Alışveriş Kampanyaları Optimizasyon Süreçleri

yazaraykutalcelikArama ağı reklamlarının bir çoğunun tüm sürecini AdWords paneli üzerinden yürütebiliriz. Fakat alışveriş reklamları için sadece AdWords paneli yeterli değildir. Başlıklar, ürün resimleri ve ürün açıklamaları için Google Merchant Center’ı kullanmak zorundayız.

Alışveriş reklamlarında teklifleri, kampanya yapısını ya da ürün gruplarını oluşturmayı yine AdWords arayüzünden yapabiliyoruz fakat reklamlarımızın farklı anahtar kelimeler tarafından tetiklenmesini istiyorsanız ürün feed’i üzerinde çalışmamız gerekecektir.

Küçük boyutlu ürün feed’leri için Google E-tablolar kullanılabilir. Bu feed’leri Merchant Center üzerindeki bir bağlantıyı kullanarak görüntüleyebilir ve düzenleyebiliriz. Öncesinde e-tablolarınızı görüntülemek ve yönetmek için Merchant Center’a yönelik izinler vermeniz gerekir. İçerik doğrudan e-tabloda sağlanan bilgilerden yüklendiği için güncelleme yapmak kolaydır. Yalnız büyük hacimli veriler içi e-tabloları kullanamazsınız. Google e-tablolar 20 MB’dan daha büyük veriler için kullanılamaz.

E-Tablolarda sunduğunuz bilgilerin mutlaka feed’in hedeflendiği ülkeye özgü dilde olması gerektiğini gözden kaçırmayın.

shop3

Büyük feed’ler için ise işler biraz daha karmaşıktır. Örneğin n11.com gibi milyonlarca ürünü içeren feed’leriniz varsa otomatik oluşturulacak ve güncellenecek (Content API) bir XML feed oluşturmanız gerekir.

Alışveriş reklamlarında en sık yaşanan sorunların başında oluşturulan kampanyaların çok az gösterim alması ya da hiç gösterim almaması gelir. Bunun en temel sebebi google’un sizin aksinize ürünlerinizin arama sorgusu ile eşleşmediğini düşünüyor olmasıdır. Bu durumda google sizi açık arttırmaya almaz. Sorun bununla ilgili değilse diğer bir ihtimalde gösterim almak için tekliflerinizin çok düşük kalmasıdır.

Google’un arama sorguları ile ürünlerinizi eşleştirebilmesi için yapabileceğiniz bazı özel çalışmalar tabii ki var. Ürün başlığı, ürün açıklamaları, SKU ve google ürün kategorisi bizim için en önemli kilit özellikler. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde sağlayamazsak google ürünlerimizi arama sorguları ile eşleştiremeyecektir ya da eşleştirse bile ilgisiz aramalarda reklamlarımızın gösterilmesine yol açabilecektir.

Peki bu kritik bilgileri sağlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Özellikle ürün başlık ve açıklama kısımlarında sizinle ilgili olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeleri (arama sorgularında görünmek istediğiniz kelimeleri) vurgulamaya çalışın.

Marka ya da ideal olarak GTIN (benzersiz ürün tanımlayıcısı) gibi ürün kategorisi ile benzersiz ürün tanımlayıcıları; anahtar kelimelerin feed’inizdeki ürünlerle eşleşmesini sağlayacaktır.

Bu çalışmaları yapmanıza rağmen reklamlarınızın hala yeteri kadar görünmediğini düşünüyorsanız, sıralamanız çok düşük olabilir. Neyse ki Google her ürün grubunun teklif ya da uygunluk gibi sıralama faktörlerini bizlerle paylaşıyor. Karşılaştırmalı CTR ve karşılaştırmalı ortalama CPC gibi verileri alışveriş kampanyalarınız için yeni sütun olarak ekleyip takip edebilirsiniz.

shop1

Ürün başlıkları anahtar kelime bakımından zengin, açıklayıcı ve 70 karakterin altında olmalıdır. Örneğin giyim ürünlerinde marka, cinsiyet ve tür bilgileri mutlaka yer almalıdır. “Jack&Jones Erkek Deri Ceket” bizim için iyi bir örnek teşkil ediyor.

