Endonezya’daki Uber Maceram

Geçen hafta Endonezya’nın sevilen tatil adası Bali’deydim. Gitmeden önce havaalanından otele nasıl gideceğimizi araştırırken Uber geldi aklıma. Uber ile havaalanı-otel arasını hesapladığımda 25-30 km’lik yola 35 TL civarı bir tutar çıktı karşıma. Benzinin litresinin Endonezya’da 3-3,5 TL’ye geldiğini bildiğim için buna ihtimal verdim ama yine de pek emin olamadığım için bir taksicinin numarasını alarak Whatsapp’tan yazdım. Fakat o da nedir? Taksici Uber uygulamasının sunduğu tutarı hiç beğenmedi. “O kadar yolu, o kadar para için gidemem.” dedi. Bu da beni bayağı şaşırttı.

Bali’ye vardığımda Uber çağırdım ve yine aynı diyalog ile bu sefer yüz yüze karşılaştım. Uber taksicisi 300.000 rupi istedi. O zaman, “Neden uygulamada 125.500 rupi görünüyor ve siz neden bunu bile bile geliyorsunuz?” diye sordum, cevap alamadım. Hakikaten, uygulama ile yaklaşık tutarı görerek bir taksi çağırıyorsunuz, gelen taksici tutarı beğenmiyor ve “Uber’i kapatalım, bu tutara götüremem. 300.000 rupi istiyorum.” diyor.

O zaman neden Uber ile çalışıyorlar veya Uber neden tutarları taksicilerin de kabul edebileceği şekilde güncellemiyor, hiç anlam veremedim. Türkiye’de herhangi bir girişim bu şekilde çalışıyor olsa tutunması çok çok zor olurdu. Sıkıntılı durumlar var belli ki, çünkü Bali’de sık sık aşağıda yer alan resimdeki gibi uyarılarla karşılaştım. Uber’e ve ona benzer bir diğer girişim olan Grab’e karşı bir tutum var.

Uber, bu şekilde var ile yok arasında bir konumda kalınca, stabil olmayan bir hizmet vermeye çalışınca eminim ülkeye gelip Uber kullanmaya çalışanların gözünde doğru bir konumlandırmada da olamıyor. Elbette bu da kendi ülkelerindeki Uber kullanımını olumsuz etkileyebilir. “Uber’i kullanmayın” tabelaları neden asılıyor Bali’de? Çünkü asıl mesleği taksicilik olan insanlar muhtemelen işlerini yapamıyorlar.

Bu durumda Uber ne yapabilir? Yetkililerle ve taksicilerle bir araya gelip belki onları da sisteme dahil ederek ortak bir çözüm bulabilirler. Çünkü, dördüncü sanayi devriminin etkisini en hızlı hissettirdiği konulardan olan paylaşım ekonomisi gelecekte birçok alanda etkili olacak, şahsi araç satın almak bile paylaşım ekonomisine orta vadede yenik düşecek. Şimdiden bu girişimleri kullanmayın diye uyarmaya çalışmak, aslında geleceğe karşı ayak diremekten öte değil. O yüzden değişimi kabul ederek uzlaşı içinde ortak çözüm üretebilmek en iyisi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eren Caner 1985 yılında Ankara’da doğdu. 1 seneden fazla bir süredir Doğan TV’nin sosyal medya odaklı dijital iletişim yöneticisi olarak çalışıyor ve CNN TÜRK’te yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

İnovasyonu Şirket Prensibiniz Yapmak için Kullanabileceğiniz İki Strateji

  • İnovasyon adapte olunmadığı zaman uzun vadede başarısızlık çanlarının çalmasını sağlayacak en önemli etken.
  • İnovasyonu şirket prensibiniz olarak görmek için hızlı ve sakin stratejiler seçebilir, ya da bunların ikisini aynı anda deneyebilirsiniz.
  • Benzeri yazılar için; Güçlü Bir Gelecek İçin İnovasyon Şart

İnovasyon planlanan, yönetilen ve adapte olunan bir süreç olarak şirketlerin geleceği için hayati rol oynar.

İnovasyonu şirket stratejisi olarak uygulamak için ilk olarak rekabet alanını seçmek gerekiyor. Örneğin Uber 2009’da araç paylaşma endüstrisine giriş yaptığında araç kiralama endüstrisi yeteri kadar olgun değildi ve iş için gerekenler ilk etapta çok fazla ulaşılabilir de değildi.

