Google Analytics’de Düzenli İfadeler (Regular Expression) Nasıl Kullanılır?

yazaraykutalcelikGoogle Analytics’de en az bilinen konulardan birisi de düzenli ifadelerdir. Düzenli ifadeler kavramı kulağınıza pek tanıdık gelmemiş olabilir. Bunları daha çok orjinal isminde biliyoruz, konumuz RegEx yani Regular Expression. Bu konu oldukça karışık gibi görünse de aslında o kadar da zor değildir. Semboller özellikle de matematik sevmeyenlere her zaman kafa karıştırıcı gelmiştir. Ama bu yazımızdan sonra bu konuyu hemen herkes için çözmüş olacağımızı düşünüyorum. En azından elinizin altında bir rehber olarak tutup, sıkıştığınız zamanlarda yardım alabilirsiniz.

Regex’ler özellikle kapsamlı filtrelemeler yapmak ve karmaşık sayfaları takip etme de oldukça işinize yarayacak.

advancedsearch

1) .(nokta) karakteri herhangi tek bir karakter için kullandığımız semboldür. Ali. ifadesi Ali1, Ali2, Ali3 vs ile eşleşir fakat Ali20 ile eşleşmez. Çünkü 20 iki karakterden oluşmaktadır. Ne demiştik? Nokta karakteri sadece tek bir karakter için kullandığımız semboldür.

Ali.. ifadesi ise Ali10, Ali20, Ali30 vs ile eşleşir. Ali300 ile ise eşleşmez. Çünkü her bir nokta tek bir karakteri temsil eder. 300 ise üç karakterden oluşmaktadır. Eğer noktayı sembol yerine nokta olarak kullanmak isterseniz de noktadan önce ters eğik çizgi kullanmanız gerekir. Örneğin analytics hesabınızda şirket içi trafiği filtrelemek istiyorsanız I.P. adreslerini hariç tutmanız gerekir. Bu durumda da noktayı, nokta olarak kullanmanız gerekecektir. Bunun yolu da nokta ifadesinden önce ters eğik çizgi \ kullanmaktır.

171.216.181.444 gibi.

exclude-ips

2) ? (soru işareti) kendinden bir önceki elemanı yok sayar ya da kendinden önceki elemanlarla eşleşir. (Yukarıdaki örnektede bahsettiğimiz gibi soru işaretini, soru işareti olarak kullanmak istiyorsak, karakterin öncesinde ters eğik çizgi \ kullanmanız gerekir. (karışık bir cümle olduğunun farkındayım :) )

12? İfadesi 1 ile ve 12 ile eşleşir.

AB? İfadesi A ile ve AB ile eşleşir.

3) {} ifadesi önceki elemanın sayısını ölçer. 85{2} ifadesi sadece 855 ile eşleşir (burada 2, önceki elemandan, yani 5’ten, iki tane olduğu anlamına gelir)

85{1-3} ifadesi 85, 855, 8555 ile eşleşir ama 85555 ile eşleşmez.

4) [] Kapalı parantez, bir karakter kümesindeki bir eleman ile eşleşir. [1-9] ifadesi 1 ve 9 arasındaki herhangi bir rakam ile eşleşir. ^ kümeyi olumsuzlar yani ters küme yapar. ^[1-9] ifadesi 1 ve 9 arasındaki herhangi bir rakam ile eşleşmeyecektir.

5) * (yıldız) ifadesi, kendinden önceki karakteri yok sayar ya da kendinden önceki karakterin tekrarlarıyla eşleşebilir.

98* ifadesi, 9, 98, 988, 9888, 98888 vs ile eşleşir.

AB* ifadesi A, AB, ABB, ABBB, ABBBB vs ile eşleşir.

screen-shot-2015-02-19-at-2-36-11-pm

6) () ifadesi içerikleri bir eleman olarak gruplamanızı sağlar, | ise gruplanmış elemanları birbirinden ayırır.

(A.B.|AB| a.b.|ab) ifadesi A.B., AB, a.b., veya ab ile eşleşir.

7) Seriye başlamak için ^ ve dizginin sonunu işaretlemek için $ kullanarak bir karakter dizgisini eşleştirebilirsiniz.

^Ali ifadesi ‘Ali koş’ ile eşleşir fakat ‘Koş Ali’ ile eşleşmez, çünkü ‘Ali’ ile başlamaz.

Koş$, ‘Ali Koş’ ile eşleşir fakat ‘Koş Ali’ ile eşleşmez, çünkü ‘Koş’ ile sona ermez.

