Google AdWords Customer Match Stratejileri 3

Google geçtiğimiz aylarda AdWords hedefleme seçenekleri arasına yeni bir tanesini ekledi. Artık e-mail adresleri üzerinden hedefleme yapabilmemiz ve reklam yayınlayabilmemiz mümkün. Customer Match adı verilen bu hedefleme özelliği ile Google, YouTube veya gmail adreslerine giriş yapmış kullanıcılara özel olarak reklam yayınlayabiliyoruz.

Segmente edilmiş iyi bir e-mail veritabanınız varsa potansiyel ve hali hazırdaki müşterilere yönelik özel kurgular geliştirebilirsiniz. Customer Match kampanyalarınız için en az 1.000 aktif kullanıcıya ihtiyacınız olacak. Oluşturduğunuz bir listenin geçerlilik süresi ise 180 günden uzun olamaz.

Örnek üzerinden ilerleyecek olursak;

Mobilya sattığınızı varsayalım. “Mobilya” kelimesi jenerik olduğu için muhtemelen reklamlarda kullanmak için oldukça  pahalı olacaktır, çünkü jenerik anahtar kelimelerin anlam aralığı çok geniştir ve rekabetin yoğun yaşandığı kelimelerdir.

Bu jenerik kelimeleri hedeflemek için daha önceden oluşturduğumuz RLS’ (Remarketing lists for search) listeleri ile bid stratejisi geliştirerek daha verimli hale getirebiliyorduk. Benzer stratejileri artık Customer Match özelliği ile de geliştirebiliriz.

Örneğin daha önceden sitemizde alışveriş yapmış kişilerin mail listesini sisteme yükleyip sonrasında mobilya jenerik kelimesi ile google üzerinde arama yapan kullanıcıları hedefleyebilir, böylece daha düşük tıklama başı maliyetler ile (bu kullanıcıların ilgi oranı daha yüksek olacaktır) daha iyi dönüşüm oranları elde edebiliriz.

Sitemizi tekrar tekrar ziyaret eden kullanıcıların dönüşüm oranları genellikle daha yüksektir. Daha önceden bizden alışveriş yapmış kullanıcıların da hiç yapmamış müşterilere göre satın alma ihtimali de aynı şekilde daha fazla olacaktır. Tabii ki bunun için alışveriş yapmış kullanıcıların iyi bir alışveriş deneyimi yaşamış olması ve aldıkları ürünün tekrar alınabilir ürün gruplarından olması gerekmektedir.

Customer Match her ne kadar yeniden pazarlama listeleri ile yapılan hedeflemeye benzesede bu sefer hedeflememizi ziyaretlere değil, e-mail adreslerine bağlı olarak yapıyoruz.

Custom_Audiences-686x350

Customer Match ile oluşturulabilecek stratejiler

 • Benzer ürünler ve çapraz satış: Birden fazla alınabilecek ürün gruplarında müşterilerinize benzer ürünler sunabilirsiniz. Ya da tamamlayıcı ürünleri push edebilirsiniz. Örneğin mangal satın almış bir kullanıcıya mangal kömürünü de sunmak, satış olasılığınızı arttıracaktır.
 • Periyodik müşterileri geri kazanmak: Satışını yaptığınız ürünler belirli periyotlarla tekrar satın alınıyor olabilir. Örneğin bebek bezi satıyorsanız kullanıcıların bu ürünü hangi periyotlarla satın aldığını analiz edebilirsiniz. Bunun sonucunda da bu satın almayı gerçekleştiren kullanıcıların mail adresleri üzerinden oluşturacağınız hedefleme ile tam zamanında bu kullanıcıları tekrar müşteriye dönüştürebilirsiniz.
 • Kararsız kullanıcıları müşteriye dönüştürmek: Bir program sattığınızı varsayalım, kullanıcılar satın almadan önce programı görmek ve kullanmak isteyebilir. Bu yüzden programın demosunu yayınlamanız gerekir. Demo’dan faydalanan kullanıcıları tekrar hedeflemek ise yine dönüşüm olasılığı yüksek bir reklam stratejisi olacaktır.
 • Potansiyel Müşteri Stratejisi: Sitenize ya da yayınladığınız bir haber bültenine kayıt olmuş kullanıcılar sizinle ilgileniyor demektir. Bu kullanıcıları AdWords üzerinde hedeflemek ve tekliflendirmek akıllıca bir hamle olacaktır. Sizinle daha önceden etkileşime girmiş kullanıcıları müşteriye dönüştürme olasılığınız daha yüksektir. Bu kullanıcıları AdWords’de daha yüksek tekliflendirebilirsiniz.
 • Çevrimdışı müşteriler üzerine oynamak: Restoran, masaj salonu, tiyatro ya da offline mağazaları da olan bir perakendeci iseniz, offline taraftaki müşterilerinizin mail bilgilerini Customer Match ile AdWords’e entegre ederek tekrar hedefleyebilir ve cüzi maliyetlerle bu kullanıcıları online müşterilerinize de dönüştürebilirsiniz.
 • Mevcut müşterileri hariç tutmak: Şimdiye kadar hep müşterilerinize yönelik geliştirebileceğiniz stratejilerden bahsettik. Mevcut müşterilerinizi hariç tutmak ya da daha düşük tekliflendirip yeni müşterilere bütçenizi aloke etmekte bir strateji olabilir. Örneğin tatil için rezervasyon yaptırmış bir müşterinizi tekrar tatil sunmak için hedeflemenize gerek yoktur.
 • Abonelikten çıkmış müşterileri tekrar hedeflemek: Eğer büyük bir e-mail listeniz varsa, abonelikten çıkmış ve size ilgisini yitirmiş kullanıcıları da tekrar hedefleyip sunacağınız iyi bir teklif ile geri kazanabilirsiniz.
 • Satın alınmış mail adreslerini kullanmak: Mevcut mail datanız sınırlı ise, ilgili olduğundan emin olduğunuz kullanıcı mail datalarını satın alarak bunları hedefleyebilir ve müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.
 • İzin vermeyen müşterileri / potansiyel müşterileri ikna etmek: Müşterilerinizden bazıları e-mail alma konusunda size izin vermemiş olabilir, bu kullanıcılardan oluşturacağınız bir hedefleme ile özellikle sponsorlu gmail reklamları aracılığıyla bir nevi mailing yapabilir ve iyi bir kampanya ile bu kullanıcıları yakalayabilirsiniz.
 • Linkedin adreslerini kullanmak: Tüm bağlantılarınızın linkedin’deki e-mail adreslerini indirmeniz mümkün.  Bu kişilere özel reklamlar gösterebilirsiniz.

