AdWords Mesaj Uzantıları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google tarafından reklam uzantıları arasına en son eklenilen uzantı çeşidi mesaj uzantılarıdır. Hala birçok reklam verenin bu uzantı çeşidini bilmediğini ve kullanmadığını gördüğüm için bu konu hakkında bir yazı hazırlama gereği duydum.

Bu uzantılar kullanıcıların kısa mesaj (SMS) yolu ile bize ulaşabilmesini sağlamaktadır. Örneğin bir psikiyatri kliniğiniz olduğunu ve AdWords aracılığı ile müşteri bulmaya çalıştığınızı düşünelim. Kullanıcıların kısa mesaj yolu ile sizden randevu alabilmesi işinizi büyütmenize yardımcı olmaz mıydı?

Tüketicilerin %50‘den fazlası satın almak istedikleri ürün ya da hizmet için, firma ile doğrudan iletişim kurabilmeyi istiyor. Bu uzantı çeşidi de AdWords tarafında reklam verenin sitesine bile yönlenmeden bunu yapabilmeyi mümkün kılıyor. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösterenler için bu uzantının önemli bir açığı ortadan kaldırdığını düşünüyorum.

Pazarlamada birebir iletişimin, müşteri merkezli yaklaşımın önemini ve getirilerini biliyoruz. Akıllı telefon kullanımının da ülkemizde gittikçe artmasıyla birlikte uzun uzadıya form doldurmak istemeyen kullanıcılar için bu pratik özellik tercih sebebi olacaktır.

Kullanıcıların mesaj uzantısı özelliğini kullanabilmesi için kısa mesaj gönderip alabilen bir telefona sahip olması gerekmekte. Reklamverenin de aynı şekilde mesaj alıp gönderilebilen bir telefon numarasına sahip olması lazım.

Mesaj uzantıları doğal olarak sadece mobil aramalarda görünüyor. Bu özelliğin mobil reklamcılık için kullanıcı deneyimini daha da zenginleştireceği aşikar. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var. Kullanıcı ile mesajla etkileşim kurmayı gerektirecek bir iş modeliniz var mı? Ya da kullanıcılar size mesaj attığında onlara anlık olarak geri dönüş yapabilecek misiniz? Mesajlaşma hızlı yanıt gerektiren bir iletişim metodu olduğu için bunları göz önünde bulundurmakta fayda görüyorum.

Mesaj uzantlarını kullanmak için elimizde güçlü istatistiki veriler  de var. Akıllı telefon kullanıcılarının üçte ikisi günde 5 defadan fazla kısa mesaj kullanıyor. Ve kısa mesajlar %90’nın üzerinde bir açılma oranına sahip.

Kullanıcı datası reklam verenlerin hazinesi niteliğindedir ve bu datayı elde etmek için birden fazla reklam modeli, çeşitli form doldurma sayfaları gibi birden fazla adım izlenir. Tüm bu çabaların sonunda kullanıcıların bizimle iletişime geçmesini, bunun sonucunda da onlara ürünümüzü veya hizmetimizi satabilmeyi isteriz. Mesaj uzantıları ile bu adımları ekstra bir maliyete katlanmadan kısaltabiliriz. Mesaj uzantılarının maliyeti reklamınızın tıklama başı maliyeti ile aynı olacaktır.

Mesaj uzantısını kampanya ya da reklam grubu özelinde kullanabiliyoruz. Reklam uzantılarının reklam sıralamasında da doğrudan etkili olduğunu göz önüne alırsak bu uzantıları kullanmayan rakiplerinize göre bir adım önde olacağınızı söylemek abartı olmaz.

Mesaj Uzantıları Nasıl Oluşturulur?

Mesaj uzantılarını oluşturmak oldukça basittir. Öncelikli olarak hesabınızın Reklam Uzantıları bölümüne gidin ve açılır menüden Mesaj Uzantılarını seçin.

Uygulamak istediğiniz tüm kampanyaları seçin.

