Warren Buffett’ın Beslenme Düzeni ve Yatırım Stratejisi Arasındaki 3 Benzerlik

Dünyanın en zengin 3. insanı, dünyanın en büyük holdinglerinden biri olan Berkshire Hathaway‘in sahibi ve Apple‘ın en büyük 5. hissedarı olan yatırımcı Warren Buffett‘ın, yatırım konusunda bu dünyada örnek alınabilecek insanların başında geldiğini söyleyebiliriz. Haliyle birçok kişi kendisinin yatırım yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurduğunu merak ediyordur. Business Insider’dan Bob Bryan’ın ise bu konuyla ilgili ilginç bir tezi var.

Bob Bryan, Warren Buffett’ın beslenme düzeninin, kendisinin yatırım strateji hakkında bizlere bazı ipuçları verebileceğini iddia ediyor. Öncelikle kendisinin itiraf ettiğine göre, Warren Buffett’ın tam anlamıyla 6 yaşındaki bir çocuğun beslenme alışkanlıklarına sahip olduğunu belirtelim. Buffett’ın beslenme düzeninde, kola da dahil olmak üzere (kendisinin Coca-Cola’da da hissesi bulunuyor) birçok abur cubur bulunuyor. Hatta Warren Buffett daha önce yaptığı bir açıklamada, günde beş adet kola tükettiğini ifade etmişti.

Sonuç olarak Bob Bryan da Business Insider için yazdığı yazıda, Warren Buffett’ın bu tuhaf beslenme düzeniyle yatırım stratejisi arasında üç benzerlik bulduğunu ifade ediyor.

Bildiğinden Şaşmıyor

Warren Buffett, kolay kolay bildiğinden şaşmayan bir insan. Omaha’da (Berkshire Hathaway şirketinin genel merkezinin yer aldığı ABD şehri) sürekli olarak aynı restoranlara gidiyor ve New York’a gittiğinde ise hep aynı et lokantasını tercih ediyor. Sabahları ise borsa koşullarına bağlı olarak aynı kahvaltıyı yapıyor. Bu durum, gittiği her restoranı çok iyi bilmesinden kaynaklanıyor. Aynı restoran seçiminde olduğu gibi, Buffett yatırım yaptığı şirketler üzerine çalışıyor ve onlar hakkındaki her şeyi çok iyi biliyor. Zaten kendisinin herhangi bir yatırım yapmadan önce, aşırı derecede araştırma yaptığı bir sır değil.

Her Şeyini Ortaya Koyuyor

Warren Buffett bir yatırımdan ya da yemekten ne beklediğini bildiği takdirde, onu elde etmek için harekete geçiyor. Yemek konusundaki her şey dahil yaklaşımına benzer şekilde, Buffett genelde yatırımlarında da her şeyini ortaya koyuyor. Örneğin, Buffett yedi halka açık şirketin toplamda 100 milyondan fazla hissesine ve 20 farklı şirketin %5’in fazlasına sahip. Bununla birlikte, kendisi 2009 yılında 44 milyar dolara BNSF Railway ve 2015 yılında ise 37,2 milyar dolar karşılığında Percision Castparts şirketlerini de satın aldı. Yani Warren Buffet herhangi bir yatırım yaptığında, kesinlikle sonuna kadar gidiyor.

Sevdiği ve İnandığı Şeylere Sadık Kalıyor

Bob Bryan, Warren Buffett’ın tükettiği kola miktarını göz önüne aldığında vişneli kolayı gerçekten sevdiğini farkettiğini ve inançlarında tutkulu olmasından ötürü bir şeylere sadık kaldığını belirtiyor. Bob Bryan’ın belirttiğine göre, Buffett, 2012 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda “Tutkunuzu takip edin.” demiş. Ayrıca kendisi bu röportajda, üniversite öğrencilerine sürekli olarak zengin olsalardı alacakları tarzda işlerin peşinde koşmaları gerektiğini söylediğini ifade etmiş.

American Express örneğine bakalım. Warren Buffet, American Express’in %17’sinden fazlasına sahip ve şirket son birkaç yıldır ciddi zorluklarla karşılaşıyor. 2014 yılının ortasında 95 dolar olan bir hisse değeri, 2016 yılının ortasında 50 dolara kadar düşmüştü. Şirket en önemli müşterilerinden biri olan Costco‘yu kaybetti ve ödeme ekosistemi her geçen gün şirketten uzaklaşıyordu. American Express hala birtakım problemlerle uğraşıyor, ancak hisse değerleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya çok yakın.

Uzun lafın kısası, Buffett yatırımlarına sadık kalıyor, çünkü gerçekten onlara inanıyor. Kendisi favori besinlerine de sadık, çünkü gerçekten onları seviyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek, Maaşınızda Daha Fazla Artış Sağlar?

