İngiltere’de kraliyet düğününün gerçekleştiği 2011 yılından bu yana canlı yayın olanağı sunan Youtube, 2012’de Felix Baumgartner’ın uzay atlayışını neredeyse tüm internet camiasına izletmişti. İlk 360 derece canlı yayın deneyimini ise Coachella’da 21 milyon kişi ile paylaşan Youtube video içerik üreticileri için cep telefonlarına canlı yayın desteği özelliği getirdi.

Konu ile ilgili blog yazısında video bu kadar ünlü olmamışken bile biz bu işin içindeydik göndermesi yapan Youtube, Mobil live streaming özelliği ile video içerik üretme işini günlük ve yoğun olarak sürdüren kişilere cep telefonları üzerinden yayın yapma imkanı veriyor.

Geçtiğimiz yıl Meerkat tarafından ortaya atılan bu fikir, Twitter tarafından Periscope ve Facebook tarafından da Facebook Live ile gerçekleştirilmişti.

Youtube’da ise canlı yayın için Twitter’da olduğu gibi farklı bir uygulamaya ihtiyaç duyulmayacak. Youtube mobil uygulamasının köşesinde bulunan kırmızı bir ikon ile Youtuber’lar gerçek zamanlı olarak takipçileri ile canlı yayın sayesinde buluşabilecek.

YouTubeLive_TYTAna_04 (1)

Normal videolarda olan tüm özelliklerin canlı yayınlarda da olacağını belirten Youtube, canlı yayınların kişiler tarafından aranabileceğini ya da tavsiyeler sonrası bulunabileceğini, haksız kullanımlara karşı da mobil canlı yayınların koruma altına alınacağını ifade etti.

Mobil canlı yayın özelliği ile istedikleri her yerden her anda canlı yayın yapma olanağına kavuşmak Youtuber’lar için hayranları ile spontane olarak karşılaşılıp takip edilmekten ziyade daha sıkı ve özel bir ilişki geliştirecek fikrine inanan şirket şimdilik The Young Turks, AIB, Platica Polinesia, SacconeJolys, ve Alex Wassabi- VidCon şirketleri tarafından video içerik üreten kişiler için canlı yayın özelliğini açsa da devamının hızlı bir şekilde geleceğini belirtti.

Canlı yayın yapma işini oldukça kolaylaştıracağı gün gibi ortada olan bu özelliğin video içerik yaratıcıları ile destekleyicileri arasında daha sıkı bir ilişki yaratacağını düşünüyor musunuz?

h/t Youtube Creators Blog

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın