Şehirler için ulaşım çözümleri sunan akıllı telefon uygulaması ve dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden olan Uber, taciz suçlamaları etrafında yürüttüğü soruşturmalar sonucunda 20’den fazla elemanını işten çıkardı. Şirket, yaptığı açıklamada işten çıkarmaların cinsel taciz, fiziksel ve duygusal şiddet gibi konular etrafında yürütülen soruşturmalar kapsamında gerçekleştiğini söyledi.

Uber, uzun zamandır şirket kültürü açısından başarısız olmakla suçlanıyordu. En son eski bir kadın çalışanının başına gelenleri yazdığı blog yazısıyla eleştirilerin odağına oturmuştu.Şirkete 215 taciz suçlaması yöneltilmiş, bu konuyla ilgili olarak iki adet soruşturma açılmıştı.

Şirket, uzun zamandır üst yönetimde yaşanan sıkıntılar ve Google’ın çatı şirketi Alphabet’in sürücüsüz araç teknolojisini çalması suçlamalarıyla gündeme geliyor. En son Uber, rakip firma Alphabet’e ait sırları çalmakla suçlanan üst düzey bir mühendisini kovmuştu. İddialara göre şirket, yoğun eleştiriler nedeniyle eski ABD Başkanı Barack Obama yönetiminde baş savcı olarak çalışan Eric Holder’ı şirket kültürüyle ilgili bir araştırma yapması için işe aldı.

Bunların yanı sıra Uber, CB Insight‘ın derlediği unicorn şirketler listesinde 69 milyar dolarlık değeriyle en değerli şirket olarak öne çıkmıştı. CB Insight’ın hazırladığı ve 197 unicorn şirketin yer aldığı listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın