Yemeksepeti, test aşamasında olan, paket servisi olmayan restoranlardan online sipariş verilmesini sağlayan VALE sistemini hayata geçiriyor

vale

“Artık hiçbir lezzet ulaşılmaz değil” mottosuyla yola çıkan Yemeksepeti Vale, paket servisi olmayan işletmelerin Yemeksepeti restoranlarının boşta duran kuryelerinden faydalanmasını sağlıyor. Postmates (Türkiye’de Kapgel) gibi talebe göre dağıtım servislerinin bir uyarlaması olarak görünen bu model, restoranların birbirlerinin kuryelerini kullanmaları itibarıyla dünyada türünün ilk örneği oluyor.

Yalnızca premium restoranlarda veya lokal işletmelerde yenebilen özgün lezzetlerin artık ev ve iş yerlerine gelebilmesini destekleyen hizmet ile sisteme giren restoranların cirolarının ortalama yüzde 25’e kadar artırılması hedefleniyor. İstanbul’da 350 restoranın üye olduğu bu sistem artık daha da yayılacak. 2017 sonunda ise 3 ilde 1000 restorana ulaşması hedefleniyor. Restoranlar ile sipariş verenler arasında lojistik köprü vazifesi görmeyi hedefleyen Yemeksepeti Vale’nin sistemine restoranların yanı sıra büyük kahve zincirleri ve üçüncü dalga kahveciler de dahil.

 yemek-sepeti-vale-00

Konuyla ilgili dün yapılan basın açıklamasında Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, “Yemeksepeti Vale hizmeti ile bir paylaşım ekonomisi yaratıyoruz. Dünyada ilk defa bizim kurgulayıp hayata geçirdiğimiz ve işleyen bir model olması da ayrıca gurur verici. Yemeksepeti Vale, giderek hızlanan dünyada farklı mutfaklara daha çok ilgi duymaya başlayan, diledikleri herhangi bir yemeğe daha hızlı ve daha kolay ulaşmak isteyen kullanıcıların beklentilerine cevap verecek. Hatta bu beklentileri yeniden şekillendirecek” dedi.

Peki Yemeksepeti Vale’nin ödeme sistemi nasıl işliyor?

Farklı restoranların kuryeleri kullanıldığı için kuryelerin zaman kaybını azaltmak amacıyla VALE restoranlarında sadece Online Kredi Kartı ile ödeme kabul ediliyor. Kuryelerin de maddi bir kazanç sağlayabilmesi için VALE restoranlarından verilen siparişlerde sepet tutarına göre bir hizmet bedeli belirleniyor. Siparişle birlikte adrese teslim edilen fiş/fatura, VALE restorana ödenen ücretin karşılığı oluyor. Taşıma işlemi için alınan farkın faturası ise online olarak Yemeksepeti tarafından müşteri adına kesiliyor. Bu faturaya siparişten sonra e-mail adresine gönderilen sipariş onay e-mail’i aracılığıyla ulaşılabiliyor veya önceki siparişlerim kısmından ilgili sipariş açılarak indirilebiliyor.

l

 

Bir Cevap Yazın