Profesyonellerin Kaçınması Gereken 7 Sosyal Medya Hatası

İnternet üzerinde herhangi bir kişi hakkında arama yapın. Bugüne kadar kaydolunan forumlar, blog yorumları, sosyal medya hesapları ve dahasıyla karşılaşırsınız. İşin daha rahatsız edici boyutu ise insanların sosyal medya ağlarındaki herkese açık profillerini görüntülediğinizde kişisel görüşleri, zevkleri ve alışkanları hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mesleğini ileri düzeye taşıyarak başarılı bir kariyer inşa etmek isteyen bir profesyonel için internet birçok tuzakla doludur. Neredeyse herkes için istediği şeyi öğrenmenin çok kolay olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Bu nedenlerden ötürü, diğerlerinin yanı sıra, profesyonellerin kariyerlerini inşa ederken sosyal medyada kaçınılması gereken yaygın hataların farkında olmaları eskisinden daha önemlidir.

1. LinkedIn’de Yapılan Kişisel ve İş Dışı Paylaşımlar

LinkedIn’in profesyonel dünyasında bu tamamen uygunsuz ve profesyonellik dışıdır. Bu sosyal ağ, profesyonellerin diğer profesyonellere ulaşması için oluşturuldu. İlham verici sözler, son tatilinizden fotoğraflar ya da sevimli bir kedinin görüntüleri ciddi manada profesyonellik dışı ve neredeyse rahatsız edici.

LinkedIn’de profesyonel olmayan herhangi bir şeyin paylaşılması, diğer profesyonellerin zihninde göz ardı edilemez bir olumsuz etki oluşturur. Başkalarının yaptığınız işi anlamalarına yardımcı olacak, alakalı paylaşımlar yayınlamak ve aynı alanda çalışmalar yaptığınız, meslektaşı olduğunuz kişilerle bilgi alışverişi yapmak tamamen uygundur.

2. Yazım Yanlışları ve Hatalı Kullanımlar

Paylaşımı yapılan sosyal medya içeriklerinin hatalı yazımları ve dilbilgisi yanlışları, içeriğin niteliğine bakılmaksızın paylaşan kişi hakkında insanların kafasında olumsuz düşünceler oluşmasına sebep olabilir. Bu da hedef kitlenize, muhtemelen çok güvenilir bir kaynak olmadığınızı gösterir. Yanlış yazıma ve dil bilgisi hatalarına alışmak, insanların gözündeki ciddiyetinizi bitirebilir.

Paylaşımlarınızı her zaman iki defa kontrol edin ve hiçbir zaman kendi kendinize “Ben büyük harfle yazmam.”, “Ben bağlaçları bitişik yazarım.” ve “Ben bu kelimeyi böyle yazmayı seviyorum.” gibi dil kuralları üretmeyin. İnsanlarla paylaştığınız metinler, onlara olan saygınızı da gösterir.

3. Belirsiz veya Amaçsız Mesajlar

Bir profesyonel olarak, takipçileriniz söylediklerinizin arkasında bir amaç bekler. Herhangi bir şey paylaşmadan önce şu soruları yanıtlayın:

  • Bu gönderinin amacı nedir?
  • Hedef kitlemle alakalı mı?
  • Bu paylaştığım içerik beni yetersiz (ya da aptal) gösteriyor mu?

İster bilgilendirici, ister yararlı veya harekete geçirici olsun, her mesajınız bir amaca yöneliktir. İnsanların kafasındaki profesyonellik imajını sarsmamak çok önemlidir.

4. Sosyal Medya Hesabını Hem Kişisel Hem de Profesyonel Amaçla Kullanmak

Maalesef sosyal medya, hesaplarını hem işle ilgili hem de kişisel amaçlarla kullanan profesyonellerle doludur. Birçok kişi, kişisel görüşlerinin kendisini takip eden ve dikkate alan insanlara ne kadar olumsuz bir etkisinin olduğunu bilmiyor.

Sosyal ağlar kolaylıkla “kişisel” veya “profesyonel” olarak ayrılabilir. Herkesin faydalanabileceği birçok özelliğe sahip olan bu ağların, kişiselliği ve profesyonelliği birbirinden ayırma becerileri de vardır ve kullanılmalıdır. Örneğin; bir gayrimenkul profesyonelinin, kendi pazarıyla etkileşime girmek için sosyal medyayı kullanması uygundur. Fakat bu ağlarda siyaset veya din hakkında yaptığı bir veya iki paylaşım kariyerini mahvedebilir.

