İngiliz gazetelerinin son yaptığı haberlere göre yarı İngiliz, yarı Hollandalı tüketim ürünleri markası Unilever, bazı gıda markalarını yaklaşık 7,5 milyar dolar karşılığında satmaya hazırlanıyor. Şirketin satacağı söylenen markalar ise margarin markası Flora, diğer adıyla Becel ve tereyağı markası Stork olarak açıklandı. Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın konuyla ilgili açıklama talebine ise Unilever’den yanıt gelmedi.

Flora margarin, şirketin milyar dolarlık markalarından biri konumunda; ancak değişen tüketici alışkanlıkları, son yıllarda markanın satışlarını sıkıntıya soktu. Unilever’ın en son mali raporuna göre, Birleşik Krallık’ta geçtiğimiz yıl Flora satışları %12 düşüş gösterdi ve bununla birlikte şirketin Stork, Bertolli ve I Can’t Believe It’s No Butter isimli markalarının satışları da düşüşte.

Margarin, 1930 yılında Hollandalı margarin üreticisi Margarine Unie ve İngiliz sabun üreticisi Lever  Brothers’ın birleşmesiyle kurulan Unilever şirketinin ilk olarak sattığı iki üründen biriydi. Sunday Telegraph’ın çeşitli kaynaklara dayandırdığı haberine göre ise; Bain Capital, CVC, Clayton Dubilier ve Rice gibi çeşitli özel sermaye şirketleri satın alma teklifleri üzerinde çalışmaya başladı.

Unilever, geçtiğimiz ay ABD merkezli Kraft Heinz firmasının yaptığı 143 milyar dolarlık satın alma talebini reddetmesiyle gündeme gelmişti.

Bir Cevap Yazın