AdWords’te Ufak Dokunuşlar Büyük Değişimler

Gösterim Payı Optimizasyonu

Gösterim payı, Google’da yapılan sorgular hedef anahtar kelimelerinizle eşleştiğinde, reklamlarınızın ne sıklıkta gösterildiğini bildiren bir ölçüttür. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler, doğru sorgularla her eşleştiğinde reklamlarınızın görünmesini istersiniz. Çünkü dönüşümün hangi sorgu sonrasında geleceğini bilemezsiniz. Bu durumda gösterim payı anahtar kelime performansınız için önemli bir unsurdur. Eskiden sadece kampanya ve reklam grubu düzeyinde gösterim payımızı görebiliyor ve buna göre optimizasyon yapabiliyorduk. Bu yüzden de sorunun kaynağını tam bilmediğimiz için gereksiz kelimeler üzerindeki harcamalarımızı yükseltebiliyorduk. Fakat daha sonradan google anahtar kelime düzeyinde de bu metriği takip edebilmemizi ve derinlemesine nokta atış müdahaleler yapabilmemizi sağladı.

impshare

Çok iyi dönüşüm sağladığınız fakat gösterim kaybınızın yüksek olduğu kelimeleri tespit ederek, dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Çok iyi performans sağlayan bir kelime düşük tekliflendirmenizden dolayı aramaların bir çoğunu kaçırıyor olabilir. Bu da ortada bir potansiyel olduğunu sizin de bu potansiyeli kullanabileceğinizi gösterir. Eğer hedeflediğiniz kelimeler geniş eşleme tekniği ile hedeflenmişse, gösterim payını %100’e çıkartmanız zor olabilir. Bu durumda, dönüşüm getiren ve gösterim kaybı yaşamak istemediğiniz kelimeleri tam eşleme tekniği ile ayrı bir reklam grubunda toplayabilir ve burada tekliflerini yükseltebilirsiniz. Bu şekilde gösterim kaybını (doğru kelimeler için) tamamen ortadan kaldırmak daha kolay olacaktır.

Ani Değişiklikleri Yakalamak ve Müdahale Etmek

İstatistikler kısmındaki en çok yer değiştirenler raporu, pek fazla kullanılmayan ama kritik sorunları hızla kefşetmemizi sağlayan bir rapor türü. Bu rapor sayesinde belirli tarih aralıkları arasında karşılaştırma yaparak, en çok maliyet, tıklama ve dönüşüm değişikliklerinin hangi kampanyalarınızda meydana geldiğini görebilirsiniz. Bu değişikliklerin olası sebeplerine ve değişiklik geçmişine yine bu alandan ulaşabilirsiniz. Herhangi bir kampanyanızda maliyetlerin birden iki katına çıktığını ya da dönüşümlerim yarı yarıya düştüğünü bu rapor sayesinde hemen yakalayabilir, olası sebepleri ve değişiklik geçmişini inceleyerek, nelerin bu değişiklikte rolü olduğunu keşfedip hataları giderebilir, kampanya performansınızı eski haline getirebilirsiniz.

topmovers

Bu raporda ayrıntılar bölümünde, ilgili tarih aralıkları arasındaki karşılaştırmalar için gösterim, tıklama, ort. maliyet, ort. konum, tıklama oranı, dönüşümler ve dönüşüm maliyeti gibi verilerde meydana gelen değişiklikleri yüzdelik dilim olarak görebilirsiniz. Bu rapor hesabınızdaki büyük dalgalanmaların sebebini bulmak için size önemli ölçüde zaman kazandıracaktır.

İlk Sayfa Teklifinin Altındaki Anahtar Kelimeleri Düzenlemek

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerden hangilerinin teklifinin ilk sayfa tekliflerinin altında kaldığını bir filtre oluşturarak kolayca tespit edebilirsiniz. Anahtar kelimeler sekmesinde filtre>filtre oluştur>Maks. TBM < Tah. İlk Sayfa Teklifi adımları izlenerek bu kelimeleri listeleyebilirsiniz. Bu filtreye kalite puanı ve dönüşüm oranı gibi metrikleri de ekleyerek hangi kelimelerin teklifini öncelikli olarak arttırmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz. Tekliflerinizi ilk sayfa teklifi düzeyine yükseltmek, öncelikli olarak tıklanma oranlarınızı sonrasında da kalite puanlarınızı yükseltecektir. Bu da uzun vadede daha düşük tıklama başı maliyetler anlamına gelmektedir.

filtre

Tarih Karşılaştırmaları ile Optimizasyon

Google AdWords optimizasyonları, sürekli olarak test etme, ölçme ve bunların analizi sonucu gerekli aksiyonların alınmasına dayanır. Bu analizleri doğru yorumlamak için tarih aralıklarını karşılaştırmak ve yapılan değişikliklerin sonuçlarını buna göre değerlendirmek oldukça önemlidir. Örneğin  bazı kelimelerin reklam konumlarını değiştirdiniz ve bir hafta gözlemlediniz. Performans değerlemesi yapmak için değişiklik yaptığınız tarihten önceki bir hafta ile elde ettiğiniz verileri karşılaştırın ve buna göre yorumlayın.

compare

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Avrupa Dijital Reklam Yatırımları 5 Yılda 2 Katına Çıktı

 • Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.
 • Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display pazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu.
 • Dijital reklam yatırımlarında en büyük pazar 15,6 milyar Euro ile İngiltere’de. 
 • İlgili yazı; ABD’de dijital reklam yatırımları, Türkiye’nin toplam reklamlarının 40 katı

Her yıl Interact konferansında açıklanan IAB Avrupa AdExbenchmark raporuna göre dijital reklam yatırımları 2017 yılında yüzde 13,2 oranında artarak 48 milyar Euro’ya yükseldi. 

Geçmişten Günümüze dijital reklam yatırımları

pastedGraphic.png

Toplam yirmi pazar çift haneli büyürken, çalışmaya katılan 27 ülkede Mobil çift haneli büyüme ile dikkat çekti. Mobil display yüzde 40’dan fazla büyüyerek toplam display’inpazarının yüzde 42’sini oluştururken, video bunun dörtte birinden fazlasını oluşturdu. Yüzde 38 büyüyen Sosyal medya,display’deki payını artırırken 4 kat büyüyen videonun yanında non-video display yüzde 35 büyüdü. Videodaki büyüme, yüzde 73,4’lük artış ile out-stream’den gelirken, in-stream’de yüzde 6,9 büyüme yaşandığı görüldü.  

Türkiye dijital reklam yatırımları, 2016 yılına göre yüzde 15,5 oranında artarak Avrupa’nın en hızlı gelişen ilk 10 pazarının içinde yer aldı.

2017 Avrupa Dijital Reklam Yatırımları

Dijital reklam yatırımlarında yüzde14,9’luk bir büyümeyle arama motoru ve ilan sayfaları çok yüksek bir performans gösterdi ve19,3 milyar Euro’ya ulaştı.

Arama motoru reklam yatırımları yüzde 14,4’lük bir büyüme oranıyla yılı 21,9 milyar Euro ile tamamladı ve böylece en büyük online reklam formatı olma özelliğini devam ettirdi.

IAB Avrupa CEO’su TownsendFeehand sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:Dijital reklam yatırımları, bu yıl da Avrupa’da içeriğin ve tüketici deneyimlerinin önemini ispatlayarak çift haneli büyüme yaşadı. 3 gün sonra yürürlüğe girecek GDPR sektörümüz için bir dönüm noktası olacak. Kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye devam ederek djital reklamcılığın Avrupa ekonomisine sağladığı katkıyı sürdürmeliyiz”.

IHS Technology Reklam Araştırmaları Direktörü Daniel Knapp ise görüşlerini şu cümlelerle paylaştı: “2017’de Sosyal medya, mobil, video ve arama motorureklamcılığı Avrupa online reklam yatırımlarının büyümesinde ana oyuncular oldu.Bağlantı,konum, duygu ve satın alma yolunun gücü dijital reklamları günümüzün markaları için çok yönlü ve vazgeçilmez kılıyor”.

2017’de CEE (Merkez ve Doğu Avrupa) bölgesinde en yüksek büyüme oranı yakalayan 3 ülke:

 1. Belarus – Yüzde 33,9
 2. Sırbistan – Yüzde 23,7
 3. Rusya – Yüzde 21.9

2017’de olgun pazarlarda da büyümenin devam etmesi (Avrupa ortalamasıyla orantılı veya üstünde) pazar doygunluğunun yenilik ve büyümeyi engellemediğini gösterdi. İngiltere (Yüzde 4,3), Norveç (Yüzde16,6), İsveç (Yüzde 18,4), İsviçre (Yüzde 12,5) ve Danimarka (Yüzde 9,7)’da çift haneli büyümeler gerçekleşti.

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 Pazar:

 1. İngiltere – 15,6  milyar Euro
 2. Almanya – 6,6 milyar Euro
 3. Fransa – 5,1 milyar Euro 
 4. Rusya – 3,3 milyar Euro 
 5. İtalya– 2,6 milyar Euro 
 6. İsveç– 1,8 milyar Euro 
 7. Hollanda – 1,8 milyar Euro 
 8. İsviçre – 1,8 milyar Euro 
 9. İspanya – 1,8 milyar Euro 
 10. Belçika – 1 milyar Euro 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dijital Pazarlamada Geleceğin Ayak İzleri: Veri

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.
 • CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor.
 • Benzeri yazılar için; Tüketici Teknoloji Sayesinde Artık Marka Rollerini Üstleniyor

Daha fazla kanaldan daha fazla mesaja maruz kalan tüketicilerin artık kendileri ile ilgili tüm satın alım kararlarında etkilenen rolüne “ etkileyen” rolünü de eklediklerini dile getirmiştik. Bu durum reklamcıların artık bireysel seviyede kişiselleşmiş mesajlar üreterek tüketiciye ulaşmaları demek.

Bu durum ise 1990lardan beri hayatımızda yeri olan dijital reklamcılığın köklü bir şekilde değiştiği bu döneme götürüyor bizi: Veri ile desteklenmiş dijital pazarlama. Tüketiciye birebirde ulaşmak için reklamcıların ellerinde olan tonlarca veriyi işleyip anlamlı bilgiler yığını haline getirmesi ve stratejisini bunun üzerine kurması gerekiyor.

Veri ile desteklenen bu yeni tip pazarlama bildiğimiz kanalların ve onlara verilen bütçelerin de revize olması demek. Yani Google ve Facebook üzerinden maruz kaldığımız ve sadece tıklamamız ile başarısı ölçülen bu reklamların volümü de düşüyor.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinde 900 dijital pazarlama lideri ile yapılan araştırma dijital reklamcılığın yeniçağını gözler önüne seriyor.

Araştırmaya göre artık reklam verenler reklam projelerinde ajanslarla çalışmak yerine kendi içlerinde kurdukları kreatif ekiplerle yapmayı daha çok tercih eder hale geliyor bunun nedeni ise artık şirketlerin kendi dijital pazarlama aktiviteleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istemeleri ve bu çabaların diğer pazarlama aktiviteleri ile de aynı hizada gitmesini istemelerinden kaynaklanıyor.

 • Şirketlerin %59’ü Facebook ve Instagram reklam harcamalarını kendi ekibine yaptırırken yine şirketlerin %57’si Google reklam faaliyetlerini de kendi içinde yürütmeyi tercih ediyor.

Veri Dijital Reklamcılığın Referans Noktası

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere dijital reklamcılığı şekillendiren, tüketiciye bir mesajı doğru zamanda doğru yerde verdirmeyi sağlayan şey veri oldu. Veriyi müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) verisi, online veri ve demografik verisi olarak 3’e ayırabiliyoruz. Geçtiğimiz yıl şirketlerin bu verileri nasıl kullandıklarını ise aşağıda görebilirsiniz.

Reklamcıların %94’ünün doğru hedefleme yapabilmek için e-mail, telefon numarası gibi CRM verisini kullanmayı tercih ettiğini ve bu verileri daha kolay erişilebilir hale getirenlerin Facebook ve Google olduğunu biliyoruz. CRM verisi kullanımı şirketlerde bu sene %56’larda kalırken tahminler seneye %70’lere çıkacağını gösteriyor. Bu sonuç kendi verilerimiz satın alma davranışımızı nasıl şekillendireceğinin en önemli kanıtı olarak gösterilebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link