Arama Ağı Kampanyalarında ROI Yükseltme Önerileri

Herkese Merhaba! Bu yazımda Arama ağı kampanyalarında ROI’lerimizi yükseltirken ilk olarak nelere bakmalı ve ne tür çalışmalar yapmalıyızla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Öncelikli olarak önerim hesabınızındaki ROI’si yüksek olan kelimeleri tespit etmeniz. Sonra bu kelimeleri türetmeye çalışıp tekrar hedeflemeniz. Anahtar kelimelerimiz arama ağı kampanyalarımızın temelini oluşturur. Bu yüzden çok önemli. Ayrıca roi’si yüksek kelimelerinizin arama terimleri raporundan tetiklemiş olduğu, ilgili kelimeleri de reklam grubuna ekleyin ya da onları özel reklam grupları altına alarak doğrudan hedefleyin. (farklı bir düşüş sayfası kullanabilecek ya da metni özelleştirebilecekseniz mutlaka ayrı gruplara alın)

Bazı kelimeler dönüşüm getirmiyor olsa bile, dönüşüm patikatısında geçiyor ve dönüşüm getiren başka kelimeleri asiste ediyor olabilir. Aşağıdaki örnekte dönüşüm sadece n11’e yazılır. Eğer harley davidson bot kelimesinin katkısını göz ardı edersek yanlış bir optimizasyon yapmış oluruz. Bu tür bir değerlendirme ile yapılan optimizasyonlar  uzun vadede n11 aramalarından gelen dönüşümlerin azalmasına yol açacaktır.

Sütunları özelleştir kısmından desteklenen dönüşümler ve desteklenen dönüşüm değerleri verilerini hesabınıza ekleyin. Yeteri kadar tıklama almış kelimelerden hiç dönüşüm getirmemiş ve dönüşüm desteklememiş kelimeleri durdurun.

Dönüşüm oranlarından ve ROI’sinden memnun olduğunuz kelimelerin görünürlüğünü arttırmak için gerekliyse tekliflerini kademe kademe yükseltin ve reklam pozisyonunuzu iyileştirin. ROI’niz kabul edilebilir seviyede olduğu sürece bütçeden ve sıralamadan dolayı gösterim kaybınızı minimize edene kadar tekliflerinizi arttırın.

Reklam gruplarınızda en az iki farklı reklam metni varyasyonu kullanın. Yeterli tıklamayı aldıktan sonra düşük performanslı reklam metnini durdurun. Aşağıdaki örnekte kullanıcıların, ücretsiz kargoya mı, indirimli fiyata mı yoksa peşin fiyatına taksit imkanına mı daha çok ilgi gösterdiklerini test ettik. Reklam metni varyasyonlarında tamamen farklı yapılar türetmektense tek bir şeyi değiştirerek kullanıcıların neye tepki gösterdiğini keşfetmeye çalışın.

Son 30 ya da son 60 gün için arama terimleri raporunu çekin. Önceliği en çok harcayan kampanyanıza verin. İlgisiz kelimelerin temalarını keşfedin ve bunları geniş eşleme olarak negatifleyin.

Örneğin buzdolabı satışı yaptığınız bir reklam grubu tamir hizmeti sunmamanıza ragmen, buzdolabı tamiri gibi bir kelimeyi tetiklemişse, bu kelimeyi tam eşleme olarak negatiflemek yerine, tamir kelimesini geniş eşleme olarak negatifleyin. Böylece daha sonradan gelebilecek başka ilgisiz aramaları da önlemiş olursunuz. Daha az gereksiz maliyet daha yüksek ROI olarak bize geri dönecektir.

Ayarlar ve Yer adımlarını izleyerek reklamlarınızın tetiklendiği coğrafi yerleri inceleyin. Böylece hangi şehirden ne kadar tıklama aldığınızı görebileceksiniz. Maliyetleri yüksek olan ama size dönüşüm getirmeyen illeri hariç tutabilir ya da tekliflerini düşürebilirsiniz. Benzer şekilde iyi dönüşüm getiren iller içinde özel teklif ayarlamaları yaparak buradaki potansiyelinizi arttırmaya çalışabilirsiniz.

