Şirketler Arasında ‘Çok İyi’ ve ‘İyi’ Kavramı Gerçekten Var mı? 0

İyi ile çok iyi arasında ki farkı yaratan nedir sizce? Bunun birçok değişkeni olduğunu söyleyebiliriz. İyi şirketler muhteşem şirketlerin her zaman bir iki adım arkasındadır.

İyi bir şirketle çalıştığınızı düşünün her şeyi çok iyi yaptıklarını müşteriden gelen tüm mailleri yanıtlayıp, tüm aramalara yanıt verip işleri zamanında yetiştirirler ancak en sonunda ‘iyi’ yetersiz gelmeye başlar. Çünkü iyi şirketler hiç bir zaman çok iyi şirketlerin hasılatını yakalayamaz.

Gelin şimdi hep beraber çok iyi şirketleri hangi özelliklerinin ‘çok iyi’ yaptığına beraber bakalım.

Çok iyi şirketler proaktiftir. Sürekli müşterileri ile iletişimde oldukları için onların nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmayacaklarını iyi bilirler. Tıpkı Boeing 777’nin tasarım sürecinde Boeing’in British Airways ile ortak gibi çalışması gibi. Böylelikle, Boeing öenmli bir uçak filosunda rekabette Airbus’a fark atabildi.

çok iyi

Çok iyi şirketler sorun olabilecek şeyleri zaten müşterilerini çok iyi tanıdıkları için önceden görüp hızlı çözümler üretebilirler.

Çok iyi şirketler bünyesinde sorun çözmeye odaklı kişiler barındırlar böylece müşterilerinin ürün ve servislerinden sürekli olarak memnun olmasını sağlarlar.

İyi şirketler müşterilerinin kendileri ile iyi bir ilişki sürdüğünü varsayarak yola devam ederler ama çok iyi şirketler müşterilerine işlerin iyi olup olmadığını sorarlar. İşlerin kötüye gideceğini bilseler de bunu duyma cesaretini gösterebilmek onların çok iyi yapanlardandır.

En iyi şirketler dinler, yanıtlar ve feedback’e önem verir. Feedback müşteri hakkında içgörüdür ve işleyişi geliştirme konusunda anahtardır.

Çok iyi şirketler bir hedefe odaklandıkları zaman dış etkenler tarafından müdahale edilmeye olabildiğince kapalı olmaya çalışırlar. Stratejiklerdir.

iyi

Çok iyi şirketlerin arkasında iyi bir ekip ile beraber çok iyi bir lider vardır.Çevresindekileri motive etmeyi çok iyi bilir, güvene dayalı bir ilişki kurarlarve iletişime açıklardır.

Hesap verilebilir bir yapı oluşturdukları için ekibi ve şirketi adına karar alabilirler.

Çok iyi şirketler hata yapacaklarını bilseler bile risk alırlar çünkü onları çok iyi yapan şey bu başarısızlığa nasıl bir tavır oluşturacakları ve ondan neler öğrenebilecekleridir.

Başarısız olacaklarını bilerek risk almış olmak ve o hatalardan hayat dersleri çıkarmak günün sonunda çok iyi şirketlerin gerçekten bir ‘iş’ sürdürdükleri anlamına gelir.

Çok iyi şirketler her şeyi çok iyi yaparken aynı zamanda müşterilerinin zihninde de çok iyi olarak konumlanmayı başarmış şirketlerdir.

O zaman hayat dersi bir çocuk tekerlemesinden gelsin:

“Good, better, best,

never let it rest,

until your good is better,

and your better is best.”

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Ayrıldı. 0

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla görevinden ayrıldı. Şahenk, görevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen’e devretti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Doğuş Grubu olarak BBVA ile 2010 yılında başlayan ortaklıklarının neticesinde başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında başarılı işler gerçekleştirdiklerini ve son dönemde Türkiye’deki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahenk, Doğuş Grubu bünyesindeki çalışmalarına yoğunlaşabilmek adına Garanti Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin devrini gerekli gördüğünü söyledi.

Ferit Şahenk, banka yönetimine desteğini Onursal Başkan olarak sürdürecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link