Walmart market alışverişi hizmetinde yeni bir seviye sunmaya hazırlanıyor. Araç servisleri Uber ve Lyft ile anlaşarak market alışverişi teslimatı servisini deneyecek olan Walmart, başarılı bulunursa Uber ve Lyft araçlarıyla market alışverişi teslimatı tüm Amerika’ya yayılacak.

Geçtiğimiz günlerde Amazon’un duyurduğu yeni servisi AmazonFresh’in de ABD çapındaki bir çok eyalette market alışverişi teslimatı yaptığını düşünürsek, Walmart oluşturmayı planladığı bu yeni hizmetle web sitesinin online sipariş bölümünü güçlendirerek Amerika’da sahip olduğu güçlü perakende ağından yararlanarak e-ticaret sistemini de güçlendirmeyi planlıyor.

Walmart’ın yaygınlaştırmayı düşündüğü bu programın benzeri Amazon Prime Now hizmeti ile oldukça benzerlik gösteriyor. Müşterilere online sipariş imkanı sunarak istedikleri takdirde 2 saat içinde teslimat hizmeti sağlamayı garanti veriyor.

walmart

Pilot program kapsamında Walmart üzerinden online sipariş veren müşterilerin hazırlanan paketleri Uber ve Lyft sürücülerine verilerek teslimat sağlanacak. Pilot programa dahil ürün sayısı gıda için yaklaşık 30.000 çeşitken gıda dışı ürünlerde 10.000 ürüne kadar geniş bir yelpazede ürün seçeneği sunuyor. Satın alınması gereken minimum tutar 30 dolar olması gerekirken eve teslimat hizmeti için öngörülen ücretse 7 ile 10 dolar arasında değişiyor.

Amazon Prime Now’da ise minumum sipariş tutarı 15 dolarken kişilerin bu hizmetten yaralanması için öncelikle 99 dolara yıllık Prime servisine üye olmaları gerekiyor.

Küçükten başlayarak müşterilerinin rehberliğinde ilerleyecekleri belirten Walmart teslimat servisinin birçok açıdan ne zaman ve nerede olursa olsun kendilerine ihtiyaç duydukları anda en iyi hizmeti sunma fırsatı sunacağı da blog postunda ifade edilenler arasında.

Ülkemizde benzer hizmeti ise kendi araçlarıyla’ Sanal Market ‘ kapsamında Migros yapıyor.

Perakendecilikte yeni bir hizmet opsiyonu olan aynı gün teslimat fikrini ortaya atan Amazon’dan sonra dünyanın  en büyük perakendecisi Walmart’ın da aynı hizmeti vermeye başlaması hem aynı gün teslimat hizmetinin yeni bir standart haline gelmesini sağlayacakken, aynı zamanda da hizmeti diğer perakendecilerde kullanılabilir bir hale getirecek.

Aynı gün teslimat fikri dünya çapında hızla benimsenen fikirler arasında yer alırken pazar payı da gün geçtikçe yükseliyor.

Siz ne dersiniz aynı gün teslimat fikri  ülkemiz perakendecilerinde de hızla benimsenen bir fikir haline gelir mi?

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın