Arama Ağı Kampanyalarında ROI Yükseltme Önerileri

Herkese Merhaba! Bu yazımda Arama ağı kampanyalarında ROI’lerimizi yükseltirken ilk olarak nelere bakmalı ve ne tür çalışmalar yapmalıyızla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Öncelikli olarak önerim hesabınızındaki ROI’si yüksek olan kelimeleri tespit etmeniz. Sonra bu kelimeleri türetmeye çalışıp tekrar hedeflemeniz. Anahtar kelimelerimiz arama ağı kampanyalarımızın temelini oluşturur. Bu yüzden çok önemli. Ayrıca roi’si yüksek kelimelerinizin arama terimleri raporundan tetiklemiş olduğu, ilgili kelimeleri de reklam grubuna ekleyin ya da onları özel reklam grupları altına alarak doğrudan hedefleyin. (farklı bir düşüş sayfası kullanabilecek ya da metni özelleştirebilecekseniz mutlaka ayrı gruplara alın)

Bazı kelimeler dönüşüm getirmiyor olsa bile, dönüşüm patikatısında geçiyor ve dönüşüm getiren başka kelimeleri asiste ediyor olabilir. Aşağıdaki örnekte dönüşüm sadece n11’e yazılır. Eğer harley davidson bot kelimesinin katkısını göz ardı edersek yanlış bir optimizasyon yapmış oluruz. Bu tür bir değerlendirme ile yapılan optimizasyonlar  uzun vadede n11 aramalarından gelen dönüşümlerin azalmasına yol açacaktır.

Sütunları özelleştir kısmından desteklenen dönüşümler ve desteklenen dönüşüm değerleri verilerini hesabınıza ekleyin. Yeteri kadar tıklama almış kelimelerden hiç dönüşüm getirmemiş ve dönüşüm desteklememiş kelimeleri durdurun.

Dönüşüm oranlarından ve ROI’sinden memnun olduğunuz kelimelerin görünürlüğünü arttırmak için gerekliyse tekliflerini kademe kademe yükseltin ve reklam pozisyonunuzu iyileştirin. ROI’niz kabul edilebilir seviyede olduğu sürece bütçeden ve sıralamadan dolayı gösterim kaybınızı minimize edene kadar tekliflerinizi arttırın.

Reklam gruplarınızda en az iki farklı reklam metni varyasyonu kullanın. Yeterli tıklamayı aldıktan sonra düşük performanslı reklam metnini durdurun. Aşağıdaki örnekte kullanıcıların, ücretsiz kargoya mı, indirimli fiyata mı yoksa peşin fiyatına taksit imkanına mı daha çok ilgi gösterdiklerini test ettik. Reklam metni varyasyonlarında tamamen farklı yapılar türetmektense tek bir şeyi değiştirerek kullanıcıların neye tepki gösterdiğini keşfetmeye çalışın.

Son 30 ya da son 60 gün için arama terimleri raporunu çekin. Önceliği en çok harcayan kampanyanıza verin. İlgisiz kelimelerin temalarını keşfedin ve bunları geniş eşleme olarak negatifleyin.

Örneğin buzdolabı satışı yaptığınız bir reklam grubu tamir hizmeti sunmamanıza ragmen, buzdolabı tamiri gibi bir kelimeyi tetiklemişse, bu kelimeyi tam eşleme olarak negatiflemek yerine, tamir kelimesini geniş eşleme olarak negatifleyin. Böylece daha sonradan gelebilecek başka ilgisiz aramaları da önlemiş olursunuz. Daha az gereksiz maliyet daha yüksek ROI olarak bize geri dönecektir.

Ayarlar ve Yer adımlarını izleyerek reklamlarınızın tetiklendiği coğrafi yerleri inceleyin. Böylece hangi şehirden ne kadar tıklama aldığınızı görebileceksiniz. Maliyetleri yüksek olan ama size dönüşüm getirmeyen illeri hariç tutabilir ya da tekliflerini düşürebilirsiniz. Benzer şekilde iyi dönüşüm getiren iller içinde özel teklif ayarlamaları yaparak buradaki potansiyelinizi arttırmaya çalışabilirsiniz.

 

İnceleme uzantılarını kullanmaya çalışın. Almış olduğunuz ödüller ya da göstermiş olduğunuz başarılar ile ilgili 3.taraf görüşleri tıklanma oranlarınızı önemli ölçüde arttıracaktır. Bu da size yüksek kalite puanı ve düşük tıklama başı maliyetler olarak geri dönüş yapacaktır.

Kullanıcıların üçüncü taraf görüşlerine önem vermelerinin dışında bir inceleme uzantısı ek bir satır olarak arama ağı sonuçlarında daha fazla yer kaplamanıza yol açacaktır. Bu da daha fazla dikkat çekeceğiniz anlamına gelir.

İyi performans gösteren reklam metinlerinizi inceleyin ve bu metinlerin ana temalarını performansı düşük metinlerinize de entegre etmeye çalışın. Sunmuş olduğunuz avantaj ya da harekete geçirici ifadeler gibi.

Tam işlevli tarayıcılara sahip mobil cihazların göstermiş olduğu performansı bilgisayar ve tabletlere göre karşılaştırın. Sonuçlara göre mobil tekliflerinizi mutlaka optimize edin.

Uyarı alarmları oluşturun. Örneğin ROI’sinden memnun olduğunuz bir anahtar kelimenin ortalama reklam konumunun 2.5 olduğunu varsayalım. Google’a bu reklam konumu 2.5’un üstüne çıktığında size bilgilendiren bir mail göndermesini söyleyebilirsiniz. Böylece performans kaybı yaşamadan hemen müdahale edebilirsiniz. İlgili anahtar kelime ya da kelimelerinizi seçtikten sonra izlemeniz gereken adımlar;

Otomatik > E posta göndermek için zaman koşulu > Gereksinimler > Performans > Ort. Konum > Şundan daha kötü > 2.5

Sistemin ortalama konumu kontrol etmesi ve size bilgilendirmesi için zaman seçmeniz gerekli. Günlük, haftalık, aylık ya da bir kerelik yaptırabilirsiniz. Örneğimiz özelinde günlük olması en ideali. Yine müdahale edebileceğiniz bir zaman dilimine göre saat de seçmeniz gerekli.

 

Eğer hesabınızda çok sayıda anahtar kelime hedefli ise ilk sayfa teklifinin altında kalıp gösterim alamayan kelimeleriniz olabilir. Bunları gözden kaçırıyor olabilirsiniz.

Anahtar kelimeler > Otomatik > Tekliflerin ilk sayfa TBM’sine yükseltileceği durumlar > Durum > İlk sayfa teklifinin altında

Yine sistemin kontrol etmesi ve aksiyon alması için bir zaman sıklığı belirtmeniz lazım. Bu işlemi günlük olarak seçeceğiniz saat’e göre aynı günün verisine ya da bir gün öncenin verisine göre yaptırmanız ideal olandır. Kabul edebileceğiniz üst sınır bir cpc sınırı koymanız da mümkün. Ayrıca alınan aksiyonla ilgili size bir bilgilendirme maili gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Yapılabilecek çok daha kompleks analiz ve optimizasyon teknikleri mevcut tabii ki. Ama bir çok hesaba uyarlayabileceğimiz en genel optimizasyon teknikleri arasında bunlar yer almaktadır. Bu çalışmaları doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde bütçenizi daha verimli kullanmış olacağınızı düşünüyorum.

Sonrasında farklı analiz ve optimizasyonlara da giriş yapabilirsiniz. Umarım yazı faydalı olmuştur!

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Silolama Nedir? Web Silolama SEO İçin Hâlâ Gerekli mi?

Silolama, arama motoru optimizasyonu (SEO) için uzunca bir süredir kullanılan ve gelişen trend haline dönüşmüş, web sayfalarının arama motorundaki sıralamasını ve görünürlüğünü önemli ölçüde geliştiren içerik kategorizasyon yaklaşımı olarak tanımlanır. Silo kavramı aslında tarımda, aynı tahıl ürünlerinin depolanarak korunduğu büyük dairesel yapılara verilen isimdir. Buradan esinlenerek adlandırılan SEO veya Web Silolama da benzer içerikleri aynı kategori altında toplayarak yapısal bir bütünlük oluşturmayı ve böylelikle arama motoru sonuçlarında kullanıcı deneyimini de artırarak SERP’lerin ön plana çıkmasını hedefler.

Nereden Başlamalı?

