Sahte Restoran, TripAdvisor’da Londra’nın Bir Numaralı Restoranı Oldu

Bildiğiniz gibi, insanların en çok kullandığı seyahat uygulamalarının başında TripAdvisor geliyor. Kullanıcılar, TripAdvisor üzerinden otel ve restoran rezervasyonu yapabiliyor ve daha sonrasında tecrübe ettikleri otel ve restoranları puanlayabiliyorlar. Dünya çapında birçok insanın faydalandığı bu platform, son derece ilginç bir haberle gündeme geldi.

Sanat, kültür ve haber odaklı uluslararası bir dergi olan Vice‘ta yazarlık yapan Oobah Butler, TripAdvisor’ı kandırarak bahçe kulübesini Londra’nın en fazla puan alan restoranı yapmayı başardı. Butler, bunu başarmak amacıyla öncelikle “sahte restoranı” için bir internet sitesi yaptı ve servis edilen yemeklerin fotoğrafını çekmesi için bir fotoğrafçı tuttu. Daha sonra ise arkadaşlarıyla birlikte, TripAdvisor’da “The Shed” (Kulübe) ismini verdiği sahte restoranı için sahte değerlendirmeler yaptı.

Sahte Restoranın TripAdvisor Sayfası

Oobah Butler’ın sahte restoranı için açtığı internet sitesinde sözde restoran ile ilgili olarak şu açıklama yer alıyor:

“Güney Londra’da yer alan ve sadece rezervasyonla çalışan bir restoran olan The Shed, yıllardır özel olarak faaliyet gösteriyor. 2017’de kapılarını açmaya karar verdi. Bu yılın kasım ayı itibarıyla, TripAdvisor’ın Londra’da en fazla puan alan restoranı.”

Butler konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, TripAdvisor’da nasıl yüksek puan elde edilebileceğini bildiğini, çünkü daha önce işletmeleri TripAdvisor sıralamasında yukarıya çıkartmak için sahte restoran değerlendirmeleri yaparak geçimini sağladığını ifade etti. Butler’ın sahte restoranı, geçtiğimiz birkaç ayda alışılmadık şeyler denemeye hevesli olan potansiyel müşterilerin ilgisini çekti ve bu sayede mekan, oldukça iyi bir popülarite elde etti.

Sahte Restoranın İnternet Sitesinden Bir Görüntü

TripAdvisor ise konuyla ilgili olarak Vice dergisine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Genel olarak sahte restoran listeleri oluşturan insanlar, bizi test etmek için yanlış girişimlerde bulunan gazetecilerdir. Gerçek dünyadaki herhangi birinin sahte bir restoran oluşturması için bir neden olmadığı gibi, bu normal topluluğumuzla yaşadığımız bir problem değil. Bu nedenle, bu test bir gerçek dünya örneği değil.”

TripAdvisor’ın yaptığı bu açıklamaya rağmen, uygulamanın dışarıdan bu şekilde manipule edilebiliyor olması, sistemin ne kadar güvenilir olduğu konusunda kafamızda bazı soru işaretlerinin belirmesine neden oluyor. Düşünsenize, yeni bir restoran denemek istiyorsunuz ve TripAdvisor’da fotoğraflarına bakarak beğendiğiniz restoran, aslında bir restoran değil. Bu, hiç hoş bir sürpriz olmazdı.

Bu arada Oobah Butler’ın sahte restoranını nasıl TripAdvisor’ın Londra’daki bir numaralı restoranı haline getirdiğini anlatan videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Hangi Yabancı Dili Öğrenmek, Maaşınızda Daha Fazla Artış Sağlar?

Artık günümüzde, iş dünyasında yabancı dil bilmek bir avantaj olarak görülmüyor olabilir. Ancak herhangi bir yabancı dile hakim olmak, size hala maddi açıdan bir avantaj sağlayabilir. Zira bildiğiniz yabancı dilin, maaşınıza artı olarak yansıma ihtimali çok yüksek. Tabii bildiğiniz yabancı dile göre bu durum değişiklik göstebilir.

The Next Web’in yaptığı habere göre; Euro London isimli işe alım şirketi, bir dil öğrenmenin, gelirinize %10 ila %15 arasında bir katkı sağlayacağını ifade ediyor. Yani bu durum, dil eğitiminin, kurumsal şirketlerde çalışan profesyoneller için iyi bir yatırım olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu noktada ise hangi yabancı dile yatırım yapmak gerektiği önem kazanıyor. Zira The Economist isimli haftalık derginin paylaştığı bir habere göre, her yabancı dil maddi olarak aynı geri dönüşü sağlamıyor. MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) görev yapan ekonomist Albert Saiz, bu konuyla ilgili olarak yaptığı araştırma sonucunda şu bulgulara erişti:

  • Almanca – %3,8 Zam
  • Fransızca – %2,3 Zam
  • İspanyolca – %1,5 Zam

Gördüğünüz maaştaki en büyük artışı sağlayan dil Almanca. Peki neden bu diller arasında böyle bir fark var? Bu, tamamen tedarik ve talep ile alakalı bir durum. Örneğin; İspanyolca konuşan ülkeler, Almanca konuşan ülkelere göre daha yüksek bir GSYH’ya (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) sahiptir. Ama yine de İspanyolca ve İngilizce olarak birbirleriyle iletişim kurabilen bireylerin miktarı ayrı ayrı göz önüne alındığında, finansal olarak en iyi geri dönüşü bu dillerin sağlamama ihtimali bir hayli yüksek.

Sonuç olarak bu diller dışında herhangi bir yabancı dili biliyorsanız bile, ikinci bir yabancı dil olarak bu dillerden birini öğrenmek, maddi açıdan size ciddi bir kazanç sağlayabilir. Yani en azından araştırmalar buna işaret ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

TÜAD’ın Düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi’nin Teması: “Derin Etki”

 İstanbul, 13 Mart 2018 – Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin (TÜAD) düzenlediği 21. Araştırma Zirvesi, 27-28 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. “Derin Etki” ana temasıyla düzenlenecek zirvede seçkin konuşmacılar, pazarlama araştırmalarının derinlerdeki bilgiye ulaşabilme açısından önemi ve etkileriyle ilgili son bulguları ve deneyimlerini paylaşacak.

21. Araştırma Zirvesi’nin ilk gününde, TÜAD Başkanı Handan Esmer’in açılış konuşmasının ardından “Derin Etki” teması çerçevesindeki ilk konuşmayı İngiltere’nin sektör kuruluşu Market Research Society’nin CEO’su Jane Frost gerçekleştirecek. Günün devamında ise aralarında Çaytaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Yavuz Sütlüoğlu, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, Nielsen Medya Genel Müdürü Erdem Tolon ve ThinkNeuro CEO’su Yener Girişken’in de yer aldığı uzman ve yöneticiler konuşma yapacak.

Zirvenin ikinci gününün ilk konuşmacısı ise Avrupa Düşünce ve Pazarlama Araştırmaları Birliği ESOMAR’ın Genel Direktörü Finn Raben olacak. Raben’in ardından CarrefourSa Genel Müdürü Hakan Ergin, Mindshare Türkiye CEO’su Bülent Yar ve Sia Insight Kurucu Ortağı Didem Okumuşoğlu’nun aralarında bulunduğu konuşmacılar sahnede yer alacak. İkinci günün konuşmacıları arasında ünlü oyuncu, yapımcı ve sunucu Kadir Çöpdemir, “Rotasız Seyyah” Mehmet Genç ve “Yemeklere Fısıldayan Kadın” Sedef İybar da bulunacak.

Araştırma sektörünün yanı sıra pazarlama, iletişim ve reklam dünyasından profesyonelleri bir araya getiren zirvenin moderatörlüğünü bu yıl da gazeteci, yazar Fatoş Karahasan yapacak. Çaykur ana sponsorluğunda hayata geçirilen 21. Araştırma Zirvesi’nde konuşmaların yanı sıra çeşitli performanslar ve ödül takdimleri de gerçekleştirilecek.

Conrad Otel’de düzenlenecek zirveyle ilgili ayrıntılı bilgi www.arastirmazirvesi.com adresindeki web sitesinden alınabiliyor.

İletişim için: Şahika Algan / 0212 347 03 30 / sahika@artipr.com.tr

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link