Teknoloji ve Medya Devleri Tek Bir Çalışandan Ne Kadar Kazanç Elde Ediyor? 0

Dünyanın en büyük ve kârlı şirketleri için sizce çalışanların ilerlemeye yönelik katkıları ne yönde seyrediyor? Hepimizin bildiği üzere, şirketler için uzun dönem hayatta kalabilme kavramı; müşteri sadakati olduğu kadar, çalışan sadakati ve verimliliği ile de doğrudan doğruya ilişkili olarak devam eder. Nitekim bugün dünyanın en büyük şirketlerinin çalışanları üzerinden kazandığı gelir oranları da bunun en önemli göstergelerinden birini oluşturuyor. Peki sizce, adından sıkça bahsettiğimiz, hayatımızın pek çok alanında bize eşlik eden bu devler, bünyesinde ne kadar çalışan barındırıyor ve hatta tek bir çalışan üzerinden ortalama ne kadar para kazanıyor dersiniz?

Bu düşünceden hareketle, pazarlamasyon olarak biz de sizler için kısa bir derleme hazırladık,

Bakın en büyük şirketler tek bir çalışan üzerinden ne kadar para kazanıyor;

Apple

apple

Şirketin 80,300 kişilik full time çalışan kadrosu bulunuyor. 2013 yılı sonunda 37 milyar dolar net gelir açıklayan şirket için, şirkette çalışan başına $ 460,772 kazanılıyor.

21st Century Fox

2

Geçen yılın sonunda 25,600 çalışanı bulunduğunu açıklayan şirket için, net gelir oranı 27,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Tek bir çalışan başına kazanç oranı ise $277,343 olarak kaydediliyor.

 Google

3

Google’ın toplamda 47,756 adet çalışanı bulunuyor. Geçen yıl 12,9 milyar dolar net gelir açıklayan şirket için, kişi başı şirkete getiri oranı $270,123 olarak kaydediliyor.

Facebook

4

Totalde 6,337 çalışanı bulunan Facebook’un geçen yılki geliri 1,5 milyar dolardı. Kişi başından şirketin kazanç oranı ise $236,705.

Microsoft

5

Microsoft’un çalışan popülasyonu oldukça yüksek. Şirkette toplamda 99,000 çalışan bulunuyor. Geçen yılki net gelir oranı 21,9 milyar dolar. Bir kişiden şirketin elde ettiği gelir miktarı ise $221,212 olarak görünüyor.

 Discovery

6

Toplamda 5,700 çalışanı bulunan şirketin net gelir oranı geçen yıl 1,075 milyar dolar olarak kaydedildi. Yani şirket bir kişiden $188,596 kazanıyor. 

 Disney

7

Disney’in çalışan portföyü de oldukça geniş. 175,000 çalışanı bulunan şirket için geçen yılki gelir oranı 6,1 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Kişi başı kazanç oranı $34,857.

Dreamworks Animation

8

2,200 çalışanı bulunuyor. Net gelir oranı 55,1 milyon dolar. Bir kişiden kazandığı  ise $25,045 olarak kaydediliyor. 

Linkedin

9

Şirketin 5,045 çalışanı bulunuyor. Geçen yılki kazanç oranı 26,8 milyon dolardı. Yani şirket bir kişiden $5,312 para kazanmış oluyor.

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link