Dijital pazarlamada en fazla önem verdiğimiz ve üzerine zaman harcadığımız stratejiler arasında rakip stratejileri gelir. Offline mecralarda reklam alanarında rakipler pek fazla yanyana gelmez. Bunu AdWords özeline indirgediğimiz de reklamlarınız rakiplerle yanyana gelebilir. Bu durumda ilk akla gelen rakip marka kelimelerine reklam vermektir. Örneğin kıyafet almak isteyen bir kullanıcı kıyafet anahtar kelimesi ile arama yapmak yerine DeFacto şeklinde arama yapabilir. Hatta bu şekilde marka araması yapan kullanıcıların dönüşüm sağlama olasılığı jenerik aramalara göre daha yüksektir.

Rakiplerin pazar payından almak ve alışverişe yakın kullanıcıları sitemize çekmek için rakip marka aramalarına oynamak gayet mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Fakat her şey bu kadar kolay değil. Bu noktada karşımıza çıkabilecek sorunların başında düşük kalite puanı gelecektir. Bu da yüksek tıklama başı maliyetler ve dönüşüm maliyetleri anlamına gelecektir.

google_adwords_hesap_yonetimi

Marka aramaları bilinçli kullanıcılar tarafından yapıldığı için, DeFacto aramasını yapan kullanıcının karşısına başka bir marka ile çıkarsanız yeterli tıklamayı alamamanız şaşırtıcı bir sonuç olmayacaktır. AdWords sistemi de bunu ilgisiz sonuç olarak yorumlayacağı için kalite puanlarınızı oldukça düşük tutacaktır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, en başta da bahsettiğimiz gibi rakip stratejileri bizim için oldukça önemli. Pazara yeni girmiş ve farkındalık yaratmaya çalışıyor olabilirsiniz. Rakipleriniz TV reklamı yayınlamış ve aramalarını arttırmış olabilir, siz de bu durumdan istifade etmek isteyebilirsiniz. Her halükarda rakip marka aramalarına oynamak, düşük kalite puanlarına rağmen dip toplamda size oldukça verimli bir trafik sağlayabilir.

Peki AdWords tarafında rakip marka aramalarına ayıracak yeterli bütçemiz yoksa kullanabileceğimiz trickler nelerdir?

Rakip marka aramalarının yanlış yazımlarını tespit edin. Hepsiburada, hepisi burada, markafoni, marakafoni, markofoni vb. Olabilecek bütün yanlış yazımları eklemeye çalışın. Arama motorlarının yanlış yazımları algılaması güçtür. Aratılanın ne olduğuna tam olarak karar veremediği durumlarda, rakip marka aramasında reklamınızın görülme olasılığı daha yüksektir.

Tıklamayı arttırıcı bir teklif içeren reklam metni ve doğru seçilmiş site bağlantıları ile şansınız yüksek olacaktır. Özellikle rakip marka aramasını metinde kullanabiliyorsanız hatta bunu iki farklı yerde yaptıysanız kullanıcılar URL’e yeteri kadar dikkat etmeyecek ve reklamınıza tıklayacaktır.

google-adwords

 

Bir başka strateji ise rakiplerinizin memnun edemediği müşterileri safınıza çekmektir. Bu yöntemle direk rakip marka aramalarında elde edeceğiniz kalite puanlarından çok daha iyilerine sahip olursunuz. Rakip markamız x ise, x şikayet, x iade, x iptal, x satış iptal gibi kelimelere teklif verip hem daha yüksek kalite puanına sahip olabilir hem de hali hazırda rakipten memnun kalmamış kullanıcıları kolayca sitenize çekebilirsiniz. İyi bir kullanıcı deneyimiyle de sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

Kendi marka aramasına reklam vermeyen rakiplerinizi tespit edip sadece bunların üzerine de bir strateji geliştirebilirsiniz. Sadece organik sıralamada yer aldıkları için bu rakiplerinizin üzerine çıkabilir ve önemli kampanyalarınızla yine rakip müşterilerini sitenize çekebilirsiniz. Bunları yaparken tüm reklam uzantılarını kullanmanızda fayda var. Markanız ve işinize göre rakibinizin telefon ya da yer uzantısı kullanmadığı bu durumlarda sizin kullanmanız avantaj sağlayabilir.

Örneğin kullanıcının y dondurmacısını aradığını varsayalım. Kullanıcı bu dondurmacının adres bilgisine ihtiyaç duyabilir. Siteye tıklamadan önce sizin de bu aramada reklam yayınladığınızı, ilgili yere yakın bir yerde dükkanınız olduğunu, dikkat çekici bir kampanyanız olduğunu ve yer uzantısına yer verdiğinizi düşünürsek, rakip müşteriyi kendinize çekme olasığınız oldukça yüksektir.

Diğer uzantı çeşitleri için de bu geçerli, ihtiyaca göre telefon uzantısı da etkili olabilir. Ya da hakkınızda basında çıkmış iyi bir makaleyi inceleme uzantısı olarak kullanarak rakibinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Unutmamanız gereken rakip marka anahtar kelimelerine oynuyorsanız, rakibin sunduğundan daha fazlasını mutlaka sunmanız gerektiği. Önemli promosyonlarınız olduğunda rakipler üzerine strateji geliştirmeniz daha akıllıca olacaktır. Bu sayede rakipler üzerine kurulu AdWords kampanyalarınız kaliteli trafik, satış ya da potansiyel müşteri için en önemli kaynaklarınızdan biri olabilir.

Paylaş
Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın