AdWords Arama Ağı Rakip Stratejileri

Dijital pazarlamada en fazla önem verdiğimiz ve üzerine zaman harcadığımız stratejiler arasında rakip stratejileri gelir. Offline mecralarda reklam alanarında rakipler pek fazla yanyana gelmez. Bunu AdWords özeline indirgediğimiz de reklamlarınız rakiplerle yanyana gelebilir. Bu durumda ilk akla gelen rakip marka kelimelerine reklam vermektir. Örneğin kıyafet almak isteyen bir kullanıcı kıyafet anahtar kelimesi ile arama yapmak yerine DeFacto şeklinde arama yapabilir. Hatta bu şekilde marka araması yapan kullanıcıların dönüşüm sağlama olasılığı jenerik aramalara göre daha yüksektir.

Rakiplerin pazar payından almak ve alışverişe yakın kullanıcıları sitemize çekmek için rakip marka aramalarına oynamak gayet mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Fakat her şey bu kadar kolay değil. Bu noktada karşımıza çıkabilecek sorunların başında düşük kalite puanı gelecektir. Bu da yüksek tıklama başı maliyetler ve dönüşüm maliyetleri anlamına gelecektir.

google_adwords_hesap_yonetimi

Marka aramaları bilinçli kullanıcılar tarafından yapıldığı için, DeFacto aramasını yapan kullanıcının karşısına başka bir marka ile çıkarsanız yeterli tıklamayı alamamanız şaşırtıcı bir sonuç olmayacaktır. AdWords sistemi de bunu ilgisiz sonuç olarak yorumlayacağı için kalite puanlarınızı oldukça düşük tutacaktır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, en başta da bahsettiğimiz gibi rakip stratejileri bizim için oldukça önemli. Pazara yeni girmiş ve farkındalık yaratmaya çalışıyor olabilirsiniz. Rakipleriniz TV reklamı yayınlamış ve aramalarını arttırmış olabilir, siz de bu durumdan istifade etmek isteyebilirsiniz. Her halükarda rakip marka aramalarına oynamak, düşük kalite puanlarına rağmen dip toplamda size oldukça verimli bir trafik sağlayabilir.

Peki AdWords tarafında rakip marka aramalarına ayıracak yeterli bütçemiz yoksa kullanabileceğimiz trickler nelerdir?

Rakip marka aramalarının yanlış yazımlarını tespit edin. Hepsiburada, hepisi burada, markafoni, marakafoni, markofoni vb. Olabilecek bütün yanlış yazımları eklemeye çalışın. Arama motorlarının yanlış yazımları algılaması güçtür. Aratılanın ne olduğuna tam olarak karar veremediği durumlarda, rakip marka aramasında reklamınızın görülme olasılığı daha yüksektir.

Tıklamayı arttırıcı bir teklif içeren reklam metni ve doğru seçilmiş site bağlantıları ile şansınız yüksek olacaktır. Özellikle rakip marka aramasını metinde kullanabiliyorsanız hatta bunu iki farklı yerde yaptıysanız kullanıcılar URL’e yeteri kadar dikkat etmeyecek ve reklamınıza tıklayacaktır.

google-adwords

 

Bir başka strateji ise rakiplerinizin memnun edemediği müşterileri safınıza çekmektir. Bu yöntemle direk rakip marka aramalarında elde edeceğiniz kalite puanlarından çok daha iyilerine sahip olursunuz. Rakip markamız x ise, x şikayet, x iade, x iptal, x satış iptal gibi kelimelere teklif verip hem daha yüksek kalite puanına sahip olabilir hem de hali hazırda rakipten memnun kalmamış kullanıcıları kolayca sitenize çekebilirsiniz. İyi bir kullanıcı deneyimiyle de sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

Kendi marka aramasına reklam vermeyen rakiplerinizi tespit edip sadece bunların üzerine de bir strateji geliştirebilirsiniz. Sadece organik sıralamada yer aldıkları için bu rakiplerinizin üzerine çıkabilir ve önemli kampanyalarınızla yine rakip müşterilerini sitenize çekebilirsiniz. Bunları yaparken tüm reklam uzantılarını kullanmanızda fayda var. Markanız ve işinize göre rakibinizin telefon ya da yer uzantısı kullanmadığı bu durumlarda sizin kullanmanız avantaj sağlayabilir.

Örneğin kullanıcının y dondurmacısını aradığını varsayalım. Kullanıcı bu dondurmacının adres bilgisine ihtiyaç duyabilir. Siteye tıklamadan önce sizin de bu aramada reklam yayınladığınızı, ilgili yere yakın bir yerde dükkanınız olduğunu, dikkat çekici bir kampanyanız olduğunu ve yer uzantısına yer verdiğinizi düşünürsek, rakip müşteriyi kendinize çekme olasığınız oldukça yüksektir.

Diğer uzantı çeşitleri için de bu geçerli, ihtiyaca göre telefon uzantısı da etkili olabilir. Ya da hakkınızda basında çıkmış iyi bir makaleyi inceleme uzantısı olarak kullanarak rakibinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Unutmamanız gereken rakip marka anahtar kelimelerine oynuyorsanız, rakibin sunduğundan daha fazlasını mutlaka sunmanız gerektiği. Önemli promosyonlarınız olduğunda rakipler üzerine strateji geliştirmeniz daha akıllıca olacaktır. Bu sayede rakipler üzerine kurulu AdWords kampanyalarınız kaliteli trafik, satış ya da potansiyel müşteri için en önemli kaynaklarınızdan biri olabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Doğuş Grubu ve Güney Kore'li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com'da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com, yenicarsim.com, daybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

Bir Cevap Yazın

TROY, Mobil Temassız Ödeme Çözümünü Başlattı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen kartlı ödeme yöntemi ve markası TROY, 2017 yılını  değerlendirdi ve geleceğe dair hedeflerini paylaştı.