İşletme adınızı, formata uygun olarak mesajlaşmanın gerçekleşeceği telefon numaranızı, reklamda görünecek uzantı metnini ve kullanıcılar mesaj göndermek istediğinde otomatik olarak görünecek iletiyi girin. Bu uzantıyı belirli tarih ve saatlerde yayınlamak istiyorsanız gelişmiş seçeneğini tıklayın.

 

Örneğin hafta için saat 09:00-12:00 ve 14:00-18:00 arasında mesajlara yanıt verebileceksiniz bu şekilde bir zaman planlaması oluşturabilirsiniz.

Mesaj uzantılarında başarılı olmak için mesajınızın hedef kitleniz için cazip ve kolay anlaşılır olmasına özen gösterin. Örneğin kadın ve erkekler için mesajlarınızı özelleştirerek etkileşimi arttırmayı deneyebilirsiniz. Ya da hedef lokasyonunuza göre mesajınızı özelleştirebilirsiniz.

Bu uzantıları RSL ile hedeflediğiniz kampanyalarınızda kullanmayı deneyebilirsiniz. Zaten daha önceden sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar tekrar sitenize girmek yerine doğrudan iletişim kurmayı tercih edebilirler.

Mesaj uzantılarında da diğer uzantı çeşitlerinde yaptığınız gibi farklı mesajları test edin ve kullanıcılara nelerin daha cazip geldiğini, nelerin etkileşime geçirdiğini keşfederek bunlar doğrultusunda mesaj uzantılarınızı özelleştirin.

Umarım mesaj uzantılarını gözden kaçırmış ya da merak eden kullanıcılar için açıklayıcı bir yazı olmuştur :)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Türk Otomotiv Sektörü Geleceğe Hazır mı?

Otomotiv sektörü daha önce benzeri görülmemiş çapta ve hızda bir dönüşüm yaşıyor. Fosil yakıtlı araçların yerini elektrikli otomobiller almaya başlıyor. Pek çok gelişmiş ülke önümüzdeki 10-20 yılda fosil yakıtlı araçları tamamen yasaklamayı planlıyor. Bir sonraki aşama olarak da insan unsurunun devreden çıktığı “sürücüsüz araçlar” yollara çıkmaya hazırlanıyor. Peki ihracatta lider sektörü “otomotiv” olan Türkiye bu dönüşüme nasıl adapte oluyor?

Elon Musk 2015 yılında San Jose, California’da düzenlenen GPU Teknoloji Konferansı‘nda Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’la konuşurken şöyle demişti; “Sürücüsüz araçlar yakında sıradan bir teknoloji haline gelecek. Tıpkı asansörler gibi. Eskiden asansörleri kullanan operatörler vardı. Daha sonra geliştirilen basit bir sistemle asansörün otomatik olarak katlar arasında ilerlemesini sağladık. Size sadece bir düğmeye basmak kaldı. Otomobillerimiz de benzer şekilde otonom hale gelecek.”

Elektrikli ve otonom araçlara yönelik yatırımların çok hızlı bir şekilde artmasıyla, teknoloji bazlı firmalar da sektöre hızlı bir giriş yaptı. Öyle ki otomotiv sektörünün merkezi Silikon Vadisi‘ne kaymaya başladı diyebiliriz. Artık otomobil teknolojisi, tasarımı, kullanım kolaylığı değişiyor, daha önce otomotiv sektöründe yer almamış yüksek teknoloji üreten pek çok firmanın sektöre girmesi kolaylaşıyor.

Tüm bu gelişmeler Türkiye’yi, büyüyen ekonomisini ve ekonomik istikrarını çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü otomotiv Türkiye’nin ihracatta lider sektörü. Ülke ekonomisine en büyük katma değeri sağlayan ve milyonlarca insana istihdam sağlayan sektörde üretilen araçların yüzde 80’e yakını ihraç ediliyor. Üstelik tüm bu ihracatın yüzde 75’i gümrük birliği ve konum avantajı gibi sebeplerle Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleşiyor.

