Sosyal Medyada Mesleki Memnuniyetsizlik 0

Sebepler değişse de sosyal medya üzerinde genel olarak bir mutsuzluk hakim. Kimi işinden kimi eşinden şikayetçiyken kimisi  düzeni sorgulayandan kimisi de sorgulamayandan dert yanıyor.

Ancak hepsinin ortak bir noktası var ki “eleştiri ve memnuniyetsizlik”

Artık sosyal medya ve gerçek hayat birlikteliğini sorgulamadan kabul ettiğimiz bir dönemdeyiz. Nerede, ne zaman, kiminle neler yaptığımızı payaşmak hayatımızın sıradan bir parçası haline geldi. Öyle ki her sabah paylaşılan #work fotoğrafı #hatemonday‘ler#happyfriday‘ler havada uçuşur halde. Bugün sadece #hate etiketi ile paylaşılmış11.369.498 fotoğraf bulunmakta.

Memnuniyetsizlik hastalığı sosyal medyayı oldukça derinden etkiliyor. Peki iş hayatımızda tehlikenin gerçekten farkında mıyız?

1

Sürekli sosyal medya hesapları üzerinden olumsuz paylaşımlar yapmak kisinin psikolojisinin nasıl olduğunu gösterir?

Psikoloji bilimine göre insanlar, bilinçte durdukça kendini rahatsız edecek düşünceleri bilinç dışına atmaya çabalar. Bu bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Ancak bu mekanizma bastırmada bir sorun yaşadığında rahatsız edici düşünceler gün yüzüne çıkar ve kimi insan için de bundan kurtulma yolu memnuniyetsizliğini dile getirmektir. Yani aslında içten içe bir yardım çağrısıdır. Sosyal medya hesapları üzerinden sürekli iş ve iş şikayeti temalı fotoğraf paylaşan bu kişiler aslında her paylaşımlarında “Benimle ilgilenin!” mesajı veriyor farkında olmadan.

Kişi neden memnuniyetsizliğini bu kadar vurgulama ve paylaşma ihtiyacı hisseder?

Bir diğer ihtimal ise kişinin duygusal açıdan yoksunluk çektiği ve bunu ilgiyle tatmin etmek istediği için, gerçekten bir olumsuz durum yaşamayıp ilgi toplamak ismesidir. Bu kişileri etrafınızda ayırt etmek hiç de zor olmaz. Genellikle “yine geldik” metinleri geçen check-in’ler, asık suratlı iş fotoğrafları, çalışırken yazılan şikayet dolu iletiler ile bu kişiler her kullanıcının dikkatini çeker.

2

Gerçekten öyle düşünülmeyen bir memnuniyetsizliği dile getirirken zamanla düşünceler de değişir mi?

Düşüncelerimiz ve davranışlarımız iki arkadaş gibi kol kola yürürler ve birbirlerini etkileyebilirler. Mesela mutsuz iken birileri bizi güldürdüğünde mutsuz düşüncelerimizde hafifleme olur. Yani gülme davranışı mutsuzluk düşüncemizi etkiler. Günümüzde istediği mesleği seçmiş olduğunu düşünen kişiler dahi tehlikenin farkında olmadan bu tür davranışları gösterebilmekte.

Sürekli işinden şikayet eden kişilerin sosyal hayatları bu durumdan nasıl etkilenir?

İnsan psikolojisi farkında olmadan sağlıklı ve mutlu kalabilmenin yollarını arar. İnsanların genel olarak işlerinden memnun olmadıkları en az bir sebep vardır ama çoğu zaman bunu bastırır ve dile getirmezler. Başka bir kişi bu memnuniyetsizliği dile getirdiği zaman bastırmaya çalışılan şeyler bilince çıkar ve bu da bizi rahatsız eder. Bu sebeple kişi sosyal çevresinde zamanla korku ve umutsuzluk nesnesi haline gelir. Reel hayatta sık görüşmemeyi tercih ettiğimiz bu kişiler ile de sanal hayatta da iletişimimizi sınırlandırır veya koparırız. Gün içerisinde biraz eğlenmek ve arkadaşlarından haberdar olmak için sosyal medya hesaplarını kullanan kişiler, bu kişilerden takiplerini çekmeyi ya da gönderileri engellemeyi tercih ederler.

