TOBB, Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Şirketlerinin Yer Aldığı “Türkiye 100” Raporunu Yayınladı 0

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin yer aldığı Türkiye 100 raporunu yayınladı. 31 Aralık 2011 ve öncesinde kurulan şirketlerin yer aldığı raporla ilgili ilk dikkat çeken detay, normalde 100 şirketin yer alması gereken raporda 101 şirketin yer alıyor olması oldu. Bu da 97. sırayı paylaşan İlhan Plastik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ve Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş.’nin %149,4 ile aynı büyüme oranına sahip olması nedeniyle gerçekleşti.

Türkiye 100 listesinin zirvesinde 2012-2015 yılları arasındaki büyüme oranı %4472,9 olan Ares Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. yer alıyor. İkinci sırada 2012-2015 yılları arasındaki büyüme oranı %2828,9 olan Best Modüler Mobilya İmalat Sanayi Ticaret Ltd. Şti. yer alırken aynı dönemdeki büyüme oranı %1685,1 olan Es Group Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye 100 Şirketleri, Türkiye’den 12 Kat Daha Hızlı Büyüdü

25 farklı şehirden şirketin yer aldığı Türkiye 100 listesindeki şirketlerin %38,6’sı İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Listede 29 farklı sektörden şirket bulunurken en hızlı büyüyen şirketlerden 24’ünün yer aldığı toptan ticaret sektörü ön plana çıkıyor.

Türkiye 100 listesinde yer alan şirketlerin 2015 yılındaki toplam cirosu 6,9 milyar TL oldu. Bununla birlikte, Türkiye 100 şirketlerinin 2012-2015 yılları arasındaki nominal gelirlerindeki artış, Türkiye’nin nominal milli gelirindeki artışın 12 katıydı. Buna bağlı olarak aynı dönemde çalışan başına ciro artış oranı ise %176’yı buldu.

2012-2015 Döneminde Kadın Çalışanların Sayısı Arttı

Bu 101 şirketin 2015 yılındaki toplam çalışan sayısı 11.166 kişiydi. Şirketlerin 2012-2015 dönemindeki çalışan sayısı, %74,1 oranla 4.753 kişi arttı. Ayrıca 2012-2015 döneminde kadın çalışanların bütün çalışanlar içindeki payı  %3,3 oranında artarken 2015 yılında kadın çalışanların bütün çalışanlar içindeki oranı %28,6 oldu.

Listede yer alan 101 şirketten 68’inin toplam çalışan sayısındaki artış beklentisi 1.969 kişi olurken 21 şirket, toplam çalışan sayısınının 634 kişi azalacağını tahmin ediyor. 11 şirket ise çalışan sayısının değişmeyeceğini öngörüyor. Bu araştırmanın 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yapıldığı göz önünde bulundurulursa, bu tahminlerin büyük ölçüde gerçekleştiği söylenebilir.

Şirketlerin Çalışanlarının %34,1’i Lisans ve Lisans Üstü Seviyede Eğitime Sahip

Listedeki 101 şirketin ortalama yaşı 13,8 iken bu şirketlerin kuruluş yılları 1969 ile 2011 yılları arasında değişiyor. Şirketlerin CEO’larının ortalama yaşı 44,7 iken  doğum yılları 1940 ile 1991 yılları arasında değişiyor. CEO’ların ilk şirketlerini kurduları zamanki ortalama yaşı 28,5 olurken listedeki şirketlerin sadece 4 tanesinin CEO’sunun kadın olması dikkat çekiyor. Buna rağmen, eş CEO’su kadın olan 18 tane şirket bulunuyor.

Türkiye 100 listesindeki şirketlerin çalışanlarının %34,1’i lisans ve lisans üstü seviyede eğitime sahip. Şirketler en çok Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi mezunlarını işe alıyor. Bununla birlikte listedeki şirketlerden 53’ünün yüksek lisans ve/veya doktora yapmış çalışanı bulunuyor.

*Türkiye 100 raporunda yer alan tüm şirketlere göz atmak ve raporla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayarak rapora erişebilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Üniversite Hayatını Aktifleştiren Mobil Uygulama Üniaktivite 0

Kampüs ve gençlik etkinlikleri bir arada!

Sadece üniversitelilere özel olarak geliştirilen mobil etkinlik uygulaması Üniaktivite, Türkiye genelindeki kampüs ve gençlik etkinliklerini bir araya getiriyor.

Üniversiteli gençlere rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlayan Üniaktivite, geçtiğimiz Eylül ayında beta yayınına başladı.

“Üniversite hayatını aktifleştirme” vaadiyle geçtiğimiz Eylül ayında mobil uygulama olarak yayın hayatına başlayan Üniaktivite, üniversiteli gençlerin ilgisini çekebilecek tüm aktivitelerde onlara rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlıyor.

iamyouth iletişim ajansı çatısı altında faaliyet gösteren Üniaktivite’nin, Türkiye genelinde birçok organizatör, öğrenci kulübü ve kuruluşun yer aldığı geniş bir gençlik ağına erişimi de bulunuyor.

Çözüm, gençleri iyi tanımaktan geçiyor

Üniversiteli gençlerin; deneyimlerini zenginleştirecek konser, sinema, festival, yarışma gibi etkinlikler ile kendilerine fayda sağlayacak indirim kampanyaları, iş ve staj imkanları, burs vb. fırsatları takip etmek ve yakalamak için yüksek motivasyonları var ve bunlara bir çok farklı kanaldan erişebiliyorlar. Örneğin;

• Arkadaş sohbetleri

• Sosyal medya platformları

• Mesajlaşma uygulamaları

• Kampüs içi panolar ve ekranlar

• Etkinlik, bilet ve gençlik odaklı web siteleri

• TV, basın, dijital, sinema ve outdoor reklam kanalları gibi.

