AdWords Arama Ağı Rakip Stratejileri 0

Dijital pazarlamada en fazla önem verdiğimiz ve üzerine zaman harcadığımız stratejiler arasında rakip stratejileri gelir. Offline mecralarda reklam alanarında rakipler pek fazla yanyana gelmez. Bunu AdWords özeline indirgediğimiz de reklamlarınız rakiplerle yanyana gelebilir. Bu durumda ilk akla gelen rakip marka kelimelerine reklam vermektir. Örneğin kıyafet almak isteyen bir kullanıcı kıyafet anahtar kelimesi ile arama yapmak yerine DeFacto şeklinde arama yapabilir. Hatta bu şekilde marka araması yapan kullanıcıların dönüşüm sağlama olasılığı jenerik aramalara göre daha yüksektir.

Rakiplerin pazar payından almak ve alışverişe yakın kullanıcıları sitemize çekmek için rakip marka aramalarına oynamak gayet mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Fakat her şey bu kadar kolay değil. Bu noktada karşımıza çıkabilecek sorunların başında düşük kalite puanı gelecektir. Bu da yüksek tıklama başı maliyetler ve dönüşüm maliyetleri anlamına gelecektir.

google_adwords_hesap_yonetimi

Marka aramaları bilinçli kullanıcılar tarafından yapıldığı için, DeFacto aramasını yapan kullanıcının karşısına başka bir marka ile çıkarsanız yeterli tıklamayı alamamanız şaşırtıcı bir sonuç olmayacaktır. AdWords sistemi de bunu ilgisiz sonuç olarak yorumlayacağı için kalite puanlarınızı oldukça düşük tutacaktır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, en başta da bahsettiğimiz gibi rakip stratejileri bizim için oldukça önemli. Pazara yeni girmiş ve farkındalık yaratmaya çalışıyor olabilirsiniz. Rakipleriniz TV reklamı yayınlamış ve aramalarını arttırmış olabilir, siz de bu durumdan istifade etmek isteyebilirsiniz. Her halükarda rakip marka aramalarına oynamak, düşük kalite puanlarına rağmen dip toplamda size oldukça verimli bir trafik sağlayabilir.

Peki AdWords tarafında rakip marka aramalarına ayıracak yeterli bütçemiz yoksa kullanabileceğimiz trickler nelerdir?

Rakip marka aramalarının yanlış yazımlarını tespit edin. Hepsiburada, hepisi burada, markafoni, marakafoni, markofoni vb. Olabilecek bütün yanlış yazımları eklemeye çalışın. Arama motorlarının yanlış yazımları algılaması güçtür. Aratılanın ne olduğuna tam olarak karar veremediği durumlarda, rakip marka aramasında reklamınızın görülme olasılığı daha yüksektir.

Tıklamayı arttırıcı bir teklif içeren reklam metni ve doğru seçilmiş site bağlantıları ile şansınız yüksek olacaktır. Özellikle rakip marka aramasını metinde kullanabiliyorsanız hatta bunu iki farklı yerde yaptıysanız kullanıcılar URL’e yeteri kadar dikkat etmeyecek ve reklamınıza tıklayacaktır.

google-adwords

 

Bir başka strateji ise rakiplerinizin memnun edemediği müşterileri safınıza çekmektir. Bu yöntemle direk rakip marka aramalarında elde edeceğiniz kalite puanlarından çok daha iyilerine sahip olursunuz. Rakip markamız x ise, x şikayet, x iade, x iptal, x satış iptal gibi kelimelere teklif verip hem daha yüksek kalite puanına sahip olabilir hem de hali hazırda rakipten memnun kalmamış kullanıcıları kolayca sitenize çekebilirsiniz. İyi bir kullanıcı deneyimiyle de sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

Kendi marka aramasına reklam vermeyen rakiplerinizi tespit edip sadece bunların üzerine de bir strateji geliştirebilirsiniz. Sadece organik sıralamada yer aldıkları için bu rakiplerinizin üzerine çıkabilir ve önemli kampanyalarınızla yine rakip müşterilerini sitenize çekebilirsiniz. Bunları yaparken tüm reklam uzantılarını kullanmanızda fayda var. Markanız ve işinize göre rakibinizin telefon ya da yer uzantısı kullanmadığı bu durumlarda sizin kullanmanız avantaj sağlayabilir.

Örneğin kullanıcının y dondurmacısını aradığını varsayalım. Kullanıcı bu dondurmacının adres bilgisine ihtiyaç duyabilir. Siteye tıklamadan önce sizin de bu aramada reklam yayınladığınızı, ilgili yere yakın bir yerde dükkanınız olduğunu, dikkat çekici bir kampanyanız olduğunu ve yer uzantısına yer verdiğinizi düşünürsek, rakip müşteriyi kendinize çekme olasığınız oldukça yüksektir.

Diğer uzantı çeşitleri için de bu geçerli, ihtiyaca göre telefon uzantısı da etkili olabilir. Ya da hakkınızda basında çıkmış iyi bir makaleyi inceleme uzantısı olarak kullanarak rakibinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Unutmamanız gereken rakip marka anahtar kelimelerine oynuyorsanız, rakibin sunduğundan daha fazlasını mutlaka sunmanız gerektiği. Önemli promosyonlarınız olduğunda rakipler üzerine strateji geliştirmeniz daha akıllıca olacaktır. Bu sayede rakipler üzerine kurulu AdWords kampanyalarınız kaliteli trafik, satış ya da potansiyel müşteri için en önemli kaynaklarınızdan biri olabilir.

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

NBA Yeni Sezon Formaları Sahibini Akıllı Uygulamalara Bağlayacak 0

NBA takımlarının 2017-2018 sezonunda giyeceği formaların tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ligin yapısı gereği tüm takımların formaları tek bir marka tarafından üretiliyor. Yeni sezonda forma üretimini 2015 yılında yapılan anlaşma gereği Nike üstlendi.

Tasarlanan formalar sadece sporcuların fiziksel ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilmiyor. Akıllı telefon uygulamalarının günümüzde yarattığı etki göz önüne alınarak formanın sağ alt kısmında bulunan etiketin içine yerleştirilmiş çip, sahibini Nike Connect uygulamasına yönlendiriyor. Kişisel deneyimi artırmak amacıyla üretilen bu formalar satın alındıktan sonra çip, akıllı telefon tarafından okunuyor. Açılan uygulama ile NBA haberleri, takip edilen takımın maç öncesi bilgileri, maç takvimi ve oyuncuların istatistikleri ayrıntılı olarak görüntülenebilecek. NBA bilgilerinin yanı sıra ligin resmi oyunu olan NBA 2K18 ve Spotify ile ortak çalışma yürütülerek eş zamanlı kampanyaların yürütülmesi hedefleniyor. NBA, Çin Halk Cumhuriyetindeki büyük taraftar kitlesini göz ardı etmeyerek NBA 2K18 oyunu yerine 2K Online ve Spotify yerine QQ Music programlarını destekleyen bir çip ve uygulama üretmiş. Forma, satın alındığı için normal üyeliklerden farklı olarak bazı ekstra özellikleri ve avantajları sahibine sunuyor. Nike Connect uygulaması 29 Eylül tarihinde aktif hale gelecek. Uygulamanın kullanılması için iOS 11 sürümü (Iphone 7 ve üstü) ve NFC özelliğini destekleyen Android sürümü gerekiyor.

Uygulama için çekilen reklam filmini aşağıdaki aşağıda izleyebilirsiniz:

Yeni sezonda tüm NBA severlere keyifli bir sezon dilerim.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link