Customer Match Listesi Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle AdWords’e giriş yapın, sol taraftaki “Paylaşılan Kütüphane” sekmesine girin.Google, e-mail adreslerini şifrelenmiş bir şekilde yüklememize olanak sağlıyor. Bu sayede e-mail adreslerini Google ile tam anlamıyla paylaşmak zorunda kalmıyoruz. Bunun için, biz Customer Match SHA2 dönüştürücüsü kullanıyoruz. Fakat bunu kullanmak zorunlu değil.

Eğer şifrelemek isterseniz, Customer Match SHA2 dönüştürücüsünü açın ve kullanmak istediğiniz e-mail adreslerini yapıştırın ve “SHA256’ya Dönüştür” sekmesine tıklayın. Şifrelenmiş adreslerin listesini “dosya olarak indir” sekmesine tıklayarak indirin.

Listenin adını girin örneğin iyi bir isim listenin neyi içerdiği ile ilgili olacaktır, siz de böylelikle hedef kitlenizi spesifik tutabilirsiniz. Müşterilerin e-mail adreslerini yükle.” kısmına tıklayın. Sonrasında indirdiğiniz dosyayı seçin. Burada arama yapan kişinin listeye abone olmaktan vazgeçebileceği bir URL belirtmelisiniz.

customermatch-1

Listedeki kullanıcıların ne kadarlık süreyle hedef alınabileceğini seçebilirsiniz. Bu süre en fazla 180 gün olabilir. Daha kısa bir süre tercih ederseniz 30 ya da 90 gün seçenekleri arasında karar kılabilirsiniz. Bu zaman aralığı ürün özelinde değişkenlik gösterebilir. Kullanıcıların ürününüze ne kadar süre ile ilgi gösterebileceğini tespit edip buna göre karar almanızda fayda var.

Son olarak liste hakkında gerekli detay bilgileri girerek (listenin oluşturulduğu tarih, hedef kitlenin kim olduğu vb) listeyi kaydedin. Bu listeyi artık yeniden pazarlama listelerinde olduğu gibi kullanabilirsiniz.

customermatch-2

Customer Match tarafında da diğer reklam modellerinde olduğu gibi uymamız gereken bazı politikalar var.

Bunlar;

 • Kişisel bilgileri toplayan reklamları kullanamazsınız.
 • 13 yaşın altındaki müşterilerin bilgilerini yükleyemezsiniz.
 • Müşterilerin kişisel bilgilerini içeren reklamlar oluşturamazsınız.
 • İlaç vb hassas bilgiye yönelik ürünlerin reklamını yapamazsınız.

Sonuç olarak Customer Match ile mevcut ve potansiyel müşterilerinize bu kullanıcıların daha önceden sizden bir satın alma ya da ziyaret yapmış olmalarına gerek duymaksızın reklam gösterebilirsiniz. İyi bir mail segmentasyonu ile bütçe ve teklif optimizasyonlarınızı gerçekleştirebilir, dönüşüm oranı oldukça yüksek kampanyalar kurgulayabilirsiniz.

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

3 Comments

 1. Aykut hocam öncelikle faydalı paylaşımlarınız için size teşekkür ediyorum. Sizi sürekli takip eden biri olarak, herkese tavsiye ediyorum.
  SAYGILAR,

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link