[Türk Telekom Birleşmesine Yorumlar] Güven Borça: Birleşme mi Fiberleşme mi? 0

Biliyorsunuz, Ocak ayının son günlerindeki dönüşüm operasyonuyla, Türkiye çapında Türk Telekom mağazaları, genel müdürlük binaları, ofisler, tabelalar, araçlar, personel kıyafetleri Avea, TTNET ve Türk Telekom tek logoda birleşmesiyle yeniden giydirildi.

“Tek Telekom, Türk Telekom” söylemi ile ifade edilen yeni dönemde, Türk Telekom’un 206 bin kilometreye ulaşan, Türkiye’nin 81 ilindeki fiber ağı; iletişim ve eğlence hizmetlerinin, hem mobil hem de sabit ağlar üzerinden verilmesini mümkün kılacak.

Bu birleşmenin telekom sektörü için son derece önemli bir hamle olacağı ve taşları yerinden oynatacağı kesin. Zira şimdiye dek bu büyüklükte bir birleşmeye şahit olmamıştık. Biz de bu önemli gelişmeyi sektörün önde gelen marka danışmanlarına sorduk ve kısaca düşüncelerini almak istedik. İlk konuğumuz ise Güven Borça.

 

Birleşme mi Fiberleşme mi?


Ekran Resmi 2016-02-01 10.24.39Türk Telekom, TTNET ve Avea marka birleşmesini uzaktan bakan biri olarak doğru buluyorum. Uzman yorumu yapmak için ek bilgilere, araştırmalara ihtiyaç var ancak buradan görüldüğü kadarıyla bir sorun görünmüyor. Türk Telekom zaten PTT’den 1996 yılında ayrılıp oluşturulmuş bir marka. TTNET daha da yeni. Avea’nın arkasında Aria-Aycell hikayeleri var. Üstüne, Avea mobil iletişimde pozisyonu net bir marka değil. Başlarda daha “ekonomik” bir marka olarak duruyordu ama sonradan  pozisyonu bulanıklaştı. Ayrıca pazar çok dinamik ve ürünler/hizmetler hızla değişiyor. GSM diye bir şey kalmadı. Yani özetle ortada büyük marka mirasları, efsaneler yok. Ali Reis ve müritleri ne der bilmiyorum ama bence birleşme ciddi bir ekonomi yaratacak gibi duruyor.  

Öte yandan, birleşmenin duyurulmasının pek ekonomik olmayacağı kesin. Çekilen reklam filmi bana göre gereksiz uzunlukta ve maliyette. Tabi bunu da uzaktan bakan biri olarak söylüyorum. Benim hiç o kadar paralı müşterilerim olmadığı için yapıma ve yayına harcanan bu paralar kategorik olarak içime sinmiyor ancak oralarda neler konuşuluyor, neler dönüyor bilemiyorum.

Zenginin malı züğürdün çenesini yorar diyerek bu konuyu da fazla uzatmayalım. Bu kampanyada tartışabileceğim tek şey başlıktaki soru. Birleşme, sonrasında olacaklar ve bunun sağlayacağı faydalar daha iyi anlatılabilirdi diye düşünüyorum.

Şurası açık ki Türk Telekom’un fiber altyapısının 4.5 G sonrası getireceği avantaj en büyük kozları. Ama bu daha net anlatılabilirdi sanki. Bu haliyle iki mesajlı bir kampanya mı olmuş diye soruyorum uzaktan. Bunu ölçmek için reklam sonrası araştırmalar yapmışlardır herhalde. Bu araştırmaların sonuçlarını bizlerle paylaşırlarsa iyi olur. Uzaktan atıp tutmaz kimse.

Peki yeni logo hakkında ne mi düşünüyorum? Bunca yıl sonra öğrendiğim tek şey logo tartışmalarının bitmeyeceğidir. O yüzden, logo konusunu sosyal medyada görüşlerini cesurca ortaya koyan yüz binlerce uzmana bırakıp çekiliyorum.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link