Son dönemdeki satın almalarla adından söz ettiren Amazon, gıda perakendesi şirketi Whole Foods’u 13,7 milyar dolara satın alıyor. Amazon Whole Foods’u hisse başına 42 dolara satın alacak.

Los Angeles ve Seattle’da başlayan hizmet, internet üzerinden market alışverişi yapılmasını sağlıyordu. Daha sonra San Fransisko’da, İngiltere’de Londra, Almanya’da Berlin şehrinde de hizmet vermeye başlayan AmazonFresh’in şirketin faaliyet kapsamını genişletmesinn yanı sıra, Walmart gibi devlere de rakip olması hedefleniyordu.

465 şubesi bulunan Whole Foods, pahalı olan ürünleriyle biliniyordu. Geçtiğimiz Nisan ayında Amazon’un Whole Foods’a talip olduğu yönünde haberler ortaya atılmıştı. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un yaptığı açıklamada, “Milyonlarca insan bu markayı çok seviyor. Yaptıkları muhteşem işi devam ettirmek istiyoruz” ifadesini kullandığını da belirtelim.

Geçtiğimiz Nisan ayındaki Amazon flörtleşmesi sonrası, 21 eyalette hizmet veren zincirin değeri yaklaşık 10,7 milyar dolar olarak kaydediliyordu. Bugün ise satın alım bedelinin 3 milyar dolar artarak 13,7 milyar dolara ulaştığı gözüküyor. Şirketin 2016 satışları yaklaşık 16 milyar dolar seviyesindeydi.

Bu arada Amazon’un bugüne dek en büyük satın almasının 2014 yılında internetten oyun canlı yayınları hizmeti sunan Twitch olduğunu da hatırlatmakta fayda var. O satın alım da, 970 milyon dolarlık nakit alım sonucu gerçekleşmişti. 2014’ten bu yana ilk kez bu kadar (13,7 Milyon dolar) cesur bir hamle görmüş olduk.

Önümüzdeki dönemlerde Whole Foods’un akibetini sizlere duyuracağız, takipte kalın!

Bir Cevap Yazın