Tüketici Teknolojisi Ürünleri Pazarı üçüncü çeyrekte %11 büyüdü. 0

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarını takip etmek için GfK tarafından geliştirilen bir endeks olan GfK TEMAX®’a göre Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2016’nın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,7 oranında bir büyüme performansı ile 12,5 milyar TL’lik ciro değerini elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda pozitif yönde büyüyen sektörler sırasıyla büyük beyaz eşya, küçük ev aletleri ve telekom olurken; tüketici elektroniği, ofis ekipmanları&sarf malzememeleri, bilgi teknolojileri ve görüntüleme sistemleri daraldı. Akıllı telefonlarda ilk defa adetsel olarak daralma gözlendi.

ekran-resmi-2016-11-28-15-02-29

Telekom: Büyüme hızında gerileme

Telekom sektörü yılın üçüncü çeyreğini geçen yılın aynı dönemine göre ciroda tek haneli büyüme ile kapattı. Üçüncü çeyrekte pazar, darbe teşebbüsü, cep telefonlarında kredi kartına taksit uygulamasının yeniden yürürlüğe alınmaması, ikinci çeyreğin son döneminde yine cep telefonlarına gelen ek vergiler, değişen rekabet yapısı, fiyat indirimlerinin yön verdiği marka kampanyaları ve pazar dinamiklerinden etkilendi. Sonuç olarak sektörde üçüncü çeyrekte ilk kez adetsel daralma gözlendi.

Bilgi Teknolojileri: Daralma devam ediyor

Bilişim Teknolojileri sektörünün yılın üçüncü çeyreğinde yine bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda tek haneli daralma kaydettiği görülüyor. Aynı karşılaştırma döneminde en yüksek oranda cirosal küçülme performansına sahip ürün grubu ise tablet bilgilsayarlar (çift haneli küçülme). Tablet bilgisayarları negatif büyüme performansı anlamında masaüstü bilgisayarlar takip etti.

Son iki yılın aynı çeyrekleri karşılaştırıldığında sektör içindeki diğer ürün gruplarında (dizüstü bilgisayar, monitor, mouse ve klavye) pozitif büyüme oranlarına sahip olmasına rağmen, sektör toplamındaki küçülme trendi devam etmekte.

Ofis Makineleri ve Sarf Malzemeleri: Çok Fonksiyonlu Yazıcılar büyüyor

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın ilk çeyreğine göre tek haneli cirosal küçülme eğiliminde. Üçüncü çeyrek verilerine göre sektör bir önceki yıla göre tek haneli oranda daralma kaydetti. Çok fonksiyonlu yazıcıların pozitif büyümesi, sektörün diğer ürün grupları olan tek fonksiyonlu yazıcılar, toner ve kartuşların negatif seyri karşısında, toplam büyümeyi pozitife çekmede yeterli olmadı.

Büyük Beyaz Eşya: Büyüme devam etti

Beyaz Eşya Sektörü 2016 yılının 3. Çeyreğinde 2015 yılının üçüncü çeyreğine göre çift haneli güçlü bir büyüme oranına ulaşmıştır.

Beyaz eşya sektöründeki bütün tüm ürün grupları çift haneli büyüme göstermişlerdir. Büyümeye en çok katkı sağlayan ürünler, 5 Programmlı Bulaşık makineleri, Buzluk altta buzdolapları, 9 Kg kapasiteli çamaşır makineleri ve Dikey Derin donduruculardır.

Küçük Ev Aletleri: Ciro büyümesi devam ediyor

Küçük ev aletleri sektörü 2016 üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre çift haneli büyüme elde etti ve büyük beyaz eşyalardan sonra en yüksek büyüme performansı göstererek 3,2 milyar TL ciro seviyesine ulaştı.

Cirosal olarak en iyi performanslar sırası ile kadın/erkek tıraş makineleri, sıcak içecek hazırlama, elektrikli süpürgeler, tost makineleri, saç kurutucular, gıda hazırlama, ütü, saç şekillendiriciler ve saç/sakal kesiciler olurken; ekmek yapma makineleri, fritöz, narenciye/katı meyve sıkacakları ve su ısıtıcıları ise küçülme gösteren kategoriler oldu.

Çok fonksiyonlu / özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması; türk kahve makineleri, siklonik süpürgeler ve lazer epilasyonlar gibi segmentlere olan ilgiyi artırdı.

Tüketici Elektroniği: TV’de büyük ekran dönemi

Tüketici elektroniği sektörünün hakim ürün grubu olan TV 2016 üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre pozisyonunu korudu ve 1,3 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği sonlandırdı. Pazarın UHD TV lere kayması, beraberinde 55’’ ve üzeri ekranlara olan talep artışını da getirdi. Bunun sonucu olarak 55-59 ekran aralığında bir önceki seneye göre çift haneli cirosal büyüme gerçekleşti.

