Farklı tarzlarda bellek depolama ürünleri üretseler de birbirlerine rakip olduğu bilinen SanDisk ve Western Digital arasında geçtiğimiz sene başlayan satın alma süreci sonuçlandı ve Western Digital rakibi SanDisk’i satın aldığını duyurdu.

Özellikle dahili ve harici bellek üretiminde uzmanlaşan Western Digital, flash bellek gibi depolama çözümleri sunan SanDisk’i bünyesine katarak oluşturdukları yeni platformda inovatif ürün ve teknoloji portfolyolarını daha da fazla geliştirme olanağı bulacaklarını açıkladı.

Daha önce kendisine Fortune 500 listesinde yer olan SanDisk her ne kadar usb flash bellekleri ile tanınsa da, Apple ve Nvidia için OEM bellek bileşenleri de üretiyor.

Hukuki sürecin tamamlanması sonucu 12 Mayıs itibari ile yürürlüğe giren anlaşmada Western Digital’in SanDisk’i bünyesine katmak için 19 milyar doları gözden çıkardığı da verilen bilgiler arasında.

Western Digital, SanDisk’i bünyesine katarak uzun vadeli hedefleri olan depolama endüstrisinde inovatif lider olma amaçlarını gerçekleştirme ve teknoloji lideri olma amaçlarına bir adım daha yaklaştıklarını belirtirken SanDisk ise “Lider depolama çözümleri şirketine dönüşmekte olan Western Digital’in başarısına katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

SanDisk’in CEO’su Sanjay Mehrotra  “ Western Digital küresel olaran tanınan, depolama çözümlerinde 45 yıllık mirası ile lider hizmet sağlayıcısı. Bu durum SanDisk içinde Western Digital’i ideal bir stratejik ortak yapıyor. “ dedi ve bu birleşmenin özeliikle kendi müşterileri için daha güçlü bir hizmet yaratacağını , böylelikle ürün ve hizmet portfolyolarını geliştirerek müşterilerine daha iyi hizmet sunabileceklerini belirtti.

Western Digital bu birleşmede genel olarak, geleneksel depolama endüstrisinin en büyük oyuncularından olsa da SanDisk’in kullandığı  NAND teknolojisi ile pazardaki rakiplerine ile özellikle bulut bilişim, veri merkezleri, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan depolama alanlarında üstünlük sağlamayı hedefliyor.

İsterse birleşimi engelleyebilecek olan SanDisk’in ortağı Toshiba ise birleşim sürecine herhangi bir müdahalede bulunmadı.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın