Samsung’un bugün yaptığı açıklamaya göre şirket 4.çeyrekte son 3 yılın rekorunu kırdı.

Galaxy Note 7 modellerindeki patlama sorunu nedeniyle zor bir dönem geçiren Samsung’un kazancının 2015 yılına kıyasla düşük olması bekleniyordu. Fakat şirket her şeye rağmen Samsung, açıkladığı rakamlarla büyük bir başarı elde ettiğini kanıtladı.

Güney Koreli teknoloji devi, 2016’nın 4. çeyreğinde 45.6 milyar dolarlık satış yaparken bu satışlardan 7.9 milyar dolar net kazanç elde etti. Böylece 2015 yılının aynı dönemine göre kazancını yüzde 50 arttırmayı başardı.

Şirketin gelirindeki bu beklenmedik artışın en büyük nedeni ise farklı mobil cihaz üreticileri ve sunucu operatörlerinden gelen RAM talebinin oldukça yüksek olmasıydı. Şirket, kazancının 4.3 milyar dolarını ürettiği bellek yongalarının satışından kazandı. Samsung ayrıca mobil cihazların da kullandığı ekranlara olan ilginin artmasıyla beraber OLED ekranlar ve LCD panellerin satışından da 1.1 milyar dolar kazanç elde etmeyi başardı.

Öte yandan sorunlu cihazlar yerine farklı ürünlerle değişim imkanı veren şirket bu adımıyla müşterilerinin tekrar güvenini kazanmış oldu. Bu da mobil cihazlarından 2.1 milyar dolar gelir elde etmesine neden oldu. Samsung 2016 Yılını toplamda 25.1 milyar dolarlık net kazançla kapatmış oldu.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın