Teknolojinin gelişmesi her alanda olduğu gibi perakende sektöründe de yeni atılımları beraberinde getirmeye başlamıştı. Perakende zinciri devi Walmart’ın e-ticaret atılımı da bu yeniliklerden birisiydi.

ABD’li perakende zinciri devi Walmart, e-ticaretin gelişmesi ile sarsıntıya uğramıştı. Sonrasında ise e-ticaret şirketi Jet.com‘u 3,3 milyar dolara satın almak için anlaşmaya vardığını duyurmuştu. Bu anlaşma ile ilgili konuşan Walmart İcra Kurulu Başkanı (CEO) Doug McMillon, fiyatlarını düşürecek, ürün çeşitliliğini genişletecek ve alışveriş deneyimini basitleştirecek yeni yollar aradıklarını belirterek, müşterilerinin de bunu istediğini belirtmişti.
McMillon, Jet.com’u satın almalarının, Walmart’ın büyümesini hızlandıracağını vurgulamıştı.

Bu atılım daha çok Walmart’ın, perakendenin lider isimlerinden olan e-ticaret devi Amazon’un internet ve mobil uygulamalarla gerçekleştirdiği satış hacmine ulaşmak ve piyasada daha rekabetçi olabilmek için yaptığı bir hamle olarak görülmüştü.

17 Kasımda üçüncü çeyrek rakamlarını açıklayan Walmart’ın gelirlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.7 yükseldiği görülüyor. Walmart bu yıl üçüncü çeyrekte 118.18 milyar dolarlık gelir elde etmiş oldu.

walmart-q3

Satış artışının en önemli nedeni olarak şirketin son dönemde ağırlık verdiği online perakende girişimleri öne çıkıyor.  Walmart, geçen yıl toplamda 428 milyar dolar gelir elde ederken, bunun sadece 14 milyar dolarlık kısmı internet ve mobil uygulamalardan yapılan satışlardan gelmişti. E-ticaret devi Amazon’un geçen seneki geliri ise 107 milyar dolar olmuştu.

walmart-segment

Diğer taraftan Walmart tarafından yapılan açıklamada hisse başına kazançlarının da arttığı belirtildi. Walmart’ın hisse başına kazancı analistlerin de beklentisinin üzerine çıkarak 0.98 dolar olarak gerçekleşti.

Bir Cevap Yazın