Teknolojinin Hızına Yenik Düşen Marka: BlackBerry

Akıllı telefon piyasasının %50’lik bir kısmını elinde tutan BlackBerry, şimdilerde %1’lik bir kısmına bile sahip değil. Bu günümüzde teknoloji yarışında hızın ne kadar önemli olduğunu anlatabilecek en değerli vaka olabilir.

Talihsiz markalar serimize yine bir teknoloji markası olan, hepimizin yakından tanıdığı ve sonunu izlediği BlackBerry ile devam ediyoruz. Bir zamanların gözde telefonu, dizilerde, filmlerde o sıkı çalışan “iş adamlarının“ elinden düşmeyen bu telefon bir anda pazar payını hızla kaybederek büyük bir düşüşle çakıldı.

Peki buna tam olarak hangi faktörler sebep olmuş olabilir? Gelin yakından inceleyelim;

Birkaç mühendis, Kanada’da 1984 yılında Waterloo’da kurduğu şirketleri RIM (Research in Motion) bir dönemin fırtınalar estiren en yenilikçi telefonunu çıkaracaklarını belki de tahmin etmiyorlardı. İlk yıllarında wireless veri teknolojisi üzerine çalışan RIM, geleceğe yavaş yavaş hazırlanıyordu.

1992 yılında şirkete katılan James Balsillie kendi parası £160,000 RIM için batıracağını, evine ipotek koyduracağını önceden bilse şirkete katılır mıydı bilinmez ama kendisi Lazaridis ile beraber yaklaşık 20 sene CEO’luk görevini üstlendi ve Balsillie Dünya’yı bu yenilikçi telefon serisi ile tanıştırmaya hazırdı.

The RIM 900 Inter@ctive Pager olarak piyasaya sürülen ürün, minik klavyesi ile daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyordu. Birebir mesajlaşma, fax gönderebilme özelliği ve okundu bilgisi özelliği ile kalpleri fethetmişti.

Ancak bilinen ilk örnek olarak 1998 yılında gelen RIM 950 Wireless Handheld mail gönderme ve alma özelliğine de sahipti. Patentli bir tasarıma sahip olan klavyesindeki tuşların böğürtleni andırması sonrası BlackBerry ismini alan telefon, New York borsası NASDAQ’da işlem görmeye başladı ve £150 milyon işlem görmesiyle hızlı bir büyüme süreci de başlamış oldu.

2001 yılına kadar istikrarlı bir büyüme sürdürerek Toronto Borsası’nda işlem görmeye başlayan şirket 2005 yılında kendisini farklı kılan en önemli özelliklerinden birisi olan ilk internet tabanlı anlık mesajlaşma ve sesli konuşma uygulaması (bu size günümüzde birçok programı hatırlatmıştır) BlackBerry Messenger hizmetini sundu.

Hatta bu dönemde Kanada’nın “ en iyi işverenleri” arasında gösterilen RIM,  The 7100 Charm serisi ile daha büyük bir arenada oynamayı hedefledi. Charm serisi sonrası gelen Electron ve Pearl’de  kamera, mesajlaşma ve navigasyon özelliklerine sahipti.

Bu vakte kadar yükselme devri mükemmel giden, tüketiciyi günümüz modern telefonunun heyecan verici özellikleri ile tanıştıran BlackBerry kendi hazin sonunu hazırlayacak bir rakip ile 2007 yılında tanışacaktı: Apple!

2007’de ilk Iphone’u çıkaran Apple hedef olarak kendine BlackBerry’nin 2006 yılında çıkardığı kamera ve medya oynatıcılı ilk BlackBerry telefonu olan Pearl’ü seçmişti.

2008’de tanıtılan The BlackBerry 8800 serisi RIM’i Kanada’nın “en değerli şirketi” haline getirirken hiç kimse Iphone’un BlackBerry için kaçınılmaz sonu hazırladığından haberdar değildi. Çünkü RIM fonksiyonelliğin ve batarya süresinin akıllı telefon satın alan kişiler için en önemli ölçüt olduğuna inanıyordu.