Bununla birlikte üniversiteli gençlerin bu etkinlik ve fırsatlarla buluşma sürecinde bazı engeller bulunuyor:

• Gençliğin dikkatini çekebilen prodüksiyonların, genellikle medya planlama ile çoklu kanal kullanımı yapabilen markalara / organizasyonlara ait olması. Bunun dışında kalan daha niş etkinlik, proje ve kampanyaların kendilerini ön plana çıkarmada yetersiz kalabilmesi,

• Üniversite kampüslerindeki dış katılıma açık olan etkinliklerden diğer üniversitelerdeki öğrencilerin haberdar olmasının zorluğu. Bu nedenle çoğu etkinliği kaçırması ve özellikle kampüs etkinliklerindeki katılım ve fayda oranının düşük kalması,

• Sosyal medyada bir aktiviteden haber alınabilmesi için, bunu düzenleyen marka / organizatörün takip edilmesi veya ilgili duyuruyu paylaşan bir arkadaşa sahip olunması gerekliliği,

• Özellikle etkinlik ve projelerle ilgili arka planda işleyen bir “geri bildirim” ve “rating” sistemi olmadığı için, markaların hangi etkinliğe sponsor olmaları gerektiği konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda danışmanlık ihtiyacı bulunması,

• Gençlerin hangi etkinlik, proje, kampanya veya fırsatların kendileri için en uygun olacağı konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda yönlendirilme ihtiyacı bulunması.

Gençlere erişim kolaylaşıyor

Bu sorunlardan yola çıkarak çözüm odaklı yaklaşan Üniaktivite;

• Üniversiteli gençlerin «bilgilenme, gelişim ve sosyalleşme» taleplerini doğru karşılayarak hayatlarını kolaylaştırıyor,

• Gençlik etkinliklerini ve fırsatlarını tek çatı altında topluyor,

• Üniversite tabanlı rehber bir mobil uygulamaya ihtiyaç olduğunu görüyor ve yukarıdaki engelleri “fırsata” dönüştürüyor.

Üniaktivite mobil uygulaması sayesinde gençler,

• Üniversite kampüslerinde üniversite birimleri, öğrenci kulüpleri veya kampüs dışında özel bir şirket – organizasyon tarafından düzenlenen gençlik odaklı etkinlik ve fırsatları kaçırmıyor,

• Hangi üniversiteden kimlerin katıldığını görerek yeni arkadaşlıklar kurabilme potansiyeli ile uygulamayı sürekli takip etme ve etkinliklere katılma fırsatı buluyorlar.

Uygulama mağazalarında yayında

Lokasyon bazlı olarak çalışan Üniaktivite mobil uygulaması, Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Oyuncak Üreticisi Hasbro, Rakibi Mattel’i Satın Almaya Çalışıyor 0

The Wall Street Journal’in yaptığı habere göre dünyanın en büyük oyuncak üreticilerinden ikisi olan Hasbro ve Mattel birleşebilir. Habere göre oyuncak ve kutu oyunları üreticisi Hasbro, yıllar süren görüşmelerin ardından kendisi gibi ABD merkezli bir oyuncak üreticisi olan Mattel’i satın almak için teklif verdi.

Bloomberg, 2016 yılının başında iki şirketin birleşme için düzensiz aralıklarla birtakım görüşmeler yaptığına dair bir haber paylaşmıştı. Bunun üzerine bu yıl içinde Mattel’in hisse değerleri neredeyse yarı yarıya düştü ve görünen o ki, Hasbro bu durumu bir avantaja dönüştürerek uzun süredir devam eden bu görüşmeleri olumlu bir şekilde sonuçlandırmak istedi.

Barbie, Mattel’in en önemli markaları arasında yer alıyor.

Barbie, Fisher Price ve Hot Wheels gibi önemli oyuncak markalarına sahip olan Mattel, bu yıl düşük satışlar nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşadı. Satışlar o kadar düşüktü ki, şirket, hisse sahiplerinin paylarını ödemeyi geçici olarak durdurdu ve birtakım tasarruf önlemlerini hayata geçirdi. Bu yaşananlardan sonra da şirketin hisseleri yaklaşık olarak %50 değer kaybetti. Bununla birlikte geçtiğimiz eylül ayında Toys R Us’ın iflas koruma başvurusu yapmasının da şirketin satışlarını olumsuz etkilediği belirtiliyor. Hatta söylentilere göre Toys R Us’ın bu durumu Hasbro’nun satışlarını da etkilemiş.

Mattel’i bünyesine katmak isteyen Hasbro ise özellikle Disney ile yaptığı lisans anlaşması sayesinde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Şirket, bu lisans anlaşması sayesinde Disney’e ait olan Star Wars ve Frozen gibi ünlü yapımların oyuncaklarını üretip satabiliyor.

Mattel’in şu sıralardaki pazar değerinin 5 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. Söylentilere göre Hasbro’nun Mattel’i satın almak için teklif ettiği rakam ise 11 milyar dolar civarında. Bu satın alma gerçekleştiği takdirde ABD’nin en büyük iki oyuncak üreticisi birleşmiş olacak. Bu ciddi söylentiden sonra bu önemli birleşmenin yakın zamanda resmiyete kavuşması olası gibi görünüyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link