Profesyonellerin Kaçınması Gereken 7 Sosyal Medya Hatası

İnternet üzerinde herhangi bir kişi hakkında arama yapın. Bugüne kadar kaydolunan forumlar, blog yorumları, sosyal medya hesapları ve dahasıyla karşılaşırsınız. İşin daha rahatsız edici boyutu ise insanların sosyal medya ağlarındaki herkese açık profillerini görüntülediğinizde kişisel görüşleri, zevkleri ve alışkanları hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mesleğini ileri düzeye taşıyarak başarılı bir kariyer inşa etmek isteyen bir profesyonel için internet birçok tuzakla doludur. Neredeyse herkes için istediği şeyi öğrenmenin çok kolay olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Bu nedenlerden ötürü, diğerlerinin yanı sıra, profesyonellerin kariyerlerini inşa ederken sosyal medyada kaçınılması gereken yaygın hataların farkında olmaları eskisinden daha önemlidir.

1. LinkedIn’de Yapılan Kişisel ve İş Dışı Paylaşımlar

LinkedIn’in profesyonel dünyasında bu tamamen uygunsuz ve profesyonellik dışıdır. Bu sosyal ağ, profesyonellerin diğer profesyonellere ulaşması için oluşturuldu. İlham verici sözler, son tatilinizden fotoğraflar ya da sevimli bir kedinin görüntüleri ciddi manada profesyonellik dışı ve neredeyse rahatsız edici.

LinkedIn’de profesyonel olmayan herhangi bir şeyin paylaşılması, diğer profesyonellerin zihninde göz ardı edilemez bir olumsuz etki oluşturur. Başkalarının yaptığınız işi anlamalarına yardımcı olacak, alakalı paylaşımlar yayınlamak ve aynı alanda çalışmalar yaptığınız, meslektaşı olduğunuz kişilerle bilgi alışverişi yapmak tamamen uygundur.

2. Yazım Yanlışları ve Hatalı Kullanımlar

Paylaşımı yapılan sosyal medya içeriklerinin hatalı yazımları ve dilbilgisi yanlışları, içeriğin niteliğine bakılmaksızın paylaşan kişi hakkında insanların kafasında olumsuz düşünceler oluşmasına sebep olabilir. Bu da hedef kitlenize, muhtemelen çok güvenilir bir kaynak olmadığınızı gösterir. Yanlış yazıma ve dil bilgisi hatalarına alışmak, insanların gözündeki ciddiyetinizi bitirebilir.

Paylaşımlarınızı her zaman iki defa kontrol edin ve hiçbir zaman kendi kendinize “Ben büyük harfle yazmam.”, “Ben bağlaçları bitişik yazarım.” ve “Ben bu kelimeyi böyle yazmayı seviyorum.” gibi dil kuralları üretmeyin. İnsanlarla paylaştığınız metinler, onlara olan saygınızı da gösterir.

3. Belirsiz veya Amaçsız Mesajlar

Bir profesyonel olarak, takipçileriniz söylediklerinizin arkasında bir amaç bekler. Herhangi bir şey paylaşmadan önce şu soruları yanıtlayın:

  • Bu gönderinin amacı nedir?
  • Hedef kitlemle alakalı mı?
  • Bu paylaştığım içerik beni yetersiz (ya da aptal) gösteriyor mu?

İster bilgilendirici, ister yararlı veya harekete geçirici olsun, her mesajınız bir amaca yöneliktir. İnsanların kafasındaki profesyonellik imajını sarsmamak çok önemlidir.

4. Sosyal Medya Hesabını Hem Kişisel Hem de Profesyonel Amaçla Kullanmak

Maalesef sosyal medya, hesaplarını hem işle ilgili hem de kişisel amaçlarla kullanan profesyonellerle doludur. Birçok kişi, kişisel görüşlerinin kendisini takip eden ve dikkate alan insanlara ne kadar olumsuz bir etkisinin olduğunu bilmiyor.