 

İnceleme uzantılarını kullanmaya çalışın. Almış olduğunuz ödüller ya da göstermiş olduğunuz başarılar ile ilgili 3.taraf görüşleri tıklanma oranlarınızı önemli ölçüde arttıracaktır. Bu da size yüksek kalite puanı ve düşük tıklama başı maliyetler olarak geri dönüş yapacaktır.

Kullanıcıların üçüncü taraf görüşlerine önem vermelerinin dışında bir inceleme uzantısı ek bir satır olarak arama ağı sonuçlarında daha fazla yer kaplamanıza yol açacaktır. Bu da daha fazla dikkat çekeceğiniz anlamına gelir.

İyi performans gösteren reklam metinlerinizi inceleyin ve bu metinlerin ana temalarını performansı düşük metinlerinize de entegre etmeye çalışın. Sunmuş olduğunuz avantaj ya da harekete geçirici ifadeler gibi.

Tam işlevli tarayıcılara sahip mobil cihazların göstermiş olduğu performansı bilgisayar ve tabletlere göre karşılaştırın. Sonuçlara göre mobil tekliflerinizi mutlaka optimize edin.

Uyarı alarmları oluşturun. Örneğin ROI’sinden memnun olduğunuz bir anahtar kelimenin ortalama reklam konumunun 2.5 olduğunu varsayalım. Google’a bu reklam konumu 2.5’un üstüne çıktığında size bilgilendiren bir mail göndermesini söyleyebilirsiniz. Böylece performans kaybı yaşamadan hemen müdahale edebilirsiniz. İlgili anahtar kelime ya da kelimelerinizi seçtikten sonra izlemeniz gereken adımlar;

Otomatik > E posta göndermek için zaman koşulu > Gereksinimler > Performans > Ort. Konum > Şundan daha kötü > 2.5

Sistemin ortalama konumu kontrol etmesi ve size bilgilendirmesi için zaman seçmeniz gerekli. Günlük, haftalık, aylık ya da bir kerelik yaptırabilirsiniz. Örneğimiz özelinde günlük olması en ideali. Yine müdahale edebileceğiniz bir zaman dilimine göre saat de seçmeniz gerekli.

 

Eğer hesabınızda çok sayıda anahtar kelime hedefli ise ilk sayfa teklifinin altında kalıp gösterim alamayan kelimeleriniz olabilir. Bunları gözden kaçırıyor olabilirsiniz.

Anahtar kelimeler > Otomatik > Tekliflerin ilk sayfa TBM’sine yükseltileceği durumlar > Durum > İlk sayfa teklifinin altında

Yine sistemin kontrol etmesi ve aksiyon alması için bir zaman sıklığı belirtmeniz lazım. Bu işlemi günlük olarak seçeceğiniz saat’e göre aynı günün verisine ya da bir gün öncenin verisine göre yaptırmanız ideal olandır. Kabul edebileceğiniz üst sınır bir cpc sınırı koymanız da mümkün. Ayrıca alınan aksiyonla ilgili size bir bilgilendirme maili gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Yapılabilecek çok daha kompleks analiz ve optimizasyon teknikleri mevcut tabii ki. Ama bir çok hesaba uyarlayabileceğimiz en genel optimizasyon teknikleri arasında bunlar yer almaktadır. Bu çalışmaları doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde bütçenizi daha verimli kullanmış olacağınızı düşünüyorum.

Sonrasında farklı analiz ve optimizasyonlara da giriş yapabilirsiniz. Umarım yazı faydalı olmuştur!

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Ve Welder Moody, Tahminine Güvenene Gidiyor…

90. Akademi Ödülleri, 4 Mart 2018’de sahiplerine kavuşacak. Welder Watch, dünya çapında tüm filmseverlerin göz diktiği ve sonuçlarını her yıl merakla beklediği bu ödül törenini, Instagram üzerinden gerçekleştirdiği yeni yarışmasına entegre etti.

Markanın yaratıcı ajansı Promoqube tarafından hayata geçirilen yarışmada katılımcılar, yılın “En İyi Film” ödülüne kavuşacak filmi tahmin etmeye davet ediliyor. Yarışmaya katılmak için kullanıcıların Welder Watch’un Instagram hesabını takip etmeleri ve yarışma gönderisinin altına tahminlerini yorum olarak yazmaları gerekiyor.

Oscar ödüllerinin her yıl büyük heyecanla beklenen En İyi Film kategorisinde, ödülün sahibi olacak filmi doğru tahmin edenler arasında gerçekleşecek çekilişte, bir kişi dilediği Welder Moody saatin sahibi olacak! 4 Mart 2018 Pazar günü yerel saatle 23.59’a kadar devam edecek yarışmanın sonucu, 6 Mart 2018 Salı günü markanın Instagram hesabından yayınlayacağı hikaye ile açıklanacak.

Yarışmaya katılmak için aşağıdaki Instagram postunun altına yorumlarınızı yazmanız gerekiyor.

🏆CONTEST🏆 Who will be the winner of The Best Picture category at the 90th Academy Awards? Guess the winner, win a Welder Moody watch! Nominees: 📌#CallMeByYourName 📌#DarkestHour 📌#Dunkirk 📌#GetOut 📌#LadyBird 📌#PhantomThread 📌#ThePost 📌#TheShapeOfWater 📌#ThreeBillboardsOutsideEbbingMissouri Here's what you need to do 👇 ➡ Make sure you follow Welder Watch Instagram account! 😊 ➡ Write your best guess at who will win at The Best Picture category as a comment! ✏ ➡ If your guess is correct, follow our stories! 📍 ➡Be the winner, choose your favorite #WelderMoody watch! 🎁 🔎Check Terms&Conditions from our FB page! ** The contest will end on Sunday, March 4, 2018. We will announce the winners on Tuesday, March 6th at Instastory ** #contest #90thAcademyAwards #oscars #oscars2018 #shareyourmood

A post shared by Welder (@welderwatch) on

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook ve Google’ın Siyasi Reklamlarla Başı Dertte

Facebook

Facebook, Google ve diğer çevrimiçi platformlarda yayınlanan siyasi propaganda içerikli reklamlar, artık Federal Seçim Komisyonu tarafından çizilen çerçeve kapsamında ve daha sıkı kurallarla denetlenmek isteniyor.

Komisyonda Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Demokrat Parti üyesi Ellen Weintraub’un paylaştığı teklif radyoda, televizyonda ve basılı reklamlarda yayınlanan siyasi içerikli reklamlarda olduğu gibi, internette yer alan politik reklamların da kaynağının açıklanmasını şart koşuyor. Kongre, konuyla ilgili ciddi bir düzenleme olarak kabul edilen tasarıyı, 8 Mart’taki halka açık oturumda tartışacak.

Siyasi içerikli internet reklamları ABD’de oldukça popüler durumda.

Hatırlayacağınız üzere, Rusya’nın Donald Trump’ın kazandığı 2016 yılındaki ABD Başkanlık Seçimi‘ni sosyal ağlarda ve dijital ortamlarda manipüle ettiğine, Amerikan halkı üzerinde algı operasyonu yaptığına, hatta belli yöndeki propagandalara seçim sonuçlarını değiştirecek derecede maddi destek verdiğine dair iddialar hâlen sürüyor.

Kongrenin gündemine getirilen tasarı buradan hareketle, hem bu iddiaları daha yakından inceleyebilmek hem de benzer şüphelerin tekrarlanmaması için Facebook ve Google gibi dijital alandaki dev platformların, yayınladıkları siyasi içerikli reklamların sponsorlarının kim olduğu, bu reklamlara ne kadar para harcandığı, reklamların hangi kesimleri hedeflediği ve benzeri birçok noktada hem Beyaz Saray’a hem de Kongre’ye açıklama yapması kuralını getiriyor.

Federal Election Commission
Federal Seçim Komisyonu’nun gündeme getirdiği tasarı, siyasi içerikli internet reklamlarına sıkı denetim getiriyor.

Federal Seçim Komisyonu’nun teklifi, siyasal propaganda çalışmalarını, siyasi partileri ve teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere federal seçimleri etkileyebilecek diğer kurumları kapsıyor. Bu durumda, söz konusu kapsamda faaliyet gösteren taraflara ait platformların ilgili mevzuata uyum sağlayacak hâle gelmesi gerekecek.