Başlarken ilk olarak yapılması gereken ana sayfaya birinci derecede bağıntılı Silo sayfalarının neler olacağının belirlenmesidir. Silo sayfaları; altında birbiriyle benzer konuları barındırabilecek ve yeterince içerik oluşturmaya müsait ana kategori sayfası niteliğinde olmalıdır. Belirli seviyede içerik oluşturulamayan  sayfaları arama motorları tarafından fark edilecek ve bu sanal yapılanma arzu edilen sonuçlar getirmeyecektir. Özellikle e-ticaret ya da pazaryeri (marketplace) sitelerinde bu yapıda yer alan web silo mantığı net bir şekilde görülebilmektedir.

Gittigidiyor.com adresindeki Silo yapısına uygun kategori sayfaları

 

Standart web sayfası yaklaşımı; düz bir yapıda (flat structure) tüm içerikleri birer tekil sayfa olarak ana dizin altında konumlandırırken, silolama yapılmış bir web sayfası (silo structure) bunun yerine bütünleşik temaları içinde barındırmakta ve temaya ait her bir kategoriyi alt birimlere  ayırarak temel içerik sayfaları oluşturmaktadır. Kategori altındaki bazı sayfalar kendi alt sayfalarını barındırıyor ise bu Silo yapısının bir kademe daha derin olduğunu gösterir. Eğer yeterince arama hacmi olmayan bir konu söz konusu ise kategori sayfalarının çok fazla derin olması anlamlı değildir.  Bu nedenle Silo ve içerik sayfalarını gerektiği kadar ve doğru trafik sağlayacak şekilde belirlemek gerekir. Google’ın giderek içerikleri anlama konusunda kendini geliştirdiğini düşünecek olursak birbirine benzer veya tekrar eden metinleri barındıran  sayfalardan  uzak durmanın ve gerçekten altı doldurulamayacak nitelikte olan kategorileri mümkünse hiç oluşturmamanın önemini vurgulamakta yarar var.

Düz ve Silo Web Sitesi Adres Yapısı

Sanal ve Fizksel Web Silolama

SEO siloları fiziksel ve sanal olmak üzere ikiye ayrılır.  Web sitesi yapısı içerisinde  sadece  ilişkili sayfaların birbirine linklendirilmesi ile oluşturulan silolar sanal (virtual siloing),  Web sitesinin dosya yapılanması içerisinde benzer kategorilerin aynı klasörler altında derlenerek birbirleriyle ilişkilendirilmesi ile oluşturulanlar ise fizikseldir (physical siloing). Örneğin bisikletleri konu alan bir web sitesini ele aldığımızda; bisiklet tamiri ile ilgili bir sayfanın alt kısmında yer alan ve diğer bir tamir sayfasına/sayfalarına bağlantı veren (internal linking) her bir içerik sanal silolama örneğidir.

http://bisikletdunyasi.com/bisiklet-tamiri
http://bisikletdunyasi.com/zincir-tamiri
http://bisikletdunyasi.com/pedal-tamiri

Aynı sitenin satışa sunduğu yeni bisikletleri bir kategoride, indirimli fiyata sahip olanları başka bir kategoride ve tamir hizmetini farklı bir başlık altında ele alarak, bunu bağlı alt sayfalara indirgeyen yapısı ise fiziksel silolama örneğidir.

http://bisikletdunyasi.com/yeni-biskletler/
http://bisikletdunyasi.com/indirimdekiler/
http://bisikletdunyasi.com/onarim-hizmeti/pedal-tamiri
http://bisikletdunyasi.com/onarim-hizmeti/zincir-tamiri
http://bisikletdunyasi.com/onarim-hizmeti/genel-tamir

Bir web sayfasında hem fiziksel hem de sanal silolama bir arada yapılabilir. Bununla birlikte dahili yönlendirmenin (internal linking) kesinlikle sadece aynı silo içerisindeki sayfalar arasında olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin Yeni Bisikletler silosundaki bir mikro sayfa asla Onarım Hizmetleri silosundaki bir başka mikro sayfaya yönlendirilmemelidir.

