Yeni Nesil Mülakat: Video Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta 0

Teknoloji iş dünyasında geliştirilen araçların yanı sıra mülakatlara da sıçramış durumda. İnsan kaynakları profesyonelleri son zamanlarda bu aracı aktif ve verimli bir şekilde kullanmaya başladı. Bir iş görüşmesine giderek vakit harcamanızdan ziyade, başlangıç aşamalarında video mülakatlarda kendinizi göstermeniz bekleniyor artık. İşte yeni nesil mülakat sistemi olan video mülakatlar için işinize yarayacak ve sizi başarılı gösterecek 10 değerli ipucu:

1. Nasıl Göründüğünüze Dikkat Edin:

Mülakata başlamadan önce hazırlanmakta her zaman fayda vardır. Mümkünse bir arkadaşınızdan ya da ailenizden kamera karşısında nasıl göründüğünüz konusunda deneme yapmasını isteyin. Işığı, kameraya bakışınızı mülakata başlamadan önce düzgün hale getirin.

2. Kameranızı Ayarlayın:

Kamera başınızla orantılı olmalıdır. İlk izlenim açısından çenenizin konumu önem arz etmektedir. Mülakata başlamadan önce en doğru açıyı bulup duruşunuzu düzeltmeyi ihmal etmeyin.

14-409x262

3. Profesyonel Giyinin:

Sıkça yapılan hatalardan bir tanesi, nasılsa görünmeyecek diye gömlek altında pijama ya da şortla mülakatı başlatmaktır. Hareket ettiğinizde kadraja girme ihtimalini göz ardı etmeyin. Hatta mülakat yüzyüze olsaydı nasıl giyinmeyi planlıyorsanız, o şekilde giyinmeniz sizin profesyonelliğinizi ve mülakatı ciddiye aldığınızı gösterecektir.

4. Gülümseyin:

Gülümsemek çoğu kapının anahtarıdır. Uykunuzdan yeni kalkmış ve mülakatı gerçekleştiriyor bile olsanız mutlaka gülümsemenin gücünü kullanın. Yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmezken, fazla el kol hareketi yapmamaya da özen gösterin. Kamera hareketlerinizi daha büyük gösterecektir.

5. Sade Arkaplan Kullanın:

Videoyu kaydedeceğiniz mekanın önemini es geçmeyin. Eğer varsa çalışma odanız bunun için iyi bir seçim olacaktır. Sizi izleyecek profesyonel arkanızdaki planın deseniyle ya da kütüphanenizin ne kadar geniş olduğuyla değil sizinle ilgilenmek isteyecektir. Bu nedenle sade arkaplan seçimi yerinde olacaktır. Ayrıca çok beyaz bir fon yerine mat renkler daha çok tercih edilen fonlardır.

video-confrence

6. Kameraya Bakın:

Kamera, sizi izleyecek profesyonelin gözü olacaktır. Bayağı zor bir görev olsa da mülakat süresince kameraya bakmaya çalışın. Ekrana bakarak bir göz kontağı kuramazsınız.

7. Bilgilendirin:

Mülakatı gerçekleştirdiğiniz mekandaki kişileri mutlaka bilgilendirin. Mülakat sırasında sizi rahatsız etmemeleri sizin iyiliğinize olacaktır. Ayrıca cep telefonunuzu da normal bir mülakata girer gibi sessize almayı ya da kapatmayı ihmal etmeyin. Videoyu kaydederken çalacak telefon hem dikkatinizi dağıtacaktır hem de profesyonel imajınıza zarar verecektir.

8. Zamana Uyun:

Zamanlamalara dikkat edin. Size tanınan süreyi verimli kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Verilen kısa süre içinde kendinizi en iyi şekilde anlatmak zorundasınız. Ayrıca handikaplardan bir tanesi de süreyi kısa tutmaya çalışırken sözcükleri anlaşılır söylemekten uzaklaşmak olabilir. Süre kısıtına takılırken, sözcüklerinizi anlamsızlaştırmayın ve tane tane anlaşılır bir şekilde kendinizi ifade edin.

