AdWords’te Ufak Dokunuşlar Büyük Değişimler 0

Gösterim Payı Optimizasyonu

Gösterim payı, Google’da yapılan sorgular hedef anahtar kelimelerinizle eşleştiğinde, reklamlarınızın ne sıklıkta gösterildiğini bildiren bir ölçüttür. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler, doğru sorgularla her eşleştiğinde reklamlarınızın görünmesini istersiniz. Çünkü dönüşümün hangi sorgu sonrasında geleceğini bilemezsiniz. Bu durumda gösterim payı anahtar kelime performansınız için önemli bir unsurdur. Eskiden sadece kampanya ve reklam grubu düzeyinde gösterim payımızı görebiliyor ve buna göre optimizasyon yapabiliyorduk. Bu yüzden de sorunun kaynağını tam bilmediğimiz için gereksiz kelimeler üzerindeki harcamalarımızı yükseltebiliyorduk. Fakat daha sonradan google anahtar kelime düzeyinde de bu metriği takip edebilmemizi ve derinlemesine nokta atış müdahaleler yapabilmemizi sağladı.

impshare

Çok iyi dönüşüm sağladığınız fakat gösterim kaybınızın yüksek olduğu kelimeleri tespit ederek, dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Çok iyi performans sağlayan bir kelime düşük tekliflendirmenizden dolayı aramaların bir çoğunu kaçırıyor olabilir. Bu da ortada bir potansiyel olduğunu sizin de bu potansiyeli kullanabileceğinizi gösterir. Eğer hedeflediğiniz kelimeler geniş eşleme tekniği ile hedeflenmişse, gösterim payını %100’e çıkartmanız zor olabilir. Bu durumda, dönüşüm getiren ve gösterim kaybı yaşamak istemediğiniz kelimeleri tam eşleme tekniği ile ayrı bir reklam grubunda toplayabilir ve burada tekliflerini yükseltebilirsiniz. Bu şekilde gösterim kaybını (doğru kelimeler için) tamamen ortadan kaldırmak daha kolay olacaktır.

Ani Değişiklikleri Yakalamak ve Müdahale Etmek

İstatistikler kısmındaki en çok yer değiştirenler raporu, pek fazla kullanılmayan ama kritik sorunları hızla kefşetmemizi sağlayan bir rapor türü. Bu rapor sayesinde belirli tarih aralıkları arasında karşılaştırma yaparak, en çok maliyet, tıklama ve dönüşüm değişikliklerinin hangi kampanyalarınızda meydana geldiğini görebilirsiniz. Bu değişikliklerin olası sebeplerine ve değişiklik geçmişine yine bu alandan ulaşabilirsiniz. Herhangi bir kampanyanızda maliyetlerin birden iki katına çıktığını ya da dönüşümlerim yarı yarıya düştüğünü bu rapor sayesinde hemen yakalayabilir, olası sebepleri ve değişiklik geçmişini inceleyerek, nelerin bu değişiklikte rolü olduğunu keşfedip hataları giderebilir, kampanya performansınızı eski haline getirebilirsiniz.

topmovers

Bu raporda ayrıntılar bölümünde, ilgili tarih aralıkları arasındaki karşılaştırmalar için gösterim, tıklama, ort. maliyet, ort. konum, tıklama oranı, dönüşümler ve dönüşüm maliyeti gibi verilerde meydana gelen değişiklikleri yüzdelik dilim olarak görebilirsiniz. Bu rapor hesabınızdaki büyük dalgalanmaların sebebini bulmak için size önemli ölçüde zaman kazandıracaktır.

İlk Sayfa Teklifinin Altındaki Anahtar Kelimeleri Düzenlemek

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerden hangilerinin teklifinin ilk sayfa tekliflerinin altında kaldığını bir filtre oluşturarak kolayca tespit edebilirsiniz. Anahtar kelimeler sekmesinde filtre>filtre oluştur>Maks. TBM < Tah. İlk Sayfa Teklifi adımları izlenerek bu kelimeleri listeleyebilirsiniz. Bu filtreye kalite puanı ve dönüşüm oranı gibi metrikleri de ekleyerek hangi kelimelerin teklifini öncelikli olarak arttırmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz. Tekliflerinizi ilk sayfa teklifi düzeyine yükseltmek, öncelikli olarak tıklanma oranlarınızı sonrasında da kalite puanlarınızı yükseltecektir. Bu da uzun vadede daha düşük tıklama başı maliyetler anlamına gelmektedir.

filtre

Tarih Karşılaştırmaları ile Optimizasyon

Google AdWords optimizasyonları, sürekli olarak test etme, ölçme ve bunların analizi sonucu gerekli aksiyonların alınmasına dayanır. Bu analizleri doğru yorumlamak için tarih aralıklarını karşılaştırmak ve yapılan değişikliklerin sonuçlarını buna göre değerlendirmek oldukça önemlidir. Örneğin  bazı kelimelerin reklam konumlarını değiştirdiniz ve bir hafta gözlemlediniz. Performans değerlemesi yapmak için değişiklik yaptığınız tarihten önceki bir hafta ile elde ettiğiniz verileri karşılaştırın ve buna göre yorumlayın.

compare

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link