Mesajlaşma uygulamalarının güvensizlik sıkıntısından doğan ve uçtan uca şifreleme sunması ile birlikte bir çok kullanıcının gözdesi olan Telegram’ı zor günler bekliyor. Whatsapp yayınladığı ve her telefona gönderdiği bildirim ile “gizlilik ve güvenlik DNA’mızda var” ana metni ile bir güncelleme daha duyurdu.

WhatsApp-uctan-uca-sifreleme

WhatsApp yeni geliştiriği güvenlik sistemi uçtan uca şifreleme özelliği ile üyeler arasındaki konuşmaları kendisi de dahil 3. kişilerden saklayarak engelliyor. Kriptolu bir şekilde şifreleyerek güvenlik altına alarak kullanıcılarını “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar bundan sonra uçtan uca şifrelenmeyle korunmaktadır. Farklı bir üçüncü kişi bunları okuyamaz ve dinleyemez.” uyarısı ile haberdar etti.

Devletler, hackerlar ve WhatsApp’ın kendi çalışanları dahi sizin mesajlarınızı okumak için sizin telefonunuza gereksinimi olacak. 3. parti yazılımlar veya herhangi biri sizin mesajlarınıza eriştiğinde ise “Naber dostum” yazılan metni &85/+ *0t)@*_ gibi görecek. Bunu çözmek için ise yalnızca ve yalnızca sizin veya karşınızdakinin telefonuna gereksinim duyacak.
Geçtiğimiz ay Instagram tarafından da engellenmiş olan Telegram, Facebook tarafından ciddi bir rakip olarak görülmüş olacak ki her yönden sıkıştırılmaya başlandı.
Sizce Telegram kendini yeniden farklılaştırabilir mi?

Bir Cevap Yazın