Bu noktada Türkiye’deki otomotiv ve yan sektörlerinin hızlıca çözüm bulması ve adapte olması gereken meseleler var. Örnek vermek gerekirse elektrikli otomobiller, geleneksel içten yanmalı motora sahip bir otomobile göre 3’te 1 oranında daha az parçaya ihtiyaç duyuyor. Üstelik bu araçların üretiminde yüksek teknoloji içeren parçalar ve yazılım çok daha fazla öne çıkıyor. Net olarak söylemek gerekirse artık otomobil üretmek, pek çok açıdan yüksek teknoloji üretmekle aynı anlama geliyor.

Türkiye’nin ilk otonom araç yarışması

Ülkemizde tüm bu teknolojileri geliştirme ve geniş kitlelere yayma amacıyla önemli bir yarışma gerçekleştiriliyor. İlk ayağı 11 Şubat 2018’de Bilkent Üniversitesi’nde icra edilen “OpenZeka MARC – Mini Otonom Araç Yarışması”nın finali bu hafta sonu, 6 Mayıs Pazar günü Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleşecek.

NVIDIA, Bosch ve MIT Lincoln Laboratories desteğiyle düzenlenen yarışma lise öğrencileri, üniversite öğrencileri ve otonom araç meraklılarına yönelik, yapay zeka algoritmalarının kullanıldığı Türkiye’de gerçekleştirilen ilk otonom araç yarışması olma özelliğini taşıyor.

OpenZeka MARC yarışmasına 99 takım ile 700 katılımcı başvurmuş ve başvuru değerlendirmesini geçen 22 takım 170 kişiye 2 ay süresince Massachusetts Institute of Technology ve NVIDIA’nın desteği ile OpenZeka tarafından ücretsiz yapay zeka uygulama eğitimi verilmiş. Eğitimlere İstanbul’da TTGV ve Sabancı Üniversitesi, Ankara’da Bilkent Cyberpark ev sahipliği yapmış.

MARC yarışması ile aslında tam da yazının başında bahsettiğim gibi, yakın gelecekte hayatın her alanında yer bulacak otonom sistemlerin tasarlanması ve yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi konularında ülkemizde teknolojik dönüşümü gerçekleştirecek firmaların ihtiyaç duyacağı insan kaynağının oluşmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Umuyorum ki OpenZeka MARC gibi yarışmalar, etkinlikler önümüzdeki 5-10-20 yılda otomotiv sektörünü en ileri seviyeye taşıyacak beceriye sahip, donanımlı işgücünün yetiştirilmesi için vesile olur.

Kaynak: www.cnnturk.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ücretsiz Growth Hacking Mentörlüğü Programı İçin Başvurular Başladı

İnternet girişimleri için en büyük problemlerden biri olan “büyüme”yi gerçekleştirebilmek hayati derecede önem arz ediyor. Büyüme potansiyeli olan birçok girişim, nasıl büyüme sürecini gerçekleştireceğini bilmediği için operasyonlarını durdurma kararı alıyor.

Büyüme sürecinin ele alındığı growth hacking alanında startuplar için ücretsiz olarak sürdürülecek mentörlük programı yayınlandı. Growth Hacking Danışmanı Haydar Özkömürcü tarafından yürütülecek olan Growth Hacking Mentörlüğü programı için başvuru süreci başladı. Başvurular 1 Haziran’a dek devam edecek. Başvuru sürecinin ardından ise 4 startup seçilecek ve bu startuplara 6 ay boyunca ücretsiz growth hacking mentörlüğü verilecek.

Programa aday olacak internet girişimlerinden beklenti ise fikir aşamasını geçmiş ve faal durumda olmaları, growth hacking stratejilerini uygulayabilecek bir bütçeye sahip olmaları. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmak için bir mentörlük programını başlattığını aktaran Özkömürcü, “Programı kasasında bir kaç milyon dolar olan startuplardan çok, henüz yatırım alma fırsatı olmamış, büyümek isteyen girişimler için kurguladık.” dedi.

Mentörlük kapsamında AARRR Modeli Geliştirilmesi, Adwords Optimizasyonu, Sosyal Medya Reklamları Optimizasyonu, Arama Motoru Optimizasyonu, Social by Design ve Dönüşüm Optimizasyonu konular hakkında mentilerle çalışmalar yapılacak. 6 aylık programa Ücretsiz Growth Hacking Mentörlüğü linkinden başvuruda bulunabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link