Tüketici Teknolojisi Ürünleri Pazarı üçüncü çeyrekte %11 büyüdü. 0

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarını takip etmek için GfK tarafından geliştirilen bir endeks olan GfK TEMAX®’a göre Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2016’nın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,7 oranında bir büyüme performansı ile 12,5 milyar TL’lik ciro değerini elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda pozitif yönde büyüyen sektörler sırasıyla büyük beyaz eşya, küçük ev aletleri ve telekom olurken; tüketici elektroniği, ofis ekipmanları&sarf malzememeleri, bilgi teknolojileri ve görüntüleme sistemleri daraldı. Akıllı telefonlarda ilk defa adetsel olarak daralma gözlendi.

ekran-resmi-2016-11-28-15-02-29

Telekom: Büyüme hızında gerileme

Telekom sektörü yılın üçüncü çeyreğini geçen yılın aynı dönemine göre ciroda tek haneli büyüme ile kapattı. Üçüncü çeyrekte pazar, darbe teşebbüsü, cep telefonlarında kredi kartına taksit uygulamasının yeniden yürürlüğe alınmaması, ikinci çeyreğin son döneminde yine cep telefonlarına gelen ek vergiler, değişen rekabet yapısı, fiyat indirimlerinin yön verdiği marka kampanyaları ve pazar dinamiklerinden etkilendi. Sonuç olarak sektörde üçüncü çeyrekte ilk kez adetsel daralma gözlendi.

Bilgi Teknolojileri: Daralma devam ediyor

Bilişim Teknolojileri sektörünün yılın üçüncü çeyreğinde yine bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda tek haneli daralma kaydettiği görülüyor. Aynı karşılaştırma döneminde en yüksek oranda cirosal küçülme performansına sahip ürün grubu ise tablet bilgilsayarlar (çift haneli küçülme). Tablet bilgisayarları negatif büyüme performansı anlamında masaüstü bilgisayarlar takip etti.

Son iki yılın aynı çeyrekleri karşılaştırıldığında sektör içindeki diğer ürün gruplarında (dizüstü bilgisayar, monitor, mouse ve klavye) pozitif büyüme oranlarına sahip olmasına rağmen, sektör toplamındaki küçülme trendi devam etmekte.

Ofis Makineleri ve Sarf Malzemeleri: Çok Fonksiyonlu Yazıcılar büyüyor

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın ilk çeyreğine göre tek haneli cirosal küçülme eğiliminde. Üçüncü çeyrek verilerine göre sektör bir önceki yıla göre tek haneli oranda daralma kaydetti. Çok fonksiyonlu yazıcıların pozitif büyümesi, sektörün diğer ürün grupları olan tek fonksiyonlu yazıcılar, toner ve kartuşların negatif seyri karşısında, toplam büyümeyi pozitife çekmede yeterli olmadı.

Büyük Beyaz Eşya: Büyüme devam etti

Beyaz Eşya Sektörü 2016 yılının 3. Çeyreğinde 2015 yılının üçüncü çeyreğine göre çift haneli güçlü bir büyüme oranına ulaşmıştır.

Beyaz eşya sektöründeki bütün tüm ürün grupları çift haneli büyüme göstermişlerdir. Büyümeye en çok katkı sağlayan ürünler, 5 Programmlı Bulaşık makineleri, Buzluk altta buzdolapları, 9 Kg kapasiteli çamaşır makineleri ve Dikey Derin donduruculardır.

Küçük Ev Aletleri: Ciro büyümesi devam ediyor

Küçük ev aletleri sektörü 2016 üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre çift haneli büyüme elde etti ve büyük beyaz eşyalardan sonra en yüksek büyüme performansı göstererek 3,2 milyar TL ciro seviyesine ulaştı.

Cirosal olarak en iyi performanslar sırası ile kadın/erkek tıraş makineleri, sıcak içecek hazırlama, elektrikli süpürgeler, tost makineleri, saç kurutucular, gıda hazırlama, ütü, saç şekillendiriciler ve saç/sakal kesiciler olurken; ekmek yapma makineleri, fritöz, narenciye/katı meyve sıkacakları ve su ısıtıcıları ise küçülme gösteren kategoriler oldu.

Çok fonksiyonlu / özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması; türk kahve makineleri, siklonik süpürgeler ve lazer epilasyonlar gibi segmentlere olan ilgiyi artırdı.

Tüketici Elektroniği: TV’de büyük ekran dönemi

Tüketici elektroniği sektörünün hakim ürün grubu olan TV 2016 üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre pozisyonunu korudu ve 1,3 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği sonlandırdı. Pazarın UHD TV lere kayması, beraberinde 55’’ ve üzeri ekranlara olan talep artışını da getirdi. Bunun sonucu olarak 55-59 ekran aralığında bir önceki seneye göre çift haneli cirosal büyüme gerçekleşti.

Docking/Mini speaker kategorisi Q3’te de çift haneli büyümesine devam ederek 17 Milyon TL ciro ile çeyreği kapattı.

Görüntüleme: Pazar küçülmeye devam ediyor

Görüntüleme sektörü yılın üçüncü çeyreğini de çift haneli küçülmelerle kapattı. Dijital kameralar 2015’in üçüncü çeyreğine göre çift haneli cirosal gerileme gösterdi.

Özet: Büyüme hızı azalıyor

Tüketici Teknolojisi Ürünleri pazarı, 2016’nın üçüncü çeyreğinde, bir önceki yıl aynı döneme oranla, cirosal olarak azalan oranda olsa da yine çift haneli büyüme performansını sürdürdü. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre pozitif büyüme kaydeden sektörler sırasıyla Büyük Beyaz Eşya, Küçük Ev Aletleri ve Telekom olurken, Tüketici Elektroniği, Ofis Ekipmanları ve Sarf Malzemeleri, Bilgi Teknolojileri ve Görüntüleme Sistemleri sektörleri ise ciroda daraldı.

ekran-resmi-2016-11-28-15-08-26

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Amazon’un Algoritması Teröristlere mi Çalışıyor? 0

Channel 4 News‘in yayınladığı habere göre, Amazon’un algoritması, kullanıcılarına bomba yapmak için tüm malzemeleri sunuyor. Tek başına satın alındığında herhangi bir zararı olmayan ürünler, reaksiyona girerek patlama yarattıkları ürünlerle birlikte ‘bunu alan bunu da aldı’ şeklinde kullanıcılara sunuluyor.

Amazonun bu algoritması kullanıcılara ilgili oldukları diğer ürünleri sunmak için kullanılıyor. Fakat bazı durumlar var ki kullanıcının aklına bazı fikirler de sokuyor. Örnek olarak ise eğer termit ve karabarut yapımında kullanılan malzemelerden birini satın alırsanız diğerlerini de size öneri olarak sunuyor. Bu önerileri takip ederek aldığınız ürünler sonucunda ev yapımı bir patlayıcı elde edebiliyorsunuz.

Hatta bunun çok daha ötesinde patlamanın etkisini artırmak için, şarapnel olarak kullanılmak amacıyla çelik misketler de kullanıcılara öneriliyor. Tabii ki Amazon’un algoritması bu ürünleri birlikte satın alan kişilerin çelik misketleri şarapnel olarak kullandığını bilmiyor. Ancak amacınız bomba yapmaksa bu öneriler size güçlü bir patlayıcı yapmayı sunuyor.

Bu öneriler sadece kimyasal maddeler ile sınırlı da değil aynı zaman da gıda üretimi için satılan (Channel 4 tarafından adı açıklanmayan) bazı maddeler de çeşitli reaksiyonlarla bir bomba malzemesine dönüşebiliyor.

Channel 4 News’in en önemli çalışması ise Birleşik Krallık kanunlarına göre bir kişi, kendi kullanımı için en fazla 100 gram karabarut satın alabiliyor iken Amazon’da toplam 45 kg karabarut üretecek malzemeden oluşan bir sepet hazırlaması.

Amazon’un bu bileşenleri sepete ekleyen müşterilerine “Bunu alan bunu da aldı” diyerek sunduğu diğer malzemeler şunlar:

  • Çelik misketler
  • Basma düğmeli şalter
  • Batarya bağlantıları ve kablolar

Bir diğer örnek ise eğer Amazondan ateşleyici kablo satın alırsanız size uzaktan kumandayla patlamaları tetiklemeyi sağlayan elektronik ateşleme sisteminin de içinde olduğu listeyi öneriyor.

Tabi ki şunu diyebiliriz ki Amazon’da satılan tüm bu ürünlerin Birleşik Krallık’da satılması ve alınması yasa dışı değil. Ancak daha önce bu malzemeleri birlikte satın aldığı için tutuklanan ve bomba yapmayı planladığı öğrenilen bazı kişiler tutuklanmıştı.

Parlamentonun İç İşleri Komitesi Başkanı Yvette Cooper elde edilen bulguların ‘rahatsız edici’ olduğunu belirtti.

Amazon ise buna karşılık olarak satılan tüm ürünlerin Birleşik Krallık yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu, ayrıca konu hakkında inceleme yapmak isteyen polis ve diğer güvenlik güçleri ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bahsi geçen kimyasalların adı özellikle açıklanmadı ancak uzmanlar bu kimyasalların bomba yapımında kullanıldığını doğruladı.

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link