‘Yoğurt Markası’ Chobani’nin CEO’su Ulukaya’dan Çalışanlarına Büyük Sürpriz! 0

Forbes dergisinde “Yoğurdun Steve Jobs’u” olarak tanıttığı Amerika’nın en büyük yoğurt üreticisi olan Chobani’nin CEO’su Hamdi Ulukaya’dan herkese örnek olacak bir vefa örneği geldi.

Hamdi Ulukaya’nın yaptığı “Paylaşmak değer vermektir” sözünün en güzel örneklerinden birisi bence şu anda bu davranış. Çöpe attığı bir kağıdın hayatını değiştirdiğini belirten Ulukaya, ABD’ye dil öğrenmek için sadece sırt çantası ile gidip sonrasında satılık bir yoğurt fabrikasını alarak azimli çalışanları ile beraber şirketini bugünlere kadar taşımış bir isim.

“Bunu yapmanın tam da zamanıydı” diyen Ulukaya, şimdilerde yaklaşık 3 ila 5 milyar dolar arası piyasa değeri bulunan Chobani’nin %10 hissesini şirketinin bugünlere gelmesini sağlayan çalışanlarına, onları şirkete ortak ederek kutladı. Şirketin %10 hissesini 2 bin çalışan arasında paylaştırdı… Hisselerin her birinin çalışanlar için bir ev parası değerinde olduğu belirtiliyor.

Ulukaya oldukça ilginç bir hikayeye sahip. Kraft Foods’a ait satılık fabrikayı incelemeye giden Ulukaya, 1 ay sonra kapanacağını bildiği halde orada çalışanların yılgınlık belirtisi göstermeden azimle çalışmalarından etkilenerek Chobani Greek Yogurt ismini vereceği yoğurt fabrikasını kurmaya karar vermiş. Mandıracılık yapan bir ailede büyüyen Ulukaya, şirketin bu günlere gelme sürecinde ailesinden öğrendiği deneyimler ve çalışanlarının azminin oldukça değerli olduğunu belirterek; sadakati, güveni ve beraber kazandıklarını onlara geri vermek için çalışanlarına böyle güzel bir sürpriz yapmış.

Töreni Twitter hesabından “bugünden itibaren Chobani’de 2.000 ortağım oluyor. Hayatımın en iyi anlarından birisi” tweeti ile duyuran Ulukaya, Chobani tesislerinde çalışanları ile yaptığı toplantıda “Eskiden beraber çalışıyorduk ve şimdi ortak olduk. Bu bir hediye değil, bu beraber aynı amaç ve sorumluluklar uğruna çalışmak için verdiğimiz ortak bir söz.” dedi.

Hayatında iki tip insan olduğunu belirten Ulukaya, ayrımı “Chobani için çalışanlar, ve çalışmayanlar” olarak yapıyor. Şirket hisselerinde paylaşım da, çalışanların orada çalışma sürelerine göre ayrılacak biçimde dağıtılmış.

Hamdi Ulukaya, Birleşmiş Milletler Vakfı’dan aldığı küresel liderlik ödülü ve daha öncesinde de göçmenlere yaptığı yardımlarda alçakgönüllüğü ve yardımseverliği ile de adından daha önce de sıkça söz ettrimişti.

Çalışkanlığı ve ekip çalışmasını ödülleren CEO Ulukaya’yı yürekten kutluyor, böyle başarılı iş adamlarının ülkemizde de değer yaratabilmesi için gereken tüm kolaylıkların sağlanması ve girişimciliğin olabildiğince desteklenmesini diliyoruz.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Toys ”R” Us İflas Koruma Başvurusu Yaptı 0

Amerikan oyuncak sektörünün önemli isimlerinden Toys R Us’ın borçlarını yeniden gözden geçirdiğini ve yaklaşık 400 milyon dolarlık borcunun ortaya çıktığını, bu nedenle de firmanın iflasın eşiğine geldiğini sizlere geçtiğimiz günlerde aktarmıştık.

Toys R Us bir dönem Türkiye’de de faaliyet göstermişti. 1996 yılında Türkiye pazarına giren ve 30’un üzerinde mağazaya ulaşan marka 2008 yılında ise kepenklerini kapatmıştı. Oyuncak devi Toys R Us ile ilgili bir süredir devam eden söylentiler gerçek oldu ve şirket ABD’de resmen iflas koruma başvurusu yaptı.

Toplam 4.9 milyar dolar borcu bulunan şirketin bu borçlarının 400 milyon dolarının 2018’de, 1.7 milyar dolarının da 2019 yılında ödenmesi gerekiyor. Şirketin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Dave Brandon, başvuruyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun Toys R Us’da yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini ve atılacak doğru adımların markanın nesiller boyu yaşamasını garanti altına alacağını kaydetti.

İflas korumasına giren şirket dünya genelindeki 1600 mağazasında faaliyetine devam edecek. ABD yasalarına göre iflas korumasına giren şirket, pazardan çıkmak değil pazarda kalmak amacı taşıyor. Bunun için mahkeme şirketin borçlarının bir kısmını erteleme ve şirketi finansal açıdan rahatlatma yönünde karar alabiliyor.

Ucuz Uçak Biletleriyle Ünlü Ryanair İflasın Eşiğinde Olabilir 0

Uygun fiyatlı uçak biletleriyle Avrupa’nın en çok tercih edilen havayolu şirketi Ryanair, altı haftada 2 binden fazla uçuşunu durduracak.

İrlandalı ucuz havayolu şirketi, seferlerin dakikliğini artırmak için gelecek altı haftada bin 680 ila 2 bin 100 kadar uçuşunu iptal edeceğini açıkladı.

Şirket,meteorolojik koşullar, pilotların izin planlarındaki değişiklikler, hava trafik kontrolü şirketinin rötarları ve grevleri nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle günlük uçuş programının yüzde 2’sinden azına denk gelen 40 ila 50 seferini durduracağını belirtti.

Mağdur olan birçok yolcu tepkilerini sosyal medya üzerinden belirtirken, Ryanair İletişim Direktörlüğü, “İptallerden etkilenen müşterilerimizden özür dileriz. Kendilerine alternatif uçuşların sağlanması ve tam para iadesinin yapılması için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yayınladı.

Açıklamada ayrıca, “Yaz döneminde hava trafiği yoğunluğumuz rekor seviyeye ulaştı. Temmuz ve ağustosta bu rakam en üst seviyeye çıktı. Ancak eylül ve ekimde pilotlarımız ve kabin görevlilerimizin yıllık izinlerini düzenlememiz gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Ryanair, özellikle Fransa Hava Kontrolü’nde gerçekleşen grevin, son iki haftada, zamanında sefer performansını yüzde 80 düşürdüğünü duyurdu.

Ayrıca, her ne kadar seferlerin dakikliğini arttırmak için uçuşların iptal edileceği açıklansa da, şirketin finansal açıdan aşırı ucuz fiyat politikası uygulaması nedeniyle zarara uğradığı ve bu nedenle küçülme yolunda ilerlediği aldığımız haberler arasında.

Söz konusu uygulama, kış tarifesinin başlayacağı kasım ayına kadar devam edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link