Anadolu Ajansı’nın paylaştığı habere göre, Türkiye geçtiğimiz yıl 86 farklı ülkeye toplamda 6.668.820 kilogram çay ihracatı yaptı. Bu ihracattan elde edilen gelir ise 28.730.748 dolar oldu.

Türkiye’nin 2016 yılında gerçekleştirdiği çay ihracatında, 2.114.716 kilogramla Belçika ilk sırada yer aldı. Türkiye’nin çay ihracatı yaptığı ülkeler arasında Çin, Singapur, Etiyopya, Kongo, Japonya, Senegal, Gana, Somali, Gambiya, Bahreyn ve Nijerya gibi ülkeler yer alıyor. Türkiye’nin çay ihracatı yaptığı Avrupa ülkeleri arasındaysa, Belçika haricinde Almanya ve Litvanya yer alıyor. Ayrıca Almanya, Belçika ile birlikte Türkiye’nin en çok çay ihracatı yaptığı ülkelerden biri.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada çay ihracatının gün geçtikçe arttığını ifade etti ve konuyla ilgili olarak  şunları söyledi:

“Çay ihracatının artmasında ÇAYKUR çok önemli bir görev üstlendi. Özellike son yıllarda ÇAYKUR’un yaptığı çalışmalar ve tanıtım faaliyetleri çay ihracatının artmasında çok önemli bir etken olmuştur. ÇAYKUR‘un, yurt dışı piyasalarında yaptığı etkin tanıtım kampanyaları ve fuara katılım sağlanarak ihracata büyük katkısı olmuştur.”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre Türkiye, 2016 yılında 142 milyar 610 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi.

Bir Cevap Yazın