Ülker, pladis ile Ortadoğu’da pazar lideri oldu 0

Şu anda Türkiye ve İngiltere olmak üzere iki ana pazarı bulunan pladis, 2019 yılında MENA Bölgesi’ni üçüncü ana pazar haline getirecek büyüklüğe ulaştıracak.

Bundan 43 yıl önce 200 bin dolarlık ihracatla Orta Doğu pazarının kapısını aralayan Ülker, bu pazardaki en güçlü rakibi olan McVitie’s ile pladis çatısı altında birleşti ve iki kardeş marka, bölgede liderliği aldı. Suudi Arabistan’daki 2, Mısır’daki bir fabrikası ve güçlü markalarıyla pladis İngiltere ve Türkiye’den sonra MENA’yı da üçüncü ana pazarı yapacak. pladis kuruluncaya kadar birçok MENA ülkesinde birbirinin rakibi olan Ülker ve McVitie’s gerçekleştirdikleri güç birliğiyle tartışılmaz lider oldular.

MENA bölgesindeki 260 milyon tüketiciye ulaşmayı hedefleyen pladis’in CEO Yardımcısı Mehmet Tütüncü,  bölgeye ilişkin stratejilerini gazetecilere Suudi Arabistan’daki fabrikalarına yapılan basın ziyaretinde anlattı.

pladis’in 2016 yılını 14,1 milyon liralık brüt satış rakamı ile kapattığını belirten Tütüncü, bu rakamın yüzde 38’inin Türkiye, MENA ve Orta Asya Bölgesi’nden geldiğini belirtti. Önümüzdeki üç yıl, pladis için her yıl ortalama yüzde 15 civarında bir büyüme hedeflediklerini kaydeden Tütüncü, “Bu büyümeyi, ana pazarlarımıza yenilerini ekleyerek yapacağız. Şu anda pladis’in iki ana pazarı var; Türkiye ve İngiltere. Öncelikli pazarlarımızı ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA), Kuzey Amerika ve Sahra Altı Afrika olarak belirledik. 2019’a geldiğimizde MENA Bölgesi, pladis’in satışlarının içinde yüzde 12 payla üçüncü “ana pazar” olacak” dedi.

Ülker’in Orta Doğu’da 1974 yılından bu yana var olduğuna işaret eden Mehmet Tütüncü, şöyle devam etti: “Ülker, global yolculuğuna 1974 yılında Kuveyt’e yaptığı 200 bin dolarlık ihracatla başladı. O günkü 200 bin dolarlık ihracat, bugün 14,1 milyar liralık satış cirosuna sahip global pladis şirketinin yolculuğunun da ilk aşamasını oluşturdu. O nedenle Orta Doğu, Ülker dünyasında önemli bir yere sahip. Ülker de Orta Doğu için çok özel bir marka. Bu bölgedeki Suudi Arabistan, Lübnan, Katar, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri gibi pek çok ülkede zaten lider olan bir marka. 2014 yılındaki United Biscuits satın alımı ile pazarın bir diğer güçlü oyuncusu McVitie’s’i de yanımıza alarak bölgedeki liderliğimizi perçinledik.”

MENA Bölgesi bisküvi ve çikolata pazarı büyüklüğünün 3.5 milyar dolar civarında olduğuna işaret eden Tütüncü, bölgenin en büyük iki pazarının 1 milyar dolarla Suudi Arabistan ve 900 milyon dolarla Mısır olduğunu anlattı. Bu nedenle pladis’in MENA büyümesinin lokomotifini de Suudi Arabistan ve Mısır’ın oluşturacağına işaret eden Tütüncü, “Bizim Ülker ve McVitie’s ile birlikte MENA pazarındaki toplam büyüklüğümüz 320 milyon dolar. Yani önümüzde gidecek daha uzun bir yol var. Üç yıllık dönemde, Orta Doğu ülkelerinin tamamında McVitie’s’in de gücüyle bisküvi pazarında 1. Veya 2. olmayı, çikolata, sakız ve şekerde rekabet edebilen güçlü markalar geliştirmeyi, yılda en az yüzde 15 ciro büyümesi sağlamayı hedefliyoruz. Suudi Arabistan’daki üretim tesislerimizi bölge için merkez haline getireceğiz. Ve tabii bütün bunları başarıyla gerçekleştirmek için insan kaynağımıza yatırım yapacağız” şeklinde konuştu.

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link