu söyleyebilirim. İhtiyacınıza yönelik birçok veriyi istediğiniz şekilde özelleştirerek oluşturabilirsiniz. Özel raporlar kısmını istediğiniz gibi kurcalayın ve ellerinizi kirletin, analytics üzerinde kalıcı bir zarar vermezsiniz :) Analytics tarafında yapabileceklerinizi görmeniz açısından da oldukça faydalı olacaktır. Unutmayın bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu o işi aktif olarak icra etmektir!

 

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link