Son zamanlarda canlı yayın uygulaması Periscope, anlık haberler için Moments, GIFler ve karakter sayısında artış ile Twitter her geçen gün kullanıcılarına sunduğu olanaklara bir yenisini eklerken, son yenilik ünlüler ve influencer olarak tabir ettiğimiz gündem yaratma potansiyeli olan kişiler için yeni bir uygulama tanıttı: Twitter Engage

Bu yenilik, ünlüler ve influencerlar için hitap ettikleri kitleyi korumak ve büyütmek amacıyla etkileşim oranlarını ölçebilmesini ve kişilerin attığı tweetlerin performasını takip eden daha kolay bir analitik aracı ile gelecek.Gerçek zamanlı analiz aracı ile Twitter Engage kulanıcıları, kendi içeriklerinin Retweet, mention ve video bilgilerini demografik olarak ayrı ayrı görebilecek. Bununla beraber kendi hayran kitlesinin kendisi hakkında attığı tweet listesine de ulaşabilecek.

Bununla beraber tüm kullanıcılara sunduğu 140 saniyelik video çekip yükleme olanağını ise seçtiğini Vine fenomenlerinin daha uzun tutabileceğini de açıkladı. Bununla beraber Vine, Twitter’ın sunduğu Amlify Open Program sayesinde bir gelir kaynağı haline de gelebilecek. Böylelikle Vine fenomenlerinin de çektikleri Vine’lardan para kazanması durumu söz konusu olabilir.

twitter

Twitter bu hamlesi ile Vine fenomenlerinin kendi platformunda daha uzun videolar çekmesine imkan vererek, hem popülerliği hem de kullanım süresini artırmayı planlıyor olabilir. Çünkü sunduğu yeni araçlar sayesinde artık video çekmek daha kolay ve en önemlisini kişiler için karlı hale gelmeye başlayacak. Paranın önemli bir motivasyon olduğunu düşünürsek bu daha çok paylaşım ve daha fazla Twitter’da kalış süresi demek.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey “ Videolar kişilerin gerçek zamanlı olarak gerçekleştirdikleri konuşmalarda kilit hale geliyor. Videolar ve video yaratıcılarına yoğun yatırım yapıyoruz. Hem kreatifler hem de influencerlar için hedef kitlelerine kolay ulaşabilecekleri ve video yaratıcılarının Twitter ve sonrasında Vine’da da para kazanmalarını kolaylaştırmak istiyoruz” diyerek yatırımların devam edeceği sinyalini de verdi.

Video yaratıcılarının Twitter eğlence topluluğunun merkezinde olduğunu belirten ünlü sosyal mecra video yaratıcıların bir kültür yarattığının bu nedenle tanınmayı ve desteklenmeyi hak ettiklerinin altını çizdi.

Twitter ayrıca kullanıcılarının göz atma performansını da iyileştirmek adına yeni video izleme deneyimini hayata geçirecek. Böylelikle artık popüler Vine videolarını Twitter üzerinden keşfetmek daha da kolay olacak.

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın