Sosyal Medyada Mesleki Memnuniyetsizlik

Sebepler değişse de sosyal medya üzerinde genel olarak bir mutsuzluk hakim. Kimi işinden kimi eşinden şikayetçiyken kimisi  düzeni sorgulayandan kimisi de sorgulamayandan dert yanıyor.

Ancak hepsinin ortak bir noktası var ki “eleştiri ve memnuniyetsizlik”

Artık sosyal medya ve gerçek hayat birlikteliğini sorgulamadan kabul ettiğimiz bir dönemdeyiz. Nerede, ne zaman, kiminle neler yaptığımızı payaşmak hayatımızın sıradan bir parçası haline geldi. Öyle ki her sabah paylaşılan #work fotoğrafı #hatemonday‘ler#happyfriday‘ler havada uçuşur halde. Bugün sadece #hate etiketi ile paylaşılmış11.369.498 fotoğraf bulunmakta.

Memnuniyetsizlik hastalığı sosyal medyayı oldukça derinden etkiliyor. Peki iş hayatımızda tehlikenin gerçekten farkında mıyız?

1

Sürekli sosyal medya hesapları üzerinden olumsuz paylaşımlar yapmak kisinin psikolojisinin nasıl olduğunu gösterir?

Psikoloji bilimine göre insanlar, bilinçte durdukça kendini rahatsız edecek düşünceleri bilinç dışına atmaya çabalar. Bu bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Ancak bu mekanizma bastırmada bir sorun yaşadığında rahatsız edici düşünceler gün yüzüne çıkar ve kimi insan için de bundan kurtulma yolu memnuniyetsizliğini dile getirmektir. Yani aslında içten içe bir yardım çağrısıdır. Sosyal medya hesapları üzerinden sürekli iş ve iş şikayeti temalı fotoğraf paylaşan bu kişiler aslında her paylaşımlarında “Benimle ilgilenin!” mesajı veriyor farkında olmadan.

Kişi neden memnuniyetsizliğini bu kadar vurgulama ve paylaşma ihtiyacı hisseder?

Bir diğer ihtimal ise kişinin duygusal açıdan yoksunluk çektiği ve bunu ilgiyle tatmin etmek istediği için, gerçekten bir olumsuz durum yaşamayıp ilgi toplamak ismesidir. Bu kişileri etrafınızda ayırt etmek hiç de zor olmaz. Genellikle “yine geldik” metinleri geçen check-in’ler, asık suratlı iş fotoğrafları, çalışırken yazılan şikayet dolu iletiler ile bu kişiler her kullanıcının dikkatini çeker.

2

Gerçekten öyle düşünülmeyen bir memnuniyetsizliği dile getirirken zamanla düşünceler de değişir mi?

Düşüncelerimiz ve davranışlarımız iki arkadaş gibi kol kola yürürler ve birbirlerini etkileyebilirler. Mesela mutsuz iken birileri bizi güldürdüğünde mutsuz düşüncelerimizde hafifleme olur. Yani gülme davranışı mutsuzluk düşüncemizi etkiler. Günümüzde istediği mesleği seçmiş olduğunu düşünen kişiler dahi tehlikenin farkında olmadan bu tür davranışları gösterebilmekte.

Sürekli işinden şikayet eden kişilerin sosyal hayatları bu durumdan nasıl etkilenir?

İnsan psikolojisi farkında olmadan sağlıklı ve mutlu kalabilmenin yollarını arar. İnsanların genel olarak işlerinden memnun olmadıkları en az bir sebep vardır ama çoğu zaman bunu bastırır ve dile getirmezler. Başka bir kişi bu memnuniyetsizliği dile getirdiği zaman bastırmaya çalışılan şeyler bilince çıkar ve bu da bizi rahatsız eder. Bu sebeple kişi sosyal çevresinde zamanla korku ve umutsuzluk nesnesi haline gelir. Reel hayatta sık görüşmemeyi tercih ettiğimiz bu kişiler ile de sanal hayatta da iletişimimizi sınırlandırır veya koparırız. Gün içerisinde biraz eğlenmek ve arkadaşlarından haberdar olmak için sosyal medya hesaplarını kullanan kişiler, bu kişilerden takiplerini çekmeyi ya da gönderileri engellemeyi tercih ederler.

3

Bu bir rahatsızlık mıdır? Başa çıkmak için neler yapmak gerekir?

Bu noktada esas önemli soru sürekli işinden mi memnun olmuyor yoksa tüm hayatından mı? Eğer tüm hayatından memnun değil ve bu ruh hali en az 6 aydır sürekli seyrediyorsa bu durumda durum tıbbi bir boyuttadır. Fakat kişi sadece iş hayatından memnun değilse bunun sebeplerini bulmaya çalışmalıdır. Sorunun kaynağı bulunduğu anda sorun zaten hafiflemeye başlayacaktır. Bu süreçte sanal arkadaşlarını zamanla kaybedecek olan kişi, sosyal hayatında da aksaklıklar yaşacaktır.

Yani kısaca sosyal medya hesapları üzerinden sürekli mesleki tatminsizliklerini dile getiren kişiler, mesleki ve sosyal açıdan yaşadıkları tatminsizlikleri bu yollarla gidermeye çalışırlar. Ancak bu durum zamanla sandığımızdan daha tehlikeli bir boyut alabilir.

