Warren Buffett’ın Beslenme Düzeni ve Yatırım Stratejisi Arasındaki 3 Benzerlik

Dünyanın en zengin 3. insanı, dünyanın en büyük holdinglerinden biri olan Berkshire Hathaway‘in sahibi ve Apple‘ın en büyük 5. hissedarı olan yatırımcı Warren Buffett‘ın, yatırım konusunda bu dünyada örnek alınabilecek insanların başında geldiğini söyleyebiliriz. Haliyle birçok kişi kendisinin yatırım yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurduğunu merak ediyordur. Business Insider’dan Bob Bryan’ın ise bu konuyla ilgili ilginç bir tezi var.

Bob Bryan, Warren Buffett’ın beslenme düzeninin, kendisinin yatırım strateji hakkında bizlere bazı ipuçları verebileceğini iddia ediyor. Öncelikle kendisinin itiraf ettiğine göre, Warren Buffett’ın tam anlamıyla 6 yaşındaki bir çocuğun beslenme alışkanlıklarına sahip olduğunu belirtelim. Buffett’ın beslenme düzeninde, kola da dahil olmak üzere (kendisinin Coca-Cola’da da hissesi bulunuyor) birçok abur cubur bulunuyor. Hatta Warren Buffett daha önce yaptığı bir açıklamada, günde beş adet kola tükettiğini ifade etmişti.

Sonuç olarak Bob Bryan da Business Insider için yazdığı yazıda, Warren Buffett’ın bu tuhaf beslenme düzeniyle yatırım stratejisi arasında üç benzerlik bulduğunu ifade ediyor.

Bildiğinden Şaşmıyor

Warren Buffett, kolay kolay bildiğinden şaşmayan bir insan. Omaha’da (Berkshire Hathaway şirketinin genel merkezinin yer aldığı ABD şehri) sürekli olarak aynı restoranlara gidiyor ve New York’a gittiğinde ise hep aynı et lokantasını tercih ediyor. Sabahları ise borsa koşullarına bağlı olarak aynı kahvaltıyı yapıyor. Bu durum, gittiği her restoranı çok iyi bilmesinden kaynaklanıyor. Aynı restoran seçiminde olduğu gibi, Buffett yatırım yaptığı şirketler üzerine çalışıyor ve onlar hakkındaki her şeyi çok iyi biliyor. Zaten kendisinin herhangi bir yatırım yapmadan önce, aşırı derecede araştırma yaptığı bir sır değil.

Her Şeyini Ortaya Koyuyor

Warren Buffett bir yatırımdan ya da yemekten ne beklediğini bildiği takdirde, onu elde etmek için harekete geçiyor. Yemek konusundaki her şey dahil yaklaşımına benzer şekilde, Buffett genelde yatırımlarında da her şeyini ortaya koyuyor. Örneğin, Buffett yedi halka açık şirketin toplamda 100 milyondan fazla hissesine ve 20 farklı şirketin %5’in fazlasına sahip. Bununla birlikte, kendisi 2009 yılında 44 milyar dolara BNSF Railway ve 2015 yılında ise 37,2 milyar dolar karşılığında Percision Castparts şirketlerini de satın aldı. Yani Warren Buffet herhangi bir yatırım yaptığında, kesinlikle sonuna kadar gidiyor.

Sevdiği ve İnandığı Şeylere Sadık Kalıyor

Bob Bryan, Warren Buffett’ın tükettiği kola miktarını göz önüne aldığında vişneli kolayı gerçekten sevdiğini farkettiğini ve inançlarında tutkulu olmasından ötürü bir şeylere sadık kaldığını belirtiyor. Bob Bryan’ın belirttiğine göre, Buffett, 2012 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda “Tutkunuzu takip edin.” demiş. Ayrıca kendisi bu röportajda, üniversite öğrencilerine sürekli olarak zengin olsalardı alacakları tarzda işlerin peşinde koşmaları gerektiğini söylediğini ifade etmiş.

American Express örneğine bakalım. Warren Buffet, American Express’in %17’sinden fazlasına sahip ve şirket son birkaç yıldır ciddi zorluklarla karşılaşıyor. 2014 yılının ortasında 95 dolar olan bir hisse değeri, 2016 yılının ortasında 50 dolara kadar düşmüştü. Şirket en önemli müşterilerinden biri olan Costco‘yu kaybetti ve ödeme ekosistemi her geçen gün şirketten uzaklaşıyordu. American Express hala birtakım problemlerle uğraşıyor, ancak hisse değerleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya çok yakın.

