Snapchat’ın yeni görünümünü fark etmişsinizdir. Son zamanların en çok kullanılan sosyal mecrasının temel bölümlerinden Stories  ve Discover gelen güncelleme sonrası yeni tasarımı ve üyelik butonları ile yayıncılara daha büyük bir kitleye ulaşma fırsatı veriyor.

CNN, Hearst, IGN ile beraber Buzzfeed ve Mashable gibi büyük yayıncıların her gün Snapchat Discover bölümü için içerik ürettiklerini biliyoruz. Bu durum özellikle büyük yayıncıların Snapchat içeriği için özel bir bölüm oluşturmasını bile sağlamış. Örneğin MTV’nin Snapchat ekibi sadece bu mecraya özel içerik üretiminden sorumlu 11 kişiden oluşuyor.

Sadece dört yılda Twitter’ın günlük ziyaretçi sayısı olan 150 milyonu aşan Snapchat üzerinden her gün ciddi miktarda içerik tüketiliyor. Ancak böyle bir güncellemeye gidilmesinin farklı nedenleri bulunuyor. Snapchat üzerinden bir yayıncının reklam verme süreci gelir paylaşım programı çerçevesinde işliyor, ancak bazı yayıncıların günlük 150 milyon kişinin bir kısmının uygulamayı sadece aralarında iletişim kurmak için kullandığını ifade ettiler. Görünen o ki Snapchat bu güncelleme ile verilen reklamların etkinliğini artırmak ve daha fazla kişiye ulaştırmak için yapıldı.

Tasarımda görülen değişiklikler kişilerin kendi aralarında iletişimi kadar yayıncılar tarafından üretilen içeriklerle de etkileşim kurması esasına dayandığı için artık yayıncılardan gelen içerikler Story bölümünün en tepesinde yer alacak, kişi arkadaşlarının ürettiği içerikleri görebilmek için aşağı doğru ilerledikçe Live Story bölümü içeriklerine de aynı sayfa üzerinden erişebilecekler.

Ancak yayıncıların ürettiği içeriklerin daha fazla etkileşim alabilmesi için kullanıcı deneyiminde ve tasarımında bir değişikliğe gitmenin ne kadar faydalı olacağı konusu güncelleme hakkında kafa karışıklığı yaratan konulardan.

Ocak 2015’de Discover bölümü Snapchat’e eklendiğinden bu yana tüm yayıncılar ufak ikonlar üzerinden okuyucularına ulaşmaya çalışıyorlardı yeni güncelleme ile ise artık istedikleri fotoğraflar üzerinden kişilerin dikkatlerini içerikleri üzerine çekebilecekler.  Bununla beraber yeni güncellemede yayıncıların sayfalarına daha fazla trafik çekmek adına bir ‘subscribe’ butonu eklendi

Untitled-2

Stories bölümünden ziyade yenilenen Discover bölümü oldukça renkli ve ilgi çekici bir formata sahip. Siz ne dersiniz yeni güncelleme ile gelen format değişikliği yayıncılara daha fazla ziyaretçi getirir mi dersiniz?

 

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın