Sosyal Medyada Mesleki Memnuniyetsizlik 0

Sebepler değişse de sosyal medya üzerinde genel olarak bir mutsuzluk hakim. Kimi işinden kimi eşinden şikayetçiyken kimisi  düzeni sorgulayandan kimisi de sorgulamayandan dert yanıyor.

Ancak hepsinin ortak bir noktası var ki “eleştiri ve memnuniyetsizlik”

Artık sosyal medya ve gerçek hayat birlikteliğini sorgulamadan kabul ettiğimiz bir dönemdeyiz. Nerede, ne zaman, kiminle neler yaptığımızı payaşmak hayatımızın sıradan bir parçası haline geldi. Öyle ki her sabah paylaşılan #work fotoğrafı #hatemonday‘ler#happyfriday‘ler havada uçuşur halde. Bugün sadece #hate etiketi ile paylaşılmış11.369.498 fotoğraf bulunmakta.

Memnuniyetsizlik hastalığı sosyal medyayı oldukça derinden etkiliyor. Peki iş hayatımızda tehlikenin gerçekten farkında mıyız?

1

Sürekli sosyal medya hesapları üzerinden olumsuz paylaşımlar yapmak kisinin psikolojisinin nasıl olduğunu gösterir?

Psikoloji bilimine göre insanlar, bilinçte durdukça kendini rahatsız edecek düşünceleri bilinç dışına atmaya çabalar. Bu bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Ancak bu mekanizma bastırmada bir sorun yaşadığında rahatsız edici düşünceler gün yüzüne çıkar ve kimi insan için de bundan kurtulma yolu memnuniyetsizliğini dile getirmektir. Yani aslında içten içe bir yardım çağrısıdır. Sosyal medya hesapları üzerinden sürekli iş ve iş şikayeti temalı fotoğraf paylaşan bu kişiler aslında her paylaşımlarında “Benimle ilgilenin!” mesajı veriyor farkında olmadan.

Kişi neden memnuniyetsizliğini bu kadar vurgulama ve paylaşma ihtiyacı hisseder?

Bir diğer ihtimal ise kişinin duygusal açıdan yoksunluk çektiği ve bunu ilgiyle tatmin etmek istediği için, gerçekten bir olumsuz durum yaşamayıp ilgi toplamak ismesidir. Bu kişileri etrafınızda ayırt etmek hiç de zor olmaz. Genellikle “yine geldik” metinleri geçen check-in’ler, asık suratlı iş fotoğrafları, çalışırken yazılan şikayet dolu iletiler ile bu kişiler her kullanıcının dikkatini çeker.

2

Gerçekten öyle düşünülmeyen bir memnuniyetsizliği dile getirirken zamanla düşünceler de değişir mi?

Düşüncelerimiz ve davranışlarımız iki arkadaş gibi kol kola yürürler ve birbirlerini etkileyebilirler. Mesela mutsuz iken birileri bizi güldürdüğünde mutsuz düşüncelerimizde hafifleme olur. Yani gülme davranışı mutsuzluk düşüncemizi etkiler. Günümüzde istediği mesleği seçmiş olduğunu düşünen kişiler dahi tehlikenin farkında olmadan bu tür davranışları gösterebilmekte.

Sürekli işinden şikayet eden kişilerin sosyal hayatları bu durumdan nasıl etkilenir?

İnsan psikolojisi farkında olmadan sağlıklı ve mutlu kalabilmenin yollarını arar. İnsanların genel olarak işlerinden memnun olmadıkları en az bir sebep vardır ama çoğu zaman bunu bastırır ve dile getirmezler. Başka bir kişi bu memnuniyetsizliği dile getirdiği zaman bastırmaya çalışılan şeyler bilince çıkar ve bu da bizi rahatsız eder. Bu sebeple kişi sosyal çevresinde zamanla korku ve umutsuzluk nesnesi haline gelir. Reel hayatta sık görüşmemeyi tercih ettiğimiz bu kişiler ile de sanal hayatta da iletişimimizi sınırlandırır veya koparırız. Gün içerisinde biraz eğlenmek ve arkadaşlarından haberdar olmak için sosyal medya hesaplarını kullanan kişiler, bu kişilerden takiplerini çekmeyi ya da gönderileri engellemeyi tercih ederler.

3

Bu bir rahatsızlık mıdır? Başa çıkmak için neler yapmak gerekir?

Bu noktada esas önemli soru sürekli işinden mi memnun olmuyor yoksa tüm hayatından mı? Eğer tüm hayatından memnun değil ve bu ruh hali en az 6 aydır sürekli seyrediyorsa bu durumda durum tıbbi bir boyuttadır. Fakat kişi sadece iş hayatından memnun değilse bunun sebeplerini bulmaya çalışmalıdır. Sorunun kaynağı bulunduğu anda sorun zaten hafiflemeye başlayacaktır. Bu süreçte sanal arkadaşlarını zamanla kaybedecek olan kişi, sosyal hayatında da aksaklıklar yaşacaktır.

Yani kısaca sosyal medya hesapları üzerinden sürekli mesleki tatminsizliklerini dile getiren kişiler, mesleki ve sosyal açıdan yaşadıkları tatminsizlikleri bu yollarla gidermeye çalışırlar. Ancak bu durum zamanla sandığımızdan daha tehlikeli bir boyut alabilir.

Değerli katkılarından dolayı Psikolog İzel Çınar’a teşekkürler…

 

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link