Snapchat, Piyasa Değeriyle Bir Günde 9 Önemli Şirketi Geride Bıraktı! 0

Snapchat uygulamasının sahibi olan Snap Inc. şirketinin hisseleri geçtiğimiz hafta New York Borsası’nda işlem görmeye başladı. Borsadaki ilk gün şirketin hisse senedi değerinin 17 dolar olacağı tahmin ediliyordu, ancak 24 dolarlık hisse senedi değeriyle bu tahminlerin fazlasıyla üzerine çıkıldı ve Snap Inc. borsadaki ilk gününe harika bir başlangıç yaptı. Günün bitiminde ise şirketin hisse senedi değeri 24,51 dolardı.

Borsadaki ilk günün sonunda şirketin toplam değerinin 34 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyordu. Snap Inc., 34 milyar dolarlık piyasa değeriyle daha borsada işlem gördüğü ilk günün sonunda 9 önemli şirketten daha yüksek bir piyasa değerine sahip oldu. İşte 2011 yılında kurulan ve Snapchat uygulamasıyla kısa sürede zirveye çıkan Snap Inc. şirketinin gerisinde kalan 9 önemli şirket:

Twitter – 11,2 Milyar Dolar

Twitter’ın halka arzı 2013 yılında gerçekleşmişti. Şirketin o tarihten bugüne kadar pek iyi günler geçirdiği söylenemez.

Ferrari – 12,46 Milyar Dolar

2015 yılında Fiat Chrysler Automobiles’ten (FCA) ayrılan Ferrari’nin ilk halka arzında hisse değeri 52 dolardı.

Best Buy – 14,08 Milyar Dolar

1966 yılında Sound of Music ismiyle kurulan ve 1983 yılında Best Buy ismini alan şirket, ilk halka arzını 1985 yılında gerçekleştirmişti. ABD, Kanada ve Meksika’da faaliyet gösteren şirketin 1000’den fazla şubesi bulunuyor.

Seagate – 14,44 Milyar Dolar

1978 yılında kurulan ve Western Digital ile birlikte sabit disk pazarının en büyük oyuncusu olan şirket, birkaç yıldır değer kaybediyor.

Hershey Company – 16,57 Milyar Dolar

1894 yılında kurulan ve Kuzey Amerika’nın en büyük çikolata üreticilerinden biri olan şirket, 1978 yılında halka açılmıştı.

Viacom – 16,73 Milyar Dolar

1971 yılında kurulan ve 2005 yılında CBS’in bünyesinden ayrılan şirket, ünlü Paramount Pictures film stüdyosunun ve MTV gibi birçok kanalın sahibi.

Hilton Worldwide – 19,18 Milyar Dolar

1919 yılında kurulan ve 5000’e yakın tesisi bulunan şirketin çatısı altında 14 farklı marka bulunuyor.

American Airlines – 23,05 Milyar Dolar

1926 yılında kurulan şirket; filo büyüklüğü, gelir ve hizmet verilen uçuş noktalarının sayısı açısından dünyanın en büyük havayolu şirketi olma özelliği taşıyor.

United Continental – 23,06 Milyar Dolar

İki büyük havayolu şirketi United Airlines ve Continental Airlines, 2010 yılında birleşmiş ve yeni şirkete United Continental adı verilmişti.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Türkiye’de 2017 Yılında En Çok Yatırımı Fintech Girişimleri Aldı 0

Türkiye’de fintech alanına yapılan yatırımlar son dönemde artışa geçti. Bu artışı değerlendiren Ödeme ve Elektronik Para Derneği’nin (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, “2017 yılının ilk yarısında en çok fintech alanına yatırım yapıldı. Bu veriler fintech ekosisteminde çok daha büyük yatırımların ve gelişmelerin olacağı bir dönemin arifesinde olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Türkiye’de girişimcilik ekosistemine yapılan yatırımlar hızla yükseliyor. Yatırımların fintech alanındaki ağırlığı ise her geçen gün artıyor. Türkiye’de sunulan ödeme ve elektronik para hizmetlerinin gelişmesine liderlik ederek, tüketicinin ve işletmelerin hayatını kolaylaştıracak güvenli, kolay ve yenilikçi hizmetlere ulaşmasını sağlamayı hedefleyen Ödeme ve Elektronik Para Derneği’nin (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak değişen ihtiyaçlar, fintech ekosistemi üzerinde yapılan yatırımların artmasını sağlıyor.

