Unilever, 7,5 Milyar Dolara Bazı Markalarını Satıyor 0

İngiliz gazetelerinin son yaptığı haberlere göre yarı İngiliz, yarı Hollandalı tüketim ürünleri markası Unilever, bazı gıda markalarını yaklaşık 7,5 milyar dolar karşılığında satmaya hazırlanıyor. Şirketin satacağı söylenen markalar ise margarin markası Flora, diğer adıyla Becel ve tereyağı markası Stork olarak açıklandı. Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın konuyla ilgili açıklama talebine ise Unilever’den yanıt gelmedi.

Flora margarin, şirketin milyar dolarlık markalarından biri konumunda; ancak değişen tüketici alışkanlıkları, son yıllarda markanın satışlarını sıkıntıya soktu. Unilever’ın en son mali raporuna göre, Birleşik Krallık’ta geçtiğimiz yıl Flora satışları %12 düşüş gösterdi ve bununla birlikte şirketin Stork, Bertolli ve I Can’t Believe It’s No Butter isimli markalarının satışları da düşüşte.

Margarin, 1930 yılında Hollandalı margarin üreticisi Margarine Unie ve İngiliz sabun üreticisi Lever  Brothers’ın birleşmesiyle kurulan Unilever şirketinin ilk olarak sattığı iki üründen biriydi. Sunday Telegraph’ın çeşitli kaynaklara dayandırdığı haberine göre ise; Bain Capital, CVC, Clayton Dubilier ve Rice gibi çeşitli özel sermaye şirketleri satın alma teklifleri üzerinde çalışmaya başladı.

Unilever, geçtiğimiz ay ABD merkezli Kraft Heinz firmasının yaptığı 143 milyar dolarlık satın alma talebini reddetmesiyle gündeme gelmişti.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Simit Sarayı Dünyada Yılın Markası Seçildi 0

Simit Sarayı, World Branding Forum, 2017-2018 yılı Dünya Markalama Ödülleri töreninde, “Bakery” kategorisinde “Yılın Markası” ödülüne layık görüldü.

Törende, 32 ülkenin dünyaca ünlü markaları; marka değerleme, tüketici pazar araştırması ve online halk oylaması alanlarında değerlendirildi ve farklı kategorilerde ödül aldı. Puanlama sürecinin önemli bir kısmını oluşturan %70’lik pay doğrudan tüketici oylarından geldi. Dünyada 135 bin tüketicinin görüşlerinin alındığı oylamada aday 3000 marka arasından seçilen Simit Sarayı’nın, 22 ülkede 426 mağazası bulunuyor.

World Branding Forum Başkanı Richard Rowles, ödüllerin, dünyanın en büyük markalarının başarılarını gösterdiğini belirtti. Rowles, yoğun rekabet ortamında ödüle layık görülen dünya markalarının, kendi kategorilerinin zirvesinde olduğunu belirtti.

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, “Bakery” kategorisinde yılın markası seçilmenin, uluslararası başarılarını taçlandırdığını belirtti. Kavukcu, “Bizi bu ödüle layık gören dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Samsung’un CEO’su İstifa Etti 0

Samsung Electronics, CEO’su ve Başkan Yardımcısı Kwon Oh-hyun’un görevlerinden istifa ettiği duyurdu. Şirkette yönetim kurulu üyeliği ve bileşen grubunun başkanlığı gibi görevler de yürüten Oh-hyun, Mart 2018’de görevini tamamen bırakacak.

Kwon, çalışanlara gönderdiği e-postada, içeriden ve dışarıdan krizlerle mücadele ettikleri bu dönemde Samsung’un yeni bir yönetimle yeni bir sayfa açması gerektiğine inandığını belirtti.

E-postada dikkat çekilen krizlerden bir tanesinin, Lee Jae-yong’un tutuklanması olduğu aşikâr. Jae-yong her ne kadar Samsung Electronics’in düzenli işlerinde rol almasa da, yolsuzluk nedeniyle tutuklanmasının firma operasyonlarında ve kültüründe derin çatlaklar yarattığı düşünülüyordu. Oh-hyun’un istifası bu fikri destekledi.

Samsung’un 2015 yılında günlük görevlerini bırakan eş başkanları BK Yoon ile JK Shin hâlâ unvanlarını koruyorlar ve yeni yönetim grubu oluşturulana kadar şirketi yönetmeleri muhtemel görülüyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link