AdWords’te Edinme Başına Teklif Stratejisi Ne Zaman Kullanılmalı? 1

yazaraykutalcelikEğer AdWords hesaplarınız üzerinde çok fazla zaman harcayamıyorsanız ve düzenli takip sağlayamıyorsanız, otomatik teklif stratejilerini deneyebilirsiniz. Bu yazımda bu stratejilerden Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet) stratejisinin nasıl çalıştığını ayrıca reklam veren açısından artılarını ve eksilerini açıklamaya çalışacağım.

Edinme Başına Maliyet tekliflendirmesini etkin bir şekilde kullanabilmek için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar vardır. Bunlar; dönüşüm izlemeyi etkinleştirmiş olmak (bunu yapmazsanız EBM tekliflendirmesini hiç bir şekilde kullanamazsınız!), kampanyanızın son 30 gün içerisinde en az 30 dönüşüm getirmiş olması ve kampanyanızın en azından birkaç gün boyunca benzer bir dönüşüm oranı sağlamış olmasıdır.

ekran-resmi-2016-11-19-21-36-22

EBM teklifi, satın alma, üyelik-form doldurma ya da uygulama yükleme gibi net bir hedefi olan reklam verenlerde iyi çalışır. E-ticaret müşterilerinde kullanılan EBM tekliflerinde her bir satın alma işleminin benzer bir ortalama değer ile sonuçlanması önemlidir. 2.000 TL’lik bir ürün ile 50 TL’lik ürünü aynı kampanya içerisinde kurgularsanız ortak bir EBM teklifi bulmanız mümkün olmayacaktır. Daha iyi bir alternatif olarakta, EBM tekliflerinizi reklam grubu özelinde belirleyebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-11-19-21-42-26

EBM teklifi için google’un önerdiği teklifle başlayabilirsiniz. AdWords geçmiş verilere göre bir öneride bulunacaktır. Bir süre sonuçları izledikten sonra performansa göre hedef EBM teklifini düşürebilir ya da arttırabilirsiniz. Sistem tekliflerinizi değiştirirken cihaz, konum, saat ve yeniden pazarlama listeleri gibi faktörleri gerçek zamanlı olarak kullanacaktır.

Önerilen EBM teklifi, mevcut TBM tekliflerinizi ve son birkaç hafta içindeki geçmiş dönüşüm etkinliklerinizi dikkate alır. Sistem maksimum EBM tekliflerinizi her bir anahtar kelime için hesapladıktan sonra her anahtar kelime için dönüşüm sayısına göre ortalaması alınır. Sistemin hedef EBM’yi gerçekleştirebilmek için anahtar kelime tekliflerinizi yükseltirken ya da düşürürken herhangi bir sınıra tabi olmayacağını unutmayın. Bu yüzden tıklama başına maliyet (cpc) gibi KPI‘larınız varsa bunların kontrolden çıkabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Daha sınırlı değişikliklerle dönüşümlerinizi optimize etmek istiyorsanız, Geliştirilmiş Tıklama Başı Maliyet tekliflendirmesini deneyebilirsiniz, bu stratejide sistem TBM tekliflerinizi %30‘dan daha fazla arttırmayacaktır. (Portföt Hedef EBM teklif stratejilerinde max ve min TBM belirleyebilirsiniz, fakat sistemi sınırlamak hedeflerin tutturulmasını zorlaştıracağından bunu kullanmanızı önermem)

ekran-resmi-2016-11-19-21-39-44

Çok fazla dönüşüm getiren reklam gruplarınızda daha fazla hacime ulaşmak için EBM tekliflerinizi arttırmayı deneyebilirsiniz. Bunu yaparken hedef ROI’nizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın. EBM teklifinizi yükseltip dönüşüm sayınızı arttırabilirsiniz fakat bununla birlikte yatırım getirinizi de düşürüyor olabilirsiniz. ROI’yi yükseltmek için EBM teklifini kademe kademe düşürerek dönüşümlerinizi daha düşük maliyetlerle elde edip edemeyeceğinizi test etmeniz gerekir.

EBM tekliflerinin performans üzerinde meydana getirdiği değişiklikleri doğru bir şekilde analiz etmek için büyük çaplı değişikliklerden kaçınmak gerekir. Hiç dönüşüm getirmeyen anahtar kelimeleri durdurmak ya da yeni reklam metinleri denemek gibi ufak çaplı değişiklikler yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Yeterli veriyi elde ettikten sonra, benzer tarih aralıkları için, EBM teklifini kullanmadan önce ve kullandıktan sonraki dönüşüm oranlarınızı karşılaştırın. Performansınızda düşüş varsa eski stratejinize dönmeyi düşünebilirsiniz. Tabii ki adil bir karşılaştırma yapmak çok önemli. Değişkenleri minimuma indirgemelisiniz. EBM teklifi kullanmaya başladıktan sonra, bazı kampanyalar ya da indirimler yaptıysanız dönüşüm oranlarınızın artması şaşırtıcı olmayacaktır.

Yüksek bütçeli ve yüksek trafikli kampanyalarınızda EBM teklifi daha iyi çalışacaktır. Ne kadar çok veri varsa sistem o kadar iyi optimize edecektir. Benim önerim bu şartları karşılayan kampanyalarınızda EBM tekliflendirmesini denemenizdir. Az dönüşüm alan, düşük tıklama sayısına sahip ya da sınırlı bütçeli kampanyalarda sistem doğru tekliflendirmeleri bulmak ve hedefleri tutturmakta zorlanacaktır. Bu kampanyalarda manuel tekliflendirme ya da hedefler dahilinde tıklama sayısını en üst düzeye çıkarma stratejisi denenebilir.

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Amazon’un Türkiye Açılımı Devam Ediyor 0

Amazon geçtiğimiz Kasım ayında müşterilerine Almanya mağazasında Türkçe dil desteği sunup, Türkiye’ye yapılan gönderimleri ücretsiz hale getirmeye başladığı günden bu yana Türkiye için önemli adımlar atmaya hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de resmi bir şirket kurduğunu duyurduğumuz Amazon şimdi de Amazon Shopping uygulamasına Türkçe dil desteği sağlamaya başladı.

Ücretsiz olarak hem Android hem de iOS platformlarında bulunan Amazon Shopping uygulamasındaki dil desteğini hayata geçirmek ise oldukça kolay.

Amazon Shopping uygulamasını Türkçe olarak kullanmak isteyen kullanıcıların uygulamanın sol üst kısmında bulunan ”Ana Menü” ikonuna dokunarak menüye giriş yapmaları ve ayarlar sekmesinin içinde bulunan ”Ülke ve Dil” kısmından Türkçe’yi işaretlemeleri yeterli olacak.

Bu ayarı gerçekleştirdikten sonra uygulamayı tamamen Türkçe olarak kullanabileceksiniz. Alışveriş ve ürün inceleme sayfalarının yanı sıra sipariş ve kargo bilgilerini de Türkçe olarak kullanıp siparişlerinizi kolayca verebileceksiniz. Amazon’un Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmaya hazırlandığını bu gelişmelerden sonra açıkça söyleyebiliriz.

Marketing Meetup Kayıtları Açıldı! ‘Blind Date’ Biletleri İçin Son Gün 0

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması “Intelligence” yani “Zekâ” temasıyla profesyonellerle buluşuyor. Sektörün deneyimli isimlerinin “zekâ” olgusuna bakışlarını masaya yatıracağı Marketing Meetup, zekânın iş dünyasına neler getireceğine ışık tutucak.

Belli olan “Marketin Meetup Intelligence” konuşmacıları arasında yazar ve AçıkBeyin Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Prof. Dr. Sinan Canan, eğitmen ve yazar Prof. Dr. Uğur Batı, Flying Spoon Kurucu ortağı Olcayto Cengiz, Hepsiburada CMO’su Yüce Zerey, BrandMap Genel yayın Yönetmeni Bülent Fidan gibi isimler yer alıyor.

Marketing Meetup, dördüncü serisi Intelligence ile 30 Kasım 2017’de İTÜ Ayazağa kampüsü içinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Yarından itibaren fiyatlar kademeli olarak artacağı için bugün sonuna kadar çok sınırlı bir katılımcı kitlesi için özel %65’e varan indirimli giriş fiyatımız ile kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve etkinliğe kayıt yaptırmak için Marketin Meetup Intelligence’un internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ya da aşağıdaki kayıt formu üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Neden Marketing Meetup’a Katılmalısınız?

1. Aynı Konulardan Bahsetmiyoruz

Tüm konferanslar, birbirinin benzeri konular üzerinde dönüp durmaktayken, Marketing Meetup bu jenerik konular döngüsünü kırıyor. Marketing Meetup’ın hiçbir konferansında, hiçbir oturumunda klişe konulardan bahsedilmiyor. Böylece, her zaman farklı konularla seyircinin ilgisi canlı kalıyor.

2. Önemli Konuşmacıları Dinleyebileceksiniz

Marketing Meetup sektörün duayen isimlerinin katılımcılara yol gösterdiği, ışık tuttuğu bir konferans serisi. Kendi sektöründe, bilinen isimlerin konuk olduğu Marketing Meetup, etikete değil, içeriğe önem verenlerin katıldığı, doğru kişilerin kaliteli konulardan bahsettiği bir oluşum.

3. Yaratıcı Çözümler ve Trendleri Takip Edebileceksiniz

Son moda pazarlama konularının konuşulacağı oturumların yanı sıra, fuaye alanında gerçekleşecek aktivitelerle son dönem trendleri yakından takip edebileceksiniz.

4. Networking Yapmak İçin Birebir

Kaliteli insanların, sektör duayenlerinin katıldığı Marketing Meetup serisi, networking yapabilmeniz, profesyonel çevrenizi genişletebilmeniz için de kaçırılmayacak bir fırsat.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link