AdWords Mesaj Uzantıları Nedir, Nasıl Kullanılır? 0

Google tarafından reklam uzantıları arasına en son eklenilen uzantı çeşidi mesaj uzantılarıdır. Hala birçok reklam verenin bu uzantı çeşidini bilmediğini ve kullanmadığını gördüğüm için bu konu hakkında bir yazı hazırlama gereği duydum.

Bu uzantılar kullanıcıların kısa mesaj (SMS) yolu ile bize ulaşabilmesini sağlamaktadır. Örneğin bir psikiyatri kliniğiniz olduğunu ve AdWords aracılığı ile müşteri bulmaya çalıştığınızı düşünelim. Kullanıcıların kısa mesaj yolu ile sizden randevu alabilmesi işinizi büyütmenize yardımcı olmaz mıydı?

Tüketicilerin %50‘den fazlası satın almak istedikleri ürün ya da hizmet için, firma ile doğrudan iletişim kurabilmeyi istiyor. Bu uzantı çeşidi de AdWords tarafında reklam verenin sitesine bile yönlenmeden bunu yapabilmeyi mümkün kılıyor. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösterenler için bu uzantının önemli bir açığı ortadan kaldırdığını düşünüyorum.

Pazarlamada birebir iletişimin, müşteri merkezli yaklaşımın önemini ve getirilerini biliyoruz. Akıllı telefon kullanımının da ülkemizde gittikçe artmasıyla birlikte uzun uzadıya form doldurmak istemeyen kullanıcılar için bu pratik özellik tercih sebebi olacaktır.

Kullanıcıların mesaj uzantısı özelliğini kullanabilmesi için kısa mesaj gönderip alabilen bir telefona sahip olması gerekmekte. Reklamverenin de aynı şekilde mesaj alıp gönderilebilen bir telefon numarasına sahip olması lazım.

Mesaj uzantıları doğal olarak sadece mobil aramalarda görünüyor. Bu özelliğin mobil reklamcılık için kullanıcı deneyimini daha da zenginleştireceği aşikar. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var. Kullanıcı ile mesajla etkileşim kurmayı gerektirecek bir iş modeliniz var mı? Ya da kullanıcılar size mesaj attığında onlara anlık olarak geri dönüş yapabilecek misiniz? Mesajlaşma hızlı yanıt gerektiren bir iletişim metodu olduğu için bunları göz önünde bulundurmakta fayda görüyorum.

Mesaj uzantlarını kullanmak için elimizde güçlü istatistiki veriler  de var. Akıllı telefon kullanıcılarının üçte ikisi günde 5 defadan fazla kısa mesaj kullanıyor. Ve kısa mesajlar %90’nın üzerinde bir açılma oranına sahip.

Kullanıcı datası reklam verenlerin hazinesi niteliğindedir ve bu datayı elde etmek için birden fazla reklam modeli, çeşitli form doldurma sayfaları gibi birden fazla adım izlenir. Tüm bu çabaların sonunda kullanıcıların bizimle iletişime geçmesini, bunun sonucunda da onlara ürünümüzü veya hizmetimizi satabilmeyi isteriz. Mesaj uzantıları ile bu adımları ekstra bir maliyete katlanmadan kısaltabiliriz. Mesaj uzantılarının maliyeti reklamınızın tıklama başı maliyeti ile aynı olacaktır.

Mesaj uzantısını kampanya ya da reklam grubu özelinde kullanabiliyoruz. Reklam uzantılarının reklam sıralamasında da doğrudan etkili olduğunu göz önüne alırsak bu uzantıları kullanmayan rakiplerinize göre bir adım önde olacağınızı söylemek abartı olmaz.

Mesaj Uzantıları Nasıl Oluşturulur?

Mesaj uzantılarını oluşturmak oldukça basittir. Öncelikli olarak hesabınızın Reklam Uzantıları bölümüne gidin ve açılır menüden Mesaj Uzantılarını seçin.

Uygulamak istediğiniz tüm kampanyaları seçin.

İşletme adınızı, formata uygun olarak mesajlaşmanın gerçekleşeceği telefon numaranızı, reklamda görünecek uzantı metnini ve kullanıcılar mesaj göndermek istediğinde otomatik olarak görünecek iletiyi girin. Bu uzantıyı belirli tarih ve saatlerde yayınlamak istiyorsanız gelişmiş seçeneğini tıklayın.

 

Örneğin hafta için saat 09:00-12:00 ve 14:00-18:00 arasında mesajlara yanıt verebileceksiniz bu şekilde bir zaman planlaması oluşturabilirsiniz.

Mesaj uzantılarında başarılı olmak için mesajınızın hedef kitleniz için cazip ve kolay anlaşılır olmasına özen gösterin. Örneğin kadın ve erkekler için mesajlarınızı özelleştirerek etkileşimi arttırmayı deneyebilirsiniz. Ya da hedef lokasyonunuza göre mesajınızı özelleştirebilirsiniz.

Bu uzantıları RSL ile hedeflediğiniz kampanyalarınızda kullanmayı deneyebilirsiniz. Zaten daha önceden sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar tekrar sitenize girmek yerine doğrudan iletişim kurmayı tercih edebilirler.

Mesaj uzantılarında da diğer uzantı çeşitlerinde yaptığınız gibi farklı mesajları test edin ve kullanıcılara nelerin daha cazip geldiğini, nelerin etkileşime geçirdiğini keşfederek bunlar doğrultusunda mesaj uzantılarınızı özelleştirin.

Umarım mesaj uzantılarını gözden kaçırmış ya da merak eden kullanıcılar için açıklayıcı bir yazı olmuştur :)

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Yeni Hizmeti Alıcı Danışmanlığını Hayata Geçirdi 0

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesinde lokomotif görevi gören Yuvako büyümesini ve yatırımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılının Ekim ayında kurulan Yuvako çok kısa bir sürede büyük bir ivme yakalayarak gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yuvako her ay 4 milyon kişiye ulaşma başarısını yakalamış durumda.

Yuvako’ya dair diğer önemli veriler ise şu şekilde;

-Yuvako’nun portföyünde 1000’in üzerinde ev bulunuyor.

-Yuvako’ya İstanbul’da 6binin üzerinde kişi ev alım, satım ve kiralama talebiyle başvuru da bulundu. Bu veri teknoloji, verimlilik ve start up zihniyeti sayesinde şimdiden yaklaşık 150 emlakçının yaptığı işi küçük bir ekip ile Yuvako’nun yapabildiği anlamına geliyor.

-Yuvako’nun evleri 160 bin defa 3D ortamda gezildi.

-İstanbul’un dışında yurt dışında ev almak isteyen kişiler için Miami ve Kıbrıs’ta ev satışına başladı.

-Projelerini daha hızlı satmak isteyen 15 adet inşaat firmasına da hizmet vermeye de başladı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Yuvako sektörde yine adını duyuracağı bir yeniliğe imza atarak sadece Yuvako’da bulunan ‘Alıcı Danışmanlığı’ hizmetini müşterilerinin kullanımına sundu.

Peki nedir bu Alıcı Danışmanlığı?

Alıcı Danışmanı hizmet almak isteyen kişiye objektif olarak danışmanlık yapan bir sistem. Klasik olarak tabir ettiğimiz emlakçıların daha çok ev sahibinin yanında olarak elindeki evi bir şekilde müşteriye satma çabasının müşterinin zararına olarak sonuçlandığı iç görüsü ile ortaya çıkmış bir hizmet aslında. Yuvako da müşterilerinin zarara uğramaması adına bu sistemi geliştirmiş durumda.

Yuvako Alıcı Danışmanları: 

  • Odaklarına alıcının ihtiyaçlarını ve isteklerini koyar.
  • Onları hayal ettikleri yuvaya ulaştırmak için Yuvako teknolojisi ile tüm piyasayı anlık şekilde takip eder. Hiç bir ev sahibine bağlı olmadan, uygun fırsatları sizin için yakalar.
  • Beğendiklerinizi evinizin rahatlığında 3D şekilde gezmenizi sağlar.
  • İstediğiniz evi en iyi fiyata alabilmeniz için bağımsız değerleme raporlarını kullanır, profesyonelce pazarlık eder.
  • Baştan sona tüm süreçte, siz arzu ettiğiniz evi en iyi şartlarda satın alana dek yanınızda olur. En önemlisi, bu hizmet için cebinizden hiç bir ek masraf çıkmaz.

KFC Twitter’da Neden Sadece 11 Kişiyi Takip Ediyor? 0

KFC sosyal medyayı yaratıcı ve efektif kullanmak konusunda ders gibi bir hareketle karşımızda. Bildiğiniz üzere KFC’nin gizli formülünde 11 farklı baharat karışımı kullanılıyor. Bu baharatların neler olduğu tam olarak bilinmese de KFC’nin lezzetine dair bu formül markanın sosyal medya ekibine ilham kaynağı olmuş durumda.

KFC’nin Twitter hesabına bakıldığında sadece 11 kişinin takip edildiği görülüyor. Peki ama neden? 11 kişi neye göre seçilmiş durumda? İşte bu sorunun cevabı çok basit bir yaratıcılığı içinde barındırıyor. KFC sosyal medya ekibi 90’ların meşhur müzik grubu Spice Girls’ün (Baharat Kızlar) üyelerine takibe alarak işe başladı. Ardından Herb isimli kullanıcılardan 6 tane seçerek onları da karışımın içine ekledi. (Herb=Ot, bitki)

KFC sosyal medya ekibi KFC’nin lezzet formülünü bu hareketle Twitter üzerinden de hayata geçirmiş oldu. Bu hareket yaratıcılığın basitliğe odaklanarak ortaya çıktığını bizlere tekrar kanıtladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link