Yıldız Holding, ABD’nin en eski şekerleme şirketlerinden biri olan DeMet’s Candy’i bünyesine kattı. Bünyesinde Ülker’i bulunduran Yıldız Holding’in yeni satın alımının maliyeti ise 221 milyon dolar oldu.

DeMet’s Candy, 100 yılı aşkın ömrü ile ABD’nin en eski şirketlerinden birisi konumunda.  1898’de George DeMet tarafından Chicago’da kurulan şirket, 1950 yılında Kanadalı bir çikolata üreticisi tarafından satın alındı. Bu satın alımdan önce şirketin Chicago’da onlarca mağazadan oluşan bir zinciri bulunan şirketin ömründeki bir diğer önemli satın alım ise 1988 yılında yaşandı. 1988 yılında Nestle tarafından satın alınan şirket, yüksek bir ivme ile büyümeye devam etti. DeMet’s Candy’i son olarak ABD’li Brynwood Partners  şirketi  bünyesine katmıştı.

Brynwood Partners, DeMet’s’i yaklaışk 50 milyon dolara satın almıştı. Bu da, Brynwood’un bir kaç yılda sermayesini 4 katına çıkartıp sattığı anlamına geliyor.

Hatırlayacağınız üzere Yıldız Holding, 2008 yılında Belçikalı çikolata üreticisi Godiva’yı 850 milyon dolara satın almıştı. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Godiva’yı satın alma nedenlerini şöyle anlatmıştı:

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]“Godiva benim için bir mücevherdir. Onu parlatır, gerekirse gerdanlık yapar, bilinmeyen coğrafyalara tanıtırız.” [/colored_box]

Türkiye’de 10 adet mağazası bulunan Godiva’nın yanına bir diğer devi daha ekleyen Yıldız Holding, dünyanın ilk 10 çikolata üreticisinden biri haline gelmişti. Yeni satın alma hamlesi de yerini sağlamlaştırmasını sağladı. Grup 2014 içerisinde satın almalar ile dünya piyasasında daha da büyümeyi hedefliyor.

Başlıksız-1 kopya

İlk Siz Öğrenin!

Pazarlama dünyasına dair merak ettiğiniz ne varsa haftalık bültenimizde!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

CEVAPLA