Google AdWords Customer Match Stratejileri

Google geçtiğimiz aylarda AdWords hedefleme seçenekleri arasına yeni bir tanesini ekledi. Artık e-mail adresleri üzerinden hedefleme yapabilmemiz ve reklam yayınlayabilmemiz mümkün. Customer Match adı verilen bu hedefleme özelliği ile Google, YouTube veya gmail adreslerine giriş yapmış kullanıcılara özel olarak reklam yayınlayabiliyoruz.

Segmente edilmiş iyi bir e-mail veritabanınız varsa potansiyel ve hali hazırdaki müşterilere yönelik özel kurgular geliştirebilirsiniz. Customer Match kampanyalarınız için en az 1.000 aktif kullanıcıya ihtiyacınız olacak. Oluşturduğunuz bir listenin geçerlilik süresi ise 180 günden uzun olamaz.

Örnek üzerinden ilerleyecek olursak;

Mobilya sattığınızı varsayalım. “Mobilya” kelimesi jenerik olduğu için muhtemelen reklamlarda kullanmak için oldukça  pahalı olacaktır, çünkü jenerik anahtar kelimelerin anlam aralığı çok geniştir ve rekabetin yoğun yaşandığı kelimelerdir.

Bu jenerik kelimeleri hedeflemek için daha önceden oluşturduğumuz RLS’ (Remarketing lists for search) listeleri ile bid stratejisi geliştirerek daha verimli hale getirebiliyorduk. Benzer stratejileri artık Customer Match özelliği ile de geliştirebiliriz.

Örneğin daha önceden sitemizde alışveriş yapmış kişilerin mail listesini sisteme yükleyip sonrasında mobilya jenerik kelimesi ile google üzerinde arama yapan kullanıcıları hedefleyebilir, böylece daha düşük tıklama başı maliyetler ile (bu kullanıcıların ilgi oranı daha yüksek olacaktır) daha iyi dönüşüm oranları elde edebiliriz.

Sitemizi tekrar tekrar ziyaret eden kullanıcıların dönüşüm oranları genellikle daha yüksektir. Daha önceden bizden alışveriş yapmış kullanıcıların da hiç yapmamış müşterilere göre satın alma ihtimali de aynı şekilde daha fazla olacaktır. Tabii ki bunun için alışveriş yapmış kullanıcıların iyi bir alışveriş deneyimi yaşamış olması ve aldıkları ürünün tekrar alınabilir ürün gruplarından olması gerekmektedir.

Customer Match her ne kadar yeniden pazarlama listeleri ile yapılan hedeflemeye benzesede bu sefer hedeflememizi ziyaretlere değil, e-mail adreslerine bağlı olarak yapıyoruz.

Custom_Audiences-686x350

Customer Match ile oluşturulabilecek stratejiler

 • Benzer ürünler ve çapraz satış: Birden fazla alınabilecek ürün gruplarında müşterilerinize benzer ürünler sunabilirsiniz. Ya da tamamlayıcı ürünleri push edebilirsiniz. Örneğin mangal satın almış bir kullanıcıya mangal kömürünü de sunmak, satış olasılığınızı arttıracaktır.
 • Periyodik müşterileri geri kazanmak: Satışını yaptığınız ürünler belirli periyotlarla tekrar satın alınıyor olabilir. Örneğin bebek bezi satıyorsanız kullanıcıların bu ürünü hangi periyotlarla satın aldığını analiz edebilirsiniz. Bunun sonucunda da bu satın almayı gerçekleştiren kullanıcıların mail adresleri üzerinden oluşturacağınız hedefleme ile tam zamanında bu kullanıcıları tekrar müşteriye dönüştürebilirsiniz.
 • Kararsız kullanıcıları müşteriye dönüştürmek: Bir program sattığınızı varsayalım, kullanıcılar satın almadan önce programı görmek ve kullanmak isteyebilir. Bu yüzden programın demosunu yayınlamanız gerekir. Demo’dan faydalanan kullanıcıları tekrar hedeflemek ise yine dönüşüm olasılığı yüksek bir reklam stratejisi olacaktır.
 • Potansiyel Müşteri Stratejisi: Sitenize ya da yayınladığınız bir haber bültenine kayıt olmuş kullanıcılar sizinle ilgileniyor demektir. Bu kullanıcıları AdWords üzerinde hedeflemek ve tekliflendirmek akıllıca bir hamle olacaktır. Sizinle daha önceden etkileşime girmiş kullanıcıları müşteriye dönüştürme olasılığınız daha yüksektir. Bu kullanıcıları AdWords’de daha yüksek tekliflendirebilirsiniz.
 • Çevrimdışı müşteriler üzerine oynamak: Restoran, masaj salonu, tiyatro ya da offline mağazaları da olan bir perakendeci iseniz, offline taraftaki müşterilerinizin mail bilgilerini Customer Match ile AdWords’e entegre ederek tekrar hedefleyebilir ve cüzi maliyetlerle bu kullanıcıları online müşterilerinize de dönüştürebilirsiniz.
 • Mevcut müşterileri hariç tutmak: Şimdiye kadar hep müşterilerinize yönelik geliştirebileceğiniz stratejilerden bahsettik. Mevcut müşterilerinizi hariç tutmak ya da daha düşük tekliflendirip yeni müşterilere bütçenizi aloke etmekte bir strateji olabilir. Örneğin tatil için rezervasyon yaptırmış bir müşterinizi tekrar tatil sunmak için hedeflemenize gerek yoktur.
 • Abonelikten çıkmış müşterileri tekrar hedeflemek: Eğer büyük bir e-mail listeniz varsa, abonelikten çıkmış ve size ilgisini yitirmiş kullanıcıları da tekrar hedefleyip sunacağınız iyi bir teklif ile geri kazanabilirsiniz.
 • Satın alınmış mail adreslerini kullanmak: Mevcut mail datanız sınırlı ise, ilgili olduğundan emin olduğunuz kullanıcı mail datalarını satın alarak bunları hedefleyebilir ve müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.
 • İzin vermeyen müşterileri / potansiyel müşterileri ikna etmek: Müşterilerinizden bazıları e-mail alma konusunda size izin vermemiş olabilir, bu kullanıcılardan oluşturacağınız bir hedefleme ile özellikle sponsorlu gmail reklamları aracılığıyla bir nevi mailing yapabilir ve iyi bir kampanya ile bu kullanıcıları yakalayabilirsiniz.
 • Linkedin adreslerini kullanmak: Tüm bağlantılarınızın linkedin’deki e-mail adreslerini indirmeniz mümkün.  Bu kişilere özel reklamlar gösterebilirsiniz.

Customer Match Listesi Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle AdWords’e giriş yapın, sol taraftaki “Paylaşılan Kütüphane” sekmesine girin.Google, e-mail adreslerini şifrelenmiş bir şekilde yüklememize olanak sağlıyor. Bu sayede e-mail adreslerini Google ile tam anlamıyla paylaşmak zorunda kalmıyoruz. Bunun için, biz Customer Match SHA2 dönüştürücüsü kullanıyoruz. Fakat bunu kullanmak zorunlu değil.

Eğer şifrelemek isterseniz, Customer Match SHA2 dönüştürücüsünü açın ve kullanmak istediğiniz e-mail adreslerini yapıştırın ve “SHA256’ya Dönüştür” sekmesine tıklayın. Şifrelenmiş adreslerin listesini “dosya olarak indir” sekmesine tıklayarak indirin.

Listenin adını girin örneğin iyi bir isim listenin neyi içerdiği ile ilgili olacaktır, siz de böylelikle hedef kitlenizi spesifik tutabilirsiniz. Müşterilerin e-mail adreslerini yükle.” kısmına tıklayın. Sonrasında indirdiğiniz dosyayı seçin. Burada arama yapan kişinin listeye abone olmaktan vazgeçebileceği bir URL belirtmelisiniz.

customermatch-1

Listedeki kullanıcıların ne kadarlık süreyle hedef alınabileceğini seçebilirsiniz. Bu süre en fazla 180 gün olabilir. Daha kısa bir süre tercih ederseniz 30 ya da 90 gün seçenekleri arasında karar kılabilirsiniz. Bu zaman aralığı ürün özelinde değişkenlik gösterebilir. Kullanıcıların ürününüze ne kadar süre ile ilgi gösterebileceğini tespit edip buna göre karar almanızda fayda var.

Son olarak liste hakkında gerekli detay bilgileri girerek (listenin oluşturulduğu tarih, hedef kitlenin kim olduğu vb) listeyi kaydedin. Bu listeyi artık yeniden pazarlama listelerinde olduğu gibi kullanabilirsiniz.

customermatch-2

Customer Match tarafında da diğer reklam modellerinde olduğu gibi uymamız gereken bazı politikalar var.