TROY’u dünyanın örnek aldığı Türk bankalarının desteğiyle hayata geçirdiklerini hatırlatan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Türkiye, Avrupa’nın bir numaralı kart pazarı ve nakitsiz toplum anlayışına zemin hazırlayan ödeme teknolojilerinin adeta merkezi konumunda. Bu nedenle BKM’nin 2018’de önüne koyduğu önemli misyonlardan biri de Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Ekosistemi’ni daha da geliştirmek. Biz geleceğe dönük, kendi alanlarımızda ‘dijital dönüşümün’ liderliğini yapmak üzere stratejimizi oluşturuyoruz. Sanayiden perakendeye ve finansa bu ekosistemin geliştirilmesinde yapıcı rol üstelenecek, her alanda ‘dönüşümü’ destekleyecek herkesle iş birliğini de artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY henüz geçtiğimiz yıl mayıs ayında tüketicilerle buluşmasına rağmen; bugün banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart olmak üzere 2 milyona yakın kartta TROY logosu bulunuyor. TROY logolu kartlarla yılbaşından bu yana 12 milyon adet işlem gerçekleşirken bu işlemlerin tutar karşılığı 3 milyar TL’nin üzerinde. 2017 yılında verilen her 100 banka kartından 11’inin TROY logolu olduğunu belirten Dr. Soner Canko “Türkiye’nin bu yeni markası, henüz yolculuğunun başlarında olmasına rağmen çok mesafe aldı. Türkiye’nin TROY’u çok sevdiğini söyleyebiliriz” dedi ve ekledi “Halihazırda Türkiye kartlı ödemeler pazarının %100’ünü temsil eden 28 üyemiz var. Üyelerimizden 18’i banka kartı, ön ödemeli kart ve kredi kartı sunuyor. 2018’de 7 milyon, 2022’deyse 40 milyon karta ulaşmak istiyoruz”.

TROY’un rotası inovasyon, ilk durak cep telefonundan ödeme kurdukları TROY İnovasyon Merkezi’nde sürdürülebilir yenilik anlayışını benimsediklerini söyleyen Cenk Temiz, “TROY, bir inovasyon ürünü olarak kendi rotasını da inovasyona yöneltmiş durumda. Dijital dönüşüm ve nakitsiz toplum alanında yeniliklere imza atmak için bu merkezi kurduk. Mevcut süreçlerin dijitalleşmesi, yenilikçi iş modellerinin yaratılması ve katma değerli yeni hizmetler için gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu. TROY’un odaklandığı konuların başında mobil temassız ödeme teknolojisinin yer aldığı açıklanırken, devreye alınan bu teknoloji sayesinde cep telefonu aracılığıyla temassız, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sunulacağı belirtildi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İlk Türkçe Google AdWords Kitabının 2.Baskısı Yayınlandı!

2.Baskısında AdWords’ün yenilenen arayüzü ile hazırlanan kitap artan sayfa sayısı ile birlikte ilk baskıdan bu yana yeni çıkan özellikleri ve daha fazla optimizasyon stratejisini içeriyor. Ayrıca kitap, ücretli bir anahtar kelime aracı için 1 aylık ücretsiz kullanım kodunu hediye ediyor.

Türkiye’de ve yurt dışında firmaların dijital pazarlama bütçelerinin en önemli bölümü Google AdWords harcamalarından oluşmaktadır. Ayrıca Google internet üzerindeki web sitelerinin %80’inden fazlasında banner alanına sahiptir. Yani Google üzerinden neredeyse internet kullanıcılarının tamamına ulaşmak mümkündür. Bu kitap Türkiyede’ki ilk ve şimdilik tek AdWords üzerine yazılmış kitap olarak dijital pazarlamanın kalbine hızlı bir yolculuk yapmanızı sağlayacak, en temelden başlayarak bir AdWords kampanyasının nasıl oluşturulup sonrasında optimize edilebileceğini öğretecek, kitaptaki sınava hazırlık bölümü ile de Google AdWords yeterlilik sınavlarını geçip, dünyaca geçerli bir Google AdWords sertifikasına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kitabın içerisinde bulunan başlıca konular; Google AdWords, Alışveriş Reklamları, Arama Ağı Reklamları, Gmail Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Youtube Reklamcılığı, Kalite Puanı, Video Reklamlar ,Reklam Sıralaması, Uygulama İndirme Reklamları, Teklif Optimizasyonu, Dönüşüm İzleme, Anahtar Kelime, Bütçe Optimizasyonu, Negatif Anahtar Kelime, AdWords Editor, Düşüş Sayfası, Organik Sonuçlar, Reklam Metni, Rakip Stratejileri, Reklam Uzantıları, Hesap İstatistikleri, Teklif Stratejileri, Performans Raporları, Yeniden Pazarlama, ROAS, Dinamik Yeniden Pazarlama, Customer Match, Dinamik Arama Ağı.

Aykut Alçelik Hakkında

Doğuş Grubu ve Güney Kore’li SK Grubun birlikte hayata geçirdiği pazar yeri girişimi n11.com’da Kıdemli Dijital Kanallar Yöneticisi olarak çalışan Aykut, daha önceden de Doğan Online bünyesindeki hepsiburada.com,yenicarsim.comdaybuyday.com ve altincicadde.com gibi sitelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesinde görev aldı. Google AdWords, Google Analytics ve Facebook kalifikasyon sertifikalarına sahip olan Aykut, SEM Akademi bünyesinde AdWords eğitimleri vermekte ve sektörel yazılar yazmaktadır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link