İş arayışında ki bir çok insan aşinadır, ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir, başvurmak için doğru işi beklersiniz, özgeçmiş hazırlamada ustalık seviyesine bile yükselebilirsiniz, bunların yanında baş etmeniz ve kontrol altına almanız gereken stresten bahsetmiyorum bile.

Dışarıda sizi bekleyen, karşılaşmadığınız insanlar, networking şanslarınız var, e neden öğrenmeyelim değil mi? Gelin hep beraber iş fırsatı yaratmanın inceliklerine bakalım.

1. Çalışmak İstediğiniz Şirket ve Kişileri Belirleyin

Bu adım bir çok araştırma yapacağınız adım olacak çünkü ne kadar iyi bilirseniz o kadar iyi karar verebilirsiniz.

İlk işiniz, stajınız ya da iş değiştirmek için aradığınız iş olabilir, ev ödeviniz gibi düşünün, yaptıkça daha öğrenip, araştırdıkça karar verme yeteneğiniz gelişecek.

İlk etapta bildiğiniz şirketleri araştırmakla başlayın, o şirketin yaptığı işlerin , kurum kültürü ve çalışan profilini inceleyin, yaptığı işi sevdiniz mi? Hangi pozisyonda çalışsanız mutlu olursunuz?

2. Listeyi Düzenleyip, Araştırmaya Devam Edin

Top 20 şirket listenizi yaptıysanız eğer,( ya da size gerçek anlamda duruşu ile ilham veren kişileri ) şimdi biraz geçmişe yönelik tarama yapmanın vakti geldi demektir. Kurucuları, CEO’ları ve çalışanlarının hikayelerini inceleyin.  Bunu yapmak sizi çalışmak istediğiniz şirketle ilgili daha fazla bilgili olmanın yanı sıra aynı değerleri de paylaşıp paylaşmadığınızı görmenizi sağlayacaktır. Böylelikle her şirket için kendinizi kapsayan bir olumlu-olumsuz yönler tablosu çıkarabilirsiniz.

Ayrıca şirketlerin Linkedin sayfalarında vakit geçirmeniz, departman müdüleri ile bağlantıda kalmanız da yararınıza olacaktır.

Şirket çalışanlarının sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz, eleman ihtiyacı için ilk kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapmaları durumunda takipte olursunuz.

3. Sektör Etkinliklerine Katılın

Çalışmak istediğiniz şirket ve kişilerle ilgili bilgi edinebileceğiniz bir diğer yöntem çalışmak istediğiniz endüstri ile ilgili etkinliklere katılım göstermeniz olacaktır. Endüstryi takibe alın, yapılan etkinliklerden haberiniz olsun, networking için muhteşem yerler olan etkinliklerde o endüstride tanımadığınız firmalarla ve insanlarla tanışabilir, kariyerinizi belki de hiç beklenmedik bir şekilde şekillendirebilirsiniz.

Bu tip etkinliklerde bağlantı kurduğunuz kişilerle bağlantıyı sıcak tutmaya çalışın, hangi etkinlikte tanıştığınızı hatırlatın, kişilerle kurduğunuz bağlantı size şirket ile kurduğunuzdan daha çok şey kazandıracaktır.

Ve en önemlisi, umudunuzu kaybetmeyin, bu birkaç adımı takip etmekle işe başlayın, pozitif olun, ilk etapta kendi hayatınızda etki yaratın. Şirket araştırmalarından önce endinizi iyi tanıyın, sınırlarınızı ne yapıp ne yapmak istemeyeceğinizi bilin. Güneş parlayacaktır!

 

4. İlgili Neler Var?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın