Google AdWords’te En Son Yenilikler! 0

yazaraykutalcelikGeçtiğimiz aylarda, Google San Francisco’da yıllık Performans Zirvesini düzenledi ve bizlere uzun zamandır beklediğimiz heyecan uyandıran güncellemeleri duyurdu.

Cihaz Özelinde Tekliflendirme

En çok dikkat çeken güncelleme, AdWords uzmanlarının neredeyse tamamının muzdarip olduğu cihaz tipine göre teklifleri ayarlama özelliğiydi. Bildiğiniz gibi tekliflerimizi sadece masaüstü bilgisayarlar için belirtebiliyor tabletler için reklamları kapatmak gibi bir imkan bulamıyorduk. Mobil cihazları da sadece teklifleri arttır ya da azalt gibi küçük müdahalelerle yönetebiliyorduk.

Artık, optimizasyonu derinlemesine yapan uzmanlar platform özelinde hedef anahtar kelimelerini tekliflendirebilecek. Zorlu ROI hedeflerini yerine getirmek için cihaz özelinde kampanyalar oluşturabilecek ve bütçe dağılımını daha efektif yapabilecek. Google’un bu esnekliği sağlamada oldukça geç kaldığını düşünüyorum ama geçte olsa bu haberi almak beni en çok sevindiren güncellemeydi. Bu esneklik teklifleri ölçeklendirme anlamında da detay kazandı. Teklifleri -%100’den +%900’e kadar belirleyebileceğiz.

ekran-resmi-2016-09-17-02-08-14

Örneğin bir anahtar kelime başına 0,30 krş teklif vermiş olalım, bütçemiz yetersiz geldiğinde ve mobil ile tablet dönüşüm oranları çok düşük olduğunda bu cihazlar için tekliflerimizi -%100 oranına kadar azaltabileceğiz. Bunlar köklü ve tüm performans üzerinde etkili olabilecek optimizasyonlar.

Genişletilmiş Reklam Metinleri (Expanded Text Ads)

Bir diğer köklü değişiklikte reklam metinlerinde yaşandı. Reklam metinleri AdWords’te neredeyse 15 yıldır aynı kurallara tabiydi. Yeni güncelleme ile birlikte genişletilmiş reklam metinleri mevcut metinlerin neredeyse iki katı olacak. Özellikle ajansta çalıştığım dönemde müşterilerin istekleri doğrultusunda reklam metni hazırlarken bu karakter sınırının yaşattığı zorlukları çok iyi bilirim :)

Aşağıda standart reklam metninin ve genişletilmiş reklam metininin nasıl görüneceğinin karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz;

1-zwn5mpbf9lhrq2iyirhdga

Reklam metinlerini özelleştirmenin tıklanma oranları ve kalite puanı üzerindeki etkilerini çok iyi biliyoruz. Dinamik arama ağı reklamlarında da karakter sayısının önemini ve yansımalarını fazlasıyla görmüştük. Artık reklam metinlerimizde daha fazla bilgiye yer verebileceğiz, kapladığımız alanda daha fazla olacak. Google yapılan testlerde genişletilmiş reklam metinlerinin tıklanma oranlarında %20’ye kadar bir artış sağladığını belirtti. Yalnız karakter sınırının artmasıyla kullanıcıları gereksiz bilgiye boğmaktan da kaçınmanın gerekliliğini önemle vurgulamak isterim.

Görüntülü Reklam Ağı için Responsive Reklamlar

Bir diğer yenilikte görüntülü reklam ağı için responsive reklamların duyurulmasıydı. Google görüntülü reklam ağı hali hazırda 2 milyondan fazla yayıncı ve uygulamayı barındıran dev bir havuz, hatta okyanus :)

Bu kadar çok sayıda site ve uygulamanın bulunduğu bir havuzda bunların arasında tasarımsal olarak büyük farklılıkların olması sürpriz olmuyordu. Reklam verenler web sayfasının üstünde, aşağısında, ortasında ya da yanlarındaki belirli alanlara sığacak bannerlar dizayn etmek zorundaydı. Bu alanlar her site için de farklılık göstermekteydi. Yeni güncelleme ile birlikte google’a bir imaj, başlık, açıklama ve URL göndermemiz yeterli. Reklamımız yayınlanacağı site veya uygulamada görüneceği alana bağlı olarak otomatik biçimde en uygun şekliyle görünecektir.

responsive-ads-final

Tabii ki tüm güncellemeler bunlarla sınırlı değil. Google haritalarda yapılacak ufak değişikliklerden tutunda Google AdWords kullanıcı ara yüzünün köklü bir biçimde neredeyse tamamen yeniden düzenlenecek olması gibi büyük değişimler de bizleri bekliyor!

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link