Var Olduğundan Haberiniz Bile Olmayan İşleri Nasıl Bulursunuz?  

İş arayışında ki bir çok insan aşinadır, ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir, başvurmak için doğru işi beklersiniz, özgeçmiş hazırlamada ustalık seviyesine bile yükselebilirsiniz, bunların yanında baş etmeniz ve kontrol altına almanız gereken stresten bahsetmiyorum bile.

Dışarıda sizi bekleyen, karşılaşmadığınız insanlar, networking şanslarınız var, e neden öğrenmeyelim değil mi? Gelin hep beraber iş fırsatı yaratmanın inceliklerine bakalım.

Çalışmak İstediğiniz Şirket ve Kişileri Belirleyin

is-aramak

Bu adım bir çok araştırma yapacağınız adım olacak çünkü ne kadar iyi bilirseniz o kadar iyi karar verebilirsiniz.

İlk işiniz, stajınız ya da iş değiştirmek için aradığınız iş olabilir, ev ödeviniz gibi düşünün, yaptıkça daha öğrenip, araştırdıkça karar verme yeteneğiniz gelişecek.

İlk etapta bildiğiniz şirketleri araştırmakla başlayın, o şirketin yaptığı işlerin , kurum kültürü ve çalışan profilini inceleyin, yaptığı işi sevdiniz mi? Hangi pozisyonda çalışsanız mutlu olursunuz?

Listeyi Düzenleyip, Araştırmaya Devam Edin

3a4e4f72eb3da8df41c6083251975d43_k

Top 20 şirket listenizi yaptıysanız eğer,( ya da size gerçek anlamda duruşu ile ilham veren kişileri ) şimdi biraz geçmişe yönelik tarama yapmanın vakti geldi demektir. Kurucuları, CEO’ları ve çalışanlarının hikayelerini inceleyin.  Bunu yapmak sizi çalışmak istediğiniz şirketle ilgili daha fazla bilgili olmanın yanı sıra aynı değerleri de paylaşıp paylaşmadığınızı görmenizi sağlayacaktır. Böylelikle her şirket için kendinizi kapsayan bir olumlu-olumsuz yönler tablosu çıkarabilirsiniz.

Ayrıca şirketlerin Linkedin sayfalarında vakit geçirmeniz, departman müdüleri ile bağlantıda kalmanız da yararınıza olacaktır.

Şirket çalışanlarının sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz, eleman ihtiyacı için ilk kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapmaları durumunda takipte olursunuz.

Sektör Etkinliklerine Katılın

marketing-meetup-screen

Çalışmak istediğiniz şirket ve kişilerle ilgili bilgi edinebileceğiniz bir diğer yöntem çalışmak istediğiniz endüstri ile ilgili etkinliklere katılım göstermeniz olacaktır. Endüstryi takibe alın, yapılan etkinliklerden haberiniz olsun, networking için muhteşem yerler olan etkinliklerde o endüstride tanımadığınız firmalarla ve insanlarla tanışabilir, kariyerinizi belki de hiç beklenmedik bir şekilde şekillendirebilirsiniz.

Bu tip etkinliklerde bağlantı kurduğunuz kişilerle bağlantıyı sıcak tutmaya çalışın, hangi etkinlikte tanıştığınızı hatırlatın, kişilerle kurduğunuz bağlantı size şirket ile kurduğunuzdan daha çok şey kazandıracaktır.

Ve en önemlisi, umudunuzu kaybetmeyin, bu birkaç adımı takip etmekle işe başlayın, pozitif olun, ilk etapta kendi hayatınızda etki yaratın. Şirket araştırmalarından önce endinizi iyi tanıyın, sınırlarınızı ne yapıp ne yapmak istemeyeceğinizi bilin. Güneş parlayacaktır!

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin Yeni Yönetim Kurulu Belli Oldu

Türkiye’de kamuoyu ve pazarlama araştırmaları sektörünün tek meslek örgütü olan TÜAD– Türkiye Araştırmacılar Derneği, 18 Ocak’ta gerçekleştirdiği Olağan Kurul’da 2018-2020 döneminde görev yapacak olan yeni Yönetim Kurulu’nu seçti.

İki yıl boyunca görev yapacak olan yeni Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Etik Kurul, Disiplin Kurulu ve Veri Toplama Kurulu üyelerinin belirlendiği 16. Olağan Genel Kurul sonrası iş bölümünü belirlemek için yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında Nielsen’den Handan Esmer Tüad Başkanı olurken, ThinkNeuro’dan Dr. Yener Girişken As Başkan, Akademetre’den Dr. Halil İbrahim Zeytin Genel Sekreter, GfK’dan Turabi Dursun Saymanlık görevini üstlendi. Yönetim Kurulu’nun diğer asil üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Kalita’dan Ebru Algım, Era Research’ten Elvan Oktar, Kantar Insight’tan Hande Beceren, Sia Insight’tan Hüseyin Tapınç, Bulgu’dan Semih Turan, Ipsos’tan Sidar Gedik ve Diyalog Araştırma’dan Uğur Ünal.

2018-2020 dönemi TÜAD Başkanlığını üstlenen Handan Esmer, “Kamuoyunun hassasiyetlerini gözetmek kadar insani değerlere de temas edebilmenin ve bütün paydaşları bir araya toplayacak bir anlayışı egemen kılmanın temel amaç olmaya devam edeceğini belirterek, yeni dönemde Yönetim Kurulu olarak, TÜAD’ın temel misyonu doğrultusunda araştırma sektörüne katma değer sunmaya, yürütülen projelerle sektörü geliştirmeye ve araştırma sektörünün itibarının artırılması için çalışmalara devam edileceğini bildirdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Uber’den Büyük Zarar

Uber geçen yılın son döneminde 57 milyon kullanıcısının bilgilerini çaldırdığını açıklamıştı. Bu bilgiyi 1 yıl sakladıktan sonra açıklamasının üzerine oldukça tepki toplayan Uber bu kez de zararıyla gündemde.

İstanbul’da sarı taksilerle arasında büyük bir gerilim olan Uber, küresel çapta büyük zarar etti. Şirketin zararı 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 61 artarak 4.5 milyar dolar oldu.

Haberturk.com’un haberine göre Son aylarda özellikle ticari taksilerin hedefinde olan ancak tüm dünyada büyümeye ve kullanıcı sayısını artırmaya devam eden Uber’in mali sonuçları geçtiğimiz yıl zararın derinleştiğini gösterdi.

Aralık ayı sonunda Japon Softbank’ın başını çektiği konsorsiyum, Uber’in hisselerinin yaklaşık yüzde 18’ini 48 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden satın almıştı.

Uber’in açıkladığı rakamlara göre şirketin zararı dördüncü çeyrekte daralmasına karşın yıl genelinde bakıldığında yüzde 61 artışla 4.5 milyar dolara yükseldi. Uber henüz halka açık bir şirket olmadığı için aslında mali sonuçlarını açıklama yükümlülüğü bulunmuyor. ancak şirket son zamanlarda tüm rakamlarını açıklama yolunu seçti.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link