Docking/Mini speaker kategorisi Q3’te de çift haneli büyümesine devam ederek 17 Milyon TL ciro ile çeyreği kapattı.

Görüntüleme: Pazar küçülmeye devam ediyor

Görüntüleme sektörü yılın üçüncü çeyreğini de çift haneli küçülmelerle kapattı. Dijital kameralar 2015’in üçüncü çeyreğine göre çift haneli cirosal gerileme gösterdi.

Özet: Büyüme hızı azalıyor

Tüketici Teknolojisi Ürünleri pazarı, 2016’nın üçüncü çeyreğinde, bir önceki yıl aynı döneme oranla, cirosal olarak azalan oranda olsa da yine çift haneli büyüme performansını sürdürdü. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre pozitif büyüme kaydeden sektörler sırasıyla Büyük Beyaz Eşya, Küçük Ev Aletleri ve Telekom olurken, Tüketici Elektroniği, Ofis Ekipmanları ve Sarf Malzemeleri, Bilgi Teknolojileri ve Görüntüleme Sistemleri sektörleri ise ciroda daraldı.

ekran-resmi-2016-11-28-15-08-26

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Tesla Şimdi De Irkçılıkla Suçlanıyor 0

Elon Musk Tesla

Geçen haftaki Türkiye ziyaretiyle ülkemizin gündemini belirleyen Elon Musk, ciddi bir sorunla karşı karşıya. Musk’ın önderliğinde ürettiği elektrikli otomobiller sayesinde, bizi geleceğin arabalarıyla tanıştıran Tesla, siyahi çalışanlara ırkçılık yapmakla suçlanıyor.

Olay, Tesla’nın California’daki fabrikasında çalışan Marcus Vaughn’ın açtığı davayla su yüzüne çıktı. Vaughn, Tesla yöneticilerinin siyahi çalışanlara ırkçı söylemler kullandığını ve bunun sistemli bir şekilde yapıldığını öne sürerek hukuk mücadelesi başlattı.

Tesla logo
Marcus Vaughn’ın açtığı dava, Tesla’nın ayrımcılıkla ilgili ilk vukuatı değil.

Ne var ki Tesla’da ırkçılıkla ilgili ilk iddia bu değil. Zira benzer nedenle Tesla’da çalışan üç siyahi kişi daha dava açmıştı. Bu üç davada ise şirket, cinsiyetçi mobbing ve eşcinselleri aşağılamayla suçlandı. Vaughn’un ırkçılık üzerine açtığı bu dava ise işin münferit bir olay olmadığına dair şüpheleri güçlendirecek gibi görünüyor. Mağdur, dava dilekçesinde kendisine, İngilizcede siyahiler için kullanılan ve çok ağır bir hakaret olarak kabul edilen “nigga” ifadesinin kullanıldığını belirtti.

Tesla çalışanı, fabrika yöneticilerinin bu hakareti sıkça kullandığını söyleyerek, teknolojik üretim açısından dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan firmanın, yönetici kademesinin siyahi haklar mücadelesi öncesindeki ABD zihniyetinde olduğunu vurguladı. Irkçı tacizlerin sürekliliğini gördüğünde durumu Elon Musk’a yazılı bir şekilde ileterek şikayetini bildirdiğini de söyleyen Vaughn, sonraki süreçte işten atılmış.

Tesla's black employees
Owen Diaz ve oğlu da Tesla’yı ırkçılıkla suçlayıp şirkete dava açan kişiler arasında bulunuyor. İkili, şirkette siyahilerin aşağılandığını ve sürekli ırkçı hakaretlere maruz kaldıklarını söylüyor.

Tesla ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Elon Musk tarafından şirket çalışanlarına gönderilen e-postada ise “Büyük bir pislik olmamak için tarihsel açıdan az temsil edilmiş bir grubun parçası olmayı anlamaya çalışın. Bazen böyle şeyler istemeden de olsa yapılıyor ve bu durumda özür dilemelisiniz. Eğer birisi adalet yoluyla sarsılıyorsa içtenlikle özür dilemek, böyle durumlarda da duyarlı olmak ve özürleri kabul etmek gerekir” sözleri yer aldı.

Dünyada inovasyonun ve teknolojik gelişimin öncülüğünü yapan sayılı şirketlerden olsanız da kurumsal kültürünüzü çağın gereklerine göre konumlandıramazsanız ve yönetici kadronuzu çağ dışı kalmış, dar kafalı insanlardan oluşturursanız, bir olayla bütün imajınız dağıtılabilir. Tam da bu yüzden, Tesla’nın birden fazla sistematik ayrımcılıkla suçlanmasının, hiçbir şekilde istisnai bir durum olmadığını düşünüyorum.