Artık günümüzde, iş dünyasında yabancı dil bilmek bir avantaj olarak görülmüyor olabilir. Ancak herhangi bir yabancı dile hakim olmak, size hala maddi açıdan bir avantaj sağlayabilir. Zira bildiğiniz yabancı dilin, maaşınıza artı olarak yansıma ihtimali çok yüksek. Tabii bildiğiniz yabancı dile göre bu durum değişiklik göstebilir.

The Next Web’in yaptığı habere göre; Euro London isimli işe alım şirketi, bir dil öğrenmenin, gelirinize %10 ila %15 arasında bir katkı sağlayacağını ifade ediyor. Yani bu durum, dil eğitiminin, kurumsal şirketlerde çalışan profesyoneller için iyi bir yatırım olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu noktada ise hangi yabancı dile yatırım yapmak gerektiği önem kazanıyor. Zira The Economist isimli haftalık derginin paylaştığı bir habere göre, her yabancı dil maddi olarak aynı geri dönüşü sağlamıyor. MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) görev yapan ekonomist Albert Saiz, bu konuyla ilgili olarak yaptığı araştırma sonucunda şu bulgulara erişti:

  • Almanca – %3,8 Zam
  • Fransızca – %2,3 Zam
  • İspanyolca – %1,5 Zam

Gördüğünüz maaştaki en büyük artışı sağlayan dil Almanca. Peki neden bu diller arasında böyle bir fark var? Bu, tamamen tedarik ve talep ile alakalı bir durum. Örneğin; İspanyolca konuşan ülkeler, Almanca konuşan ülkelere göre daha yüksek bir GSYH’ya (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) sahiptir. Ama yine de İspanyolca ve İngilizce olarak birbirleriyle iletişim kurabilen bireylerin miktarı ayrı ayrı göz önüne alındığında, finansal olarak en iyi geri dönüşü bu dillerin sağlamama ihtimali bir hayli yüksek.

Sonuç olarak bu diller dışında herhangi bir yabancı dili biliyorsanız bile, ikinci bir yabancı dil olarak bu dillerden birini öğrenmek, maddi açıdan size ciddi bir kazanç sağlayabilir. Yani en azından araştırmalar buna işaret ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

TÜAD’ın Düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi’nin Teması: “Derin Etki”

 İstanbul, 13 Mart 2018 – Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin (TÜAD) düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi, 27-28 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. “Derin Etki” ana temasıyla düzenlenecek zirvede seçkin konuşmacılar, pazarlama araştırmalarının derinlerdeki bilgiye ulaşabilme açısından önemi ve etkileriyle ilgili son bulguları ve deneyimlerini paylaşacak.

21. Araştırma Zirvesi’nin ilk gününde, TÜAD Başkanı Handan Esmer’in açılış konuşmasının ardından “Derin Etki” teması çerçevesindeki ilk konuşmayı İngiltere’nin sektör kuruluşu Market Research Society’nin CEO’su Jane Frost gerçekleştirecek. Günün devamında ise aralarında Çaytaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Yavuz Sütlüoğlu, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, Nielsen Medya Genel Müdürü Erdem Tolon ve ThinkNeuro CEO’su Yener Girişken’in de yer aldığı uzman ve yöneticiler konuşma yapacak.

Zirvenin ikinci gününün ilk konuşmacısı ise Avrupa Düşünce ve Pazarlama Araştırmaları Birliği ESOMAR’ın Genel Direktörü Finn Raben olacak. Raben’in ardından CarrefourSa Genel Müdürü Hakan Ergin, Mindshare Türkiye CEO’su Bülent Yar ve Sia Insight Kurucu Ortağı Didem Okumuşoğlu’nun aralarında bulunduğu konuşmacılar sahnede yer alacak. İkinci günün konuşmacıları arasında ünlü oyuncu, yapımcı ve sunucu Kadir Çöpdemir, “Rotasız Seyyah” Mehmet Genç ve “Yemeklere Fısıldayan Kadın” Sedef İybar da bulunacak.

Araştırma sektörünün yanı sıra pazarlama, iletişim ve reklam dünyasından profesyonelleri bir araya getiren zirvenin moderatörlüğünü bu yıl da gazeteci, yazar Fatoş Karahasan yapacak. Çaykur ana sponsorluğunda hayata geçirilen 21. Araştırma Zirvesi’nde konuşmaların yanı sıra çeşitli performanslar ve ödül takdimleri de gerçekleştirilecek.

Conrad Otel’de düzenlenecek zirveyle ilgili ayrıntılı bilgi www.arastirmazirvesi.com adresindeki web sitesinden alınabiliyor.

İletişim için: Şahika Algan / 0212 347 03 30 / sahika@artipr.com.tr

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link