Teknoloji iş dünyasında geliştirilen araçların yanı sıra mülakatlara da sıçramış durumda. İnsan kaynakları profesyonelleri son zamanlarda bu aracı aktif ve verimli bir şekilde kullanmaya başladı. Bir iş görüşmesine giderek vakit harcamanızdan ziyade, başlangıç aşamalarında video mülakatlarda kendinizi göstermeniz bekleniyor artık. İşte yeni nesil mülakat sistemi olan video mülakatlar için işinize yarayacak ve sizi başarılı gösterecek 10 değerli ipucu:

1. Nasıl Göründüğünüze Dikkat Edin:

Mülakata başlamadan önce hazırlanmakta her zaman fayda vardır. Mümkünse bir arkadaşınızdan ya da ailenizden kamera karşısında nasıl göründüğünüz konusunda deneme yapmasını isteyin. Işığı, kameraya bakışınızı mülakata başlamadan önce düzgün hale getirin.

2. Kameranızı Ayarlayın:

Kamera başınızla orantılı olmalıdır. İlk izlenim açısından çenenizin konumu önem arz etmektedir. Mülakata başlamadan önce en doğru açıyı bulup duruşunuzu düzeltmeyi ihmal etmeyin.

14-409x262

3. Profesyonel Giyinin:

Sıkça yapılan hatalardan bir tanesi, nasılsa görünmeyecek diye gömlek altında pijama ya da şortla mülakatı başlatmaktır. Hareket ettiğinizde kadraja girme ihtimalini göz ardı etmeyin. Hatta mülakat yüzyüze olsaydı nasıl giyinmeyi planlıyorsanız, o şekilde giyinmeniz sizin profesyonelliğinizi ve mülakatı ciddiye aldığınızı gösterecektir.

4. Gülümseyin:

Gülümsemek çoğu kapının anahtarıdır. Uykunuzdan yeni kalkmış ve mülakatı gerçekleştiriyor bile olsanız mutlaka gülümsemenin gücünü kullanın. Yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmezken, fazla el kol hareketi yapmamaya da özen gösterin. Kamera hareketlerinizi daha büyük gösterecektir.

5. Sade Arkaplan Kullanın:

Videoyu kaydedeceğiniz mekanın önemini es geçmeyin. Eğer varsa çalışma odanız bunun için iyi bir seçim olacaktır. Sizi izleyecek profesyonel arkanızdaki planın deseniyle ya da kütüphanenizin ne kadar geniş olduğuyla değil sizinle ilgilenmek isteyecektir. Bu nedenle sade arkaplan seçimi yerinde olacaktır. Ayrıca çok beyaz bir fon yerine mat renkler daha çok tercih edilen fonlardır.

video-confrence

6. Kameraya Bakın:

Kamera, sizi izleyecek profesyonelin gözü olacaktır. Bayağı zor bir görev olsa da mülakat süresince kameraya bakmaya çalışın. Ekrana bakarak bir göz kontağı kuramazsınız.

7. Bilgilendirin:

Mülakatı gerçekleştirdiğiniz mekandaki kişileri mutlaka bilgilendirin. Mülakat sırasında sizi rahatsız etmemeleri sizin iyiliğinize olacaktır. Ayrıca cep telefonunuzu da normal bir mülakata girer gibi sessize almayı ya da kapatmayı ihmal etmeyin. Videoyu kaydederken çalacak telefon hem dikkatinizi dağıtacaktır hem de profesyonel imajınıza zarar verecektir.

8. Zamana Uyun:

Zamanlamalara dikkat edin. Size tanınan süreyi verimli kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Verilen kısa süre içinde kendinizi en iyi şekilde anlatmak zorundasınız. Ayrıca handikaplardan bir tanesi de süreyi kısa tutmaya çalışırken sözcükleri anlaşılır söylemekten uzaklaşmak olabilir. Süre kısıtına takılırken, sözcüklerinizi anlamsızlaştırmayın ve tane tane anlaşılır bir şekilde kendinizi ifade edin.

9. Hazırlanın:

Heyecan bize adımızı bile unutturan bir duygudur. Heyecanlanabileceğinizi ve bunun çok doğal olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bunu yenmenin bir yolu ise yanınızda sıkıştığınız anda göz atabileceğiniz bir CV/özgeçmiş örneğinizi bulundurmak olacaktır. Ayrıca mülakatta sorulabilecek soruları daha önceden çalışarak küçük post-itlere yazıp ekranınıza yapıştırmak da sizi rahatlatacak adımlardandır.

10. Tecrübe Edinin:

Son dönemin tercih edilen bir trendi olduğu için, başvurularınızda daha çok video mülakat daveti almanız olasıdır. Bunlara girdikçe tecrübeniz de doğal olarak artacaktır.

 

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın