AdWords Mesaj Uzantıları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google tarafından reklam uzantıları arasına en son eklenilen uzantı çeşidi mesaj uzantılarıdır. Hala birçok reklam verenin bu uzantı çeşidini bilmediğini ve kullanmadığını gördüğüm için bu konu hakkında bir yazı hazırlama gereği duydum.

Bu uzantılar kullanıcıların kısa mesaj (SMS) yolu ile bize ulaşabilmesini sağlamaktadır. Örneğin bir psikiyatri kliniğiniz olduğunu ve AdWords aracılığı ile müşteri bulmaya çalıştığınızı düşünelim. Kullanıcıların kısa mesaj yolu ile sizden randevu alabilmesi işinizi büyütmenize yardımcı olmaz mıydı?

Tüketicilerin %50‘den fazlası satın almak istedikleri ürün ya da hizmet için, firma ile doğrudan iletişim kurabilmeyi istiyor. Bu uzantı çeşidi de AdWords tarafında reklam verenin sitesine bile yönlenmeden bunu yapabilmeyi mümkün kılıyor. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösterenler için bu uzantının önemli bir açığı ortadan kaldırdığını düşünüyorum.

Pazarlamada birebir iletişimin, müşteri merkezli yaklaşımın önemini ve getirilerini biliyoruz. Akıllı telefon kullanımının da ülkemizde gittikçe artmasıyla birlikte uzun uzadıya form doldurmak istemeyen kullanıcılar için bu pratik özellik tercih sebebi olacaktır.

Kullanıcıların mesaj uzantısı özelliğini kullanabilmesi için kısa mesaj gönderip alabilen bir telefona sahip olması gerekmekte. Reklamverenin de aynı şekilde mesaj alıp gönderilebilen bir telefon numarasına sahip olması lazım.

Mesaj uzantıları doğal olarak sadece mobil aramalarda görünüyor. Bu özelliğin mobil reklamcılık için kullanıcı deneyimini daha da zenginleştireceği aşikar. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var. Kullanıcı ile mesajla etkileşim kurmayı gerektirecek bir iş modeliniz var mı? Ya da kullanıcılar size mesaj attığında onlara anlık olarak geri dönüş yapabilecek misiniz? Mesajlaşma hızlı yanıt gerektiren bir iletişim metodu olduğu için bunları göz önünde bulundurmakta fayda görüyorum.

Mesaj uzantlarını kullanmak için elimizde güçlü istatistiki veriler  de var. Akıllı telefon kullanıcılarının üçte ikisi günde 5 defadan fazla kısa mesaj kullanıyor. Ve kısa mesajlar %90’nın üzerinde bir açılma oranına sahip.

Kullanıcı datası reklam verenlerin hazinesi niteliğindedir ve bu datayı elde etmek için birden fazla reklam modeli, çeşitli form doldurma sayfaları gibi birden fazla adım izlenir. Tüm bu çabaların sonunda kullanıcıların bizimle iletişime geçmesini, bunun sonucunda da onlara ürünümüzü veya hizmetimizi satabilmeyi isteriz. Mesaj uzantıları ile bu adımları ekstra bir maliyete katlanmadan kısaltabiliriz. Mesaj uzantılarının maliyeti reklamınızın tıklama başı maliyeti ile aynı olacaktır.

Mesaj uzantısını kampanya ya da reklam grubu özelinde kullanabiliyoruz. Reklam uzantılarının reklam sıralamasında da doğrudan etkili olduğunu göz önüne alırsak bu uzantıları kullanmayan rakiplerinize göre bir adım önde olacağınızı söylemek abartı olmaz.

Mesaj Uzantıları Nasıl Oluşturulur?

Mesaj uzantılarını oluşturmak oldukça basittir. Öncelikli olarak hesabınızın Reklam Uzantıları bölümüne gidin ve açılır menüden Mesaj Uzantılarını seçin.

Uygulamak istediğiniz tüm kampanyaları seçin.

İşletme adınızı, formata uygun olarak mesajlaşmanın gerçekleşeceği telefon numaranızı, reklamda görünecek uzantı metnini ve kullanıcılar mesaj göndermek istediğinde otomatik olarak görünecek iletiyi girin. Bu uzantıyı belirli tarih ve saatlerde yayınlamak istiyorsanız gelişmiş seçeneğini tıklayın.

 

Örneğin hafta için saat 09:00-12:00 ve 14:00-18:00 arasında mesajlara yanıt verebileceksiniz bu şekilde bir zaman planlaması oluşturabilirsiniz.

Mesaj uzantılarında başarılı olmak için mesajınızın hedef kitleniz için cazip ve kolay anlaşılır olmasına özen gösterin. Örneğin kadın ve erkekler için mesajlarınızı özelleştirerek etkileşimi arttırmayı deneyebilirsiniz. Ya da hedef lokasyonunuza göre mesajınızı özelleştirebilirsiniz.

Bu uzantıları RSL ile hedeflediğiniz kampanyalarınızda kullanmayı deneyebilirsiniz. Zaten daha önceden sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar tekrar sitenize girmek yerine doğrudan iletişim kurmayı tercih edebilirler.

Mesaj uzantılarında da diğer uzantı çeşitlerinde yaptığınız gibi farklı mesajları test edin ve kullanıcılara nelerin daha cazip geldiğini, nelerin etkileşime geçirdiğini keşfederek bunlar doğrultusunda mesaj uzantılarınızı özelleştirin.