^Ali Koş$ sadece Ali Koş ile eşleşir

8) + (artı) Kendinden önceki bir veya daha fazla önceki karakter ile eşleşir.

98+ ifadesi 98, 988, 9888, 98888 vs. ile eşleşir.

AB+ ifadesi AB, ABB, ABBB, ABBBB vs. ile eşleşir.

9)| (düz çizgi) ifadesi en basit tabirle veya anlamına gelmektedir.

Örneğin; elektronik|buzdolabı ifadesi içerisinde elektronik, buzdolabı veya her ikisinin de geçtiği her şey ile eşleşir.

Elektronikbuzdolabı

Elektronikceptelefonu

Siemensbuzdolabı

Sadece okuduğunuz zaman bu semboller ve kullanımları karışık gelmiş olabilir, fakat bunlarla ilgili bazı örnekler yapmaya başlayıp sonuçları inceledikçe daha anlamlı gelmeye başladığını göreceksiniz. Hadi biraz elleri kirletelim! :)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Eski ile Yeninin Savaşı, Kaderi Bu Toprakların!

Marketing Holmes, Pazarlamasyon için eski ile yeninin toplumumuzdaki savaşını markalar üzerinden konu edindi. Keyifli okumalar…

Eski ile Yeninin Savaşı Kaderi Bu Toprakların!

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan konuların başında şüphesiz UBER geliyor. Taksicilerin haksız rekabet yarattığı ve yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle başlattığı hukuki sürecin basına yansımasıyla başlayan tartışmalar, İstanbul özelinde verilen taksi hizmetinin kalitesinden rahatsız olan kullanıcıların sosyal medya üzerinden bir çığ etkisiyle büyüyen tepkileriyle birlikte taksicilerin hiç de istemediği bir yere doğru evrilerek büyük bir UBER kampanyasına dönüşmüş durumda.

Sadece şu verilere bakarak bile bu sürecin UBER lehine nasıl dönüştüğüne tanık olabiliriz: UBER şubat ayının hemen başında Google’ın uygulama mağazası olan Google Play’de en çok indirilen 308. uygulama iken, bu yazıyı kaleme aldığım günlerde 36. sıraya kadar yükselmiş durumda. Keza kullanıcıların arama trendlerinin nasıl değiştiğini analiz eden Google Trends’te de “UBER” aramaları yalnızca birkaç hafta içinde onlarca kat artmış durumda. Yine Google Trends’te “UBER” başlığı altında en çok aratılan kelimelerinin arasında “UBER nedir?”in olması bile aslında yaratılan etkinin ne denli büyük olduğunun en somut göstergelerinden biri.

Geçtiğimiz yıla ait benzer bir tartışmanın kalıntıları da zihinlerde hala taze. TURSAB’ın haksız rekabet yarattığı ve vergi kaçırdığı gerekçesiyle ülke içerisinde yayın yapmasını engellediği Booking.com ve beraberinde gelen tartışmalar, bugün UBER üzerinde yoğunlaşan tartışmaların sahip olduğu benzer bakış açısının yansımasından farklı değildi aslında.

Sorun şu: dünya müthiş bir hızla değişiyor. Forbes’un 2007 yılında Nokia’yı kastederek “1 milyar telefon satışı. Dünya telefon devini tahtından kim edebilir ki?” manşetiyle yayın yapmasından yalnızca 5 yıl sonra markayı tuzla buz eden bir değişimden ve onun yıkıcı gücünden bahsediyorum.

Zeka; değişime adapte olabilme yeteneğidir” der Stephen Hawking. Akıntıya karşı kürek çekmek, tüketici alışkanlarını, değişen trendleri ve teknolojinin yıkıcı aynı zamanda yapıcı etkisini gözardı ederek var olmaya çalışmak günümüzün piyasa koşullarında kendi ipini çekmekten farklı bir anlama gelmemekte. Dün Booking.com’u konuşuyorduk, bugün UBER’i, belki yarın da Airbnb’yi konuşacağız. Tüm bu değişen markaların yanında değişmeyen tek şey, eski ile yeninin savaşı, bu toprakların değişmeyen kaderi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sürücüsüz Otomobil de Kaza Yapar

Sürücüsüz bir otomobil kaçınılmaz olarak bir kaza durumuyla karşılaşırsa nasıl karar verir? Aynı araç ölümcül bir kazaya sebep olursa sorumlusu kim olur?

Türkiye’de bir süredir taksicilerle yaşanan çatışmalar sebebiyle manşetleri süsleyen Uber yeni bir haberle gündemimize geldi. Uber’e ait bir sürücüsüz otomobil Arizona’da yolda ilerlerken karşıdan karşıya geçen bir kadına çarpıp ölümüne sebep oldu.

Sürücüsüz otomobiller başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok yerinde uzun süredir test ediliyor ve bu zamana kadar tek tük kazaya karıştıkları oldu. Ancak ilk defa sürücüsüz araç bir insana çarparak ölümüne sebep oldu. Yaşanan kazanın ardından Uber tüm test araçlarını yollardan çekti ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yapılan açıklamaya göre Uber’e ait Volvo XC90 SUV araç dört şeritli yolda yaklaşık 65 km/s hızla ilerlerken yoldan geçmekte olan bir yayaya çarptı. Kadın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Her ne kadar sürücüsüz araç kazadan sorumlu gibi gözükse ve manşetlere taşınsa da gerçek öyle olmayabilir. Nitekim bölge Polis Şefi Sylvia Moir “Yayanın yola çıktığı noktayı dikkate alırsak bu araç sürücülü de sürücüsüz de olsa kazayı engellemek çok zordu. Uber aracının hatalı olduğuna emin değilim” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu arada araçta herhangi bir kriz anında kontrolü ele almakla görevli bir mühendis de bulunuyordu ama belli ki öyle bir zamanı olmadı.

Şüphesiz soruşturma devam ediyor ve gerçekten kimin ne kadar hatalı olduğu yakında ortaya çıkacaktır. Kaybedilen hayatın önemi de tartışılmaz ve ciddi bir araştırmayla sorumlunun tespit edilmesi çok önemli. Ancak burada tekno pesimist bir yaklaşım belirleyip suçu, genel olarak teknolojiye atmamakta fayda var. Nitekim otonom araçlar bu zamana kadar birkaç kazaya karışmış olsa da, test aşamasında kat ettikleri milyonlarca kilometre göz önüne alındığında insandan çok daha iyi sürücü oldukları ortaya çıkıyor.

Sürücüsüz araçlar yollara çıkmaya hazır

Silikon Vadisi’nde yer alan pek çok dev teknoloji firması yanı sıra General Motors, Daimler-Benz, BMW, Volkswagen, Fiat Chrysler, Nissan, Toyota gibi buraya sığdıramayacağım nice otomobil firması sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştiriyorlar ve pek çoğu da araçlarını yollarda test eder durumda. Öyle ki Alphabet Waymo’yla ABD’de, Nissan Easy Ride projesiyle Japonya’da yolcu bile taşıyorlar.

Hatta General Motors yasalarda düzenlemeler yapılıp onay çıkarsa önümüzdeki yıl, Daimler-Benz, BMW, Nissan gibi firmalar ise 2-3 içinde tamamen otonom taksi filolarının yollarda olabileceğini geçtiğimiz dönemde açıkladılar. Aslında teknoloji neredeyse hazır sayılır. Burada asıl mesele gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, altyapının sağlanması ve etik bazı meselelere cevap bulunması olarak öne çıkıyor.

Kaza durumunda sorumlu kim?

Bugün test amacıyla sokaklarda ilerleyen araçlarda acil bir duruma müdahale edebilmek için direksiyon başında oturan görevli mühendisler de bulunuyor. Ama yakın gelecekte bu araçların direksiyonu, pedalları bile olmayacak. İhtimal düşük de olsa olası kazalarda sorumlu kim olacak? Araç sahibi mi? Aracı üreten firma mı? Teknoloji geliştiren ya da yazılımı yazan firma mı? Uber gibi servis sağlayan şirket mi?

Yine aracı kullanan yapay zeka bir çelişkiyle karşı karşıya kalırsa, mesela bir kaza durumunda araçtaki yolcular ya da yoldaki yayaların hayatı arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsa, doğru kararı nasıl verecek? Bu noktada doğru karar nedir?

Teknoloji çok hızlı ilerliyor ve bu sorulara henüz net cevaplar verilebilmiş değil. Ancak çalışmalar devam ediyor ve çok yakın gelecekte yasal düzenlemelerin hayata geçmesi bekleniyor.

Önümüzdeki yıllarda tamamen yasal olarak otonom araçların yollara çıkmasıyla yüz binlerce insanın hayatının kurtulması ve milyarlarca dolarlık tasarruf yapılması bekleniyor. Ben de otomobil kullanmayı çok seviyorum. Ancak geçiş dönemimde bazı sıkıntılar yaşanacak olsa da, insan ögesinin aradan çıkması bizlere kara yollarında çok daha güvenli bir gelecek vadediyor.

Kaynak: www.cnnturk.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link