Forbes dergisinde “Yoğurdun Steve Jobs’u” olarak tanıttığı Amerika’nın en büyük yoğurt üreticisi olan Chobani’nin CEO’su Hamdi Ulukaya’dan herkese örnek olacak bir vefa örneği geldi.

Hamdi Ulukaya’nın yaptığı “Paylaşmak değer vermektir” sözünün en güzel örneklerinden birisi bence şu anda bu davranış. Çöpe attığı bir kağıdın hayatını değiştirdiğini belirten Ulukaya, ABD’ye dil öğrenmek için sadece sırt çantası ile gidip sonrasında satılık bir yoğurt fabrikasını alarak azimli çalışanları ile beraber şirketini bugünlere kadar taşımış bir isim.

“Bunu yapmanın tam da zamanıydı” diyen Ulukaya, şimdilerde yaklaşık 3 ila 5 milyar dolar arası piyasa değeri bulunan Chobani’nin %10 hissesini şirketinin bugünlere gelmesini sağlayan çalışanlarına, onları şirkete ortak ederek kutladı. Şirketin %10 hissesini 2 bin çalışan arasında paylaştırdı… Hisselerin her birinin çalışanlar için bir ev parası değerinde olduğu belirtiliyor.

Ulukaya oldukça ilginç bir hikayeye sahip. Kraft Foods’a ait satılık fabrikayı incelemeye giden Ulukaya, 1 ay sonra kapanacağını bildiği halde orada çalışanların yılgınlık belirtisi göstermeden azimle çalışmalarından etkilenerek Chobani Greek Yogurt ismini vereceği yoğurt fabrikasını kurmaya karar vermiş. Mandıracılık yapan bir ailede büyüyen Ulukaya, şirketin bu günlere gelme sürecinde ailesinden öğrendiği deneyimler ve çalışanlarının azminin oldukça değerli olduğunu belirterek; sadakati, güveni ve beraber kazandıklarını onlara geri vermek için çalışanlarına böyle güzel bir sürpriz yapmış.

Töreni Twitter hesabından “bugünden itibaren Chobani’de 2.000 ortağım oluyor. Hayatımın en iyi anlarından birisi” tweeti ile duyuran Ulukaya, Chobani tesislerinde çalışanları ile yaptığı toplantıda “Eskiden beraber çalışıyorduk ve şimdi ortak olduk. Bu bir hediye değil, bu beraber aynı amaç ve sorumluluklar uğruna çalışmak için verdiğimiz ortak bir söz.” dedi.

Hayatında iki tip insan olduğunu belirten Ulukaya, ayrımı “Chobani için çalışanlar, ve çalışmayanlar” olarak yapıyor. Şirket hisselerinde paylaşım da, çalışanların orada çalışma sürelerine göre ayrılacak biçimde dağıtılmış.

Hamdi Ulukaya, Birleşmiş Milletler Vakfı’dan aldığı küresel liderlik ödülü ve daha öncesinde de göçmenlere yaptığı yardımlarda alçakgönüllüğü ve yardımseverliği ile de adından daha önce de sıkça söz ettrimişti.

Çalışkanlığı ve ekip çalışmasını ödülleren CEO Ulukaya’yı yürekten kutluyor, böyle başarılı iş adamlarının ülkemizde de değer yaratabilmesi için gereken tüm kolaylıkların sağlanması ve girişimciliğin olabildiğince desteklenmesini diliyoruz.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın