Şu anda Türkiye ve İngiltere olmak üzere iki ana pazarı bulunan pladis, 2019 yılında MENA Bölgesi’ni üçüncü ana pazar haline getirecek büyüklüğe ulaştıracak.

Bundan 43 yıl önce 200 bin dolarlık ihracatla Orta Doğu pazarının kapısını aralayan Ülker, bu pazardaki en güçlü rakibi olan McVitie’s ile pladis çatısı altında birleşti ve iki kardeş marka, bölgede liderliği aldı. Suudi Arabistan’daki 2, Mısır’daki bir fabrikası ve güçlü markalarıyla pladis İngiltere ve Türkiye’den sonra MENA’yı da üçüncü ana pazarı yapacak. pladis kuruluncaya kadar birçok MENA ülkesinde birbirinin rakibi olan Ülker ve McVitie’s gerçekleştirdikleri güç birliğiyle tartışılmaz lider oldular.

MENA bölgesindeki 260 milyon tüketiciye ulaşmayı hedefleyen pladis’in CEO Yardımcısı Mehmet Tütüncü,  bölgeye ilişkin stratejilerini gazetecilere Suudi Arabistan’daki fabrikalarına yapılan basın ziyaretinde anlattı.

pladis’in 2016 yılını 14,1 milyon liralık brüt satış rakamı ile kapattığını belirten Tütüncü, bu rakamın yüzde 38’inin Türkiye, MENA ve Orta Asya Bölgesi’nden geldiğini belirtti. Önümüzdeki üç yıl, pladis için her yıl ortalama yüzde 15 civarında bir büyüme hedeflediklerini kaydeden Tütüncü, “Bu büyümeyi, ana pazarlarımıza yenilerini ekleyerek yapacağız. Şu anda pladis’in iki ana pazarı var; Türkiye ve İngiltere. Öncelikli pazarlarımızı ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA), Kuzey Amerika ve Sahra Altı Afrika olarak belirledik. 2019’a geldiğimizde MENA Bölgesi, pladis’in satışlarının içinde yüzde 12 payla üçüncü “ana pazar” olacak” dedi.

Ülker’in Orta Doğu’da 1974 yılından bu yana var olduğuna işaret eden Mehmet Tütüncü, şöyle devam etti: “Ülker, global yolculuğuna 1974 yılında Kuveyt’e yaptığı 200 bin dolarlık ihracatla başladı. O günkü 200 bin dolarlık ihracat, bugün 14,1 milyar liralık satış cirosuna sahip global pladis şirketinin yolculuğunun da ilk aşamasını oluşturdu. O nedenle Orta Doğu, Ülker dünyasında önemli bir yere sahip. Ülker de Orta Doğu için çok özel bir marka. Bu bölgedeki Suudi Arabistan, Lübnan, Katar, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri gibi pek çok ülkede zaten lider olan bir marka. 2014 yılındaki United Biscuits satın alımı ile pazarın bir diğer güçlü oyuncusu McVitie’s’i de yanımıza alarak bölgedeki liderliğimizi perçinledik.”

MENA Bölgesi bisküvi ve çikolata pazarı büyüklüğünün 3.5 milyar dolar civarında olduğuna işaret eden Tütüncü, bölgenin en büyük iki pazarının 1 milyar dolarla Suudi Arabistan ve 900 milyon dolarla Mısır olduğunu anlattı. Bu nedenle pladis’in MENA büyümesinin lokomotifini de Suudi Arabistan ve Mısır’ın oluşturacağına işaret eden Tütüncü, “Bizim Ülker ve McVitie’s ile birlikte MENA pazarındaki toplam büyüklüğümüz 320 milyon dolar. Yani önümüzde gidecek daha uzun bir yol var. Üç yıllık dönemde, Orta Doğu ülkelerinin tamamında McVitie’s’in de gücüyle bisküvi pazarında 1. Veya 2. olmayı, çikolata, sakız ve şekerde rekabet edebilen güçlü markalar geliştirmeyi, yılda en az yüzde 15 ciro büyümesi sağlamayı hedefliyoruz. Suudi Arabistan’daki üretim tesislerimizi bölge için merkez haline getireceğiz. Ve tabii bütün bunları başarıyla gerçekleştirmek için insan kaynağımıza yatırım yapacağız” şeklinde konuştu.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın