TOBB, Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Şirketlerinin Yer Aldığı “Türkiye 100” Raporunu Yayınladı

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin yer aldığı Türkiye 100 raporunu yayınladı. 31 Aralık 2011 ve öncesinde kurulan şirketlerin yer aldığı raporla ilgili ilk dikkat çeken detay, normalde 100 şirketin yer alması gereken raporda 101 şirketin yer alıyor olması oldu. Bu da 97. sırayı paylaşan İlhan Plastik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ve Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş.’nin %149,4 ile aynı büyüme oranına sahip olması nedeniyle gerçekleşti.

Türkiye 100 listesinin zirvesinde 2012-2015 yılları arasındaki büyüme oranı %4472,9 olan Ares Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. yer alıyor. İkinci sırada 2012-2015 yılları arasındaki büyüme oranı %2828,9 olan Best Modüler Mobilya İmalat Sanayi Ticaret Ltd. Şti. yer alırken aynı dönemdeki büyüme oranı %1685,1 olan Es Group Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye 100 Şirketleri, Türkiye’den 12 Kat Daha Hızlı Büyüdü

25 farklı şehirden şirketin yer aldığı Türkiye 100 listesindeki şirketlerin %38,6’sı İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Listede 29 farklı sektörden şirket bulunurken en hızlı büyüyen şirketlerden 24’ünün yer aldığı toptan ticaret sektörü ön plana çıkıyor.

Türkiye 100 listesinde yer alan şirketlerin 2015 yılındaki toplam cirosu 6,9 milyar TL oldu. Bununla birlikte, Türkiye 100 şirketlerinin 2012-2015 yılları arasındaki nominal gelirlerindeki artış, Türkiye’nin nominal milli gelirindeki artışın 12 katıydı. Buna bağlı olarak aynı dönemde çalışan başına ciro artış oranı ise %176’yı buldu.

2012-2015 Döneminde Kadın Çalışanların Sayısı Arttı

Bu 101 şirketin 2015 yılındaki toplam çalışan sayısı 11.166 kişiydi. Şirketlerin 2012-2015 dönemindeki çalışan sayısı, %74,1 oranla 4.753 kişi arttı. Ayrıca 2012-2015 döneminde kadın çalışanların bütün çalışanlar içindeki payı  %3,3 oranında artarken 2015 yılında kadın çalışanların bütün çalışanlar içindeki oranı %28,6 oldu.

Listede yer alan 101 şirketten 68’inin toplam çalışan sayısındaki artış beklentisi 1.969 kişi olurken 21 şirket, toplam çalışan sayısınının 634 kişi azalacağını tahmin ediyor. 11 şirket ise çalışan sayısının değişmeyeceğini öngörüyor. Bu araştırmanın 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yapıldığı göz önünde bulundurulursa, bu tahminlerin büyük ölçüde gerçekleştiği söylenebilir.

Şirketlerin Çalışanlarının %34,1’i Lisans ve Lisans Üstü Seviyede Eğitime Sahip

Listedeki 101 şirketin ortalama yaşı 13,8 iken bu şirketlerin kuruluş yılları 1969 ile 2011 yılları arasında değişiyor. Şirketlerin CEO’larının ortalama yaşı 44,7 iken  doğum yılları 1940 ile 1991 yılları arasında değişiyor. CEO’ların ilk şirketlerini kurduları zamanki ortalama yaşı 28,5 olurken listedeki şirketlerin sadece 4 tanesinin CEO’sunun kadın olması dikkat çekiyor. Buna rağmen, eş CEO’su kadın olan 18 tane şirket bulunuyor.

Türkiye 100 listesindeki şirketlerin çalışanlarının %34,1’i lisans ve lisans üstü seviyede eğitime sahip. Şirketler en çok Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi mezunlarını işe alıyor. Bununla birlikte listedeki şirketlerden 53’ünün yüksek lisans ve/veya doktora yapmış çalışanı bulunuyor.

*Türkiye 100 raporunda yer alan tüm şirketlere göz atmak ve raporla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayarak rapora erişebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Marlboro’yu Batmaktan Kurtaran “Efsane” Strateji

Kesin olarak doğruluğundan emin olamasak da Marlboro’nun batmaktan kurtulabilmek için çok uzun yıllar önce  yaptığı viral bir kampanya hikayesi var. O yıllarda böyle bir kampanya yapılmışsa eğer amacından mütevellit duyurulmaması çok makul. Ancak bahsedilen kişinin Philip Morris olması işleri biraz karıştırıyor. Biz efsaneyi size anlatalım doğrulamak veya yalanlamak size kalmış. 

Gerilla Pazarlama Dehası

Hikayeye göre Marlboro firması ilk kurulduğunda işleri hiç de yolunda gitmiyormuş. Şirketin iflasın eşiğinde olduğu günlerden adamın biri, bir teklifle çıkagelmiş: “Satışları bir ayda üç katına çıkartırım. Bunun karşılığında da şirkete %50 ortak olurum. Bu vaadimi gerçekleştiremediğim takdirdeyse ömrümün sonuna dek fabrikanızda bedavaya tütün sararım.” 

Zaten çıkmaz sokakta olan Marlboro sahipleri, “Bir haftaya kadar iflas bayrağını çekeceğiz, kaybedecek bir şeyimiz yok” deyip, bu teklifi kabul etmişler. Adam hemen kolları sıvamış; şirketin deposuna inmiş, binlerce boş Marlboro kutusu ayağıyla tek tek ezmiş. Bir gece herkes evinde uyurken, kendisine tahsis edilen uçaktan tüm Kuzey Amerika şehirlerinin üzerine bu kutuları bırakmış. Sabah uyananlar, sokaklarda boş Marlboro paketlerini görünce “bu kadar çok tüketildiğine göre iyidir” diye düşünerek Marlboro satın almaya yönelmişler.

Bu cin fikirli adam böylece, kârını üç değil beşe katlayan şirketin ortağı oluvermiş. Peki bu gerilla pazarlama dahisi kimmiş dersiniz? Evet, bu adam Philip Morris imiş.

Hakiki Philip Morris 

Philip Morris (1835–1873)

Bu hikaye ortaya atılırken gerçeklikten ne kadar sapıldığını görmek için küçük bir araştırma yapmak yeterli oluyor. Zira Almanya’da İngiltere’ye göçen bir ailenin oğlu olarak 1835’te Londra’da doğan Philip Morris, yaşamı boyunca hiç ABD’de bulunmuyor. Morris, 1854’te Londra’da kendi ürettiği sigaraların satışına başlıyor. 1873’teki ölümü üzerine şirketin idaresini eşi Margaret ve kardeşi Leopold devralıyorlar. 

Şirket hisselerinin Amerikalı ortaklarca satın alınması, logosunun değiştirilmesi ve üretimin Londra’dan, Amerika’nın Virginia eyaletine taşınmasıysa 1919 yılını buluyor. Yani Philip Morris’in ölümünün üzerinden yaklaşık yarım yüzyıl geçtikten sonra. Marlboro markasıysa 1924 yılında ortaya çıkıyor ve zamanla şirketin en önemli markası haline geliyor.

İnternette; Forbes’a göre, günümüzdeki net değeri 176 milyar dolar olan şirketin doğuşuna dair türetilen bu efsanenin daha uç versiyonlarını bulabilmek de mümkün. Aşağıda, şirketi batmaktan kurtaran Philip Morris’in aslında 19. yüzyılda Osmanlı topraklarında doğmuş, Manisalı hayırsever iş adamı Moris Şinasi olduğunu iddia eden videoya ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kodak’tan Fotoğrafçılara Özel Kripto Para Birimi

Kripto para çılgınlığına Amerikan şirketi Kodak da dahil oluyor, hem de fotoğrafçılara özel geliştirilmiş bir kripto para versiyonuyla.

Şirket, geçtiğimiz salı günü yaptığı duyuruda WENN Digital ile işbirliğine giderek “KODAKCoin” isimli kripto para birimini tasarladıklarını; bu yeni sanal para biriminin “fotoğrafçılar ve ajansların elini, telif hakları konusunda daha da güçlendireceğini” ifade etti.

Bu fotoğraf-odaklı “Bitcoin” versiyonuna KODAKOne isimli yeni oluşturulan bir platform eşlik edecek. Bu platform, sürekli web-crawling yaparak sistemdeki şifrelenmiş eserleri izleyip koruyor olacak.

Platformun lisanssız görsel kullanımını tespit etmesi halinde, Kodak kullanıcılarını bu doğrultuda ödüllendirecek.

Şirket CEO’su Jeff Clarke şunları söylüyor: “Teknoloji sektöründeki birçokları için “kripto para” ve “blok zincir” moda sözcükler haline geldi fakat uzun zamandır eserlerinin kullanımını denetlemek konusunda sorun yaşayan fotoğrafçılar için bu kelimeler, içinden çıkılmaz görünen bir sorunun çözümü için birer anahtar olacak.”

WENN Digital CEO’su Jan Denecke, bu yeni platformu kullanacak fotoğrafçıların, eserlerinin kullanımından doğacak gelirleri güvenilir bir yolla temin etmesinin önemine dikkat çekerek, KODAKCoin platformunun tam olarak bu güveni sağlayacağını ifade ediyor.

Denecke, “KODAKCoin, platformu kullanan fotoğrafçılara en yüksek uyum standartlarına tabi olarak, adil şekilde ödeme yapacak ve güvenli telif hakkı yönetimi sayesinde yepyeni bir gelir şekli sunuyor olacak.“ diye ekliyor.

TechCrunch’ın haberine göre,  şirketin hisseleri bu duyurunun ardından adeta fırlayarak %44 değer kazandı.

KODAKCoin resmi olarak 31 Ocak’ta ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve diğer seçili ülkelerde piyasaya sunulacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link