Bunlar;

 • Kişisel bilgileri toplayan reklamları kullanamazsınız.
 • 13 yaşın altındaki müşterilerin bilgilerini yükleyemezsiniz.
 • Müşterilerin kişisel bilgilerini içeren reklamlar oluşturamazsınız.
 • İlaç vb hassas bilgiye yönelik ürünlerin reklamını yapamazsınız.

Sonuç olarak Customer Match ile mevcut ve potansiyel müşterilerinize bu kullanıcıların daha önceden sizden bir satın alma ya da ziyaret yapmış olmalarına gerek duymaksızın reklam gösterebilirsiniz. İyi bir mail segmentasyonu ile bütçe ve teklif optimizasyonlarınızı gerçekleştirebilir, dönüşüm oranı oldukça yüksek kampanyalar kurgulayabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

3 Comments

 1. Aykut hocam öncelikle faydalı paylaşımlarınız için size teşekkür ediyorum. Sizi sürekli takip eden biri olarak, herkese tavsiye ediyorum.
  SAYGILAR,

Bir Cevap Yazın

Sadakat Programlarında Geçmişten Günümüze Türkiye

Türkiye’ de Sadakat Programlarının temeli, Interlink Şirketler Grubu tarafından 1991 yılında atılmış bulunmakta. 1987 yılında %100 yerli sermaye olarak kurulan Interlink, ilk senelerinde Direkt Pazarlama yöntemiyle çoğunluğu elektronik olan ürünler satmaktaydı. Bu süreçte de Takse, TV Satış Kanalı, Kredi Kartı Taksitlendirme gibi Türkiye’ nin birçok kayda değer ilkini gerçekleştirdi. Bu ilklerden en önemlisi ise Sadakat Programları oldu. O zamanların büyük bankalarından olan Pamuk Bank’ ın Pamuk Para projesi, banka ve Interlink ortak çalışmasıyla hayata geçti. Şimdiki dijital sistemlerin aksine, o günün teknolojisiyle bütün imkanlar kullanılarak yapılan bu projede müşteriler, kredi kartı ekstrelerinin ekinde o ay yapmış oldukları harcamalarından kazandıkları puan miktarlarını görmekteydiler. Kendilerine dağıtılan basılı hediye kataloglarında da hangi hediyenin kaç puan olduğunu görüp, puanları istedikleri hediyenin puanına ulaştığında siparişlerini vermekteydiler. Bu siparişleri katalogların arkasında bulunan Hediye Talep Formlarını doldurup göndererek yapmaktaydılar. Hediyelerin seçilip kataloglara yerleştirilmesinden katalogların oluşturulup basılmasına, hediyelerin tedarik edilip gönderilmesinden ürün veya kargoda çıkan herhangi bir problemle ilgilenmeye kadar Pamuk Para projesinin tamamı Pamuk Bank – Interlink ortak çalışmasıyla yönetilmekteydi. 

Pamuk Para projesinin katkılarını gören diğer bankalar da hemen bu işe girmek istediler. O yıllarda aynı işleyiş içlerinde Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank’ ın da olduğu 22 bankaya daha uygulandı ve Türkiye’ de Sadakat Programları gerçek anlamda ilk bankalar kanalıyla başlamış oldu. Takip eden yıllarda ise farklı sektörlerden firmaların, Puan Sisteminin bankalara yarattığı katma değeri görmesi çok uzun sürmedi. Bankalar kanalıyla onlar da bu sistemi uygulamak istediler ve Puan Sistemi onlara da açıldı. İşte o zaman, Türkiye’ de Sadakat Programları çığ gibi büyüdü. Puan Sistemi her sektörden çeşit çeşit firmaya uyarlandı ve gerek B2B, gerek B2C birçok markanın müşterisi (Bakkallar, Sigorta Acenteleri, Lastik Bayileri, Satış Temsilcileri, Son Tüketiciler, Boya Ustaları vb….) ilgili markalardan yaptıkları alımlar karşılığında puanlarını kazanıp hediyelerini sipariş etmeye başladılar ve bu müşterilerin marka sadakatleri arttı. 

Günümüzde büyük bir marka olmanın ilk kurallarından biri bir Sadakat Programı yürütüyor olmak. Bir marka ne kadar uzun yıllar bir Sadakat Programı yürütüyorsa o kadar fazla ve sağlıklı veriye sahip oluyor. Bu veriler Know – How ve Big Data konularında büyük avantajlar sağlamakta. Günümüzde markalar, hem kendi verilerinden yararlanarak, hem de ilgili kuruluşlardan yardımlar alarak yeni bir programa veya kampanyaya başlamadan onun başarılı olup olmayacağını görebilmekte. Tabii bunun için en başında iyi analizlerle bir yerden başlanması, sonrasında alınacak aksiyonlarda ise bu başlangıçtan yola çıkılması gerekmekte. İlk kampanyanızın başarılı olması tabii önemli ama başarısız olsa bile bir sonraki kurguyu ona göre değiştirmek önemli. 

Peki günümüzde Sadakat Programlarının geldiği son nokta nedir? Aslında Sadakat Programları temelinde bir oyundur. Belli kriterleri yerine getirir ve sondaki havuca ulaşırsınız. Bu havuca ulaşmak için aslında yıllarca kullanılmış tek kriter satın alma işlemiydi. Satın almanı gerçekleştir, puanını kazan ve hediyeni sipariş et. Daha sonralarda teknolojinin de gelişmesiyle araya başka kriterler girdi; İzle Kazan, Oyna Kazan, Kendini Göster Kazan vb. Bu aksiyonların hepsinin de genel adına “Gamificition (Oyunlaştırma) dendi. Oyunlaştırma, şu anda Sadakat Programlarının geldiği son nokta diyebiliriz. Burada kafalar biraz şöyle karışabilir; zaten Sadakat Programlarına temelde bir oyun demiştik, şimdi içindeki modüllere de mi oyun diyoruz? Ben buna aslında Sadakat Programları özünü buldu demek istiyorum. Artık firmalar diledikleri her kritere puan verebilir konumdalar. Buna en iyi örneklerden biri sigara içmeyi bırakan çalışanlarına puan kazandıran Vodafone diyebiliriz. Günümüzde sadece birkaç firma bu bahsettiğim teknolojilerin hepsine sahip, Oyunlaştırmalarla donatılmış portalları oluşturabilmekte. Dilerim ki zamanla eğitim videoları izletip, sorular çözdürüp, anketler doldurup, sosyal medyada paylaşımlar yaptırıp, oyunlar oynatıp puan dağıtılmasını sağlayabilen firma sayısı daha da artar ve Sadakat Programları sektörü artan rekabet sayesinde daha da büyür. Bunu ekonomi mezunu biri olarak gönülden söylediğimden emin olabilirsiniz.  

 

 

 

 

 

 

Bu kadar yaygın olması sebebiyle Türkiye’ de başarılı ticaretin altın kurallarından birinin Sadakat Programı uygulamak olduğunu söyleyebiliriz. Siz de firmanızda bir yenilik yapmak, varsa mevcut sisteminizi iyileştirmek veya son teknolojileri kullanarak Oyunlaştırma Dünyasına girmek istiyorsanız hemen doğru bir partnerle Sadakat Programı uygulamanızı başlatın derim. 

Bu yazı konuk yazarımız Can Taşçıoğlu tarafından yazılmıştır.

Can Taşçıoğlu hakkında:

1992 yılında doğan Can Taşcıoğlu eğitim hayatına Hisar Eğitim Vakfı’ yla başlayıp İstek Atanur Oğuz İlköğretim Okulu ve Lisesi ile devam etti. Lisede bir yaz Londra’ da bulunan Dulwich College’ da dil eğitimine katıldı. Üniversitede Koç’ un Ekonomi bölümünü %25 bursla kazandı. Üniversite yıllarında Koç Üniversitesi’ nin aktif kulüplerinden Pazarlama ve İşletme Kulübü gibi kulüplerinin köklü etkinliklerinde pek çok kez hem görev aldı, hem de katılımcı oldu ve kendini Pazarlama alanında geliştirdi. Gene Üniversite yıllarında Los Angeles’ da UCLA – Koç iş birliğiyle UCLA’ de seçmeli dersler aldı. Okuduğu dönemde MNG Kargo ve INTERLINK ŞİRKETLER GRUBU’ nda staj yaptı. Üniversiteden hemen sonra 1 yıllığına New York’ a yerleşti ve Manhattan Institute of Management’ ta Pazarlama alanında Setifika Programına katıldı. Aynı zamanda Venture X Yatırım Danışmanlığı firmasında staj yaptı. 

Türkiye’ ye döndükten sonra Sadakat Programlarında lider firma olan INTERLINK ŞİRKETLER GRUBU’ nun satış ekibinde Sistem Koordinatörlüğüne başladı. Günümüzde portföyünde AKBANK’ tan UNILEVER’ e, LUFTHANSA’ dan VODAFONE’ a birçok yerli ve çok uluslu firmanın farklı kanallarda Sadakat Programlarını yönetmekte. 