Aşırı derecede açıklayıcı editoryal bir dil kullanmaktan kaçının. Basit ve ürün odaklı bir dil kullanmak, ürününüzü ön plana çıkartmak için en iyisidir.

Ürün açıklamaları da bizim için kilit unsurlardandır. En uygun açıklama uzunluğu 500 karakterdir. Kullanabileceğimiz alan boyutu bundan çok daha kısadır. Ürün başlığı gibi ürün açıklamaları da anahtar kelimeler bakımından zengin olmalı ve ürünün detaylarını içermelidir.

Çok fazla değişken içeren ürünler için (giysilerin farklı renklerinin olması ya da cep telefonlarının 32 gb ve 16 gb gibi farklı kapasite özelliklerinin olması) detayları bir arada listelemekten mutlaka kaçının. Bu yanlış ürünün görüntülenmesini önlemek için alınabilecek en temel önlemlerdendir.

Örneğin bir yüzük için altın ve gümüşün mevcut olduğunu söylerseniz google gümüş yüzük arayan bir kullanıcıya altın yüzüğü de gösterebilir. Doğru olan altın yüzük için ürün açıklamasında gümüş seçeneğinden bahsetmemenizdir.

Ürün başlıklarında olduğu gibi, ürün açıklamalarında da kısaltılabilecek editoryal bir dilden ve kritik olmayan detaylara yer vermekten kaçınmalısınız.

Benzersiz ürün tanıtıcıları (UPIs) feed’inizdeki en önemli özelliktir diyebiliriz. Üç tip UPI vardır: GTN, MPN ve Brand. Bir çok ürün için bu üç UPI’den ikisini sunmanız gerekir.

Alışveriş reklamları için data feed’inizde doğru UPIs değerleri göndermeniz çok önemlidir. Bu değerler evrenseldir ve tüm ürünlerde standarttır. Google, ürünleri birlikteymiş gibi gruplandırarak kullanabilir.

Tanımlayıcı özelliği yalnızca size özel yapılmış ürünler için kullanmalısınız. Eğer ürünler size özel değilse ürünün üreticisinden uygun UPI’yi almalısınız. Google yakında bu özelliği yanlış kullanan ürünleri onaylamamaya başlayacağı için bu konuya özen göstermelisiniz.

Google Ürün Sınıflandırmasını indirerek gönderdiğiniz her ürün için en spesifik ürün kategorisinin kullanıldığından emin olun.

Google ürün sınıflandırmayı her üç ayda bir günceller. Bunları takip ederek Google’un ürünleriniz için daha uyumlu yeni bir kategori ekleyip eklemediğini mutlaka teyit edin.

Alışveriş Reklamları için Kalite Puanı

Ürün kimliklerini ilk kez paylaştıktan sonra değiştirmemeniz gerekir. Çünkü kalite puanı, feed’inizde yer alan her ürünün reklamlarıyla ilgili performans geçmişini elde etmek için ürün kimliğinizi kullanır.

Ürün kimliğini değiştirerek kalite puanı geçmişinizi sıfırlamış olursunuz. Ürününüz yüksek bir CTR’a sahipse, bu çok kötü sonuçlar doğurabilir ve tıklama başına maliyetleriniz artabilir. Fakat ürününüz oldukça düşük bir CTR’a sahipse ve siz ürün başlığı ve açıklamaları gibi verileri düzelttiğinizde ya da daha dikkat çekici bir ürün görseli kullandığınızda daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi düşünüyorsanız bu riski almaya değer.

Alışveriş Reklamları için Arama Terimleri

Çok fazla gösterim alan ve tıklanma oranı çok düşük olan kelimeleri tespit edip negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Bu aramalar muhtemelen ürününüzle ilgili değildir. Ayrıca bu kelimeleri feed’inizde ürün başlık ve açıklamalarında aratarak da silebilirsiniz.

shop2

Alışveriş kampanyalarınızda az gösterime sahip olan ya da hiç gösterim almayan fakat alışveriş dışındaki arama kampanyalarınızda yüksek performansa sahip olan anahtar kelimeleri tespit ederek kaçırılan fırsatları yakalayabilirsiniz. Bu kelimelerle ilgili ürünleriniz varsa, bu ürünlerin feed’deki başlık ve açıklamalarının söz konusu anahtar kelimeleri içerip içermediğini kontrol edin ve gerekli düzenlemeleri yaparak reklamlarınızın tetiklenmesini sağlayın.

Jenerik aramalarda ideal olan ürün yerine başka ürünlerin gösterildiğini tespit edebilirsiniz. Google daha pahalı ya da daha az tercih edilebilecek bir ürünü jenerik aramalarda ön plana çıkartabilir. Bu da tıklanma oranınızın ve kalite puanınızın düşük olmasına yol açar. Bu tür sorguları tespit ederseniz görünmesini istediğiniz ürünleri içeren bir kampanya oluşturup  önceliklendirebilirsiniz. Google ayarlar kısmında düşük, orta ve yüksek olmak üzere reklam göstermek için alışveriş kampanyalarımıza bir öncelik hiyerarşisi kurmamıza imkan sağlıyor. Bunu kullanarak daha etkin alışveriş kampanyaları oluşturmanız mümkün.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Avrupa Dijital Reklam Yatırımları 5 Yılda 2 Katına Çıktı

 • Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.
 • Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display pazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu.
 • Dijital reklam yatırımlarında en büyük pazar 15,6 milyar Euro ile İngiltere’de. 
 • İlgili yazı; ABD’de dijital reklam yatırımları, Türkiye’nin toplam reklamlarının 40 katı

Her yıl Interact konferansında açıklanan IAB Avrupa AdExbenchmark raporuna göre dijital reklam yatırımları 2017 yılında yüzde 13,2 oranında artarak 48 milyar Euro’ya yükseldi. 

Geçmişten Günümüze dijital reklam yatırımları

pastedGraphic.png

Toplam yirmi pazar çift haneli büyürken, çalışmaya katılan 27 ülkede Mobil çift haneli büyüme ile dikkat çekti. Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display’inpazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu. Yüzde 38 büyüyen Sosyal medya,display’deki payını artırırken 4 kat büyüyen videonun yanında non-video display yüzde 35 büyüdü. Videodaki büyüme, yüzde 73,4’lük artış ile out-stream’den gelirken, in-stream’de yüzde 6,9 büyüme yaşandığı görüldü.  

Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.

2017 Avrupa Dijital Reklam Yatırımları

Dijital reklam yatırımlarında yüzde14,9’luk bir büyümeyle arama motoru ve ilan sayfaları çok yüksek bir performans gösterdi ve19,3 milyar Euro’ya ulaştı.

Arama motoru reklam yatırımları yüzde 14,4’lük bir büyüme oranıyla yılı 21,9 milyar Euro ile tamamladı ve böylece en büyük online reklam formatı olma özelliğini devam ettirdi.

IAB Avrupa CEO’su TownsendFeehand sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:Dijital reklam yatırımları, bu yıl da Avrupa’da içeriğin ve tüketici deneyimlerinin önemini ispatlayarak çift haneli büyüme yaşadı. 3 gün sonra yürürlüğe girecek GDPR sektörümüz için bir dönüm noktası olacak. Kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye devam ederek djital reklamcılığın Avrupa ekonomisine sağladığı katkıyı sürdürmeliyiz”.

IHS Technology Reklam Araştırmaları Direktörü Daniel Knapp ise görüşlerini şu cümlelerle paylaştı: “2017’de Sosyal medya, mobil, video ve arama motorureklamcılığı Avrupa online reklam yatırımlarının büyümesinde ana oyuncular oldu.Bağlantı,konum, duygu ve satın alma yolunun gücü dijital reklamları günümüzün markaları için çok yönlü ve vazgeçilmez kılıyor”.