Web Silolamanın Faydaları

Bir web sayfasının Silo olarak yapılandırılabilmesi için, birbiri ile ilişkili olabilecek konuları kapsayacak kategorizasyona uygun içeriklerden oluşması gerekir. Kısaca site bütünleşik bir temayı barındırıyor olmalı, bu temanın içerisinde farklı alt konular yer alabilmelidir. Bu yapıya uygun olacak türdeki siteler için silolama yapmak şu faydaları sağlar:

1- Birbiriyle ilişkili içeriklerin gruplanarak sistemli bir konseptin oluşturulması
2- Web sayfasının sunduğu konu hakkında başvuru kaynağı (authority site) haline dönüşmesi
3- Silo yapısı nedeniyle sitenin uzun vadede geliştirilmeye uygun bir yapıya kavuşması
4- Hedef kitlenin arzu ettiği içeriğe doğru şekilde ulaşabilmesinin sağlanması

Google Webmaster Guidelines (Google Web Yöneticisi Yönergeleri) içerisinde yer alan Sitenizi, açık bir kavramsal sayfa hiyerarşisine sahip olacağı şekilde tasarlayın. önerisi, her ne kadar kafalarda SEO silolamanın hala geçerliliğini taşıdığına dair soru işaretleri olsa da, web sitenizin yapısal düzeni açısından fayda sağlamaktadır.

Kategorileri Belirleme

Web sayfasının SEO silolama  stratejisini belirlerken öncelikle içeriklerin doğru bir şekilde kategorize edilmesi gerekmektedir.  Bu amaçla sitede yer alacak ana konuların veya en sık kullanılan sözcüklerin belirlenmesi gerekir. Bunu belirledikten sonra hemen uygulamaya geçmek yerine, her konu veya anahtar sözcüğün gerçekten gerekli olup olmadığını veya hangi konuların birbirini kapsayacağını belirleyerek, bunları birbiriyle ilişkilendirmek için; Keywordtool.io, Google Keyword Planner, Ahrefs gibi çeşitli araçlardan destek almak, bu ana başlıkların arama hacimlerini öğrenmek önemlidir. Böylelikle daha çok arama hacmine sahip anahtar kelimeleri belirleyip Silo sayfalarını buna göre seçmek isabetli olacaktır. Aynı zamanda popüler aramaları takip etmek ve değişen gündeme göre kategorilerde yer alan içerik sayfalarını güncelleyerek değişiklikler yapmak, arama motoru sıralamasında elde edilen pozisyonun devamı için oldukça kritiktir. Bu yaklaşımı hakkı ile benimseyen önemli e-ticaret sitelerinde popüler aramaların listelendiği dahi görmek mümkündür.

Hepsiburada.com popüler aramalar

İçerik sayfalarını oluştururken özellikle birbirinin tekrarı olan başlıkları bulundurmak, haddinden fazla optimizasyon (overly optimized-siloing) yapmış olmak anlamına gelir. Bu da  sayfalarımızın hızla pozisyon kaybetmesine neden olacaktır. Örnekteki gibi birbiriyle anlamsal ve yapısal olarak benzer sayfaları aynı Silo içerisinde konumlandırmak, arama motoru sıralaması açısından faydadan çok zarar getirir.

http://hizlikredi.com/hizli-kredi-almak/nasil-hizli-kredi-alinir
http://hizlikredi.com/hizli-kredi-almak/hemen-hizli-kredi-alin

Silolama Yöntemi Hala SEO İçin Verimli Mi?

Silolamanın son dönemde SEO açısından halen etkin olup olmadığı tartışılan bir konu. Buraya kadar yazılanlardan ve verdiğimiz örneklerden silolamanın; sadece web sayfamız içerisindeki  adreslerin kategorize edilmesinden ibaret olduğunu ve bunu yaparak Google’da üst sıralara tırmanacağımızı düşünmemek gerekir. Yine de Silolama; web içeriklerini doğru bir şekilde sınıflandırmak, zamanla bunlara yenilerini eklemeyi veya kaldırmayı kolaylaştırmak, giderek insansı bir kavrama seviyesine yaklaşan Google tarafından içeriklerin daha kolay anlaşılmasına yardımcı olmak adına halen geçerli bir yaklaşım. Ancak kullanıcıların aradığı bilgiyi sunmaktan uzak ve doğru içerikten yoksun bir siteyi silolama yaparak, sadece birbiri ile girift hale getirilmiş adresler bütünü olarak konumlandırmaktan öteye geçemeyiz.

Nitekim Google’da “bayan giyim modelleri” olarak yapılan bir aramada ilk sıralarda çıkan sonuçlara baktığımızda, hiçbir SERP’de adres uzantısının bu terimi birebir içermediğini, ancak tüm başlıkların (title) bu ifadeyi içermekte olduğunu görüyoruz. Bu da aslında Google arama sonuçlarının site yapısından çok içerik bütünlüğüne odaklandığını ve web silolamanın bu amaca hizmet edecek bir strateji olarak kurgulandığında işe yarayacağını bizlere kanıtlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

  • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
  • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
  • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link