Uzun lafın kısası, Buffett yatırımlarına sadık kalıyor, çünkü gerçekten onlara inanıyor. Kendisi favori besinlerine de sadık, çünkü gerçekten onları seviyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Bir konkordato haberi daha: BETA Ayakkabı konkordato istedi

  • Türkiye genelinde 50 mağazası bulunan Beta Ayakkabı konkordato talep etti.
  • Beta’nın başvurusu, Hotiç ve Yeşil Kundura’dan sonra sektörün üçüncü önemli başvurusu oldu.
  • Hotiç’in konkordato kararı için tıklayınız.
  • Yeşil Kundura’nın konkordato kararı için tıklayınız.

BETA Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı, Taner İkiışık, Ankara Ticaret Mahkemesine yaptıkları başvuru sonrası yazılı açıklama yaptı. Taner İkiışık, Hürriyet’e açıklamasında şunları kaydetti:

“Türkiye’de sanayileşme sürecinin hızlandığı 70’li yıllarda espadril üretimi ile temellerini attığımız ve 1980’de üretime geçerek ülkemize bir Türk markası olarak değer katan Beta, bildiğiniz üzere 1985 yılında Nişantaşı’nda açılan ilk mağazası ile perakende sektörüne adım attı. Bu heyecanlı süreç bizim için yeni bir dönemin başlangıcıydı. Ve her zaman daha ileriyi hedefleyerek, büyüme yolunda inançla yürümeye devam ettik. Bu hedef doğrultusunda 1986 yılında ilk ihracatımıza Amerika Birleşik Devletleri ile başladık. Şirketimiz için tarihi olan bu adımla, çok sayıda Avrupa Birliği ülkesinin kapılarını araladık. Geldiğimiz nokta itibariyle şu anda yılda 300.000 çift ayakkabı üretmenin ve bu rakamın yüzde 85’ini dünyanın farklı yerindeki müşterilerimize ulaştırıyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
YILDA 1 MİLYON YAKIN MÜŞTERİYE HİZMET
Tasarımlarımızda renkli ve farklı bir çizgi yakalayan ve bunu ürettiğimiz ayakkabılarda adeta bir imza haline getiren Beta olarak bugün, Türkiye’de toplam 400 çalışanımız ve 50 mağazamız ile online kanalımızla yılda 1 milyona yakın müşterilerimize hizmet veriyoruz.
Konkordato kararını, Beta Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı, Taner İkiışık kamuoyuna duyurdu.
ÖDEMELERDE SIKINTI BAŞLADI
Yarım asra yaklaşan tarihimizde Türkiye ekonomisine değer katmak ve ihracat ile de ülke ekonomisine fayda sağlamak için adımlar attık. Ancak son dönemde piyasalarda yaşanan TL’deki değer kaybı, nakit akışı sıkışıklığı, AVM’lerde kiralamaların döviz üzerinden yapılması gibi nedenlerle şirketimiz ödemelerinde kademeli olarak sıkıntı yaşamaya başladı. Geçtiğimiz aylarda hiç kamuoyuna aksettirmediğimiz fabrikamızda gerçekleşen yangın da tüm bu gelişmeler ile birlikte bizleri zor bir döneme soktu. Bir talihsizlik sonucu yaklaşık 6 ay önce fabrikamızda gerçekleşen yangına karşın, 1 ay içinde yeni makinalar satın alarak ve gerekli düzenlemeleri yaparak müşterilerimize hiç hissettirmeden yolumuza yeniden devam ettik. Fakat artık içinde bulunduğumuz süreç, ticari faaliyetlerimizi de etkiler hale geldi. Piyasa koşullarına uyum sağlamak adına, mevcut ödeme yapımızda sürdürülebilir değişikliklere gitmek, bazı tedbirler almak ve yasal süreçleri devreye koymak adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma sürecini başlatmış bulunmaktayız. Bu doğrultuda  gerçekleştirdiğimiz konkordato talebimiz gereğince, ilgili mahkemenin tedbir kararı aldığını açıklamak isteriz.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Neyin Nesi: İş Yerinde Satış ve Performansı Artıran Oyunlaştırma Platformu Salesmot

Profesyonel iş hayatında kim ve nerede olursa olsun, her çalışan yaptığı işin ardından takdir edilmek veya ödüllendirilmek istiyor. Ödüllendirme ve takdir edilme gibi durumlar çalışanın motivasyonunu olumlu ölçüde artırıyor. Aslında baktığımızda, motivasyon ve performans çok yakından ilişkili kavramlar. Motive olmayan çalışandan yüksek performans beklemek aslında sadece bir hayalden ibaret.