INTERLINK’ in Dijital Hediye Katalogu olan “Kurumsal B2C” ye eklettiği Sosyal Sorumluluk kategorisi sayesinde INTERLINK’ e Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’ nden 12. Birleşmiş Milletler Global Hedefi olan “Sorumlu Tüketim ve Üretim” dalında ödül aldırdı. Sonrasında ise Loyalty Magazine Awards’ da aynı projeyle bireysel olarak “Sadakat Programlarında Kırk Yaşın Altında Otuz Kişi” den biri seçildi ve son derece prestijli olan bu etkinlikte Tower of London’ da ödülünü aldı. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Avrupa Dijital Reklam Yatırımları 5 Yılda 2 Katına Çıktı

 • Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.
 • Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display pazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu.
 • Dijital reklam yatırımlarında en büyük pazar 15,6 milyar Euro ile İngiltere’de. 
 • İlgili yazı; ABD’de dijital reklam yatırımları, Türkiye’nin toplam reklamlarının 40 katı

Her yıl Interact konferansında açıklanan IAB Avrupa AdExbenchmark raporuna göre dijital reklam yatırımları 2017 yılında yüzde 13,2 oranında artarak 48 milyar Euro’ya yükseldi. 

Geçmişten Günümüze dijital reklam yatırımları

pastedGraphic.png

Toplam yirmi pazar çift haneli büyürken, çalışmaya katılan 27 ülkede Mobil çift haneli büyüme ile dikkat çekti. Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display’inpazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu. Yüzde 38 büyüyen Sosyal medya,display’deki payını artırırken 4 kat büyüyen videonun yanında non-video display yüzde 35 büyüdü. Videodaki büyüme, yüzde 73,4’lük artış ile out-stream’den gelirken, in-stream’de yüzde 6,9 büyüme yaşandığı görüldü.  

Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.

2017 Avrupa Dijital Reklam Yatırımları

Dijital reklam yatırımlarında yüzde14,9’luk bir büyümeyle arama motoru ve ilan sayfaları çok yüksek bir performans gösterdi ve19,3 milyar Euro’ya ulaştı.

Arama motoru reklam yatırımları yüzde 14,4’lük bir büyüme oranıyla yılı 21,9 milyar Euro ile tamamladı ve böylece en büyük online reklam formatı olma özelliğini devam ettirdi.

IAB Avrupa CEO’su TownsendFeehand sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:Dijital reklam yatırımları, bu yıl da Avrupa’da içeriğin ve tüketici deneyimlerinin önemini ispatlayarak çift haneli büyüme yaşadı. 3 gün sonra yürürlüğe girecek GDPR sektörümüz için bir dönüm noktası olacak. Kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye devam ederek djital reklamcılığın Avrupa ekonomisine sağladığı katkıyı sürdürmeliyiz”.

IHS Technology Reklam Araştırmaları Direktörü Daniel Knapp ise görüşlerini şu cümlelerle paylaştı: “2017’de Sosyal medya, mobil, video ve arama motorureklamcılığı Avrupa online reklam yatırımlarının büyümesinde ana oyuncular oldu.Bağlantı,konum, duygu ve satın alma yolunun gücü dijital reklamları günümüzün markaları için çok yönlü ve vazgeçilmez kılıyor”.

2017’de CEE (Merkez ve Doğu Avrupa) bölgesinde en yüksek büyüme oranı yakalayan 3 ülke:

 1. Belarus – Yüzde 33,9
 2. Sırbistan – Yüzde 23,7
 3. Rusya – Yüzde 21.9

2017’de olgun pazarlarda da büyümenin devam etmesi (Avrupa ortalamasıyla orantılı veya üstünde) pazar doygunluğunun yenilik ve büyümeyi engellemediğini gösterdi. İngiltere (Yüzde 4,3), Norveç (Yüzde16,6), İsveç (Yüzde 18,4), İsviçre (Yüzde 12,5) ve Danimarka (Yüzde 9,7)’da çift haneli büyümeler gerçekleşti.

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 Pazar:

 1. İngiltere – 15,6  milyar Euro
 2. Almanya – 6,6 milyar Euro
 3. Fransa – 5,1 milyar Euro 
 4. Rusya – 3,3 milyar Euro 
 5. İtalya– 2,6 milyar Euro 
 6. İsveç– 1,8 milyar Euro 
 7. Hollanda – 1,8 milyar Euro 
 8. İsviçre – 1,8 milyar Euro 
 9. İspanya – 1,8 milyar Euro 
 10. Belçika – 1 milyar Euro 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link