Var Olduğundan Haberiniz Bile Olmayan İşleri Nasıl Bulursunuz?   0

İş arayışında ki bir çok insan aşinadır, ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir, başvurmak için doğru işi beklersiniz, özgeçmiş hazırlamada ustalık seviyesine bile yükselebilirsiniz, bunların yanında baş etmeniz ve kontrol altına almanız gereken stresten bahsetmiyorum bile.

Dışarıda sizi bekleyen, karşılaşmadığınız insanlar, networking şanslarınız var, e neden öğrenmeyelim değil mi? Gelin hep beraber iş fırsatı yaratmanın inceliklerine bakalım.

Çalışmak İstediğiniz Şirket ve Kişileri Belirleyin

is-aramak

Bu adım bir çok araştırma yapacağınız adım olacak çünkü ne kadar iyi bilirseniz o kadar iyi karar verebilirsiniz.

İlk işiniz, stajınız ya da iş değiştirmek için aradığınız iş olabilir, ev ödeviniz gibi düşünün, yaptıkça daha öğrenip, araştırdıkça karar verme yeteneğiniz gelişecek.

İlk etapta bildiğiniz şirketleri araştırmakla başlayın, o şirketin yaptığı işlerin , kurum kültürü ve çalışan profilini inceleyin, yaptığı işi sevdiniz mi? Hangi pozisyonda çalışsanız mutlu olursunuz?

Listeyi Düzenleyip, Araştırmaya Devam Edin

3a4e4f72eb3da8df41c6083251975d43_k

Top 20 şirket listenizi yaptıysanız eğer,( ya da size gerçek anlamda duruşu ile ilham veren kişileri ) şimdi biraz geçmişe yönelik tarama yapmanın vakti geldi demektir. Kurucuları, CEO’ları ve çalışanlarının hikayelerini inceleyin.  Bunu yapmak sizi çalışmak istediğiniz şirketle ilgili daha fazla bilgili olmanın yanı sıra aynı değerleri de paylaşıp paylaşmadığınızı görmenizi sağlayacaktır. Böylelikle her şirket için kendinizi kapsayan bir olumlu-olumsuz yönler tablosu çıkarabilirsiniz.

Ayrıca şirketlerin Linkedin sayfalarında vakit geçirmeniz, departman müdüleri ile bağlantıda kalmanız da yararınıza olacaktır.

Şirket çalışanlarının sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz, eleman ihtiyacı için ilk kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapmaları durumunda takipte olursunuz.

Sektör Etkinliklerine Katılın

marketing-meetup-screen

Çalışmak istediğiniz şirket ve kişilerle ilgili bilgi edinebileceğiniz bir diğer yöntem çalışmak istediğiniz endüstri ile ilgili etkinliklere katılım göstermeniz olacaktır. Endüstryi takibe alın, yapılan etkinliklerden haberiniz olsun, networking için muhteşem yerler olan etkinliklerde o endüstride tanımadığınız firmalarla ve insanlarla tanışabilir, kariyerinizi belki de hiç beklenmedik bir şekilde şekillendirebilirsiniz.

Bu tip etkinliklerde bağlantı kurduğunuz kişilerle bağlantıyı sıcak tutmaya çalışın, hangi etkinlikte tanıştığınızı hatırlatın, kişilerle kurduğunuz bağlantı size şirket ile kurduğunuzdan daha çok şey kazandıracaktır.

Ve en önemlisi, umudunuzu kaybetmeyin, bu birkaç adımı takip etmekle işe başlayın, pozitif olun, ilk etapta kendi hayatınızda etki yaratın. Şirket araştırmalarından önce endinizi iyi tanıyın, sınırlarınızı ne yapıp ne yapmak istemeyeceğinizi bilin. Güneş parlayacaktır!

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Amazon’un Algoritması Teröristlere mi Çalışıyor? 0

Channel 4 News‘in yayınladığı habere göre, Amazon’un algoritması, kullanıcılarına bomba yapmak için tüm malzemeleri sunuyor. Tek başına satın alındığında herhangi bir zararı olmayan ürünler, reaksiyona girerek patlama yarattıkları ürünlerle birlikte ‘bunu alan bunu da aldı’ şeklinde kullanıcılara sunuluyor.

Amazonun bu algoritması kullanıcılara ilgili oldukları diğer ürünleri sunmak için kullanılıyor. Fakat bazı durumlar var ki kullanıcının aklına bazı fikirler de sokuyor. Örnek olarak ise eğer termit ve karabarut yapımında kullanılan malzemelerden birini satın alırsanız diğerlerini de size öneri olarak sunuyor. Bu önerileri takip ederek aldığınız ürünler sonucunda ev yapımı bir patlayıcı elde edebiliyorsunuz.

Hatta bunun çok daha ötesinde patlamanın etkisini artırmak için, şarapnel olarak kullanılmak amacıyla çelik misketler de kullanıcılara öneriliyor. Tabii ki Amazon’un algoritması bu ürünleri birlikte satın alan kişilerin çelik misketleri şarapnel olarak kullandığını bilmiyor. Ancak amacınız bomba yapmaksa bu öneriler size güçlü bir patlayıcı yapmayı sunuyor.

Bu öneriler sadece kimyasal maddeler ile sınırlı da değil aynı zaman da gıda üretimi için satılan (Channel 4 tarafından adı açıklanmayan) bazı maddeler de çeşitli reaksiyonlarla bir bomba malzemesine dönüşebiliyor.

Channel 4 News’in en önemli çalışması ise Birleşik Krallık kanunlarına göre bir kişi, kendi kullanımı için en fazla 100 gram karabarut satın alabiliyor iken Amazon’da toplam 45 kg karabarut üretecek malzemeden oluşan bir sepet hazırlaması.

Amazon’un bu bileşenleri sepete ekleyen müşterilerine “Bunu alan bunu da aldı” diyerek sunduğu diğer malzemeler şunlar:

  • Çelik misketler
  • Basma düğmeli şalter
  • Batarya bağlantıları ve kablolar

Bir diğer örnek ise eğer Amazondan ateşleyici kablo satın alırsanız size uzaktan kumandayla patlamaları tetiklemeyi sağlayan elektronik ateşleme sisteminin de içinde olduğu listeyi öneriyor.

Tabi ki şunu diyebiliriz ki Amazon’da satılan tüm bu ürünlerin Birleşik Krallık’da satılması ve alınması yasa dışı değil. Ancak daha önce bu malzemeleri birlikte satın aldığı için tutuklanan ve bomba yapmayı planladığı öğrenilen bazı kişiler tutuklanmıştı.

Parlamentonun İç İşleri Komitesi Başkanı Yvette Cooper elde edilen bulguların ‘rahatsız edici’ olduğunu belirtti.

Amazon ise buna karşılık olarak satılan tüm ürünlerin Birleşik Krallık yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu, ayrıca konu hakkında inceleme yapmak isteyen polis ve diğer güvenlik güçleri ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bahsi geçen kimyasalların adı özellikle açıklanmadı ancak uzmanlar bu kimyasalların bomba yapımında kullanıldığını doğruladı.

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link