Youtube’da çektiğiniz Kendin-Yap ürünlerini satabileceğiniz ve videolarınızı izleyenlerle tanışabileceğiniz bir platform hayali gerçek oldu! Google Londra’da açacağı fiziksel mağazası Creator Store ile Youtuber’lara kendi ürünlerini sergileme ve satma imkanı tanıyacak.

Justin Bieber, Susan Boyle, Cody Simpson, Jimmy Fallon,  ve Kate Upton gibi ünlülerin kendilerini ilk gösterdiği yerin Youtube olduğuna baktığımızda Youtube’un hala kişilerin fikir ve yeteneklerini paylaşmak için tercih ettiği ana mecralardan olduğunu görüyoruz.  Şimdilerde ise YouTube kanalları küçük işletmeler tarafından ürünlerini tanıtmaları konusunda oldukça popüler. Google ile Londra’da açacağı Creator Store ile küçük işletmelerin satış amaçlarına yardımda bulunacak.

Creator Store’da satılması planlanan ürünler çoğunlukla kendi tasarımları olan kitap, kupa, tshirt gibi ürünleri satabilecek. Mağazanın güzelliği ise satılan ürünlerden herhangi bir komisyon alınmaması. Yani tüm gelirler direkt olarak Youtuber’lara gidecek olması.

img_0547

Creator Store ayrıca Youtuber’lara yeni ürünlerinin tanıtım etkinliklerini ve yeni videolarını mağazada çekmeleri gibi konularda da yardımcı bir platform olacak.

Creator Store ,Youtuber’ların en popüler video araçları ile kendi videolarını çekmesine olanak sağlayan Youtube Space’in bir parçası olacak.

Geniş bir alanda ses geçirmez üç stüdyoya sahip olan YouTube Space aslında YouTube’un kaliteli video içerik üretilmesine verdiği önemi gösterir nitelikte.  Sadece video çekim aşamasında son teknoloji ekipmanların kullanılması ile değil, videoların editleme sürecinin de bu stüdyolarda yapılıyor olması yeni Youtuber’ları teşvik edecek bir gelişme.

Creator Store ilk defa Londra’da açılıyor ancak dünyada yaklaşık 9 noktada(Los Angeles, Paris, Berlin, Tokyo, Mumbai, New York, Toronto, ve Sao Paulo) YouTube Space stüdyoları bulunuyor. Umarım en kısa sürede Türkiye’ye de açılarak Türk Youtuber’lara da bu tarz fırsatlar sunulur.

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 YORUM

Bir Cevap Yazın