Sebze ve meyveler, perakende satış noktalarında artık karekod künyeli olarak yer alacak. Böylece sebze ve meyvelerin fiyatlarında şeffaflık sağlanacak. Tüketiciler de ürünler hakkındaki bilgilere ulaşabilecekler.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Hal Kanunu kapsamında getirilen hal kayıt sistemi üzerinden perakende satış noktalarına sunulan ürünlerle ilgili bilgilere erişim imkânı sağlayan karekod künye uygulamasının hizmete sunulduğunu söyledi. Ürün künyelerinde tek düzenin sağlanması ve bu künyelerin kullanım usul ve esaslarının düzenlenmesine ilişkin tebliği kısa süre önce yayımlandı. Tüfenkci, malların perakende satışa sunulduğu tüm noktalarda yer alacak bu künyelerin, sebze ve meyveler için bir kimlik vazifesi göreceğini söyledi.

meyve-ve-sebzede-kar-9a7ffdb5d885c18c82c7

Tüfenkci, “Artık karekodlu ürün künyeleri kullanılacaktır. Böylelikle tüketiciler sebze ve meyvelere yönelik bahsi geçen tüm bilgilere daha hızlı ve kolay erişebilecektir. Karekodlu künyeler yavaş yavaş büyük perakendecilerimiz tarafından kullanılmaya başlanılmıştır. Bu uygulamanın başta pazar yerlerimiz olmak üzere tüm perakende noktalarını kapsayacak şekilde yaygınlaşmasını sağlayacağız.” diyerek tüketicilerin sebze ve meyvelerin nerede ve kimler tarafından üretildiğini bu künyelerden öğrenebileceğini ifade etti.

Künyelerde alış fiyatının olmasının perakende sektöründen tepki alan bir uygulama olduğunu söyleyen Tüfenkçi, fiyat farklılıklarından dolayı toptancıların perakendecileri, perakendecilerin ise toptancıları suçlamalarından dolayı bu uygulamanın bir zorunluluk olduğunu belirtti. Tüfenkçi, bu uygulamayla kimin, nereden ne kadara mal aldığının ve bu malları ne kadara sattığının kamuoyunca da takip edilebileceğini söyledi.

Bu sistem sayesinde sebze ve meyvelerin üretim yerinden tüketim noktalarına kadarki tüm aşamaları takip edilebilecek. Ayrıca sistem üzerinden üretilen ürün künyeleri vasıtasıyla tüketiciler, tükettiği sebze ve meyvelerle ilgili bilgilere ulaşabilecek.

Tüfenkci, künyesiz ürünlerle ilgili denetim ve cezai işlem yetkisinin belediyelerde olduğunu belirterek: “Tüketiciler, künyesiz malları 444 0 425 numaralı Alo Hal hattını arayarak şikayette bulunabilirler. Şikayetler doğrultusunda ilgili belediyeler tarafından 6 bin 512 lira ceza uygulanabilecek.” bilgisini verdi.

Migros, Bakanlığın zorunlu tuttuğu bu uygulamayı çabuk devreye alarak uygulamaya koyan ilk yiyecek perakendecisi oldu.

cywyoyaxgaax_ne

 

 

Bir Cevap Yazın