Peki motivasyon ve oyunlaştırma ilişkisi nedir?

Motivasyon, insanların onlardan yapmalarını istediğiniz şeyi, siz istediğiniz için değil, kendileri istedikleri için yaptıklarını düşünmelerini sağlamaktır.

Bunu sağlamanın en eğlenceli yolu ise yapılan işi oyunlaştırmak yani olabildiğince çekici hale getirmektir.

Taşıdığımız mobil cihazlardaki oyun sayısından bile anlayabileceğimiz üzere, son yıllarda tabletlerin ve taşınabilir cihazların artmasıyla beraber, Türkiye de oyun oynayan sayısı geçen senenin verilerine göre 30 milyon olarak belirlenmiştir. Bu veriler oyunlaştırmayı iş hayatına entegre ederek, çalışan performasını artıran Salesmot platformu ile yapılan işi eğlenceli hale getirmiş oluyor. Bu bilinçle yola çıkan Salesmot ‘un kurucu ortakları; Serkan Erdoğmuş, Orhan Küçükerman, Ertuğrul Öztürk ve Hakan Uzer oyunlaştırma platformu olan Salesmot da belirlenen hedefler ile firmaların verimliliğini, cirosunu ve çalışan motivasyonunu en üst seviyeye çıkarmayı amaçlamışlar.

 Tek bir cümleyle özetleyecek olursak nedir Salesmot?

 Bulut tabanlı, oyunlaştırılmış satış motivasyonu takip programıdır.

Nasıl kullanılır?

İlk bakışta karışık olduğunu düşündürebilen bu sistem aslında kayıt aşamasından sonra oldukça kolay. Firma adı ve e-mail ile kaydolup, şifre oluşturduktan sonra hem yöneticinin işini kolaylaştıran hem de çalışanı eğlenceli bir şekilde motive eden Salesmot’a giriş yapılabiliyor.

Üstelik 14 günlük ücretsiz kullanma fırsatı ile Salesmot’u deneyip tüm özelliklerini bedava kullanabiliyoruz.

Platform içerisinde yer alan hazır kurgular sayesinde isterseniz hemen yarışma oluşturarak şirketinizde oyunlaştırmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun için, yarışacak kişileri eklemek, ödülleri eklemek, ve kurguyu seçmek yeterli oluyor. Salesmot’da şu an balık tutma, araba yarışı, köy inşaa etme, gökdelenler gibi oyun temalar mevcut ve sürekli yenileri ekleniyor. Bu bize bir zamanlar talep patlaması yaşayan, vazgeçilmezimiz Farmville’i de hatırlattı. Oyun kurguları oldukça akıllıca seçilmiş. Eğer özel bir tema ve oyunlaştırma kurgusu isterseniz de Salesmot ekibi tarafından hazırlanabiliyor. Daha sonrasında belirlenen hedefler doğrultusunda çalışanlara çeşitli title lar veriliyor;

  • Daha hızlı satış yapan,
  • Daha çalışma arkadaşlarına yardımcı olan vs. gibi.

Bu sistem ile oyunculara kazanımlarınını paylaşacakları,kendi gelişimlerini diğer oyuncular ile karşılaştırabilecekleri ve pozitif/negatif her türlü anlık geri bildirim alabilecekleri bir ortam sağlanmış oluyor.

Salesmot’ un avantajları nelerdir?

Herkesin motivasyonunun farklı olduğu bilinciyle Salesmot aslında tek bir ezber üzerinden değil, hedef kitleye göre oyunlar oluşturuyor.Buna da öncelikle bir persona çalışması yaparak firmanın çalışan analizini çıkararak başlıyor ekip. Ardından bu persona raporlarına göre oyun kurguları, metrikleri ve ödül marketi dizayn ediliyor. Belirli periyotlarla optimizasyon ve testler yapılarak süreç devam ediyor.

Çeşitli sektörlere hizmet veren bu platformun banka, sigorta, perakende ve emlak sektörlerinde müşterileri mevcut. Çalışmış oldukları firmaların süreçlerinde yaklaşık %12’lik bir iyileşme yakalamış durumdalar.

Firmaların ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş kurgular üretebilmeleri ve hızlı bir ekibe sahip olmaları aslında en büyük farkları. Kısa sürede firmaların isteklerine cevap verebilen bir ürün tasarlamışlar. En kısa sürede yurt dışına açılacak olan Salesmot buradaki bilgi birikimlerini globale taşımayı amaçlıyorlar.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?