3

Bu bir rahatsızlık mıdır? Başa çıkmak için neler yapmak gerekir?

Bu noktada esas önemli soru sürekli işinden mi memnun olmuyor yoksa tüm hayatından mı? Eğer tüm hayatından memnun değil ve bu ruh hali en az 6 aydır sürekli seyrediyorsa bu durumda durum tıbbi bir boyuttadır. Fakat kişi sadece iş hayatından memnun değilse bunun sebeplerini bulmaya çalışmalıdır. Sorunun kaynağı bulunduğu anda sorun zaten hafiflemeye başlayacaktır. Bu süreçte sanal arkadaşlarını zamanla kaybedecek olan kişi, sosyal hayatında da aksaklıklar yaşacaktır.

Yani kısaca sosyal medya hesapları üzerinden sürekli mesleki tatminsizliklerini dile getiren kişiler, mesleki ve sosyal açıdan yaşadıkları tatminsizlikleri bu yollarla gidermeye çalışırlar. Ancak bu durum zamanla sandığımızdan daha tehlikeli bir boyut alabilir.

Değerli katkılarından dolayı Psikolog İzel Çınar’a teşekkürler…

 

Bir Cevap Yazın

Üniversite Hayatını Aktifleştiren Mobil Uygulama Üniaktivite 0

Kampüs ve gençlik etkinlikleri bir arada!

Sadece üniversitelilere özel olarak geliştirilen mobil etkinlik uygulaması Üniaktivite, Türkiye genelindeki kampüs ve gençlik etkinliklerini bir araya getiriyor.

Üniversiteli gençlere rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlayan Üniaktivite, geçtiğimiz Eylül ayında beta yayınına başladı.

“Üniversite hayatını aktifleştirme” vaadiyle geçtiğimiz Eylül ayında mobil uygulama olarak yayın hayatına başlayan Üniaktivite, üniversiteli gençlerin ilgisini çekebilecek tüm aktivitelerde onlara rehberlik ederek üniversite hayatlarını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlıyor.

iamyouth iletişim ajansı çatısı altında faaliyet gösteren Üniaktivite’nin, Türkiye genelinde birçok organizatör, öğrenci kulübü ve kuruluşun yer aldığı geniş bir gençlik ağına erişimi de bulunuyor.

Çözüm, gençleri iyi tanımaktan geçiyor

Üniversiteli gençlerin; deneyimlerini zenginleştirecek konser, sinema, festival, yarışma gibi etkinlikler ile kendilerine fayda sağlayacak indirim kampanyaları, iş ve staj imkanları, burs vb. fırsatları takip etmek ve yakalamak için yüksek motivasyonları var ve bunlara bir çok farklı kanaldan erişebiliyorlar. Örneğin;

• Arkadaş sohbetleri

• Sosyal medya platformları

• Mesajlaşma uygulamaları

• Kampüs içi panolar ve ekranlar

• Etkinlik, bilet ve gençlik odaklı web siteleri

• TV, basın, dijital, sinema ve outdoor reklam kanalları gibi.

Bununla birlikte üniversiteli gençlerin bu etkinlik ve fırsatlarla buluşma sürecinde bazı engeller bulunuyor:

• Gençliğin dikkatini çekebilen prodüksiyonların, genellikle medya planlama ile çoklu kanal kullanımı yapabilen markalara / organizasyonlara ait olması. Bunun dışında kalan daha niş etkinlik, proje ve kampanyaların kendilerini ön plana çıkarmada yetersiz kalabilmesi,

• Üniversite kampüslerindeki dış katılıma açık olan etkinliklerden diğer üniversitelerdeki öğrencilerin haberdar olmasının zorluğu. Bu nedenle çoğu etkinliği kaçırması ve özellikle kampüs etkinliklerindeki katılım ve fayda oranının düşük kalması,

• Sosyal medyada bir aktiviteden haber alınabilmesi için, bunu düzenleyen marka / organizatörün takip edilmesi veya ilgili duyuruyu paylaşan bir arkadaşa sahip olunması gerekliliği,

• Özellikle etkinlik ve projelerle ilgili arka planda işleyen bir “geri bildirim” ve “rating” sistemi olmadığı için, markaların hangi etkinliğe sponsor olmaları gerektiği konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda danışmanlık ihtiyacı bulunması,

• Gençlerin hangi etkinlik, proje, kampanya veya fırsatların kendileri için en uygun olacağı konusunda yaşadığı kararsızlık ve bu konuda yönlendirilme ihtiyacı bulunması.

Gençlere erişim kolaylaşıyor

Bu sorunlardan yola çıkarak çözüm odaklı yaklaşan Üniaktivite;

• Üniversiteli gençlerin «bilgilenme, gelişim ve sosyalleşme» taleplerini doğru karşılayarak hayatlarını kolaylaştırıyor,

• Gençlik etkinliklerini ve fırsatlarını tek çatı altında topluyor,

• Üniversite tabanlı rehber bir mobil uygulamaya ihtiyaç olduğunu görüyor ve yukarıdaki engelleri “fırsata” dönüştürüyor.

Üniaktivite mobil uygulaması sayesinde gençler,

• Üniversite kampüslerinde üniversite birimleri, öğrenci kulüpleri veya kampüs dışında özel bir şirket – organizasyon tarafından düzenlenen gençlik odaklı etkinlik ve fırsatları kaçırmıyor,

• Hangi üniversiteden kimlerin katıldığını görerek yeni arkadaşlıklar kurabilme potansiyeli ile uygulamayı sürekli takip etme ve etkinliklere katılma fırsatı buluyorlar.

Uygulama mağazalarında yayında

Lokasyon bazlı olarak çalışan Üniaktivite mobil uygulaması, Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Oyuncak Üreticisi Hasbro, Rakibi Mattel’i Satın Almaya Çalışıyor 0

The Wall Street Journal’in yaptığı habere göre dünyanın en büyük oyuncak üreticilerinden ikisi olan Hasbro ve Mattel birleşebilir. Habere göre oyuncak ve kutu oyunları üreticisi Hasbro, yıllar süren görüşmelerin ardından kendisi gibi ABD merkezli bir oyuncak üreticisi olan Mattel’i satın almak için teklif verdi.

Bloomberg, 2016 yılının başında iki şirketin birleşme için düzensiz aralıklarla birtakım görüşmeler yaptığına dair bir haber paylaşmıştı. Bunun üzerine bu yıl içinde Mattel’in hisse değerleri neredeyse yarı yarıya düştü ve görünen o ki, Hasbro bu durumu bir avantaja dönüştürerek uzun süredir devam eden bu görüşmeleri olumlu bir şekilde sonuçlandırmak istedi.

Barbie, Mattel’in en önemli markaları arasında yer alıyor.

Barbie, Fisher Price ve Hot Wheels gibi önemli oyuncak markalarına sahip olan Mattel, bu yıl düşük satışlar nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşadı. Satışlar o kadar düşüktü ki, şirket, hisse sahiplerinin paylarını ödemeyi geçici olarak durdurdu ve birtakım tasarruf önlemlerini hayata geçirdi. Bu yaşananlardan sonra da şirketin hisseleri yaklaşık olarak %50 değer kaybetti. Bununla birlikte geçtiğimiz eylül ayında Toys R Us’ın iflas koruma başvurusu yapmasının da şirketin satışlarını olumsuz etkilediği belirtiliyor. Hatta söylentilere göre Toys R Us’ın bu durumu Hasbro’nun satışlarını da etkilemiş.

Mattel’i bünyesine katmak isteyen Hasbro ise özellikle Disney ile yaptığı lisans anlaşması sayesinde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Şirket, bu lisans anlaşması sayesinde Disney’e ait olan Star Wars ve Frozen gibi ünlü yapımların oyuncaklarını üretip satabiliyor.

Mattel’in şu sıralardaki pazar değerinin 5 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. Söylentilere göre Hasbro’nun Mattel’i satın almak için teklif ettiği rakam ise 11 milyar dolar civarında. Bu satın alma gerçekleştiği takdirde ABD’nin en büyük iki oyuncak üreticisi birleşmiş olacak. Bu ciddi söylentiden sonra bu önemli birleşmenin yakın zamanda resmiyete kavuşması olası gibi görünüyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link