Hatta o kadar çok inanıyordu ki CEO Lazaridis “İnsanların iPhone alacağını düşünmüyorum çünkü pil ömrü çok kısa” diyordu.

2008’in sonlarında Android tanıtıldığında RIM ise ilk dokunmatik ekranlı BlackBerry Storm’u tanıtıyordu. Her ne kadar Iphone’a karşı hamle olarak dokunmatik bir BlackBerry çıkarılmış olsa da dokunmatik performansının kötü oluşu ve hızla yavaşlıyor olması tüketiciler tarafından oldukça şikâyet edilen yönlerden oldu.

2000’li yıllarda hızlı büyümesi ile göz dolduran marka, 20011 yılının başlarında gelirlerinin düştüğünü açıklayacaktı. Borsada yaşanılan değer kaybı, Amerika ve Avrupa pazarlarında Pazar payının düşmesi işe eş CEO’lar Lazaridis ve Balsille görevden ayrılarak Thorsten Heins’e CEO’luk görevini tabiri caizse bir enkaz devrettiler.

2001 yılında yeni CEO yaklaşık 2000 kişinin işine son verdi. Pazar payını artırmak için reklam ve tanıtıma milyonlar döktüler. BlackBerry 10 lansmanında RIM faaliyetlerine BlackBerry ismi altında devam edeceğini açıkladı.

Teknolojiye yatırım yapmamak şirketin en büyük hatası oldu. Çünkü artık BlackBerry’de olan push mesaj özelliğinin artık Andorid telefonlar ve Iphone’da da vardı, hatta daha fazlası da vardı. Ancak BlackBerry iş dünyası ile özdeşleşti hedef kitleyi “iş adamları” ekseninden çıkarıp genişletmek için reklam faaliyetlerinde yeterince önem vermedi.

Satışlar düştükçe zarar katlandı, 2013 yılı ikinci çeyrekte 965 milyon dolar oldu ve şirket 4500 kişiyi daha işten çıkardı.

1998’den başlayarak 10 yıldan az bir sürede 20 milyar dolarlık bir şirket haline dönüşen, ancak birkaç sene içinde değeri 3 milyar dolara düşen bu şirket teknoloji yarışının gerisinde kalmanın vehametini anlatmak açısından oldukça yerinde bir örnek.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Pazarlama ve Teknoloji Dünyasında Şimdiye Dek Yapılmış En Kötü 6 Tahmin

Dönemin ünlü iş adamları ya da pazarlamacıları tarafından söylenmiş bazı sözler var ki söyleyenin ismi duyulduğu anda akıllara bu sözler geliyor. Ancak  iyi anlamda değil; kötü anlamda akıllara gelen sözlerden bahsediyorum.

1759 yılında reklamcılığın artık gelişme kat edemeyeceğini söyleyenden tutun da 1899 yılında icat edilebilecek her şeyin icat edildiğini söyleyene kadar birçok ünlü kişi tarihi yanılgıya düşmüş. Örneğin Microsoft Kurucusu Bill Gates 2004 yılında  “İki yıl sonra spam sorunu ortadan kalkacak.” demişti.

En son yapılan araştırmalar, dünya çapında gönderilen tüm e-postaların yaklaşık %92’sinin spam olduğunu ortaya koyuyor. Bill Gates’in tahminine göre günümüzden yakşalık 10 yıl  önce ortadan kalkmış olması gereken spam’lerin geldiği seviye gerçekten de korkunç.

Peki yanılgıya düşen diğer kişiler kimler? Pazarlamasyon olarak geleceği tahmin edemeyen iş adamları, pazarlamacılar ve reklamcıların sözlerini derledik. İşte tarihe kötü izler bırakan, nam-ı diğer “Epic Fail” sözler.

steve-ballmer-580

“There’s no chance that the iPhone is going to get any significant market share.”

Steve Balmer / USA Today, 2007

“iPhone’un pazardan pay kapabilmek için hiç bir şansı yok.”

ken-olsen

“There is no reason for any individual to have a computer in his home.”

