Şirketler Arasında ‘Çok İyi’ ve ‘İyi’ Kavramı Gerçekten Var mı?

İyi ile çok iyi arasında ki farkı yaratan nedir sizce? Bunun birçok değişkeni olduğunu söyleyebiliriz. İyi şirketler muhteşem şirketlerin her zaman bir iki adım arkasındadır.

İyi bir şirketle çalıştığınızı düşünün her şeyi çok iyi yaptıklarını müşteriden gelen tüm mailleri yanıtlayıp, tüm aramalara yanıt verip işleri zamanında yetiştirirler ancak en sonunda ‘iyi’ yetersiz gelmeye başlar. Çünkü iyi şirketler hiç bir zaman çok iyi şirketlerin hasılatını yakalayamaz.

Gelin şimdi hep beraber çok iyi şirketleri hangi özelliklerinin ‘çok iyi’ yaptığına beraber bakalım.

Çok iyi şirketler proaktiftir. Sürekli müşterileri ile iletişimde oldukları için onların nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmayacaklarını iyi bilirler. Tıpkı Boeing 777’nin tasarım sürecinde Boeing’in British Airways ile ortak gibi çalışması gibi. Böylelikle, Boeing öenmli bir uçak filosunda rekabette Airbus’a fark atabildi.

çok iyi

Çok iyi şirketler sorun olabilecek şeyleri zaten müşterilerini çok iyi tanıdıkları için önceden görüp hızlı çözümler üretebilirler.

Çok iyi şirketler bünyesinde sorun çözmeye odaklı kişiler barındırlar böylece müşterilerinin ürün ve servislerinden sürekli olarak memnun olmasını sağlarlar.

İyi şirketler müşterilerinin kendileri ile iyi bir ilişki sürdüğünü varsayarak yola devam ederler ama çok iyi şirketler müşterilerine işlerin iyi olup olmadığını sorarlar. İşlerin kötüye gideceğini bilseler de bunu duyma cesaretini gösterebilmek onların çok iyi yapanlardandır.

En iyi şirketler dinler, yanıtlar ve feedback’e önem verir. Feedback müşteri hakkında içgörüdür ve işleyişi geliştirme konusunda anahtardır.

Çok iyi şirketler bir hedefe odaklandıkları zaman dış etkenler tarafından müdahale edilmeye olabildiğince kapalı olmaya çalışırlar. Stratejiklerdir.

iyi

Çok iyi şirketlerin arkasında iyi bir ekip ile beraber çok iyi bir lider vardır.Çevresindekileri motive etmeyi çok iyi bilir, güvene dayalı bir ilişki kurarlarve iletişime açıklardır.

Hesap verilebilir bir yapı oluşturdukları için ekibi ve şirketi adına karar alabilirler.

Çok iyi şirketler hata yapacaklarını bilseler bile risk alırlar çünkü onları çok iyi yapan şey bu başarısızlığa nasıl bir tavır oluşturacakları ve ondan neler öğrenebilecekleridir.

Başarısız olacaklarını bilerek risk almış olmak ve o hatalardan hayat dersleri çıkarmak günün sonunda çok iyi şirketlerin gerçekten bir ‘iş’ sürdürdükleri anlamına gelir.

Çok iyi şirketler her şeyi çok iyi yaparken aynı zamanda müşterilerinin zihninde de çok iyi olarak konumlanmayı başarmış şirketlerdir.

O zaman hayat dersi bir çocuk tekerlemesinden gelsin:

“Good, better, best,

never let it rest,

until your good is better,

and your better is best.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin Yeni Yönetim Kurulu Belli Oldu

Türkiye’de kamuoyu ve pazarlama araştırmaları sektörünün tek meslek örgütü olan TÜAD– Türkiye Araştırmacılar Derneği, 18 Ocak’ta gerçekleştirdiği Olağan Kurul’da 2018-2020 döneminde görev yapacak olan yeni Yönetim Kurulu’nu seçti.

İki yıl boyunca görev yapacak olan yeni Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Etik Kurul, Disiplin Kurulu ve Veri Toplama Kurulu üyelerinin belirlendiği 16. Olağan Genel Kurul sonrası iş bölümünü belirlemek için yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında Nielsen’den Handan Esmer Tüad Başkanı olurken, ThinkNeuro’dan Dr. Yener Girişken As Başkan, Akademetre’den Dr. Halil İbrahim Zeytin Genel Sekreter, GfK’dan Turabi Dursun Saymanlık görevini üstlendi. Yönetim Kurulu’nun diğer asil üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Kalita’dan Ebru Algım, Era Research’ten Elvan Oktar, Kantar Insight’tan Hande Beceren, Sia Insight’tan Hüseyin Tapınç, Bulgu’dan Semih Turan, Ipsos’tan Sidar Gedik ve Diyalog Araştırma’dan Uğur Ünal.

2018-2020 dönemi TÜAD Başkanlığını üstlenen Handan Esmer, “Kamuoyunun hassasiyetlerini gözetmek kadar insani değerlere de temas edebilmenin ve bütün paydaşları bir araya toplayacak bir anlayışı egemen kılmanın temel amaç olmaya devam edeceğini belirterek, yeni dönemde Yönetim Kurulu olarak, TÜAD’ın temel misyonu doğrultusunda araştırma sektörüne katma değer sunmaya, yürütülen projelerle sektörü geliştirmeye ve araştırma sektörünün itibarının artırılması için çalışmalara devam edileceğini bildirdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Uber’den Büyük Zarar

Uber geçen yılın son döneminde 57 milyon kullanıcısının bilgilerini çaldırdığını açıklamıştı. Bu bilgiyi 1 yıl sakladıktan sonra açıklamasının üzerine oldukça tepki toplayan Uber bu kez de zararıyla gündemde.

İstanbul’da sarı taksilerle arasında büyük bir gerilim olan Uber, küresel çapta büyük zarar etti. Şirketin zararı 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 61 artarak 4.5 milyar dolar oldu.

Haberturk.com’un haberine göre Son aylarda özellikle ticari taksilerin hedefinde olan ancak tüm dünyada büyümeye ve kullanıcı sayısını artırmaya devam eden Uber’in mali sonuçları geçtiğimiz yıl zararın derinleştiğini gösterdi.

Aralık ayı sonunda Japon Softbank’ın başını çektiği konsorsiyum, Uber’in hisselerinin yaklaşık yüzde 18’ini 48 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden satın almıştı.

Uber’in açıkladığı rakamlara göre şirketin zararı dördüncü çeyrekte daralmasına karşın yıl genelinde bakıldığında yüzde 61 artışla 4.5 milyar dolara yükseldi. Uber henüz halka açık bir şirket olmadığı için aslında mali sonuçlarını açıklama yükümlülüğü bulunmuyor. ancak şirket son zamanlarda tüm rakamlarını açıklama yolunu seçti.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link