Yine de hikâyenin burada başlamadığını, konunun tâ 2011’e kadar uzandığını da belirtmemiz gerekiyor. Facebook o yıl, reklamlardaki “sponsorlu” ifadesinin sponsorun kimliğine dair bilgi vermediğini ve sponsorun internet sitesine yönlendirme yapmadığını belirterek Federal Seçim Komisyonu’ndan bu konuda muafiyet talep etmişti. Konu komisyonda görüşülmüş ama herhangi bir karar bağlanamamıştı.

Vladimir Putin
Rus manipülasyonuyla ilgili başı en çok ağrıyan platformlardan biri de Facebook.

2015 ve 2016 yıllarında Facebook, Google ve diğer bazı önemli internet sitelerinin Ruslar tarafından, Amerikan halkını politik konularda etkilemek amacıyla kullanıldığının ortaya çıkması, doğal olarak bu konunun komisyon tarafından yeniden gündeme getirilmesine yol açtı. Açıkçası komisyon bu sefer, sert kurallar koymakta ve sıkı denetim getirmekte kararlı görünüyor.

Nitekim söz konusu tasarı, internette metin veya görsel grafik biçimindeki siyasi içerikli reklamlarda reklamverenin adının yeterli büyüklükte ve açıkça okunabilir harflerle yazılmasını zorunlu tutuyor. Dijital müzik platformları ve internet radyolarında verilen politik reklamlar da düzenlemeden nasibini alacak. Zira buralarda verilen siyasi reklamlar sözlü feragatnameleri içermek zorunda olacak ve çevrimiçi video ve sesli mesaj yoluyla reklam veren adayların ad ve soyadlarını tam olarak belirterek “Bu mesajı onaylıyorum” ifadesini ekleyecek. Tasarı yasalaşırsa, internetteki ücretsiz içerikleri de etkileyecek. Örneğin YouTube’a ücretsiz bir şekilde video yükleyen siyasi kuruluş veya kişi, içerikten sorumlu olduğunu belirtecek. Mevcut yasada bu durum yalnızca reklamlı olarak paylaşılan politik videolarda sınırlı.

Tasarı yasalaşırsa, yeni düzenlemeden YouTube da derinden etkilenecek. Sponsorlu ya da sponsorsuz her siyasi reklamda yeni kıstaslar aranacak.

Komisyondan geçmesi için Cumhuriyetçi Parti’nin desteği gereken tasarı, sanal ve artırılmış gerçeklik konuları da dahil olmak üzere, teknolojik gelişmelerin yasal çerçevede düzenlenmesi yolunda önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Federal Seçim Komisyonu’nun (FEC) internetteki politik reklamların yasal yönden düzenlenmesine ilişkin ilk girişimi elbette bu değil. Komisyon 2006 yılında Youtube’dan, bu platformda bireyler veya kimi gruplar tarafından satın alınan çevrimiçi siyasi reklamların ne kadara mal olduğuna dair bilgi vermesini istemişti. Hatta bu istek, başka sitelerde banner olarak bulunan ücretli politik reklamların tamamını da kapsar nitelikteydi. Komisyon, blog ve benzeri kişisel görüş içeren bazı dijital iletişim kanallarını ise bundan muaf tutmuştu.

Görünüşe göre, 2011 yılında FEC’in taleplerine direnen Facebook’u bu sefer daha zor bir mücadele bekliyor.

Tasarının yasalaşıp yasalaşmayacağı şimdilik meçhul. Fakat kendi durumumuza dönüp baktığımızda, bilişim hukuku konusunda henüz yeterli sayıda ve nitelikte insan kaynağının bile olmadığı ülkemizde, buna benzer çalışmaları görmek şimdilik yalnızca bir hayal olarak duruyor. Çünkü bilişim hukukunun genellikle sansüre yasal dayanak olarak kullanıldığı ve bunun kanıksandığı bir ortamda, politik reklamların kaynağını sorgulamak üst düzeyde bir şeffaflık ve hesap verebilirlik anlayışı ile özel uzmanlık gerektiren kalifiye insan kaynağına ihtiyaç duyar.

Peki, ABD’de gündeme gelen bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Siyasi amaçla verilen çevrimiçi reklamların kaynağının ayrıntılı bir şekilde sorgulanması ve en derin noktalarına kadar devlet kurumlarına bilgi verilmesi bir şeffaflık göstergesi mi, yoksa siyasi propaganda özgürlüğünü gelecekte kısıtlayabilecek bir düzenleme mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link