Startups Watch‘ın 2017 yılının ilk yarısına ilişkin paylaştığı Türkiye girişimcilik ekosistemi verileri bu anlamda oldukça umut verici. Türkiye’de bu yılın birinci yarısında yapılan 63 yatırımın toplam değeri 36,2 milyon dolar ve en çok yatırım yapılan alan fintech. Bu yatırımlar içinde 15 milyon dolardan fazlasının üyemiz ödeme kuruluşlarına yapılmış olması ayrıca gurur verici” dedi.

Türkiye’nin fintech anlamında çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Eliaçık, “Günümüzde Türkiye fintech pazarı, BDDK lisansına tabi olarak düzenlenen, sektöre liderlik eden üyelerimiz öncülüğünde 200’ü aşkın şirketle yoluna devam ediyor. Bu pazarın büyümesinde etkili olan finans kuruluşları arasında rekabet, yabancı sermayeli girişimler, devlet politikası ve teşvikleri gibi konularda verim en üst seviyede sağlanamasa da bu veriler ülkemizde finansal teknolojilerin öneminin kavrandığını gösteriyor. Ayrıca fintech ekosisteminde çok daha büyük yatırımların ve gelişmelerin arifesinde olduğumuz da böylece ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Kahveye Alternatif Geliyor: Kafein Oranı Artırılmış ‘Coca-Cola Plus’ 0

Sabahları uyandığınızda kendinize gelmek için düzenli olarak kafein takviyesine mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Ya da öğleden sonra bastıran uyku gelmesi durumunu bir şekilde bastırmaya çalışıyor da olabilirsiniz. Eğer sizde neredeyse hepimizin rutini olan bu olaylar için kahve ve benzeri içecekler tüketiyorsanız tüm dünyada en çok bilinen marka Coca-Cola’nın ‘Coca-Cola Plus’ adıyla kafein oranı fazlalaştırılmış içeceğini Japonya’da satışa sunduğunu haber vermek isteriz.

Siyah hamburger, şeker pembesi Kit-Kat ve birçok ilginç ürünün denenme şansı bulduğu Japonya’nın kahve aromalı Coca-Cola içinde hedef pazar seçilmesi tabii ki şaşırtmadı. İlk bakışta ilginç bir tat kombinasyonu olarak düşündüğümüz Coca-Cola Plus’ın kafein oranı %50 fazla, kalori oranı ise standart kolaya göre %50 düşük olması ile öne çıkıyor.

Deneyenlerin yorumlarına göre ne kahve ne de kola gibi kokan bu yeni içecek kahve tadında ilginç bir Coca-Cola karışımı gibi görünüyor. Ancak markanın Twitter hesabında paylaşılan tweet altındaki yorumlarda tadının daha çok karamele benzediği ve Coca-Cola’dan daha zengin bir aromaya sahip olduğu paylaşılmış.

Aslında şirketin kahve ile kolayı karıştırma fikrinin ilk mahsulü Coca-Cola Plus değil. Çünkü şirket 2006’da Avrupa’da Coca-Cola Blak ismiyle kahve aromalı bir kola çeşidini piyasaya sürmüş ancak 2008’de kaldırılma kararı alınmış. Sonrasında kafein oranı artırılarak yeni tatlar denemeye açık olması ile bilenen Japon pazarına farklı bir isim ile yeniden sunulmuş.

Otomatlarda 130 Yen yani neredeyse 4 TL piyasa satış fiyatı ile satılmaya başlanan bu yeni içeceğin ülkemize gelip gelmeyeceğine dair henüz bir bilgi bulunmuyor ancak yeni aromalar denemeye alışkın markanın, enerji içeceği pazarından da pay almak için böyle bir hamle yapması tahmin edilemeyecek bir durum gibi de görünmüyordu. Ne dersiniz sizce Coca-Cola Plus kahve alternatifi olabilir mi?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link