Değerli katkılarından dolayı Psikolog İzel Çınar’a teşekkürler…

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Marlboro’yu Batmaktan Kurtaran “Efsane” Strateji

Kesin olarak doğruluğundan emin olamasak da Marlboro’nun batmaktan kurtulabilmek için çok uzun yıllar önce  yaptığı viral bir kampanya hikayesi var. O yıllarda böyle bir kampanya yapılmışsa eğer amacından mütevellit duyurulmaması çok makul. Ancak bahsedilen kişinin Philip Morris olması işleri biraz karıştırıyor. Biz efsaneyi size anlatalım doğrulamak veya yalanlamak size kalmış. 

Gerilla Pazarlama Dehası

Hikayeye göre Marlboro firması ilk kurulduğunda işleri hiç de yolunda gitmiyormuş. Şirketin iflasın eşiğinde olduğu günlerden adamın biri, bir teklifle çıkagelmiş: “Satışları bir ayda üç katına çıkartırım. Bunun karşılığında da şirkete %50 ortak olurum. Bu vaadimi gerçekleştiremediğim takdirdeyse ömrümün sonuna dek fabrikanızda bedavaya tütün sararım.” 

Zaten çıkmaz sokakta olan Marlboro sahipleri, “Bir haftaya kadar iflas bayrağını çekeceğiz, kaybedecek bir şeyimiz yok” deyip, bu teklifi kabul etmişler. Adam hemen kolları sıvamış; şirketin deposuna inmiş, binlerce boş Marlboro kutusu ayağıyla tek tek ezmiş. Bir gece herkes evinde uyurken, kendisine tahsis edilen uçaktan tüm Kuzey Amerika şehirlerinin üzerine bu kutuları bırakmış. Sabah uyananlar, sokaklarda boş Marlboro paketlerini görünce “bu kadar çok tüketildiğine göre iyidir” diye düşünerek Marlboro satın almaya yönelmişler.

Bu cin fikirli adam böylece, kârını üç değil beşe katlayan şirketin ortağı oluvermiş. Peki bu gerilla pazarlama dahisi kimmiş dersiniz? Evet, bu adam Philip Morris imiş.

Hakiki Philip Morris 

Philip Morris (1835–1873)

Bu hikaye ortaya atılırken gerçeklikten ne kadar sapıldığını görmek için küçük bir araştırma yapmak yeterli oluyor. Zira Almanya’da İngiltere’ye göçen bir ailenin oğlu olarak 1835’te Londra’da doğan Philip Morris, yaşamı boyunca hiç ABD’de bulunmuyor. Morris, 1854’te Londra’da kendi ürettiği sigaraların satışına başlıyor. 1873’teki ölümü üzerine şirketin idaresini eşi Margaret ve kardeşi Leopold devralıyorlar. 

Şirket hisselerinin Amerikalı ortaklarca satın alınması, logosunun değiştirilmesi ve üretimin Londra’dan, Amerika’nın Virginia eyaletine taşınmasıysa 1919 yılını buluyor. Yani Philip Morris’in ölümünün üzerinden yaklaşık yarım yüzyıl geçtikten sonra. Marlboro markasıysa 1924 yılında ortaya çıkıyor ve zamanla şirketin en önemli markası haline geliyor.

İnternette; Forbes’a göre, günümüzdeki net değeri 176 milyar dolar olan şirketin doğuşuna dair türetilen bu efsanenin daha uç versiyonlarını bulabilmek de mümkün. Aşağıda, şirketi batmaktan kurtaran Philip Morris’in aslında 19. yüzyılda Osmanlı topraklarında doğmuş, Manisalı hayırsever iş adamı Moris Şinasi olduğunu iddia eden videoya ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kodak’tan Fotoğrafçılara Özel Kripto Para Birimi

Kripto para çılgınlığına Amerikan şirketi Kodak da dahil oluyor, hem de fotoğrafçılara özel geliştirilmiş bir kripto para versiyonuyla.

Şirket, geçtiğimiz salı günü yaptığı duyuruda WENN Digital ile işbirliğine giderek “KODAKCoin” isimli kripto para birimini tasarladıklarını; bu yeni sanal para biriminin “fotoğrafçılar ve ajansların elini, telif hakları konusunda daha da güçlendireceğini” ifade etti.

Bu fotoğraf-odaklı “Bitcoin” versiyonuna KODAKOne isimli yeni oluşturulan bir platform eşlik edecek. Bu platform, sürekli web-crawling yaparak sistemdeki şifrelenmiş eserleri izleyip koruyor olacak.

Platformun lisanssız görsel kullanımını tespit etmesi halinde, Kodak kullanıcılarını bu doğrultuda ödüllendirecek.

Şirket CEO’su Jeff Clarke şunları söylüyor: “Teknoloji sektöründeki birçokları için “kripto para” ve “blok zincir” moda sözcükler haline geldi fakat uzun zamandır eserlerinin kullanımını denetlemek konusunda sorun yaşayan fotoğrafçılar için bu kelimeler, içinden çıkılmaz görünen bir sorunun çözümü için birer anahtar olacak.”

WENN Digital CEO’su Jan Denecke, bu yeni platformu kullanacak fotoğrafçıların, eserlerinin kullanımından doğacak gelirleri güvenilir bir yolla temin etmesinin önemine dikkat çekerek, KODAKCoin platformunun tam olarak bu güveni sağlayacağını ifade ediyor.

Denecke, “KODAKCoin, platformu kullanan fotoğrafçılara en yüksek uyum standartlarına tabi olarak, adil şekilde ödeme yapacak ve güvenli telif hakkı yönetimi sayesinde yepyeni bir gelir şekli sunuyor olacak.“ diye ekliyor.

TechCrunch’ın haberine göre,  şirketin hisseleri bu duyurunun ardından adeta fırlayarak %44 değer kazandı.

KODAKCoin resmi olarak 31 Ocak’ta ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve diğer seçili ülkelerde piyasaya sunulacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link