Bad Good Better Best Meter

İyi ile çok iyi arasında ki farkı yaratan nedir sizce? Bunun birçok değişkeni olduğunu söyleyebiliriz. İyi şirketler muhteşem şirketlerin her zaman bir iki adım arkasındadır.

İyi bir şirketle çalıştığınızı düşünün her şeyi çok iyi yaptıklarını müşteriden gelen tüm mailleri yanıtlayıp, tüm aramalara yanıt verip işleri zamanında yetiştirirler ancak en sonunda ‘iyi’ yetersiz gelmeye başlar. Çünkü iyi şirketler hiç bir zaman çok iyi şirketlerin hasılatını yakalayamaz.

Gelin şimdi hep beraber çok iyi şirketleri hangi özelliklerinin ‘çok iyi’ yaptığına beraber bakalım.

Çok iyi şirketler proaktiftir. Sürekli müşterileri ile iletişimde oldukları için onların nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmayacaklarını iyi bilirler. Tıpkı Boeing 777’nin tasarım sürecinde Boeing’in British Airways ile ortak gibi çalışması gibi. Böylelikle, Boeing öenmli bir uçak filosunda rekabette Airbus’a fark atabildi.

çok iyi

Çok iyi şirketler sorun olabilecek şeyleri zaten müşterilerini çok iyi tanıdıkları için önceden görüp hızlı çözümler üretebilirler.

Çok iyi şirketler bünyesinde sorun çözmeye odaklı kişiler barındırlar böylece müşterilerinin ürün ve servislerinden sürekli olarak memnun olmasını sağlarlar.

İyi şirketler müşterilerinin kendileri ile iyi bir ilişki sürdüğünü varsayarak yola devam ederler ama çok iyi şirketler müşterilerine işlerin iyi olup olmadığını sorarlar. İşlerin kötüye gideceğini bilseler de bunu duyma cesaretini gösterebilmek onların çok iyi yapanlardandır.

En iyi şirketler dinler, yanıtlar ve feedback’e önem verir. Feedback müşteri hakkında içgörüdür ve işleyişi geliştirme konusunda anahtardır.

Çok iyi şirketler bir hedefe odaklandıkları zaman dış etkenler tarafından müdahale edilmeye olabildiğince kapalı olmaya çalışırlar. Stratejiklerdir.

iyi

Çok iyi şirketlerin arkasında iyi bir ekip ile beraber çok iyi bir lider vardır.Çevresindekileri motive etmeyi çok iyi bilir, güvene dayalı bir ilişki kurarlarve iletişime açıklardır.

Hesap verilebilir bir yapı oluşturdukları için ekibi ve şirketi adına karar alabilirler.

Çok iyi şirketler hata yapacaklarını bilseler bile risk alırlar çünkü onları çok iyi yapan şey bu başarısızlığa nasıl bir tavır oluşturacakları ve ondan neler öğrenebilecekleridir.

Başarısız olacaklarını bilerek risk almış olmak ve o hatalardan hayat dersleri çıkarmak günün sonunda çok iyi şirketlerin gerçekten bir ‘iş’ sürdürdükleri anlamına gelir.

Çok iyi şirketler her şeyi çok iyi yaparken aynı zamanda müşterilerinin zihninde de çok iyi olarak konumlanmayı başarmış şirketlerdir.

O zaman hayat dersi bir çocuk tekerlemesinden gelsin:

“Good, better, best,

never let it rest,

until your good is better,

and your better is best.”

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın