Tüketici Teknolojisi Ürünleri Pazarı üçüncü çeyrekte %11 büyüdü.

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarını takip etmek için GfK tarafından geliştirilen bir endeks olan GfK TEMAX®’a göre Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2016’nın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,7 oranında bir büyüme performansı ile 12,5 milyar TL’lik ciro değerini elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda pozitif yönde büyüyen sektörler sırasıyla büyük beyaz eşya, küçük ev aletleri ve telekom olurken; tüketici elektroniği, ofis ekipmanları&sarf malzememeleri, bilgi teknolojileri ve görüntüleme sistemleri daraldı. Akıllı telefonlarda ilk defa adetsel olarak daralma gözlendi.

ekran-resmi-2016-11-28-15-02-29

Telekom: Büyüme hızında gerileme

Telekom sektörü yılın üçüncü çeyreğini geçen yılın aynı dönemine göre ciroda tek haneli büyüme ile kapattı. Üçüncü çeyrekte pazar, darbe teşebbüsü, cep telefonlarında kredi kartına taksit uygulamasının yeniden yürürlüğe alınmaması, ikinci çeyreğin son döneminde yine cep telefonlarına gelen ek vergiler, değişen rekabet yapısı, fiyat indirimlerinin yön verdiği marka kampanyaları ve pazar dinamiklerinden etkilendi. Sonuç olarak sektörde üçüncü çeyrekte ilk kez adetsel daralma gözlendi.

Bilgi Teknolojileri: Daralma devam ediyor

Bilişim Teknolojileri sektörünün yılın üçüncü çeyreğinde yine bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda tek haneli daralma kaydettiği görülüyor. Aynı karşılaştırma döneminde en yüksek oranda cirosal küçülme performansına sahip ürün grubu ise tablet bilgilsayarlar (çift haneli küçülme). Tablet bilgisayarları negatif büyüme performansı anlamında masaüstü bilgisayarlar takip etti.

Son iki yılın aynı çeyrekleri karşılaştırıldığında sektör içindeki diğer ürün gruplarında (dizüstü bilgisayar, monitor, mouse ve klavye) pozitif büyüme oranlarına sahip olmasına rağmen, sektör toplamındaki küçülme trendi devam etmekte.

Ofis Makineleri ve Sarf Malzemeleri: Çok Fonksiyonlu Yazıcılar büyüyor

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın ilk çeyreğine göre tek haneli cirosal küçülme eğiliminde. Üçüncü çeyrek verilerine göre sektör bir önceki yıla göre tek haneli oranda daralma kaydetti. Çok fonksiyonlu yazıcıların pozitif büyümesi, sektörün diğer ürün grupları olan tek fonksiyonlu yazıcılar, toner ve kartuşların negatif seyri karşısında, toplam büyümeyi pozitife çekmede yeterli olmadı.

Büyük Beyaz Eşya: Büyüme devam etti

Beyaz Eşya Sektörü 2016 yılının 3. Çeyreğinde 2015 yılının üçüncü çeyreğine göre çift haneli güçlü bir büyüme oranına ulaşmıştır.

Beyaz eşya sektöründeki bütün tüm ürün grupları çift haneli büyüme göstermişlerdir. Büyümeye en çok katkı sağlayan ürünler, 5 Programmlı Bulaşık makineleri, Buzluk altta buzdolapları, 9 Kg kapasiteli çamaşır makineleri ve Dikey Derin donduruculardır.

Küçük Ev Aletleri: Ciro büyümesi devam ediyor

Küçük ev aletleri sektörü 2016 üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre çift haneli büyüme elde etti ve büyük beyaz eşyalardan sonra en yüksek büyüme performansı göstererek 3,2 milyar TL ciro seviyesine ulaştı.

Cirosal olarak en iyi performanslar sırası ile kadın/erkek tıraş makineleri, sıcak içecek hazırlama, elektrikli süpürgeler, tost makineleri, saç kurutucular, gıda hazırlama, ütü, saç şekillendiriciler ve saç/sakal kesiciler olurken; ekmek yapma makineleri, fritöz, narenciye/katı meyve sıkacakları ve su ısıtıcıları ise küçülme gösteren kategoriler oldu.

Çok fonksiyonlu / özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması; türk kahve makineleri, siklonik süpürgeler ve lazer epilasyonlar gibi segmentlere olan ilgiyi artırdı.

Tüketici Elektroniği: TV’de büyük ekran dönemi

Tüketici elektroniği sektörünün hakim ürün grubu olan TV 2016 üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre pozisyonunu korudu ve 1,3 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği sonlandırdı. Pazarın UHD TV lere kayması, beraberinde 55’’ ve üzeri ekranlara olan talep artışını da getirdi. Bunun sonucu olarak 55-59 ekran aralığında bir önceki seneye göre çift haneli cirosal büyüme gerçekleşti.

Docking/Mini speaker kategorisi Q3’te de çift haneli büyümesine devam ederek 17 Milyon TL ciro ile çeyreği kapattı.

Görüntüleme: Pazar küçülmeye devam ediyor

Görüntüleme sektörü yılın üçüncü çeyreğini de çift haneli küçülmelerle kapattı. Dijital kameralar 2015’in üçüncü çeyreğine göre çift haneli cirosal gerileme gösterdi.

Özet: Büyüme hızı azalıyor

Tüketici Teknolojisi Ürünleri pazarı, 2016’nın üçüncü çeyreğinde, bir önceki yıl aynı döneme oranla, cirosal olarak azalan oranda olsa da yine çift haneli büyüme performansını sürdürdü. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre pozitif büyüme kaydeden sektörler sırasıyla Büyük Beyaz Eşya, Küçük Ev Aletleri ve Telekom olurken, Tüketici Elektroniği, Ofis Ekipmanları ve Sarf Malzemeleri, Bilgi Teknolojileri ve Görüntüleme Sistemleri sektörleri ise ciroda daraldı.

ekran-resmi-2016-11-28-15-08-26

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Amazon, Çalışanlarına İşten Çıkmaları İçin 5.000 Dolar Ödüyor

Şirketler, genelde iş verimliliklerini artırmak için benzer yöntemler denerler. Ancak Amazon gibi dev bir şirketseniz, alışılmış kalıpların dışına çıkmanız gerekir. E-ticaret devi, şirkette yeni uygulamaya koyduğu ilginç stratejisiyle gündeme geldi.

The Atlantic isimli Amerikan dergisinin aktardığı habere göre, şirket, ABD genelinde işten çıkan çalışanlarına 5.000 dolar kadar bir para veriyor. Çalışanlara işten çıkmaları için para teklif etmek tuhaf bir strateji gibi görünebilir, ancak işin aslı hiç de öyle değil. Aslında bu, şirketin verimli olmayan çalışanları ayıklamak ve çalışanların, kendilerini işlerine daha fazla adamalarını sağlamak için uyguladığı bir strateji.

Amazon’da çalışan Ashley Robinson, şirketin bu stratejisiyle ilgili olarak Business Insider’a şu açıklamaları yaptı:

“Amazon’da çalışan insanların, burada olmak isteyen kişiler olmalarını istiyoruz. Amaç, insanları bir dakikalarını ayırmaya ve gerçekten ne istedikleri konusunda düşünmeye teşvik etmek. Uzun vadede istemediğiniz bir yerde kalmanın, çalışanlar ya da şirket için sağlıklı olmadığına inanıyoruz.”

The Atlantic’in belirttiğine göre, tam zamanlı çalışanlara deneyimleriyle orantılı olarak 2.000 ila 5.000 dolar arasında bir ücret ödeniyor. Ayrıca Ashley Robinson’ın Business Insider’a söylediğine göre, bu teklif her çalışana yılda bir kez sunuluyor.

The Atlantic dergisinden Alana Samuels bu konu ile ilgili olarak yazdığı yazıda, “Havuçlar ve Sopalar: Başarmak İçin Teşviklerin Gücünü Ortaya Çıkarma” isimli kitabında bu anlayışın psikolojik etkilerinden bahseden Ian Ayres’e atıfta bulunarak şirketin bu hamlesinin, çalışanların, kendilerini işlerine daha fazla bağlı hissetmelerini sağladığından bahsetti. Ian Ayres’e göre, şirketin bu teklifini reddeden çalışanlar, kendilerini işlerine daha fazla bağlanmış hissedecekler; çünkü bilinçli bir şekilde şirkette daha uzun süre kalmaya karar vermiş olacaklar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tüketicilerin %72’si Videolu İçerikleri Tercih Ediyor

Yeni bir yılın başlangıcıyla önümüzde ki bu 12 aylık sürenin, video pazarlamacılar açısından  nasıl bir süreç olacağını görmenin zamanı geldi.

Sizler için tam dört yıllık video pazarlama anketi sonuçları Wyzowl’da yayımlandı. Ortaya çıkan sonuçlara göre hem video pazarlamacılar hem tüketiciler açısından bu yıl büyük bir yıl olacak.

Paylaşacağımız istatistikler 2017’nin Aralık ayında 570 tane farklı katılımcıyı araştırarak toplandı. Katılımcılar hem pazarlama uzmanlarından hem çevrimiçi tüketicilerden oluşuyordu. Katılılımcılar pazarlamacılar ve tüketiciler olarak iki kategoriye ayrıldı.

Video kullanımı artıyor

İşletmelerin %81’i videoyu pazarlama aracı olarak kullanıyor. (2017)

Video kullananların %99 ise 2018’de de kullanmaya devam edeceğini söylüyor.

Video kullanmayanların %65’i ise 2018’de başlayacaklarını söylüyor.

Birçok video izliyoruz

İş yerinde izlediğimiz video içeriğine, çevrimiçi gösterilen video hizmetlerine kadar video hayatımızın bir parçası haline geldi. Bizde katılımcılara özellikle tipik bir günde ne kadar video izlediklerini sorduk. Sonuçlarda günde ortalama 1.5 saat video izlendiği sonucunu bulduk. Ayrıca katılımcıların %15’i ise günde 3 saatten fazla video izlediklerini söylediler.

Pazarlamacılar işlerini yapmalarına yardımcı olmak için videoya güveniyorlar

 Pazarlamacıların %97’si videonun ürün veya hizmetlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

%76’sı ise videonun satışları arttırmada etkili olduğunu söylüyor.

%47’sı video sayesinde gelen soruların azaldığını söylüyor.

%76’sı trafiğin artmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

%80’i videonun web sitelerinde kalma süresini arttırdığını söylüyor.

%95’i insanlar bir ürünü almak istediklerinde onun hakkında daha fazla bilgi almak için açıklayıcı videolara ihtiyaç duyuyorlar.

%81’i insanlar bir markanın videosunu izleyerek onu almaya daha kolay ikna oluyorlar.

%85’i markalardan daha fazla video görmek istediklerini söylüyor.

Tüketiciler videoyu seviyor

Videolar müşterilerimiz gibi bizler için önemli değere sahip. Hem videonun hem yazının bulunduğu bir sayfada müşterilerin %72’si videoyu tercih ediyor.

Paylaşmayı seviyoruz

İnsanlar genelde eğlenceli videoları paylaşmayı seviyorlar. Yapmanız gereken ise belirli bir kitlenin ilgileneceği video içeriğini oluşturmak. Bu sayede tüketicilerin %83’ü bunu kendi sitelerinde arkadaşlarıyla paylaşacaktır.

Linkedln 2018’de uçmak için hazır

Katılımcılarımıza farklı platformlar hakkında sorular sorduk. Facebook, Youtube, Snapchat, linkedln gibi… Şaşırtıcı bir şekilde ilk sırada linkedln geldi. Şuanda pazarlamacıların yalnızca  %38’i videolarını linkedln üzerinden paylaşırken 2018’in devamında %55’inin yani yarısından fazlasının da kullanacağını söylediler.

Kaynak: blog.hubspot.com

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link