Google Analytics’de Özel Rapor (Custom Report) Oluşturma

Google Analytics hali hazırda bizlere sağladığı bir çok hazır raporla dijital pazarlama faaliyetlerimizin ölçümlenmesinde kilit bir rol oynuyor. Fakat bazı durumlarda bu hazır raporlar yeterli gelmeyebiliyor. Bu noktada ise Analytics’in özel rapor oluşturma bölümünden ihtiyaç duyduğumuz verileri içerecek özelleştirilmiş raporları hazırlayarak çözüm üretebiliriz.

Google Analytics ile daha önceden fazla haşır neşir olmamış arkadaşlar için özel raporları nasıl oluşturabilirizin cevabını temel unsurlardan kısaca bahsettikten sonra maddeler halinde vereceğim;

Google Analytics’de iki temel bileşen var. Bunlar “Metrik ve Boyut”

Metrik, ziyaretçilerin sitemizle nasıl etkileşime geçtiğinin nitel bir ölçümüdür. Raporumuzdaki sütunları temsil eder.

Boyutlar ise metriklerimizi düzenlemek için kullanabileceğimiz, bir ziyaretçi veya sayfaya ait karakteristiktir. Raporumuzdaki satırları temsil eder. Her raporda en fazla beş boyut yer alabilir, bunlardan biri ölçmek istediğimiz ana boyut, diğerleri ise daha derine inmek için kullanabileceğimiz dört alt boyuttur.

Özel raporumuzu oluşturmaya başlamadan önce raporumuzun neler içermesini istediğimize dair bir taslak hazırlamamız işimizi kolaylaştıracaktır. Unutmamanız gereken metrikleri ve boyutları bir araya getirirken bazı kısıtlamalar bulunduğudur. Geçerli boyut-metrik kombinasyonlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şimdi birlikte örnek bir rapor hazırlayalım;

Örnek olarak AdWords reklamlarımda yer alan “long tail” kelimelerin performansını takip edebildiğim özel bir rapor oluşturmak istiyorum;

Adım 1- Öncelikle üst navigasyondan “Özelleştirme” seçeneğine tıklayın. Burada tüm raporlarınızın kayıtlı olduğu genel bakış sayfasına yönlendirileceksiniz. Yeni rapor oluşturmak için “+ Yeni Özel Rapor” düğmesine tıklayın.

ekran-resmi-2016-10-22-23-00-57

ekran-resmi-2016-10-22-22-37-18

Adım 2- İkinci adım olarak oluşturacağınız özel rapora bir isim verin. Ben oluşturacağım bu rapora “AdWords Long Tail Keyword Performance” adını veriyorum. Gittikçe fazla özel raporunuz olacağı için raporunuza basit ve anlaşılır bir isim vermeye gayret edin.

ekran-resmi-2016-10-22-23-00-32

Adım 3- Filtrenizi oluşturun. Oluşturacağımız özel raporu tüm veriler üzerinden oluşturmak zorunda değiliz. Rapora özel filtreler kullanabiliriz. Filtre kutusunun içindeki açılır oka tıkladığınızda tüm boyutları içeren bir liste açılacaktır. Buradan raporunuzda yer almasını istediğiniz verileri seçebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-22-22-56-04

Ben AdWords özelinde bir rapor oluşturacağım için filtre bölümünde Kaynak / Araç > tam eşleşme, google / cpc şeklinde bir filtre oluşturuyorum. Ayrıca ikiden fazla kelime öbeğinden oluşan kelimelerin performansını takip etmek istediğim için regex kullanıyorum. (regex konusuna detaylarıyla birlikte başka bir yazıda değineceğim). Filtre olarak Anahtar Kelime > regex ^[^.\s-]+([.\s-]+[^.\s-]+){3}$ şeklinde bir filtre oluşturuyorum.

ekran-resmi-2016-10-22-23-00-16

Adım 4- Özel bir rapor oluştururken Gezgin (explorer), Düz Tablo (flat table), Harita Yerleşimi ya da Dönüşüm Hunisi rapor türlerinden birini seçiyoruz. Gezgin rapor türünde metriklerimizi seçip, seçtiğimiz boyut ile ilgili metrikler üzerinden detaya inebiliriz.

Düz tablo raporu ise bize iki boyutu yan yana analiz etme imkanı sunar. Ayrıca 25’e kadar farklı metrik seçip raporumuza ekleyebiliriz. Buradaki fark diğer boyutu görebilmek için bir boyutun detayına inmemize gerek olmamasıdır. Örneğin, kaynak tarafından bir anahtar kelime performansını karşılaştırmak isteseydik, kaynak performansını görebilmek için anahtar kelimeye tıklamamız gerekecekti. Fakat düz tablo raporu ile her anahtar kelimeye ait performans verilerini her kaynak için tek bir sayfa üzerinde görebiliriz.

Ben sadece tek boyuta bakacağım için gezgin rapor türünü tercih ediyorum.

Adım 5- Boyutları seçmek. Boyutları seçmek için tek yapmamız gereken “+boyut ekle” (+add dimension) kutusuna tıklamaktır.

Açılır kutu açılacak ve liste halinde boyutlar arasında gezinerek seçim yapabilecek veya istediğiniz boyutu arama kutusuna yazarak bulabileceğiz. Benim ihtiyacım olan tek boyut Anahtar Kelime.

ekran-resmi-2016-10-22-23-19-47

Adım 6- Metrikleri seçmek. Düz tablo raporunda en fazla 25 metrik ekleyebiliyoruz. Google Analytics, açılan listede seçmiş olduğumuz boyutlar için geçersiz metrik çiftlerini otomatik olarak ayıklayacaktır. Bu sayede tekrar tekrar Google Help sayfasındaki geçerli çiftler tablosuna göz atmamız gerekmeyecektir. Benim raporum için, ben long tail AdWords kelimelerimin performansını analiz için İşlem sayısı, miktar, ürün geliri, oturum, ort. oturum süresi ve hemen çıkma oranı metriklerini takip etmek istiyorum.

ekran-resmi-2016-10-22-23-23-47

Adım 7- Rapor görünürlüğünü ayarlamak. Aynı giriş bilgilerine ait birden çok hesabımız var ise, raporumuzu bu profiller için de görünür kılmak gibi seçeneklerimiz var. Varsayılan olarak, oluşturduğumuz rapor sadece onu oluşturduğumuz profil üzerinden görünecektir. Bu ayarı değiştirmek için diğer profiller düğmesine tıklayıp ve raporun görünmesini istediğimiz hesapları seçmeliyiz.

ekran-resmi-2016-10-22-23-25-52

Adım 8- Raporu oluşturmak. Raporumuz için gerekli tüm seçimleri yaptıysak Kaydet (Save) düğmesine basabiliriz.

Adım 9- Raporu yönetmek. Raporumuzu oluşturduktan sonra genel bakış sayfasındaki listede kaydedilmiş olacaktır. Buradan raporumuza geri dönebilir ve istediğimiz zaman raporumuzu düzenleyebiliriz. Eğer bir müşteri adına bir hesap yönetiyorsak buradan rapora ait bir bağlantıyı müşterimizle paylaşabilir, veya raporu tümden silebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-22-23-29-59

Oluşturduğunuz özel bir raporu paylaşırken unutmamanız gereken, paylaşım bağlantısının raporun ilk oluşturulduğu halini yansıtacak olduğudur. Yani daha sonradan rapor üzerinde bir değişiklik yaparsanız bu değişiklik bağlantıyı paylaştığınız tarafa yansımayacaktır.

Açıkcası özel raporlarla yapabileceklerinizin hayal gücünüzle sınırlı olduğunu söyleyebilirim. İhtiyacınıza yönelik birçok veriyi istediğiniz şekilde özelleştirerek oluşturabilirsiniz. Özel raporlar kısmını istediğiniz gibi kurcalayın ve ellerinizi kirletin, analytics üzerinde kalıcı bir zarar vermezsiniz :) Analytics tarafında yapabileceklerinizi görmeniz açısından da oldukça faydalı olacaktır. Unutmayın bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu o işi aktif olarak icra etmektir!

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

MHP ve İyi Parti’nin Google Reklam Savaşı Kızıştı: Yeni Hamle MHP’den

24 Haziran‘daki erken seçime çok az bir süre kaldı ve partiler, seçim kampanyalarına iyice hız vermiş durumda. Seçime girecek partilerden biri olan İYİ Parti son günlerde yaptığı yaratıcı ve esprili hamleler yapmıştı hatırlarsanız. Tam da bu hamlelerin sonrasında, İyi Parti’nin hiç beklemediği bir karşı atak da MHP’den geldi.

Google’de “İyi Parti” kelimesine reklam veren MHP, arama yapan kullanıcıları “Ülkücülük MHP’de Olur | Başbuğ Alparslan Türkeş” sözleri ile kendi web sitesine yönlendirdi. Son zamanlarda Adwords’te yaratıcı işler yapan İyi Parti ekibinin “brand” yani “marka” kelimesine verilen bu reklam, İyi Parti’nin bu kelime grubuna çok da önem vermediğini ortaya çıkardı. Yani anlayacağınız, İyi Parti gol ararken, topu kendi ağlarında görmüş oldu.

Önümüzdeki dönemlerde reklam savaşları nasıl bir ivme ile devam eder bilinmez, şu anda durum eşitlenmiş gibi, siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sadakat Programlarında Geçmişten Günümüze Türkiye

Türkiye’ de Sadakat Programlarının temeli, Interlink Şirketler Grubu tarafından 1991 yılında atılmış bulunmakta. 1987 yılında %100 yerli sermaye olarak kurulan Interlink, ilk senelerinde Direkt Pazarlama yöntemiyle çoğunluğu elektronik olan ürünler satmaktaydı. Bu süreçte de Takse, TV Satış Kanalı, Kredi Kartı Taksitlendirme gibi Türkiye’ nin birçok kayda değer ilkini gerçekleştirdi. Bu ilklerden en önemlisi ise Sadakat Programları oldu. O zamanların büyük bankalarından olan Pamuk Bank’ ın Pamuk Para projesi, banka ve Interlink ortak çalışmasıyla hayata geçti. Şimdiki dijital sistemlerin aksine, o günün teknolojisiyle bütün imkanlar kullanılarak yapılan bu projede müşteriler, kredi kartı ekstrelerinin ekinde o ay yapmış oldukları harcamalarından kazandıkları puan miktarlarını görmekteydiler. Kendilerine dağıtılan basılı hediye kataloglarında da hangi hediyenin kaç puan olduğunu görüp, puanları istedikleri hediyenin puanına ulaştığında siparişlerini vermekteydiler. Bu siparişleri katalogların arkasında bulunan Hediye Talep Formlarını doldurup göndererek yapmaktaydılar. Hediyelerin seçilip kataloglara yerleştirilmesinden katalogların oluşturulup basılmasına, hediyelerin tedarik edilip gönderilmesinden ürün veya kargoda çıkan herhangi bir problemle ilgilenmeye kadar Pamuk Para projesinin tamamı Pamuk Bank – Interlink ortak çalışmasıyla yönetilmekteydi. 

Pamuk Para projesinin katkılarını gören diğer bankalar da hemen bu işe girmek istediler. O yıllarda aynı işleyiş içlerinde Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank’ ın da olduğu 22 bankaya daha uygulandı ve Türkiye’ de Sadakat Programları gerçek anlamda ilk bankalar kanalıyla başlamış oldu. Takip eden yıllarda ise farklı sektörlerden firmaların, Puan Sisteminin bankalara yarattığı katma değeri görmesi çok uzun sürmedi. Bankalar kanalıyla onlar da bu sistemi uygulamak istediler ve Puan Sistemi onlara da açıldı. İşte o zaman, Türkiye’ de Sadakat Programları çığ gibi büyüdü. Puan Sistemi her sektörden çeşit çeşit firmaya uyarlandı ve gerek B2B, gerek B2C birçok markanın müşterisi (Bakkallar, Sigorta Acenteleri, Lastik Bayileri, Satış Temsilcileri, Son Tüketiciler, Boya Ustaları vb….) ilgili markalardan yaptıkları alımlar karşılığında puanlarını kazanıp hediyelerini sipariş etmeye başladılar ve bu müşterilerin marka sadakatleri arttı. 

Günümüzde büyük bir marka olmanın ilk kurallarından biri bir Sadakat Programı yürütüyor olmak. Bir marka ne kadar uzun yıllar bir Sadakat Programı yürütüyorsa o kadar fazla ve sağlıklı veriye sahip oluyor. Bu veriler Know – How ve Big Data konularında büyük avantajlar sağlamakta. Günümüzde markalar, hem kendi verilerinden yararlanarak, hem de ilgili kuruluşlardan yardımlar alarak yeni bir programa veya kampanyaya başlamadan onun başarılı olup olmayacağını görebilmekte. Tabii bunun için en başında iyi analizlerle bir yerden başlanması, sonrasında alınacak aksiyonlarda ise bu başlangıçtan yola çıkılması gerekmekte. İlk kampanyanızın başarılı olması tabii önemli ama başarısız olsa bile bir sonraki kurguyu ona göre değiştirmek önemli. 

Peki günümüzde Sadakat Programlarının geldiği son nokta nedir? Aslında Sadakat Programları temelinde bir oyundur. Belli kriterleri yerine getirir ve sondaki havuca ulaşırsınız. Bu havuca ulaşmak için aslında yıllarca kullanılmış tek kriter satın alma işlemiydi. Satın almanı gerçekleştir, puanını kazan ve hediyeni sipariş et. Daha sonralarda teknolojinin de gelişmesiyle araya başka kriterler girdi; İzle Kazan, Oyna Kazan, Kendini Göster Kazan vb. Bu aksiyonların hepsinin de genel adına “Gamificition (Oyunlaştırma) dendi. Oyunlaştırma, şu anda Sadakat Programlarının geldiği son nokta diyebiliriz. Burada kafalar biraz şöyle karışabilir; zaten Sadakat Programlarına temelde bir oyun demiştik, şimdi içindeki modüllere de mi oyun diyoruz? Ben buna aslında Sadakat Programları özünü buldu demek istiyorum. Artık firmalar diledikleri her kritere puan verebilir konumdalar. Buna en iyi örneklerden biri sigara içmeyi bırakan çalışanlarına puan kazandıran Vodafone diyebiliriz. Günümüzde sadece birkaç firma bu bahsettiğim teknolojilerin hepsine sahip, Oyunlaştırmalarla donatılmış portalları oluşturabilmekte. Dilerim ki zamanla eğitim videoları izletip, sorular çözdürüp, anketler doldurup, sosyal medyada paylaşımlar yaptırıp, oyunlar oynatıp puan dağıtılmasını sağlayabilen firma sayısı daha da artar ve Sadakat Programları sektörü artan rekabet sayesinde daha da büyür. Bunu ekonomi mezunu biri olarak gönülden söylediğimden emin olabilirsiniz.  

 

 

 

 

 

 

Bu kadar yaygın olması sebebiyle Türkiye’ de başarılı ticaretin altın kurallarından birinin Sadakat Programı uygulamak olduğunu söyleyebiliriz. Siz de firmanızda bir yenilik yapmak, varsa mevcut sisteminizi iyileştirmek veya son teknolojileri kullanarak Oyunlaştırma Dünyasına girmek istiyorsanız hemen doğru bir partnerle Sadakat Programı uygulamanızı başlatın derim. 

Bu yazı konuk yazarımız Can Taşçıoğlu tarafından yazılmıştır.

Can Taşçıoğlu hakkında:

1992 yılında doğan Can Taşcıoğlu eğitim hayatına Hisar Eğitim Vakfı’ yla başlayıp İstek Atanur Oğuz İlköğretim Okulu ve Lisesi ile devam etti. Lisede bir yaz Londra’ da bulunan Dulwich College’ da dil eğitimine katıldı. Üniversitede Koç’ un Ekonomi bölümünü %25 bursla kazandı. Üniversite yıllarında Koç Üniversitesi’ nin aktif kulüplerinden Pazarlama ve İşletme Kulübü gibi kulüplerinin köklü etkinliklerinde pek çok kez hem görev aldı, hem de katılımcı oldu ve kendini Pazarlama alanında geliştirdi. Gene Üniversite yıllarında Los Angeles’ da UCLA – Koç iş birliğiyle UCLA’ de seçmeli dersler aldı. Okuduğu dönemde MNG Kargo ve INTERLINK ŞİRKETLER GRUBU’ nda staj yaptı. Üniversiteden hemen sonra 1 yıllığına New York’ a yerleşti ve Manhattan Institute of Management’ ta Pazarlama alanında Setifika Programına katıldı. Aynı zamanda Venture X Yatırım Danışmanlığı firmasında staj yaptı. 

Türkiye’ ye döndükten sonra Sadakat Programlarında lider firma olan INTERLINK ŞİRKETLER GRUBU’ nun satış ekibinde Sistem Koordinatörlüğüne başladı. Günümüzde portföyünde AKBANK’ tan UNILEVER’ e, LUFTHANSA’ dan VODAFONE’ a birçok yerli ve çok uluslu firmanın farklı kanallarda Sadakat Programlarını yönetmekte. 

INTERLINK’ in Dijital Hediye Katalogu olan “Kurumsal B2C” ye eklettiği Sosyal Sorumluluk kategorisi sayesinde INTERLINK’ e Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’ nden 12. Birleşmiş Milletler Global Hedefi olan “Sorumlu Tüketim ve Üretim” dalında ödül aldırdı. Sonrasında ise Loyalty Magazine Awards’ da aynı projeyle bireysel olarak “Sadakat Programlarında Kırk Yaşın Altında Otuz Kişi” den biri seçildi ve son derece prestijli olan bu etkinlikte Tower of London’ da ödülünü aldı. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link