Yaklaşım tarzını seçmek lazım: olgunlaşmamış bir sektöre giriyorsanız, hızlı bir strateji seçin. Tıpkı start-upların yaptığı gibi uygulanabilir bir ürün yaratın ve hızlıca pazara entegre etmeye çalışın. Daha kolay çözümler üretin. Kolay bir uygulama, yaşayan bir topluluk yaratın.

Nispeten olgunlaşmış bir sektöre girecekseniz daha sakin bir strateji ile ilerleyin.

araştırma ve geliştirmeye yatırım yaparak, patentler ve şirket birleşmeleri ile hep geleceğe dönük teknolojilere yatırım yapıyor ve hepsinin geri dönüşünü ise yıllar yıllar sonra alıyor. Eğer sizin de niyetiniz böyle olgun bir sektörün oyuncusu olmaksa bu tarz bir strateji ile ilerlemenizde fayda var.

Ama en başarılı şirketlerin hem sakin hem de hızlı ve sabırsız stratejileri bir arada yürüttüğünü de aklınızdan çıkarmayın. Girdiği sektör olgunlaşmamışken hızlı ve sabırsız ama aynı zamanda sektörü olgunluğa ulaştırmak için geleceğe dönük bir bakış açısına sahip stratejilere sahiplerdir. Bu iki stratejiyi bir arada yönetmeyi başaran şirketlerin sadece bir yakaşımı benimseyen rakibine göre uzun vadede daha fazla yeniliği şirketine adapte ettiği görülüyor.

Örneğin; 125 yıllık geçmişi olan Genaral Electric’in Fastworks isminde henüz olgunlaşmamış sektörlerde ürün geliştirme ve lansmanını yapan bir şirketi var.

Değişim sinyalleri için tetikte olun. Bilgiyi elde etmek temelde yapmanız gereken şey iken aynı zamanda sürekli olarak piyasayı ve rakiplerinizi de araştırmalı ve hangi yeniliklere ihtiyacınız olduğunu kavramalısınız. Lisans anlaşmaları ve yeni teknolojilere sahip şirketleri bünyeye katmak bunları elde etmenin iki yolu olabilir. Bu yollar şirketinize ürün ve servislerini genişletme olanağı ile beraber piyasayı büyütecek ve değiştirecek bilgiye de sahip olma şansı sunar

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Uber’den “Gerçek Zamanlı Kimlik Tespiti” Özelliği

Uber, teknolojisini geliştirmeye ve sürücülerle yolcuların güvenliğini artıran yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Gerçek Zamanlı Kimlik Tespiti özelliği, araç içerisindeki sürücünün uygulamaya kayıtlı sürücüyle aynı kişi olduğundan emin olmak için sürücülerin çevrimiçi olmadan önce, kendi fotoğraflarını çekmelerini zorunlu kılıyor. Bu özellik, sürücü hesaplarının yanlış kullanılmasının önüne geçiyor ve doğru kişinin direksiyonda olmasını sağlamak için uygulamaya ek bir güvenlik katmanı daha eklemiş oluyor.

Uber ayrıca sürücülerin ve yolcuların iletişim kurma yollarını geliştirecek bir başka özellik olan anonim telefon numarası özelliğini de uygulamasına dahil ettiğini duyurdu. Yolcular ve sürücüler birbiriyle iletişim kurduğunda her iki telefon numarası da gizleniyor.
Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı “Uber uygulamasının özelliklerini geliştirmek için yapılan yenilikçi projeler hiçbir zaman bitmiyor. Uber’i Türkiye’de kullanan yolcuların ve sürücülerin memnuniyetini artırmaya yönelik yeni özellikler ekleyerek teknolojimizi geliştirmeye devam ediyoruz.” dedi.


Uber Türkiye’de tüm kullanıcıları için, yolculuk öncesinde, sırasında ve sonrasında hem daha kaliteli hem de daha güvenli ulaşım deneyimleri sunmayı hedefliyor. Aynı zamanda sürücülerin ve yolcuların kişisel bilgilerini koruyarak birbirleri ile iletişim kurabilmelerini de sağlıyor.

Halihazırda sisteme kaydolabilmek için temiz sabıka kaydına sahip olmak zorunda olan Uber sürücüleri, eğitim ve sınav sürecini tamamladıktan sonra yolculuk yapmaya başlayabiliyor. Uber platformunu kullanan yolcular bir sürücü ile eşleştiğinde, sürücünün ismini, fotoğrafını, puanını; aracın modelini ve plakasını sürücü bilgileri ekranında görebiliyor.
Yolculuk sırasında kullanıcılar arzu ederse “Yolculuğu Paylaş” butonuna dokunarak yakınlarıyla yolculuk bilgilerini eş zamanlı olarak paylaşabiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link