2017’de CEE (Merkez ve Doğu Avrupa) bölgesinde en yüksek büyüme oranı yakalayan 3 ülke:

 1. Belarus – Yüzde 33,9
 2. Sırbistan – Yüzde 23,7
 3. Rusya – Yüzde 21.9

2017’de olgun pazarlarda da büyümenin devam etmesi (Avrupa ortalamasıyla orantılı veya üstünde) pazar doygunluğunun yenilik ve büyümeyi engellemediğini gösterdi. İngiltere (Yüzde 4,3), Norveç (Yüzde16,6), İsveç (Yüzde 18,4), İsviçre (Yüzde 12,5) ve Danimarka (Yüzde 9,7)’da çift haneli büyümeler gerçekleşti.

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 Pazar:

 1. İngiltere – 15,6  milyar Euro
 2. Almanya – 6,6 milyar Euro
 3. Fransa – 5,1 milyar Euro 
 4. Rusya – 3,3 milyar Euro 
 5. İtalya– 2,6 milyar Euro 
 6. İsveç– 1,8 milyar Euro 
 7. Hollanda – 1,8 milyar Euro 
 8. İsviçre – 1,8 milyar Euro 
 9. İspanya – 1,8 milyar Euro 
 10. Belçika – 1 milyar Euro 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dijital Pazarlamada Geleceğin Ayak İzleri: Veri

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.
 • CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor.
 • Benzeri yazılar için; Tüketici Teknoloji Sayesinde Artık Marka Rollerini Üstleniyor

Daha fazla kanaldan daha fazla mesaja maruz kalan tüketicilerin artık kendileri ile ilgili tüm satın alım kararlarında etkilenen rolüne “ etkileyen” rolünü de eklediklerini dile getirmiştik. Bu durum reklamcıların artık bireysel seviyede kişiselleşmiş mesajlar üreterek tüketiciye ulaşmaları demek.

Bu durum ise 1990lardan beri hayatımızda yeri olan dijital reklamcılığın köklü bir şekilde değiştiği bu döneme götürüyor bizi: Veri ile desteklenmiş dijital pazarlama. Tüketiciye birebirde ulaşmak için reklamcıların ellerinde olan tonlarca veriyi işleyip anlamlı bilgiler yığını haline getirmesi ve stratejisini bunun üzerine kurması gerekiyor.

Veri ile desteklenen bu yeni tip pazarlama bildiğimiz kanalların ve onlara verilen bütçelerin de revize olması demek. Yani Google ve Facebook üzerinden maruz kaldığımız ve sadece tıklamamız ile başarısı ölçülen bu reklamların volümü de düşüyor.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinde 900 dijital pazarlama lideri ile yapılan araştırma dijital reklamcılığın yeniçağını gözler önüne seriyor.

Araştırmaya göre artık reklam verenler reklam projelerinde ajanslarla çalışmak yerine kendi içlerinde kurdukları kreatif ekiplerle yapmayı daha çok tercih eder hale geliyor bunun nedeni ise artık şirketlerin kendi dijital pazarlama aktiviteleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istemeleri ve bu çabaların diğer pazarlama aktiviteleri ile de aynı hizada gitmesini istemelerinden kaynaklanıyor.

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.

Veri Dijital Reklamcılığın Referans Noktası

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere dijital reklamcılığı şekillendiren, tüketiciye bir mesajı doğru zamanda doğru yerde verdirmeyi sağlayan şey veri oldu. Veriyi müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) verisi, online veri ve demografik verisi olarak 3’e ayırabiliyoruz. Geçtiğimiz yıl şirketlerin bu verileri nasıl kullandıklarını ise aşağıda görebilirsiniz.

Reklamcıların %94’ünün doğru hedefleme yapabilmek için e-mail, telefon numarası gibi CRM verisini kullanmayı tercih ettiğini ve bu verileri daha kolay erişilebilir hale getirenlerin Facebook ve Google olduğunu biliyoruz. CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor. Bu sonuç kendi verilerimiz satın alma davranışımızı nasıl şekillendireceğinin en önemli kanıtı olarak gösterilebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link