Kaldı ki atılan işçiyi yeniden kadroya almayı hâlâ düşünmeyen Elon Musk’ı da bu konuda samimiyetsiz buluyorum. Bana kalırsa, Elon Musk’ın olaya ilişkin verdiği demeçte kurduğu “Derisi kalın olunmalı ve dilenen özür kabul edilmeli” cümlesi, yere göğe sığdırılamayan bir kişinin zekâsından önce, etik ve insani değerlerine bakılması gerektiği gerçeğinin bir kez daha yüzümüze vurulmasından başka bir şey değil. Demek ki Musk’a göre ırkçılık gibi dünyanın en aşağılık suçlarından biri de bir özürle geçiştirilebilir bir durum hâline gelebiliyor. Ten renginden dolayı aşağılanan bir çalışanın hakkını araması, basit ve gereksiz bir girişim gibi görülebiliyor.

Elon Musk
Elon Musk, davayı bir özürle geçiştirmeye çalışıyor.

Hatırlayacağınız üzere Dove ve Nivea, bazı reklam çalışmaları nedeniyle yakın geçmişte ırkçılık ile suçlanmıştı. Fakat bu durumun Tesla’da sistemli bir şekilde ve yönetim kademesi tarafından uygulanması, konunun iş dünyasındaki boyutunun düşünülenden daha büyük olduğunu gösteriyor.

Ne dersiniz? Yeraltı tünelleri ve hyperloop’lar ile hayatımızı kolaylaştırmaya, elektrikli arabalarla yakıttan tasarruf edip havayı kirletmemeye çalışırken veya Mars’ta koloni kurmayı düşünürken kimliklerin örselenmesine, ırkçılığa ve her türlü ayrımcılığa sessiz mi kalmalıyız? Bunun bedeli bu mu olmalı?

Sigara İçmeyen Çalışanlara Fazladan 6 Gün İzin 0

Bizim ülkemizde de sıklıkla yaşanan bir durumdur. Sigara kullanan ve çalışan insanlar, çalışma saatleri içerisinde günde birkaç defa sigara içmek için kısa molalar verirler. Ve her şirkette bu süre normal mola süresinden düşülmez. Bunlar, genelde kısa molalar olduğu için pek göze çarpmaz, ancak aylık ya da yıllık bazda düşünüldüğünde bu molaların toplamı günlere tekabül ediyor. Bu durum da doğal olarak “Sigara içmeyenlerin günahı ne?” sorusunu akıllara getiriyor.

Business Insider’ın yaptığı habere göre Tokyo merkezli bir pazarlama firması olan Piala ise geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili önemli bir adım attı. Japonya, sigara kullanma oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Yapılan araştırmalara göre ülke nüfusunun yaklaşık olarak %22’si sigara kullanıyor. Haliyle Japonya’daki birçok kişi, bu kötü alışkanlığa çalışma saatlerinde içerisinde de belli bir vakit ayırıyor.

Piala firmasında da sigara içen kişilere 15 dakikalık sigara molası hakkı tanınıyor. Ancak bu durum, Piala’da çalışan ve sigara kullanmayan birçok kişiyi rahatsız etmiş ve bu kişiler, şirket CEO’su Takao Asuka’ya sigara içenlerin bu kötü alışkanlıklarının 15 dakikalık molalarla ödüllendirilmemesi gerektiğine dair şikayetlerde bulunmuş. Bunun üzerine şirket, sigara içmeyenlerin yılda 6 gün daha fazla tatil yapmasına karar vermiş. Piala CEO’su Takao Asuka, Japon Times’a yaptığı açıklamada şirket olarak aldıkları bu kararın, insanları sigarayı bırakma konusunda teşvik etmesini beklediğini belirtti.

Japonya’daki bir şirketin, çalışanlarına yılda fazladan 6 gün izin vermesi ülke için cidden büyük bir adım. Zira Japonya’da insanlar çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve özel hayatlarına çok az vakit ayırıyorlar. Günde 12 saat çalışmak, Japonlar için normal bir durum. Ancak bu durum, ülkede 1970’lerden beri aşırı çalışmadan kaynaklı intihar ve kalp krizi vakalarının sıklık yaşanmasına neden oluyor.

Başka bir açıdan bakacak olursak, İkinci Dünya Savaşı’nda büyük bir darbe yiyen bir ülkenin nispeten bu kadar kısa bir süre içerisinde dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden biri haline gelmesinin de bu çalışkanlık sayesinde olduğunu söyleyebiliriz. Bununla ilgili olarak, geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız “Savaştan Çıkan Japonya Nasıl Teknoloji Devi Oldu? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link