TOBB, Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Şirketlerinin Yer Aldığı “Türkiye 100” Raporunu Yayınladı 0

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin yer aldığı Türkiye 100 raporunu yayınladı. 31 Aralık 2011 ve öncesinde kurulan şirketlerin yer aldığı raporla ilgili ilk dikkat çeken detay, normalde 100 şirketin yer alması gereken raporda 101 şirketin yer alıyor olması oldu. Bu da 97. sırayı paylaşan İlhan Plastik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ve Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş.’nin %149,4 ile aynı büyüme oranına sahip olması nedeniyle gerçekleşti.

Türkiye 100 listesinin zirvesinde 2012-2015 yılları arasındaki büyüme oranı %4472,9 olan Ares Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. yer alıyor. İkinci sırada 2012-2015 yılları arasındaki büyüme oranı %2828,9 olan Best Modüler Mobilya İmalat Sanayi Ticaret Ltd. Şti. yer alırken aynı dönemdeki büyüme oranı %1685,1 olan Es Group Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye 100 Şirketleri, Türkiye’den 12 Kat Daha Hızlı Büyüdü

25 farklı şehirden şirketin yer aldığı Türkiye 100 listesindeki şirketlerin %38,6’sı İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Listede 29 farklı sektörden şirket bulunurken en hızlı büyüyen şirketlerden 24’ünün yer aldığı toptan ticaret sektörü ön plana çıkıyor.

Türkiye 100 listesinde yer alan şirketlerin 2015 yılındaki toplam cirosu 6,9 milyar TL oldu. Bununla birlikte, Türkiye 100 şirketlerinin 2012-2015 yılları arasındaki nominal gelirlerindeki artış, Türkiye’nin nominal milli gelirindeki artışın 12 katıydı. Buna bağlı olarak aynı dönemde çalışan başına ciro artış oranı ise %176’yı buldu.

2012-2015 Döneminde Kadın Çalışanların Sayısı Arttı

Bu 101 şirketin 2015 yılındaki toplam çalışan sayısı 11.166 kişiydi. Şirketlerin 2012-2015 dönemindeki çalışan sayısı, %74,1 oranla 4.753 kişi arttı. Ayrıca 2012-2015 döneminde kadın çalışanların bütün çalışanlar içindeki payı  %3,3 oranında artarken 2015 yılında kadın çalışanların bütün çalışanlar içindeki oranı %28,6 oldu.

Listede yer alan 101 şirketten 68’inin toplam çalışan sayısındaki artış beklentisi 1.969 kişi olurken 21 şirket, toplam çalışan sayısınının 634 kişi azalacağını tahmin ediyor. 11 şirket ise çalışan sayısının değişmeyeceğini öngörüyor. Bu araştırmanın 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yapıldığı göz önünde bulundurulursa, bu tahminlerin büyük ölçüde gerçekleştiği söylenebilir.

Şirketlerin Çalışanlarının %34,1’i Lisans ve Lisans Üstü Seviyede Eğitime Sahip

Listedeki 101 şirketin ortalama yaşı 13,8 iken bu şirketlerin kuruluş yılları 1969 ile 2011 yılları arasında değişiyor. Şirketlerin CEO’larının ortalama yaşı 44,7 iken  doğum yılları 1940 ile 1991 yılları arasında değişiyor. CEO’ların ilk şirketlerini kurduları zamanki ortalama yaşı 28,5 olurken listedeki şirketlerin sadece 4 tanesinin CEO’sunun kadın olması dikkat çekiyor. Buna rağmen, eş CEO’su kadın olan 18 tane şirket bulunuyor.

Türkiye 100 listesindeki şirketlerin çalışanlarının %34,1’i lisans ve lisans üstü seviyede eğitime sahip. Şirketler en çok Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi mezunlarını işe alıyor. Bununla birlikte listedeki şirketlerden 53’ünün yüksek lisans ve/veya doktora yapmış çalışanı bulunuyor.

*Türkiye 100 raporunda yer alan tüm şirketlere göz atmak ve raporla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayarak rapora erişebilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link