Alışveriş Kampanyaları Optimizasyon Süreçleri 0

yazaraykutalcelikArama ağı reklamlarının bir çoğunun tüm sürecini AdWords paneli üzerinden yürütebiliriz. Fakat alışveriş reklamları için sadece AdWords paneli yeterli değildir. Başlıklar, ürün resimleri ve ürün açıklamaları için Google Merchant Center’ı kullanmak zorundayız.

Alışveriş reklamlarında teklifleri, kampanya yapısını ya da ürün gruplarını oluşturmayı yine AdWords arayüzünden yapabiliyoruz fakat reklamlarımızın farklı anahtar kelimeler tarafından tetiklenmesini istiyorsanız ürün feed’i üzerinde çalışmamız gerekecektir.

Küçük boyutlu ürün feed’leri için Google E-tablolar kullanılabilir. Bu feed’leri Merchant Center üzerindeki bir bağlantıyı kullanarak görüntüleyebilir ve düzenleyebiliriz. Öncesinde e-tablolarınızı görüntülemek ve yönetmek için Merchant Center’a yönelik izinler vermeniz gerekir. İçerik doğrudan e-tabloda sağlanan bilgilerden yüklendiği için güncelleme yapmak kolaydır. Yalnız büyük hacimli veriler içi e-tabloları kullanamazsınız. Google e-tablolar 20 MB’dan daha büyük veriler için kullanılamaz.

E-Tablolarda sunduğunuz bilgilerin mutlaka feed’in hedeflendiği ülkeye özgü dilde olması gerektiğini gözden kaçırmayın.

shop3

Büyük feed’ler için ise işler biraz daha karmaşıktır. Örneğin n11.com gibi milyonlarca ürünü içeren feed’leriniz varsa otomatik oluşturulacak ve güncellenecek (Content API) bir XML feed oluşturmanız gerekir.

Alışveriş reklamlarında en sık yaşanan sorunların başında oluşturulan kampanyaların çok az gösterim alması ya da hiç gösterim almaması gelir. Bunun en temel sebebi google’un sizin aksinize ürünlerinizin arama sorgusu ile eşleşmediğini düşünüyor olmasıdır. Bu durumda google sizi açık arttırmaya almaz. Sorun bununla ilgili değilse diğer bir ihtimalde gösterim almak için tekliflerinizin çok düşük kalmasıdır.

Google’un arama sorguları ile ürünlerinizi eşleştirebilmesi için yapabileceğiniz bazı özel çalışmalar tabii ki var. Ürün başlığı, ürün açıklamaları, SKU ve google ürün kategorisi bizim için en önemli kilit özellikler. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde sağlayamazsak google ürünlerimizi arama sorguları ile eşleştiremeyecektir ya da eşleştirse bile ilgisiz aramalarda reklamlarımızın gösterilmesine yol açabilecektir.

Peki bu kritik bilgileri sağlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Özellikle ürün başlık ve açıklama kısımlarında sizinle ilgili olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeleri (arama sorgularında görünmek istediğiniz kelimeleri) vurgulamaya çalışın.

Marka ya da ideal olarak GTIN (benzersiz ürün tanımlayıcısı) gibi ürün kategorisi ile benzersiz ürün tanımlayıcıları; anahtar kelimelerin feed’inizdeki ürünlerle eşleşmesini sağlayacaktır.

Bu çalışmaları yapmanıza rağmen reklamlarınızın hala yeteri kadar görünmediğini düşünüyorsanız, sıralamanız çok düşük olabilir. Neyse ki Google her ürün grubunun teklif ya da uygunluk gibi sıralama faktörlerini bizlerle paylaşıyor. Karşılaştırmalı CTR ve karşılaştırmalı ortalama CPC gibi verileri alışveriş kampanyalarınız için yeni sütun olarak ekleyip takip edebilirsiniz.

shop1

Ürün başlıkları anahtar kelime bakımından zengin, açıklayıcı ve 70 karakterin altında olmalıdır. Örneğin giyim ürünlerinde marka, cinsiyet ve tür bilgileri mutlaka yer almalıdır. “Jack&Jones Erkek Deri Ceket” bizim için iyi bir örnek teşkil ediyor.

Aşırı derecede açıklayıcı editoryal bir dil kullanmaktan kaçının. Basit ve ürün odaklı bir dil kullanmak, ürününüzü ön plana çıkartmak için en iyisidir.

Ürün açıklamaları da bizim için kilit unsurlardandır. En uygun açıklama uzunluğu 500 karakterdir. Kullanabileceğimiz alan boyutu bundan çok daha kısadır. Ürün başlığı gibi ürün açıklamaları da anahtar kelimeler bakımından zengin olmalı ve ürünün detaylarını içermelidir.

Çok fazla değişken içeren ürünler için (giysilerin farklı renklerinin olması ya da cep telefonlarının 32 gb ve 16 gb gibi farklı kapasite özelliklerinin olması) detayları bir arada listelemekten mutlaka kaçının. Bu yanlış ürünün görüntülenmesini önlemek için alınabilecek en temel önlemlerdendir.

Örneğin bir yüzük için altın ve gümüşün mevcut olduğunu söylerseniz google gümüş yüzük arayan bir kullanıcıya altın yüzüğü de gösterebilir. Doğru olan altın yüzük için ürün açıklamasında gümüş seçeneğinden bahsetmemenizdir.

Ürün başlıklarında olduğu gibi, ürün açıklamalarında da kısaltılabilecek editoryal bir dilden ve kritik olmayan detaylara yer vermekten kaçınmalısınız.

Benzersiz ürün tanıtıcıları (UPIs) feed’inizdeki en önemli özelliktir diyebiliriz. Üç tip UPI vardır: GTN, MPN ve Brand. Bir çok ürün için bu üç UPI’den ikisini sunmanız gerekir.

Alışveriş reklamları için data feed’inizde doğru UPIs değerleri göndermeniz çok önemlidir. Bu değerler evrenseldir ve tüm ürünlerde standarttır. Google, ürünleri birlikteymiş gibi gruplandırarak kullanabilir.

Tanımlayıcı özelliği yalnızca size özel yapılmış ürünler için kullanmalısınız. Eğer ürünler size özel değilse ürünün üreticisinden uygun UPI’yi almalısınız. Google yakında bu özelliği yanlış kullanan ürünleri onaylamamaya başlayacağı için bu konuya özen göstermelisiniz.

Google Ürün Sınıflandırmasını indirerek gönderdiğiniz her ürün için en spesifik ürün kategorisinin kullanıldığından emin olun.

Google ürün sınıflandırmayı her üç ayda bir günceller. Bunları takip ederek Google’un ürünleriniz için daha uyumlu yeni bir kategori ekleyip eklemediğini mutlaka teyit edin.

Alışveriş Reklamları için Kalite Puanı

Ürün kimliklerini ilk kez paylaştıktan sonra değiştirmemeniz gerekir. Çünkü kalite puanı, feed’inizde yer alan her ürünün reklamlarıyla ilgili performans geçmişini elde etmek için ürün kimliğinizi kullanır.

Ürün kimliğini değiştirerek kalite puanı geçmişinizi sıfırlamış olursunuz. Ürününüz yüksek bir CTR’a sahipse, bu çok kötü sonuçlar doğurabilir ve tıklama başına maliyetleriniz artabilir. Fakat ürününüz oldukça düşük bir CTR’a sahipse ve siz ürün başlığı ve açıklamaları gibi verileri düzelttiğinizde ya da daha dikkat çekici bir ürün görseli kullandığınızda daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi düşünüyorsanız bu riski almaya değer.

Alışveriş Reklamları için Arama Terimleri

Çok fazla gösterim alan ve tıklanma oranı çok düşük olan kelimeleri tespit edip negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Bu aramalar muhtemelen ürününüzle ilgili değildir. Ayrıca bu kelimeleri feed’inizde ürün başlık ve açıklamalarında aratarak da silebilirsiniz.

shop2

Alışveriş kampanyalarınızda az gösterime sahip olan ya da hiç gösterim almayan fakat alışveriş dışındaki arama kampanyalarınızda yüksek performansa sahip olan anahtar kelimeleri tespit ederek kaçırılan fırsatları yakalayabilirsiniz. Bu kelimelerle ilgili ürünleriniz varsa, bu ürünlerin feed’deki başlık ve açıklamalarının söz konusu anahtar kelimeleri içerip içermediğini kontrol edin ve gerekli düzenlemeleri yaparak reklamlarınızın tetiklenmesini sağlayın.

Jenerik aramalarda ideal olan ürün yerine başka ürünlerin gösterildiğini tespit edebilirsiniz. Google daha pahalı ya da daha az tercih edilebilecek bir ürünü jenerik aramalarda ön plana çıkartabilir. Bu da tıklanma oranınızın ve kalite puanınızın düşük olmasına yol açar. Bu tür sorguları tespit ederseniz görünmesini istediğiniz ürünleri içeren bir kampanya oluşturup  önceliklendirebilirsiniz. Google ayarlar kısmında düşük, orta ve yüksek olmak üzere reklam göstermek için alışveriş kampanyalarımıza bir öncelik hiyerarşisi kurmamıza imkan sağlıyor. Bunu kullanarak daha etkin alışveriş kampanyaları oluşturmanız mümkün.

 

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link