5. Sadece Kendi İnternet Sitesinden İçerik Paylaşmak

Sosyal medya, insanların sosyalleşmesine fayda sağlamak için var. Sadece internet sitenizdeki şeyleri paylaşmak, sizi takip eden insanlara sadece kendinizi kaynak olarak gösterdiğinizi düşündürür. Son zamanlarda, Google’ın SEO güncellemeleri yalnızca kendilerini referans veren internet sitelerini cezalandırıyor. Bunun nedeni, yalnızca kendi görüşleriyle yine kendine hizmet eden bir zihniyeti engellemek. Kitlenize ne kadar çok değer verirseniz, o kadar değerli olursunuz. Değerin nereden geldiği ise önemli değildir.

6. Gizli Bilgiler Paylaşmak

Sosyal medya, gizli profiller bile olsa, bazı açıklar ve özel durumlar göz önünde bulundurulduğunda aslında herkese açıktır. Bunun yanında, paylaşılan her şey kalıcıdır ve kayıt altında tutulmaktadır.

Bir profesyonel şunun farkında olmalıdır ki; rakipler, sosyal medya üzerinden diğerlerini izleyebilirler. Mesela benim tanıdığım bazı kişiler, “Acaba rakipler ve beraber çalışma potansiyeli gösteren hedefler, sosyal medya üzerinden ne paylaşıyor?” diye uyarıcılar ekliyorlar ve böylece kimin ne paylaştığından haberleri oluyor. İlerleyen zamanlarda başınızın ağrımasını istemiyorsanız bu maddeye önem verin.

7. Düşman Edinmek

Birçok kez yaptığımız yorumlar, paylaştığımız gönderiler, beğendiğimiz videolar, bir şeyi veya birilerini korumak için giriştiğimiz tartışmalar ve bunun gibi birçok faaliyetimiz; karşımıza başkalarını almamıza neden olur. Fakat karşımıza aldığımız kişiler veya farkında olmadan akıllarında kötü şekilde yer ettiğimiz insanlar, hayatımızın ileriki aşamalarında bizler için engel oluşturabilir.

Fikirlerimizi belirtmekte ve medeni tartışmalar yapmakta elbette özgürüz. Fakat bunu, bu seviyede tutmak, yani seviyeyi düşürmemek önemlidir. Uzun vadede maddi veya manevi olarak zarar görme ihtimalimizin yüksek olduğu bu durumlara karşı dikkatli olmak, bizi tam anlamıyla bir profesyonel yapar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

Bir Cevap Yazın

Bankacılıkta Geleceğin 6 Mesleği

  • HSBC Grubu’nun İnsan Üstünlüğü: İnsanın Gücü Raporu’na göre; dijital devrim insanların iş gücündeki rolünü değiştirecek. Rapora göre gelecekte, bankacılık sektöründe ‘Karma Gerçeklik Deneyimi Tasarımcısı’ ve ‘Algoritma Teknisyeni’ gibi altı yeni mesleğin ön plana çıkacağı tahmin ediliyor.
  • HSBC Grubu, dijital dönüşümünü desteklemek için dünya genelinde halihazırda 1,000’in üzerinde işe alım gerçekleştiriyor.

HSBC Grubu’nun hazırladığı İnsan Üstünlüğü: İnsanın Gücü Raporu, bankacılık sektöründe kariyer yapmanın geleceğine dair önemli öngörüler sunuyor. Dijital devrimin insanların iş gücündeki rolünü dönüştüreceğinin belirtildiği raporda, bankacılık sektöründe altı yeni mesleğin gözde olacağı tahmin ediliyor.

Yapay zeka insan zekasının yerini almayacak

“Yarının pek çok rol ve iş unvanı bugün henüz ortaya çıkmış değil” diyen HSBC Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi Dijital Başkanı Josh Bottomley, raporla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Ancak bir şey kesin; yapay zeka insan zekasının yerini almayacak. En iyi teknolojilerin insan gücüyle harmanlanması müşteri deneyiminde iyi ile mükemmel arasındaki farkı oluşturacak.”

Bankacılıkta geleceğin altı mesleği

Karma Gerçeklik Deneyimi Tasarımcısı

Rapora göre; karma veya artırılmış gerçekliğin (MA/AR) gelecekte dijital dünyaya açılan birincil arayüz olacağına ilişkin dünya genelinde fikir birliği sağlanmak üzere. Fiziksel dünyayı dijital veri ile birleştirmenin, hayal edilebilir herhangi bir karakter veya objenin yaratılmasına, bunların gerçekleşmişcesine fiziksel bir alana konumlandırılmasına imkan vereceği öngörülüyor ve bu teknolojinin gelecekte bazı bankacılık ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacağı tahmin ediliyor.

Gerekli beceriler: Karmaşık üç boyutlu (3D) arayüzlerin düzgün ve sezgili şekilde tasarlanması, gelecekte önemli bir yeni istihdam alanını oluşturacak. Estetik tasarım, markalama, kullanıcı deneyimi ve 3D mekaniği gerekli beceriler arasında yer alacak.

Algoritma Teknisyeni

Karar verme sürecinin önemli bir kısmı, hızlı bir şekilde sonuca ulaşılması için çeşitli veriler ile beslenmiş algoritmalar tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak algoritmalar, regülasyonların hızla değiştiği, yeni bilgilerin ortaya çıktığı ve ürünlerin sürekli geliştiği bir ortamda faaliyet gösteriyor. Bu algoritmaların müşteri deneyiminin iyileştirilmesi ve ‘bilgisayar hayır diyor’ anlarından kaçınılması için sürekli olarak ayarlanması ve değişime uyumlu hale getirilmesi bankacılık sektöründe gittikçe daha fazla talep edilen bir beceri haline gelecek.

Gerekli beceriler: Teknoloji faaliyetlerinde az kodla / kodsuz yazılım geliştirme ortamına geçilmesi ile birlikte bu rol, teknolojik uzmanlıktan ziyade risk yönetimi, hizmet tasarımı ve finansal okuryazarlık gibi beceriler gerektirecek.

Etkileşimli Arayüz Tasarımcısı

Makineler son yıllarda etkileşimlerinde gittikçe daha insansı hale geldiler. Rehber robotlar (Chatbot) bankacılıkta halihazırda basit soruların yanıtlanmasında ve bilgi toplanmasında kullanılıyor. Talimatların karmaşık kod dizileri olduğu dönem geri kaldı. Artık makinelerle konuşulabiliyor ve makinelerin ihtiyaçları anlamaları sağlanabiliyor. Etkileşimli arayüz tasarımı,yeni ortaya çıkan ve ses ve metin Chatbot’larından en iyi verimin elde edilmesine yardımcı olan bir beceri. Teknolojinin daha da yaygınlaşması ile birlikte bu becerinin önem kazanacağı öngörülüyor.

Gerekli beceriler: Müşteri memnuniyetinin sağlanmasında anlık güçlüklere çözüm getirilmesinin ötesine geçen doğal, düşük sürtünmeli arayüzler inşa edilmesi için yaratıcı olmak, sözel ve antropolojik becerilere sahip olmak gerekiyor.

Evrensel Hizmet Danışmanı

Dijital, fiziksel ve uzaktan hizmet ortamları arasındaki ayrım ortadan kalkıyor. Bir banka müşterisi herhangi bir zamanda şubeden konuşma uygulaması, ses veya artırılmış/sanal gerçeklik yoluyla hizmet almayı talep edebilir. Karma gerçekliğin insanlar ve makineler arasındaki ana arayüz haline gelmesi ile birlikte, geniş bir ürün yelpazesinde müşterilere destek verecek yüksek becerilere sahip hizmet temsilcileri, sanal ve fiziksel ortam arasındaki farkı sorunsuz bir şekilde ortadan kaldırarak müşteri ihtiyaçlarını mekan ve zamandan bağımsız olarak karşılayabilecek.

Gerekli beceriler: Yarının müşteri danışmanı için kritik öneme sahip beceriler, ürün bilgisinin ve uzmanlığın mükemmel müşteri iletişimi ve empatiyle birleşiminden oluşuyor. Bu da temel iletişim tekniklerinde uzmanlık ve sanal bir ortamda çalışma becerilerini gerektiriyor.

Dijital Süreç Mühendisi

Bankacılıkta, hesap açılışından kayıp bir kartın yeniden çıkarılmasına, pek çok müşteri etkileşimi, güvenlik ve regülasyon gereksinimlerini dengeleyen standartlaştırılmış süreçlerden oluşuyor. Bu süreçlerdeki değişim hızının artacağı ve süreçlerin birden fazla kaynaktan hizmet ve bilgi bileşenlerini bir araya getirmeleri ile birlikte daha karmaşık hale gelecekleri tahmin ediliyor. Bir dijital süreç mühendisinin ise bu iş akışlarını analiz etmesi, birleştirmesi, iyileştirmesi ve verimliliği artırırken uyuşmazlıkları en aza indirmek için sürekli olarak düzeltmesi gerekiyor.

Gerekli Beceriler: Dijital süreç mühendisinin, büyük çaplı ve bağlantılı iş akışlarını anlaması, problem ve tıkanıklıkları tespit etmesi, prototipler oluşturması ve çözümleri test etmesi için üstün keşfetme ve yaratıcılık becerilerine sahip olması gerekiyor.

Ortaklık Ağ Geçit Sağlayıcısı

İş dünyasının gittikçe daha bağlantılı hale geldiği günümüzde, finansal teknoloji şirketleri (Fintech’ler) ve global teknoloji şirketleri gibi iş ortakları ile dijital ilişkiler takip, bakım ve müzakere ihtiyacını beraberinde getirecek. Hem para hem de müşteri verilerinin potansiyel olarak organizasyonlar arasında akacak olması ile birlikte performans ve regülasyon uygunluğu konularının yanı sıra kullanım ve yürütme üzerinde titiz bir denetim uygulanacak.