Umarım mesaj uzantılarını gözden kaçırmış ya da merak eden kullanıcılar için açıklayıcı bir yazı olmuştur :)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

TROY, Mobil Temassız Ödeme Çözümünü Başlattı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen kartlı ödeme yöntemi ve markası TROY, 2017 yılını  değerlendirdi ve geleceğe dair hedeflerini paylaştı.

TROY’u dünyanın örnek aldığı Türk bankalarının desteğiyle hayata geçirdiklerini hatırlatan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Türkiye, Avrupa’nın bir numaralı kart pazarı ve nakitsiz toplum anlayışına zemin hazırlayan ödeme teknolojilerinin adeta merkezi konumunda. Bu nedenle BKM’nin 2018’de önüne koyduğu önemli misyonlardan biri de Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Ekosistemi’ni daha da geliştirmek. Biz geleceğe dönük, kendi alanlarımızda ‘dijital dönüşümün’ liderliğini yapmak üzere stratejimizi oluşturuyoruz. Sanayiden perakendeye ve finansa bu ekosistemin geliştirilmesinde yapıcı rol üstelenecek, her alanda ‘dönüşümü’ destekleyecek herkesle iş birliğini de artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY henüz geçtiğimiz yıl mayıs ayında tüketicilerle buluşmasına rağmen; bugün banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart olmak üzere 2 milyona yakın kartta TROY logosu bulunuyor. TROY logolu kartlarla yılbaşından bu yana 12 milyon adet işlem gerçekleşirken bu işlemlerin tutar karşılığı 3 milyar TL’nin üzerinde. 2017 yılında verilen her 100 banka kartından 11’inin TROY logolu olduğunu belirten Dr. Soner Canko “Türkiye’nin bu yeni markası, henüz yolculuğunun başlarında olmasına rağmen çok mesafe aldı. Türkiye’nin TROY’u çok sevdiğini söyleyebiliriz” dedi ve ekledi “Halihazırda Türkiye kartlı ödemeler pazarının %100’ünü temsil eden 28 üyemiz var. Üyelerimizden 18’i banka kartı, ön ödemeli kart ve kredi kartı sunuyor. 2018’de 7 milyon, 2022’deyse 40 milyon karta ulaşmak istiyoruz”.

TROY’un rotası inovasyon, ilk durak cep telefonundan ödeme kurdukları TROY İnovasyon Merkezi’nde sürdürülebilir yenilik anlayışını benimsediklerini söyleyen Cenk Temiz, “TROY, bir inovasyon ürünü olarak kendi rotasını da inovasyona yöneltmiş durumda. Dijital dönüşüm ve nakitsiz toplum alanında yeniliklere imza atmak için bu merkezi kurduk. Mevcut süreçlerin dijitalleşmesi, yenilikçi iş modellerinin yaratılması ve katma değerli yeni hizmetler için gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu. TROY’un odaklandığı konuların başında mobil temassız ödeme teknolojisinin yer aldığı açıklanırken, devreye alınan bu teknoloji sayesinde cep telefonu aracılığıyla temassız, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sunulacağı belirtildi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İlk Türkçe Google AdWords Kitabının 2.Baskısı Yayınlandı!

2.Baskısında AdWords’ün yenilenen arayüzü ile hazırlanan kitap artan sayfa sayısı ile birlikte ilk baskıdan bu yana yeni çıkan özellikleri ve daha fazla optimizasyon stratejisini içeriyor. Ayrıca kitap, ücretli bir anahtar kelime aracı için 1 aylık ücretsiz kullanım kodunu hediye ediyor.

Türkiye’de ve yurt dışında firmaların dijital pazarlama bütçelerinin en önemli bölümü Google AdWords harcamalarından oluşmaktadır. Ayrıca Google internet üzerindeki web sitelerinin %80’inden fazlasında banner alanına sahiptir. Yani Google üzerinden neredeyse internet kullanıcılarının tamamına ulaşmak mümkündür. Bu kitap Türkiyede’ki ilk ve şimdilik tek AdWords üzerine yazılmış kitap olarak dijital pazarlamanın kalbine hızlı bir yolculuk yapmanızı sağlayacak, en temelden başlayarak bir AdWords kampanyasının nasıl oluşturulup sonrasında optimize edilebileceğini öğretecek, kitaptaki sınava hazırlık bölümü ile de Google AdWords yeterlilik sınavlarını geçip, dünyaca geçerli bir Google AdWords sertifikasına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kitabın içerisinde bulunan başlıca konular; Google AdWords, Alışveriş Reklamları, Arama Ağı Reklamları, Gmail Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Youtube Reklamcılığı, Kalite Puanı, Video Reklamlar ,Reklam Sıralaması, Uygulama İndirme Reklamları, Teklif Optimizasyonu, Dönüşüm İzleme, Anahtar Kelime, Bütçe Optimizasyonu, Negatif Anahtar Kelime, AdWords Editor, Düşüş Sayfası, Organik Sonuçlar, Reklam Metni, Rakip Stratejileri, Reklam Uzantıları, Hesap İstatistikleri, Teklif Stratejileri, Performans Raporları, Yeniden Pazarlama, ROAS, Dinamik Yeniden Pazarlama, Customer Match, Dinamik Arama Ağı.

Aykut Alçelik Hakkında

Doğuş Grubu ve Güney Kore’li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com’da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com,yenicarsim.comdaybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link