AdWords’te Ufak Dokunuşlar Büyük Değişimler

Gösterim Payı Optimizasyonu

Gösterim payı, Google’da yapılan sorgular hedef anahtar kelimelerinizle eşleştiğinde, reklamlarınızın ne sıklıkta gösterildiğini bildiren bir ölçüttür. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler, doğru sorgularla her eşleştiğinde reklamlarınızın görünmesini istersiniz. Çünkü dönüşümün hangi sorgu sonrasında geleceğini bilemezsiniz. Bu durumda gösterim payı anahtar kelime performansınız için önemli bir unsurdur. Eskiden sadece kampanya ve reklam grubu düzeyinde gösterim payımızı görebiliyor ve buna göre optimizasyon yapabiliyorduk. Bu yüzden de sorunun kaynağını tam bilmediğimiz için gereksiz kelimeler üzerindeki harcamalarımızı yükseltebiliyorduk. Fakat daha sonradan google anahtar kelime düzeyinde de bu metriği takip edebilmemizi ve derinlemesine nokta atış müdahaleler yapabilmemizi sağladı.

impshare

Çok iyi dönüşüm sağladığınız fakat gösterim kaybınızın yüksek olduğu kelimeleri tespit ederek, dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Çok iyi performans sağlayan bir kelime düşük tekliflendirmenizden dolayı aramaların bir çoğunu kaçırıyor olabilir. Bu da ortada bir potansiyel olduğunu sizin de bu potansiyeli kullanabileceğinizi gösterir. Eğer hedeflediğiniz kelimeler geniş eşleme tekniği ile hedeflenmişse, gösterim payını %100’e çıkartmanız zor olabilir. Bu durumda, dönüşüm getiren ve gösterim kaybı yaşamak istemediğiniz kelimeleri tam eşleme tekniği ile ayrı bir reklam grubunda toplayabilir ve burada tekliflerini yükseltebilirsiniz. Bu şekilde gösterim kaybını (doğru kelimeler için) tamamen ortadan kaldırmak daha kolay olacaktır.

Ani Değişiklikleri Yakalamak ve Müdahale Etmek

İstatistikler kısmındaki en çok yer değiştirenler raporu, pek fazla kullanılmayan ama kritik sorunları hızla kefşetmemizi sağlayan bir rapor türü. Bu rapor sayesinde belirli tarih aralıkları arasında karşılaştırma yaparak, en çok maliyet, tıklama ve dönüşüm değişikliklerinin hangi kampanyalarınızda meydana geldiğini görebilirsiniz. Bu değişikliklerin olası sebeplerine ve değişiklik geçmişine yine bu alandan ulaşabilirsiniz. Herhangi bir kampanyanızda maliyetlerin birden iki katına çıktığını ya da dönüşümlerim yarı yarıya düştüğünü bu rapor sayesinde hemen yakalayabilir, olası sebepleri ve değişiklik geçmişini inceleyerek, nelerin bu değişiklikte rolü olduğunu keşfedip hataları giderebilir, kampanya performansınızı eski haline getirebilirsiniz.

topmovers

Bu raporda ayrıntılar bölümünde, ilgili tarih aralıkları arasındaki karşılaştırmalar için gösterim, tıklama, ort. maliyet, ort. konum, tıklama oranı, dönüşümler ve dönüşüm maliyeti gibi verilerde meydana gelen değişiklikleri yüzdelik dilim olarak görebilirsiniz. Bu rapor hesabınızdaki büyük dalgalanmaların sebebini bulmak için size önemli ölçüde zaman kazandıracaktır.

İlk Sayfa Teklifinin Altındaki Anahtar Kelimeleri Düzenlemek

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerden hangilerinin teklifinin ilk sayfa tekliflerinin altında kaldığını bir filtre oluşturarak kolayca tespit edebilirsiniz. Anahtar kelimeler sekmesinde filtre>filtre oluştur>Maks. TBM < Tah. İlk Sayfa Teklifi adımları izlenerek bu kelimeleri listeleyebilirsiniz. Bu filtreye kalite puanı ve dönüşüm oranı gibi metrikleri de ekleyerek hangi kelimelerin teklifini öncelikli olarak arttırmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz. Tekliflerinizi ilk sayfa teklifi düzeyine yükseltmek, öncelikli olarak tıklanma oranlarınızı sonrasında da kalite puanlarınızı yükseltecektir. Bu da uzun vadede daha düşük tıklama başı maliyetler anlamına gelmektedir.

filtre

Tarih Karşılaştırmaları ile Optimizasyon

Google AdWords optimizasyonları, sürekli olarak test etme, ölçme ve bunların analizi sonucu gerekli aksiyonların alınmasına dayanır. Bu analizleri doğru yorumlamak için tarih aralıklarını karşılaştırmak ve yapılan değişikliklerin sonuçlarını buna göre değerlendirmek oldukça önemlidir. Örneğin  bazı kelimelerin reklam konumlarını değiştirdiniz ve bir hafta gözlemlediniz. Performans değerlemesi yapmak için değişiklik yaptığınız tarihten önceki bir hafta ile elde ettiğiniz verileri karşılaştırın ve buna göre yorumlayın.

compare

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Super Bowl’da Bu Sene Kimler Var?

Türkiye saatiyle 5 Şubat saat 02:30’da yayınlanacak olan 52. Super Bowl için markalar hazırlıklarını tamamladı. 30 saniyelik bir reklam yayınına 5 milyon dolardan fazla ücret talep edilen bu karşılaşmada yayınlanan kampanyalar, markaların imajları için yaptığı en büyük yatırımların başında geliyor. Bu sene, 3.5 hafta önceden neredeyse bütün slotların satıldığı bilgisi yayınlandıktan sonra yavaş yavaş bazı kampanyaların yayın kopyaları bazılarının ise teaserları ortaya çıkmaya başladı.

Budweiser:

Budweiser önceki senelerden farklı olarak bu sene California’daki doğal affetlerde yaptığı su yardımına odaklanıyor.

Febreze:

Groupon:

Pringles:

Doritos & Mountain Dew (Teaser)

M&M’s: (Teaser)

Hyundai: (Teaser)

Organizasyonun resmi sponsorlarından biri olan Hyundai bu yıl milyonları şaşırtacağını açıkladığı bir teaser yayınladı.

Stella Artois:

Temiz suya erişimin önemine dikkat çeken kampanyasıyla Stella Artois, bu sene Super Bowl kampanyasını ilk yayınlayan marka oldu.

Pepsi: (Teaser)

Pepsi 1992’de Cindy Crawfard’ın oynadıgı eski reklamının yenisini çekerek nostalji yaşatmaya hazırlanıyor.

Henüz birşey yayınlamamış fakat Super Bowl’a hazırlandığı bilinen diğer markalar ise Coca Cola, Kia, Bud Light,Paramount, Universal, Monster Products, Kraft, Toyota, Verizon, Hulu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Digital Excellence Erken Kayıt İndiriminde Son 1 Kişi!

SEO, Google Analytics, Growth Hacking gibi konularda bilgi edinmek, uzmanlaşmak isteyenler için alanlarında en iyi uzmanlar tarafından eğitim alacakları Digital Excellence programımızın kayıtlarında erken indirim için son bir kişilik kontenjan kaldı.

Dijital dünya, tüm pazarlamayı ve iş yapış şekillerini yeniden şekillendiriyor. Bu köklü değişimin farkında mısınız? Digital Excellence Program, size bugünün ve yarının trendlerine hazır olmak için gereken strateji, altyapı ve araçları sunarken, değişimin tüm dijital yönlerine ışık tutuyor.

Her bir dakikasını yeni bir ilhamla, yeni bir kazanımla geçireceğiniz Dijital Excellence Program sonunda şimdiki ya da gelecekteki işinizi geliştirmek için özellikle odaklanmanız gereken inovatif stratejileri uygulayabilir hale gelecek, dijital süreçleri kolaylıkla kurgulayabileceksiniz.

17 Şubat – 31 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek Digital Excellence programı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve erken kayıt indiriminden yararlanmak için sitemizdeki Dijital Excellence kısmını ziyaret edebilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link