Yemeksepeti’nden Dünyada Bir İlk: Teslimatta Vale Hizmeti

Yemeksepeti, test aşamasında olan, paket servisi olmayan restoranlardan online sipariş verilmesini sağlayan VALE sistemini hayata geçiriyor

vale

“Artık hiçbir lezzet ulaşılmaz değil” mottosuyla yola çıkan Yemeksepeti Vale, paket servisi olmayan işletmelerin Yemeksepeti restoranlarının boşta duran kuryelerinden faydalanmasını sağlıyor. Postmates (Türkiye’de Kapgel) gibi talebe göre dağıtım servislerinin bir uyarlaması olarak görünen bu model, restoranların birbirlerinin kuryelerini kullanmaları itibarıyla dünyada türünün ilk örneği oluyor.

Yalnızca premium restoranlarda veya lokal işletmelerde yenebilen özgün lezzetlerin artık ev ve iş yerlerine gelebilmesini destekleyen hizmet ile sisteme giren restoranların cirolarının ortalama yüzde 25’e kadar artırılması hedefleniyor. İstanbul’da 350 restoranın üye olduğu bu sistem artık daha da yayılacak. 2017 sonunda ise 3 ilde 1000 restorana ulaşması hedefleniyor. Restoranlar ile sipariş verenler arasında lojistik köprü vazifesi görmeyi hedefleyen Yemeksepeti Vale’nin sistemine restoranların yanı sıra büyük kahve zincirleri ve üçüncü dalga kahveciler de dahil.

 yemek-sepeti-vale-00

Konuyla ilgili dün yapılan basın açıklamasında Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, “Yemeksepeti Vale hizmeti ile bir paylaşım ekonomisi yaratıyoruz. Dünyada ilk defa bizim kurgulayıp hayata geçirdiğimiz ve işleyen bir model olması da ayrıca gurur verici. Yemeksepeti Vale, giderek hızlanan dünyada farklı mutfaklara daha çok ilgi duymaya başlayan, diledikleri herhangi bir yemeğe daha hızlı ve daha kolay ulaşmak isteyen kullanıcıların beklentilerine cevap verecek. Hatta bu beklentileri yeniden şekillendirecek” dedi.

Peki Yemeksepeti Vale’nin ödeme sistemi nasıl işliyor?

Farklı restoranların kuryeleri kullanıldığı için kuryelerin zaman kaybını azaltmak amacıyla VALE restoranlarında sadece Online Kredi Kartı ile ödeme kabul ediliyor. Kuryelerin de maddi bir kazanç sağlayabilmesi için VALE restoranlarından verilen siparişlerde sepet tutarına göre bir hizmet bedeli belirleniyor. Siparişle birlikte adrese teslim edilen fiş/fatura, VALE restorana ödenen ücretin karşılığı oluyor. Taşıma işlemi için alınan farkın faturası ise online olarak Yemeksepeti tarafından müşteri adına kesiliyor. Bu faturaya siparişten sonra e-mail adresine gönderilen sipariş onay e-mail’i aracılığıyla ulaşılabiliyor veya önceki siparişlerim kısmından ilgili sipariş açılarak indirilebiliyor.

l

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link