AdWords Mesaj Uzantıları Nedir, Nasıl Kullanılır? 0

Google tarafından reklam uzantıları arasına en son eklenilen uzantı çeşidi mesaj uzantılarıdır. Hala birçok reklam verenin bu uzantı çeşidini bilmediğini ve kullanmadığını gördüğüm için bu konu hakkında bir yazı hazırlama gereği duydum.

Bu uzantılar kullanıcıların kısa mesaj (SMS) yolu ile bize ulaşabilmesini sağlamaktadır. Örneğin bir psikiyatri kliniğiniz olduğunu ve AdWords aracılığı ile müşteri bulmaya çalıştığınızı düşünelim. Kullanıcıların kısa mesaj yolu ile sizden randevu alabilmesi işinizi büyütmenize yardımcı olmaz mıydı?

Tüketicilerin %50‘den fazlası satın almak istedikleri ürün ya da hizmet için, firma ile doğrudan iletişim kurabilmeyi istiyor. Bu uzantı çeşidi de AdWords tarafında reklam verenin sitesine bile yönlenmeden bunu yapabilmeyi mümkün kılıyor. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösterenler için bu uzantının önemli bir açığı ortadan kaldırdığını düşünüyorum.

Pazarlamada birebir iletişimin, müşteri merkezli yaklaşımın önemini ve getirilerini biliyoruz. Akıllı telefon kullanımının da ülkemizde gittikçe artmasıyla birlikte uzun uzadıya form doldurmak istemeyen kullanıcılar için bu pratik özellik tercih sebebi olacaktır.

Kullanıcıların mesaj uzantısı özelliğini kullanabilmesi için kısa mesaj gönderip alabilen bir telefona sahip olması gerekmekte. Reklamverenin de aynı şekilde mesaj alıp gönderilebilen bir telefon numarasına sahip olması lazım.

Mesaj uzantıları doğal olarak sadece mobil aramalarda görünüyor. Bu özelliğin mobil reklamcılık için kullanıcı deneyimini daha da zenginleştireceği aşikar. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var. Kullanıcı ile mesajla etkileşim kurmayı gerektirecek bir iş modeliniz var mı? Ya da kullanıcılar size mesaj attığında onlara anlık olarak geri dönüş yapabilecek misiniz? Mesajlaşma hızlı yanıt gerektiren bir iletişim metodu olduğu için bunları göz önünde bulundurmakta fayda görüyorum.

Mesaj uzantlarını kullanmak için elimizde güçlü istatistiki veriler  de var. Akıllı telefon kullanıcılarının üçte ikisi günde 5 defadan fazla kısa mesaj kullanıyor. Ve kısa mesajlar %90’nın üzerinde bir açılma oranına sahip.

Kullanıcı datası reklam verenlerin hazinesi niteliğindedir ve bu datayı elde etmek için birden fazla reklam modeli, çeşitli form doldurma sayfaları gibi birden fazla adım izlenir. Tüm bu çabaların sonunda kullanıcıların bizimle iletişime geçmesini, bunun sonucunda da onlara ürünümüzü veya hizmetimizi satabilmeyi isteriz. Mesaj uzantıları ile bu adımları ekstra bir maliyete katlanmadan kısaltabiliriz. Mesaj uzantılarının maliyeti reklamınızın tıklama başı maliyeti ile aynı olacaktır.

Mesaj uzantısını kampanya ya da reklam grubu özelinde kullanabiliyoruz. Reklam uzantılarının reklam sıralamasında da doğrudan etkili olduğunu göz önüne alırsak bu uzantıları kullanmayan rakiplerinize göre bir adım önde olacağınızı söylemek abartı olmaz.

Mesaj Uzantıları Nasıl Oluşturulur?

Mesaj uzantılarını oluşturmak oldukça basittir. Öncelikli olarak hesabınızın Reklam Uzantıları bölümüne gidin ve açılır menüden Mesaj Uzantılarını seçin.

Uygulamak istediğiniz tüm kampanyaları seçin.

İşletme adınızı, formata uygun olarak mesajlaşmanın gerçekleşeceği telefon numaranızı, reklamda görünecek uzantı metnini ve kullanıcılar mesaj göndermek istediğinde otomatik olarak görünecek iletiyi girin. Bu uzantıyı belirli tarih ve saatlerde yayınlamak istiyorsanız gelişmiş seçeneğini tıklayın.

 

Örneğin hafta için saat 09:00-12:00 ve 14:00-18:00 arasında mesajlara yanıt verebileceksiniz bu şekilde bir zaman planlaması oluşturabilirsiniz.

Mesaj uzantılarında başarılı olmak için mesajınızın hedef kitleniz için cazip ve kolay anlaşılır olmasına özen gösterin. Örneğin kadın ve erkekler için mesajlarınızı özelleştirerek etkileşimi arttırmayı deneyebilirsiniz. Ya da hedef lokasyonunuza göre mesajınızı özelleştirebilirsiniz.

Bu uzantıları RSL ile hedeflediğiniz kampanyalarınızda kullanmayı deneyebilirsiniz. Zaten daha önceden sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar tekrar sitenize girmek yerine doğrudan iletişim kurmayı tercih edebilirler.

Mesaj uzantılarında da diğer uzantı çeşitlerinde yaptığınız gibi farklı mesajları test edin ve kullanıcılara nelerin daha cazip geldiğini, nelerin etkileşime geçirdiğini keşfederek bunlar doğrultusunda mesaj uzantılarınızı özelleştirin.

Umarım mesaj uzantılarını gözden kaçırmış ya da merak eden kullanıcılar için açıklayıcı bir yazı olmuştur :)

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Digital Excellence Program için Geri Sayım Başladı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz ve Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri ile kurguladığımız Digital Excellence Program’da son 15 güne girdik. Sadece 20 kişinin dahil olacağı programda, dijital dünyayı derinlemesine inceleyecek, dokuz farklı modül ile dijital mükemmelliği yakalamaya çalışacağız.

Eğitimimiz de yer alacak olan eğitmenler arasında, n11.com Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi  Aykut Alçelik, Pazarlamasyon ve Marketing Meetup Kurucusu Necip Murat, Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen Hasan Başusta, Data & Teknoloji Direktörü – GroupM Aykut Aslantaş, Turkcell Dijital Pazarlama İletişimi Kıdemli Marka Müdürü Ömer Şireli, Dijital Pazarlama Müdürü – Aktif Bank Şeref Can gibi çok değerli isimler yer alıyor.

30 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve 11 Kasım’a dek toplamda 7 hafta sürecek olan Digital Excellence Program’da erken kayıt fırsatlarımızın devam ettiğini ve 2399 TL + KDV‘den kayıt yaptırabileceğinizi belirtmemizde fayda var. Bununla birlikte, bu fiyat üzerinden son 3 koltuğumuzun kaldığını da söyleyelim.

Siz de eğer dijital dünya ve pazarlamaya ait konulara hazır olmak için gereken strateji ve altyapıyı oluşturmak istiyorsanız eğitimimize buradan kayıt olabilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz. 30 Eylül’de görüşmek üzere!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link