9. Hazırlanın:

Heyecan bize adımızı bile unutturan bir duygudur. Heyecanlanabileceğinizi ve bunun çok doğal olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bunu yenmenin bir yolu ise yanınızda sıkıştığınız anda göz atabileceğiniz bir CV/özgeçmiş örneğinizi bulundurmak olacaktır. Ayrıca mülakatta sorulabilecek soruları daha önceden çalışarak küçük post-itlere yazıp ekranınıza yapıştırmak da sizi rahatlatacak adımlardandır.

10. Tecrübe Edinin:

Son dönemin tercih edilen bir trendi olduğu için, başvurularınızda daha çok video mülakat daveti almanız olasıdır. Bunlara girdikçe tecrübeniz de doğal olarak artacaktır.

 

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Üniversite Hayatını Aktifleştiren Mobil Uygulama Üniaktivite 0

Kampüs ve gençlik etkinlikleri bir arada!

Sadece üniversitelilere özel olarak geliştirilen mobil etkinlik uygulaması Üniaktivite, Türkiye genelindeki kampüs ve gençlik etkinliklerini bir araya getiriyor.

Üniversiteli gençlere rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlayan Üniaktivite, geçtiğimiz Eylül ayında beta yayınına başladı.

“Üniversite hayatını aktifleştirme” vaadiyle geçtiğimiz Eylül ayında mobil uygulama olarak yayın hayatına başlayan Üniaktivite, üniversiteli gençlerin ilgisini çekebilecek tüm aktivitelerde onlara rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlıyor.

iamyouth iletişim ajansı çatısı altında faaliyet gösteren Üniaktivite’nin, Türkiye genelinde birçok organizatör, öğrenci kulübü ve kuruluşun yer aldığı geniş bir gençlik ağına erişimi de bulunuyor.

Çözüm, gençleri iyi tanımaktan geçiyor

Üniversiteli gençlerin; deneyimlerini zenginleştirecek konser, sinema, festival, yarışma gibi etkinlikler ile kendilerine fayda sağlayacak indirim kampanyaları, iş ve staj imkanları, burs vb. fırsatları takip etmek ve yakalamak için yüksek motivasyonları var ve bunlara bir çok farklı kanaldan erişebiliyorlar. Örneğin;

• Arkadaş sohbetleri

• Sosyal medya platformları

• Mesajlaşma uygulamaları

• Kampüs içi panolar ve ekranlar

• Etkinlik, bilet ve gençlik odaklı web siteleri

• TV, basın, dijital, sinema ve outdoor reklam kanalları gibi.

Bununla birlikte üniversiteli gençlerin bu etkinlik ve fırsatlarla buluşma sürecinde bazı engeller bulunuyor:

• Gençliğin dikkatini çekebilen prodüksiyonların, genellikle medya planlama ile çoklu kanal kullanımı yapabilen markalara / organizasyonlara ait olması. Bunun dışında kalan daha niş etkinlik, proje ve kampanyaların kendilerini ön plana çıkarmada yetersiz kalabilmesi,

• Üniversite kampüslerindeki dış katılıma açık olan etkinliklerden diğer üniversitelerdeki öğrencilerin haberdar olmasının zorluğu. Bu nedenle çoğu etkinliği kaçırması ve özellikle kampüs etkinliklerindeki katılım ve fayda oranının düşük kalması,

• Sosyal medyada bir aktiviteden haber alınabilmesi için, bunu düzenleyen marka / organizatörün takip edilmesi veya ilgili duyuruyu paylaşan bir arkadaşa sahip olunması gerekliliği,

• Özellikle etkinlik ve projelerle ilgili arka planda işleyen bir “geri bildirim” ve “rating” sistemi olmadığı için, markaların hangi etkinliğe sponsor olmaları gerektiği konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda danışmanlık ihtiyacı bulunması,

• Gençlerin hangi etkinlik, proje, kampanya veya fırsatların kendileri için en uygun olacağı konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda yönlendirilme ihtiyacı bulunması.

