Yeni Nesil Mülakat: Video Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta 0

Teknoloji iş dünyasında geliştirilen araçların yanı sıra mülakatlara da sıçramış durumda. İnsan kaynakları profesyonelleri son zamanlarda bu aracı aktif ve verimli bir şekilde kullanmaya başladı. Bir iş görüşmesine giderek vakit harcamanızdan ziyade, başlangıç aşamalarında video mülakatlarda kendinizi göstermeniz bekleniyor artık. İşte yeni nesil mülakat sistemi olan video mülakatlar için işinize yarayacak ve sizi başarılı gösterecek 10 değerli ipucu:

1. Nasıl Göründüğünüze Dikkat Edin:

Mülakata başlamadan önce hazırlanmakta her zaman fayda vardır. Mümkünse bir arkadaşınızdan ya da ailenizden kamera karşısında nasıl göründüğünüz konusunda deneme yapmasını isteyin. Işığı, kameraya bakışınızı mülakata başlamadan önce düzgün hale getirin.

2. Kameranızı Ayarlayın:

Kamera başınızla orantılı olmalıdır. İlk izlenim açısından çenenizin konumu önem arz etmektedir. Mülakata başlamadan önce en doğru açıyı bulup duruşunuzu düzeltmeyi ihmal etmeyin.

14-409x262

3. Profesyonel Giyinin:

Sıkça yapılan hatalardan bir tanesi, nasılsa görünmeyecek diye gömlek altında pijama ya da şortla mülakatı başlatmaktır. Hareket ettiğinizde kadraja girme ihtimalini göz ardı etmeyin. Hatta mülakat yüzyüze olsaydı nasıl giyinmeyi planlıyorsanız, o şekilde giyinmeniz sizin profesyonelliğinizi ve mülakatı ciddiye aldığınızı gösterecektir.

4. Gülümseyin:

Gülümsemek çoğu kapının anahtarıdır. Uykunuzdan yeni kalkmış ve mülakatı gerçekleştiriyor bile olsanız mutlaka gülümsemenin gücünü kullanın. Yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmezken, fazla el kol hareketi yapmamaya da özen gösterin. Kamera hareketlerinizi daha büyük gösterecektir.

5. Sade Arkaplan Kullanın:

Videoyu kaydedeceğiniz mekanın önemini es geçmeyin. Eğer varsa çalışma odanız bunun için iyi bir seçim olacaktır. Sizi izleyecek profesyonel arkanızdaki planın deseniyle ya da kütüphanenizin ne kadar geniş olduğuyla değil sizinle ilgilenmek isteyecektir. Bu nedenle sade arkaplan seçimi yerinde olacaktır. Ayrıca çok beyaz bir fon yerine mat renkler daha çok tercih edilen fonlardır.

video-confrence

6. Kameraya Bakın:

Kamera, sizi izleyecek profesyonelin gözü olacaktır. Bayağı zor bir görev olsa da mülakat süresince kameraya bakmaya çalışın. Ekrana bakarak bir göz kontağı kuramazsınız.

7. Bilgilendirin:

Mülakatı gerçekleştirdiğiniz mekandaki kişileri mutlaka bilgilendirin. Mülakat sırasında sizi rahatsız etmemeleri sizin iyiliğinize olacaktır. Ayrıca cep telefonunuzu da normal bir mülakata girer gibi sessize almayı ya da kapatmayı ihmal etmeyin. Videoyu kaydederken çalacak telefon hem dikkatinizi dağıtacaktır hem de profesyonel imajınıza zarar verecektir.

8. Zamana Uyun:

Zamanlamalara dikkat edin. Size tanınan süreyi verimli kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Verilen kısa süre içinde kendinizi en iyi şekilde anlatmak zorundasınız. Ayrıca handikaplardan bir tanesi de süreyi kısa tutmaya çalışırken sözcükleri anlaşılır söylemekten uzaklaşmak olabilir. Süre kısıtına takılırken, sözcüklerinizi anlamsızlaştırmayın ve tane tane anlaşılır bir şekilde kendinizi ifade edin.

9. Hazırlanın:

Heyecan bize adımızı bile unutturan bir duygudur. Heyecanlanabileceğinizi ve bunun çok doğal olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bunu yenmenin bir yolu ise yanınızda sıkıştığınız anda göz atabileceğiniz bir CV/özgeçmiş örneğinizi bulundurmak olacaktır. Ayrıca mülakatta sorulabilecek soruları daha önceden çalışarak küçük post-itlere yazıp ekranınıza yapıştırmak da sizi rahatlatacak adımlardandır.

10. Tecrübe Edinin:

Son dönemin tercih edilen bir trendi olduğu için, başvurularınızda daha çok video mülakat daveti almanız olasıdır. Bunlara girdikçe tecrübeniz de doğal olarak artacaktır.

 

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link