Bildiğiniz gibi geçtiğimiz çarşamba günü, TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tarafından birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, Booking.com’un faaliyetlerinin tedbiren durdurulması kararı verilmişti. Dünya Gazetesi’nin haberine göre, TÜRSAB, diğer online rezervasyon sitelerinin de faaliyetlerinin durdurulması için harekete geçecek.

TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Dünya Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Booking.com’un faaliyetlerinin durdurulması kararının emsal niteliğinde olduğunu ve bu kararın diğer online rezervasyon siteleri için de uygulanmasını gerektiğini ifade etti. Gürcün, mahkeme kararını ilerleyen günlerde Trivago ve TripAdvisor gibi diğer online rezervasyon sitelerine de göndereceklerini  ve bu karara uymayanlar hakkında yasal yola başvuracaklarını belirtti.

TÜRSAB Genel Sekreteri, Türk vatandaşlarına otel ve tatil satan Booking.com’un yasalara uymadığını, dava açmadan önce siteyi defalarca uyardıklarını ve en sonunda da Aralık 2015’te dava açmak zorunda kaldıklarını söyledi. Böyle bir hizmet vermek isteyen firmaların öncelikle ruhsat alıp, TÜRSAB’a üye olmaları ve devlete birtakım güvenceler vermeleri gerektiğini ifade eden Gürcün, Booking.com’un piyasada önemli bir yere sahip olduğunu, ancak vergi vermediğini ve haksız rekabete yol açtığını belirtti.

Bir Cevap Yazın