Ken Olson / Digital Equipment Corporation (DEC) Kurucusu, 1977

“Bir bireyin evine bilgisayar alması için herhangi bir neden yok.”

johnson

“The trade of advertising is now so near perfection that it is not easy to propose any improvement. “

Dr. Samuel Johnson, 1759

“Reklamcılık piyasası artık mükemmelliğe öyle yakın ki herhangi bir gelişme sağlamak kolay değil.”

charles-h-duell-1

 “Everything that can be invented has been invented.”

Charles H. Duell / ABD Patent Enstitüsü Başkanı, 1899

“İcat edilebilecek her şey icat edildi.”

120919071727-ibm-ceos-tom-watson-sr-large-gallery-horizontal

“I think there is a world market for maybe five computers.”

Thomas Watson / IBM başkanı, 1943
“Tüm dünya çapında sadece 5 bilgisayarlık bir piyasa olacak.”

 

99n/36/huty/13510/16

 “Television won’t be able to hold on to any market it captures after the first six months.”

Darryl F. Zanuck / 20th Century Fox yöneticisi, 1946

“Televizyonlar altı ay içinde ortadan kalkacak. İnsanlar gece boyunca bir kutuya bakmaktan sıkılacaklardır.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Akıllı Telefonlardan Özgürleşin: Minimalist Light Phone ile Tanışın!

İstediğimiz anda akıllı telefonlarımızdan her şeyi yapma özgürlüğüne sahip olmamız muhteşem değil mi? Tweet okurken, Instagram’da gönderi paylaşabilir, çalan telefonu hemen yanıtlar, toplantıdayken mesaj atabiliriz. Sanal ve gerçek dünya ile bu kadar bağlantılı olmanın gerçek götürüleri neler olabilir?

Hepimiz canımız sıkıldığı anda telefonlara sarılmayı bir alışkanlık haline çoktan getirdik, baya bir zaman oldu hatta.. Peki, bunları yaparken içinizde vaktinizin neredeyse çok büyük bir kısmını telefon ile geçirdiğiniz düşüncesinden kaynaklanan küçük bir sıkıntı dahi yok mu?

Eğer varsa, belki de çözüm minik bir teknoloji arınmasına gitmek olabilir. Kağıda kaleme el sürmek, biraz çıkıp hava almak ve uzun süredir ertelediğiniz o kitabı okumaya başlamak. Bununla beraber tıpkı eski zamanlarda kullandığımız gibi bir telefon kullanmaya başlasak nasıl olur?

 

Light Phone ile tanışın! Bu telefon size bir akıllı telefonun sunabileceği hiçbir avantajı sunmuyor, Bu minimalist telefon sadece telefon etmenizi ve size telefon edilmesini sağlamaktan başka hiçbir şey yapmıyor! Daha fazla uygulama ve özelliği tek bir telefona sıkıştırma kaygılarının hiçbirini taşımıyor. Küçük, hafif ve sade bir tasarıma sahip olan Light Phone size belki de sizi boğduğunu daha fark etmediğiniz cep telefonlarınızdan birazcık uzaklaştırma gayesinde.

“Daha fazla bağlantılı olmak bizi daha fazla mutlu hale getirmeyecek” diyen Light Phone’un yaratıcıları Joe Hollier ve Kaiwei Tang bir çok ürünün ‘hayatımızı daha iyi hale getirmek için’ gibi bir motto ile pazarlandığını ancak bizi telefonlara daha bağımlı hale getirmeyi amaçladıklarına inanıyorlar. Çoklu görevli olmanın aslında bir mit olduğunu ve oldukça yorucu olduğunu dile getiren ikili, her şeyi hızlı bir biçimde tükettiğimiz için ‘ şükretme duygumuzu yitirdiğimizi’ düşünüyorlar.

Bir kredi kartı büyüklüğünde, 20 gün dayanan bir şarj süresi var. Light Phone’un içinde olabildiğince az özellik var, onlar yeni bir tür teknoloji şirketi kurduklarına inanıyorlar.

Hem ABD hem de Uluslararası versiyonları tükenen Light Phone hedeflerini gerçekleştirebilmek için bir kitle fonlama platformu olan Kickstarter üzerinden destek bekliyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link