Stajyer Olmak İsteyeceğiniz 25 Şirket

Dünya devleri olan şirketlerin stajyerlerine bağladığı maaşlarını yazdığımız yazının ardından listenin en güncel hali paylaşıldı. Stajyer algısının ülkemizde en alt düzeyde olmasını bir kenara bırakırsak, dünyayı araştırdığımızda, özellikle büyük teknoloji firmalarında stajyerlerin ne kadar önemsendiğini görebiliriz. Bu önemseme durumunun maaşlara yansıması da ciddi anlamda oluyor.

Listenin dominant sektörü tabi ki teknoloji oluyor. İlk üç sırada ise tanıdık gelen Twitter (aylık 6791$) mevcut. Türkiye’de popüler olan Facebook (6213$) beşinci sırada yer alırken, Google (5956$) ise maaş yarışında dokuzuncu sırada yer bulabildi kendine. Teknoloji firmalarının yanı sıra yağ ve enerji firmaları da listede bulunan en büyük sektörlerden. Bu sektörlerin oyuncularından en güçlü maaş hakkına sahip olanları ise ExxonMobil (5972$), Chevron (5424$), ConocoPhillips (5357$) ve Schlumberger (4634$).

 

3027064-inline-25-highest-paying-companies-for-interns

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Yemeksepeti ile Türkiye’ye Gelen Ofis Trendi: Uyku Odaları

Yemeksepeti, geçtiğimiz ay yayımladığı blog yazısında yeni ofisi “Yemeksepeti Park“tan bahsetmişti. Çalışanlar için eğlenceli ve rahat olması düşünülerek tasarlanan ve Türkiye standartlarının çok çok üzerinde olan ofiste, dikkatleri çeken detaylardan birisi de uyku odalarıydı. Blog yazısında belirtildiğine göre, Yemeksepeti Park’ta her katta bir adet olmak üzere toplamda 8 adet uyku odası bulunuyor. Şirket CEO’su Nevzat Aydın ise ofisteki uyku odalarıyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Power nap olarak da bilinen gün içerisindeki kısa uyku molalarının daha fazla sabır, daha az stres, daha iyi reaksiyon süresi, daha fazla öğrenme kapasitesi ve daha fazla verimlilik sağladığı artık biliniyor. Çalışanlarımızın bu uyku molaları sayesinde performanslarının arttığını ve daha verimli çalıştıklarını çok net gözlemliyoruz.”

Peki, nereden çıktı bu uyku odası fikri? Bu zamana kadar uyku ve iş verimliliği arasındaki ilişkiye yönelik olarak yapılan birçok araştırma bulunuyor. Örneğin, ABD’de bulunan Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre, ABD’deki çalışanların yarısından fazlası sağlıklı ve yeterli bir uyku çekemiyor ve bu durum, günlük aktivitelerini ve iş verimliliklerini olumsuz bir şekilde etkiliyor.

Avrupa Uyku Araştırması Topluluğu tarafından Eylül 2011’de yayımlanan Uyku Araştırması Dergisi’nde yer verilen ve Ulusal Uyku Vakfı’nın 2008 yılında ABD’de gerçekleştirdiği bir araştırmadan elde edilen bulgulara göre, çalışanların yaşadığı bu uyku bozukluğunun ABD’deki şirketlere yıllık maliyeti tam 63 milyar dolar!

İşte bu gibi araştırmaları dikkate alan ve iş verimliliğini artırmak isteyen bazı büyük şirketlerin ofislerinde uzun bir süredir uyku odaları yer alıyor. Bu şirketlerin başında ise Google, Uber, Nike ve Cisco gibi ABD merkezli şirketler geliyor. Bu gibi şirketler, çalışanlarının enerji toplayabilmeleri ve daha sonrasında işlerine daha iyi odaklanabilmeleri için mesai saatlerinde içerisinde şekerleme yapmalarına izin veriyor. Gün ortasında yapılan şekerlemeler, çalışanların konsantrasyonlarını yeniden kazanmalarına ve verimliliklerini artırmalarına yardımcı oluyor.

Birçok büyük şirketin ofislerinde uyku odalarına yer vermesi ve çalışanların uyku molası vermelerine olanak sağlamasının, hem çalışanlar hem de şirketler açısından büyük fayda sağladığı araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek. Bu uygulama bizim ülkemizde ne kadar hakkıyla uygulanır bilinmez ama Yemeksepeti’nin çalışanların rahatı düşünülerek tasarlanan ofisinde böyle bir imkana yer vermesi son derece güzel bir hareket olarak yorumlanabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mark Zuckerberg, ABD Senatosu’nda Günah Çıkardı

Son haftalarda bütün dünya gündemini en çok meşgul eden konuların başında Facebook geliyor. 50 milyona (son açıklamalarda 87 milyon olduğu söyleniyor) Facebook kullanıcısının verilerinin izinsiz bir şekilde kullanıldığı Cambrigde Analytica skandalının ortaya çıkmasıyla başlayan ve bazı markaların Facebook üzerindeki bütün faaliyetlerini durdurmasıyla devam eden gelişmeler sırasında, sosyal medya devi sadece iki gün içerisinde yaklaşık olarak 50 milyar dolar değer kaybetmişti. Olayların yavaş yavaş durulmasını beklerken geçtiğimiz günlerde Facebook cephesinden Neredeyse bütün kullanıcıların herkese açık profil verileri ele geçirilmiş olabilir. şeklinde bir açıklama geldi.

Olayların son olarak geldiği noktada ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, dün ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade verdi. Zuckerberg, ABD senatörlerinin sorduğu birçok soruya cevap verdi ve birçok merak edilen konuyu açıklığa kavuşturdu.

Tüm dünyanın dikkatle takip ettiği toplantı boyunca Facebook CEO’suna birçok önemli soru yöneltilirken bu sorulardan biri de Dick Durbin isimli senatörden geldi. Senator, Zuckerberg’e geçtiğimiz gece kaldığı otelin adını paylaşma konusunda rahat olup olmayacağını sordu. Zuckerberg’in yanıtı ise dikkat çekiciydi:

“Hayır. Muhtemelen burada bunu açıkça söylemeyi tercih etmezdim. Herkesin bilgilerinin nasıl kullanıldığı konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum.”

Facebook CEO’su, 2015 yılında Cambridge Analytica’nın kullanıcı verilerini izinsiz olarak kullandıklarını öğrendiklerini neden onları platformdan men etmedikleri konusunda da şunları söyledi:

“Onlar platformda değillerdi. Bir uygulama geliştiricisi ya da reklam veren değillerdi. Daha sonra geri döndüğümde ve ekibimle görüştüğümde, Cambridge Analytica’nın, 2015’in ilerleyen döneminde bir reklam veren olarak gerçekten faaliyete başladığını bildirdiler. Cambridge Analytica’dan tekrar haber aldığımızda, verileri kullanmadıklarını ve sildiklerini söylediler. Biz de bunu kapanmış bir dava olarak değerlendirdik. Geriye dönüp baktığımızda, bu açıkça bir hataydı. Onların sözüne inanmamalıydık. Bu hatayı tekrar yapmayacağımızdan emin olmak için ilkelerimizi güncelledik.”

Daha önce de bu konuyla ilgili olarak üzgün olduğunu dile getiren Mark Zuckerberg, ABD Senatosu’ndaki açıklamalarının bir bölümünde de bunu yinelemeyi ihmal etmedi ve şunları söyledi:

“Sorumluluğumuzu yeterince geniş bir açıdan ele almadık ve bu, büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve üzgünüm. Facebook’u ben başlattım, ben idare ettim ve burada olanlardan ben sorumluyum.”

Her geçen gün Facebook’un bir başka noktada işleri berbat ettiği ortaya çıkarken Mark Zuckerberg’in bu özrü insanlar için ne ifade edecek bilmiyoruz, ama genel olarak Facebook CEO’sunun ABD Senatosu’nun karşısında yaptığı açıklamaların tatmin edici olduğu ifade ediliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link