Gerekli beceriler: Ağ geçit denetimcileri dijital arayüzler ile ilgili teknik bilgiyi güvenlik ve risk yönetimi anlayışı ile dengeleyecek. İş ortakları ile ilişkilerin yönetilmesinde gerekli iletişim becerilerine sahip olunması da önemli olacak.

Yarının altı mesleği için en önemli üç beceri: Merak, yaratıcılık ve iletişim

Raporda, geleceğin altı mesleği için gerekli ortak üç becerinin olduğu ifade ediliyor. Merak, yaratıcılık ve iletişim becerilerinin iş gücünde insanları robotlardan ayıracağı belirtiliyor.

İnsan Üstünlüğü: İnsanın Gücü Raporu’na katkı sağlayan Fütürist Tom Cheesewright, konu ile ilgili şunları söyledi: “Yarının iş gücünde insan ve robotların rolü dünya genelinde çokça tartışılıyor ancak otomasyonun pozitif etkileri büyük ölçüde göz ardı ediliyor. Makineler daha robotik süreçleri yürütürken, insan kaynağının önemi daha da ön plana çıkacak. Merak, yaratıcılık ve empati gibi nitelikler bizi makinelerden ayırmaya devam edecek.”

HSBC Grubu, halihazırda Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı, Dijital Ürün Müdürü, Yazılım Mühendisi, Çözüm Mimarı, Keşifçi Araştırma Uzmanı ve Hizmet Sunum Yönetici olmak üzere 1,000’i aşkın dijital pozisyon için işe alım gerçekleştiriyor.

Daha fazla bilgi için:

HSBC Türkiye, Dicle Atalay (0212) 336 29 10 dicleatalay@hsbc.com.tr

Mese İletişim Danışmanlığı, Gizem Ülgür (0212) 245 33 23gizem@mese.com.tr

HSBC Hakkında

Ülkemizde 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren HSBC Türkiye; Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı, Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi alanlarında hizmet sunmaktadır. HSBC Türkiye, şubeleri, telefon bankacılığı, ATM bankacılığı ve dijital bankacılık kanallarıyla müşterilerine finansal çözümler sunmaktadır. Merkezi Londra’da bulunan ve dünyanın en büyük bankacılık ve finans hizmetleri kuruluşlarından biri olan HSBC Grubu; bugün Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika olmak üzere 67 ülke ve bölgede yaklaşık 3 bin 900 ofisiyle hizmet vermektedir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Santa Farma, Türk İlacını 40’tan Fazla Ülkeye Götürüyor

2017’de satışlarını yüzde 85 oranında artıran Santa Farma, 20 yeni iş ortağıyla Afrika, Asya, Balkanlar, Rusya, Güney Amerika ve Uzak Doğu pazarlarında büyümeyi hedefliyor.

Türkiye’nin en köklü ve güçlü yerli ilaç firmaları arasında yer alan Santa Farma, Türk ilaç sektörünün ihracata dayalı büyüme vizyonuna ihracat pazarlarını genişleten stratejileriyle önemli katkılarda bulunuyor. Yaptığı Ar-Ge ve üretim yatırımlarının meyvelerini 2017’de toplamaya başlayan Santa Farma, geride kalan yılda yeni pazarlar ve lansman ürünleriyle satışlarını yüzde 85 oranında artırdı.

İhracat alanında kendisini yeni pazarlara taşıyan iş ortağı sayısını da hızla artıran Santa Farma, 2018 sonu itibarıyla ürünlerini Afrika’dan Asya’ya, Balkanlar’dan Rusya’ya, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar 40’ın üzerinde ülke ve bölgeye satmayı hedefliyor. Şirketin, 80’inci yaşını kutlayacağı 2024 yılı için belirlediği hedefse Türk ilaç şirketleri arasında ihracat şampiyonu olmak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Santa Farma Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Erol Kiresepi şunları söyledi: “Bir yandan Ar-Ge becerilerimizle ürün kalitemizi günden güne artırırken diğer yandan da kurduğumuz yeni iş ortaklıklarıyla yeni pazarlara açılıyoruz. Yılın ilk altı ayında iki yeni iş ortağıyla sözleşme imzaladık ve yıl sonuna kadar beş yeni iş ortağıyla sözleşme imzalamayı, nihayetinde iş ortağı sayımızı 20’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Ailemiz de hedeflerimiz gibi büyüyor. 2017 yılında 200’ün üzerinde çalışanı aramıza katarak 990 kişiyle faaliyet gösteriyoruz. 2018 yılı içerisinde 100 kişiyi daha istihdam etmeyi planlıyoruz.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link