Gençlere erişim kolaylaşıyor

Bu sorunlardan yola çıkarak çözüm odaklı yaklaşan Üniaktivite;

• Üniversiteli gençlerin «bilgilenme, gelişim ve sosyalleşme» taleplerini doğru karşılayarak hayatlarını kolaylaştırıyor,

• Gençlik etkinliklerini ve fırsatlarını tek çatı altında topluyor,

• Üniversite tabanlı rehber bir mobil uygulamaya ihtiyaç olduğunu görüyor ve yukarıdaki engelleri “fırsata” dönüştürüyor.

Üniaktivite mobil uygulaması sayesinde gençler,

• Üniversite kampüslerinde üniversite birimleri, öğrenci kulüpleri veya kampüs dışında özel bir şirket – organizasyon tarafından düzenlenen gençlik odaklı etkinlik ve fırsatları kaçırmıyor,

• Hangi üniversiteden kimlerin katıldığını görerek yeni arkadaşlıklar kurabilme potansiyeli ile uygulamayı sürekli takip etme ve etkinliklere katılma fırsatı buluyorlar.

Uygulama mağazalarında yayında

Lokasyon bazlı olarak çalışan Üniaktivite mobil uygulaması, Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Oyuncak Üreticisi Hasbro, Rakibi Mattel’i Satın Almaya Çalışıyor 0

The Wall Street Journal’in yaptığı habere göre dünyanın en büyük oyuncak üreticilerinden ikisi olan Hasbro ve Mattel birleşebilir. Habere göre oyuncak ve kutu oyunları üreticisi Hasbro, yıllar süren görüşmelerin ardından kendisi gibi ABD merkezli bir oyuncak üreticisi olan Mattel’i satın almak için teklif verdi.

Bloomberg, 2016 yılının başında iki şirketin birleşme için düzensiz aralıklarla birtakım görüşmeler yaptığına dair bir haber paylaşmıştı. Bunun üzerine bu yıl içinde Mattel’in hisse değerleri neredeyse yarı yarıya düştü ve görünen o ki, Hasbro bu durumu bir avantaja dönüştürerek uzun süredir devam eden bu görüşmeleri olumlu bir şekilde sonuçlandırmak istedi.

Barbie, Mattel’in en önemli markaları arasında yer alıyor.

Barbie, Fisher Price ve Hot Wheels gibi önemli oyuncak markalarına sahip olan Mattel, bu yıl düşük satışlar nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşadı. Satışlar o kadar düşüktü ki, şirket, hisse sahiplerinin paylarını ödemeyi geçici olarak durdurdu ve birtakım tasarruf önlemlerini hayata geçirdi. Bu yaşananlardan sonra da şirketin hisseleri yaklaşık olarak %50 değer kaybetti. Bununla birlikte geçtiğimiz eylül ayında Toys R Us’ın iflas koruma başvurusu yapmasının da şirketin satışlarını olumsuz etkilediği belirtiliyor. Hatta söylentilere göre Toys R Us’ın bu durumu Hasbro’nun satışlarını da etkilemiş.

Mattel’i bünyesine katmak isteyen Hasbro ise özellikle Disney ile yaptığı lisans anlaşması sayesinde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Şirket, bu lisans anlaşması sayesinde Disney’e ait olan Star Wars ve Frozen gibi ünlü yapımların oyuncaklarını üretip satabiliyor.

Mattel’in şu sıralardaki pazar değerinin 5 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. Söylentilere göre Hasbro’nun Mattel’i satın almak için teklif ettiği rakam ise 11 milyar dolar civarında. Bu satın alma gerçekleştiği takdirde ABD’nin en büyük iki oyuncak üreticisi birleşmiş olacak. Bu ciddi söylentiden sonra bu önemli birleşmenin yakın zamanda resmiyete kavuşması olası gibi görünüyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link