Sosyal ağlar kolaylıkla “kişisel” veya “profesyonel” olarak ayrılabilir. Herkesin faydalanabileceği birçok özelliğe sahip olan bu ağların, kişiselliği ve profesyonelliği birbirinden ayırma becerileri de vardır ve kullanılmalıdır. Örneğin; bir gayrimenkul profesyonelinin, kendi pazarıyla etkileşime girmek için sosyal medyayı kullanması uygundur. Fakat bu ağlarda siyaset veya din hakkında yaptığı bir veya iki paylaşım kariyerini mahvedebilir.

5. Sadece Kendi İnternet Sitesinden İçerik Paylaşmak

Sosyal medya, insanların sosyalleşmesine fayda sağlamak için var. Sadece internet sitenizdeki şeyleri paylaşmak, sizi takip eden insanlara sadece kendinizi kaynak olarak gösterdiğinizi düşündürür. Son zamanlarda, Google’ın SEO güncellemeleri yalnızca kendilerini referans veren internet sitelerini cezalandırıyor. Bunun nedeni, yalnızca kendi görüşleriyle yine kendine hizmet eden bir zihniyeti engellemek. Kitlenize ne kadar çok değer verirseniz, o kadar değerli olursunuz. Değerin nereden geldiği ise önemli değildir.

6. Gizli Bilgiler Paylaşmak

Sosyal medya, gizli profiller bile olsa, bazı açıklar ve özel durumlar göz önünde bulundurulduğunda aslında herkese açıktır. Bunun yanında, paylaşılan her şey kalıcıdır ve kayıt altında tutulmaktadır.

Bir profesyonel şunun farkında olmalıdır ki; rakipler, sosyal medya üzerinden diğerlerini izleyebilirler. Mesela benim tanıdığım bazı kişiler, “Acaba rakipler ve beraber çalışma potansiyeli gösteren hedefler, sosyal medya üzerinden ne paylaşıyor?” diye uyarıcılar ekliyorlar ve böylece kimin ne paylaştığından haberleri oluyor. İlerleyen zamanlarda başınızın ağrımasını istemiyorsanız bu maddeye önem verin.

7. Düşman Edinmek

Birçok kez yaptığımız yorumlar, paylaştığımız gönderiler, beğendiğimiz videolar, bir şeyi veya birilerini korumak için giriştiğimiz tartışmalar ve bunun gibi birçok faaliyetimiz; karşımıza başkalarını almamıza neden olur. Fakat karşımıza aldığımız kişiler veya farkında olmadan akıllarında kötü şekilde yer ettiğimiz insanlar, hayatımızın ileriki aşamalarında bizler için engel oluşturabilir.

Fikirlerimizi belirtmekte ve medeni tartışmalar yapmakta elbette özgürüz. Fakat bunu, bu seviyede tutmak, yani seviyeyi düşürmemek önemlidir. Uzun vadede maddi veya manevi olarak zarar görme ihtimalimizin yüksek olduğu bu durumlara karşı dikkatli olmak, bizi tam anlamıyla bir profesyonel yapar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeni medya ve kesintisiz iletişim alanları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapıyor. Ayrıca kritik ve analitik düşünmeye önem veriyor. Sosyal medya stratejileriyle ilgili. Dijital pazarlama iletişimi alanındaki tecrübeleri yanında daima öğrenci.

Bir Cevap Yazın

2017 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu Yayımlandı

Reklamcılar Derneği’nin Deloitte işbirliğiyle hazırladığı 2017 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre; toplam medya yatırımları bir önceki yıla göre %6,3 artış gösterdi. 8.020 milyon TL olarak gerçekleşen medya yatırımlarında en büyük payı televizyon aldı. Medya yatırımlarındaki büyümede, inşaat ve kozmetik sektörleri itici güç oldu.

Reklamcılar Derneği on yıllardır sürdürdüğü medya ve reklam yatırımları tahmini raporu, bu yıl ilk kez bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte işbirliğiyle hazırladı. 2017 Medya ve Reklam Yatırımları raporunu düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı. Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Deloitte Danışmanlık Ortağı Tolga YaveroğluReklamcılar Derneği Asbaşkanı Demet İkilerYatırımlar Danışma Kurulu Üyesi İnanç Dedebaş ve Reklamcılar Derneği Genel Müdürü Ayşegül Molu katıldı.

Medya ve reklam yatırımları alanında yurt içi ve yurt dışı piyasalar için hazırladığı veriler on yıllardır sektörel istatistik olarak kabul gören Reklamcılar Derneği, Medya ve Reklam Yatırımları raporunu bu yıl itibariyle yeni bir metodoloji ile hazırlıyor. Rapor; Reklamcılar Derneği üyesi medya planlama ve satın alma ajanslarının verileri ile birlikte RTÜK başta olmak üzere diğer sektör-medya örgütlerinden sağlama amaçlı veri toplanarak oluşturuldu.

“Tüm paydaşlarımızı sürece dâhil ediyoruz”

Medya ve Reklam Yatırımları raporunun yeni metodolojisi ile ilgili değerlendirmede bulunan Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Reklamcılar Derneği’nin iç ve dış piyasalarda esas alınan, temel sektörel istatistik olarak kılavuz niteliği taşıyan Reklam ve Medya Yatırımları Çalışmasını bu yıl güncelledik. Dijitalin yükselişi bu güncellemeye esas oluşturdu. Yeni metodolojimiz tüm paydaşlarımızın sürece dâhil edilmesine olanak verirken, paylaşımcı ve şeffaf bir şekilde çalıştık. Deloitte ile bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz işbirliği ve üyelerimizden oluşan Medya Yatırımları Danışma Kurulu’nun oluşturulması ve diğer meslek örgütleriyle yakın işbirliği, raporlama sürecinin güçlendirilmesine yönelik attığımız en önemli adımları oluşturuyor.”

Bağcıoğlu, rapor sonuçlarına ilişkin olarak, “Medya yatırımları öngörülerimize paralel olarak bir önceki yıla göre %6,3’lük bir artış gösterdi. 2018 yılı için ise %7 ila %10 arasında bir büyüme kaydedileceğini öngörüyoruz” dedi.

Toplam medya ve reklam yatırımları 10.793 milyon TL

Rapor sonuçlarına göre; Reklamcılar Derneği üyesi medya planlama ve satın alma kuruluşlarının sağladığı verilerle oluşturulan medya yatırımları 2017 yılında 8.020 milyon TL (2.203 milyon $) olarak gerçekleşti. Yaratıcı işler, yapım, baskı, BTL, sponsorluk ve reklamveren hizmet bedellerini içeren ve toplam yatırımların %25’ini oluşturan reklam

yatırımları ise 2.673 milyon TL (734 milyon $) oldu. Toplam medya ve reklam yatırımları 10.693 milyon TL (2.938 milyon $) olarak kaydedildi.

Deloitte Danışmanlık Ortağı Tolga Yaveroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada şu değerlendirmede bulundu: “2016-17 % değişim oranları karşılaştırılabilir kapsamlar arasındaki değişimi ifade etmektedir. 2017 yılı itibariyle medya yatırımları kapsamına, daha önceki yıllarda yer almayan mecra ve formatlar dahil edilmiştir: Radyo yatırım tahminlerinde ürün yerleştirme, tele-alışveriş, ve program destekleme gelirleri de dahil edilmeye başlanmış, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na beyan edilen ticari iletişim gelirleri de kaynak olarak kullanılmaya başlanmıştır. Açıkhava mecrasında Nielsen AdEx kapsamı dışında kalan medya, ünite ve uygulamalar tahminlenerek Ölçülmeyen Açıkhava olarak rakamlara dâhil edilmiştir. 2016 senesinde bu eklemeler yer almadığı için iki sene arasındaki toplam değişim oranlarını karşılaştırırken, eşdeğer kapsamları dikkate alarak %6,3 olarak ifade etmek gerekmektedir.”

Medya yatırımlarında öne çıkan sektörler

Rapora göre; medya yatırımlarındaki büyümede itici güç olan sektörlerin başında inşaat ve dekorasyon ile kozmetik ve kişisel bakım geliyor. Perakendecilik ve finans ise medyada en çok yatırım yapan diğer sektörler olarak ön plana çıkıyor.

Pastadaki en büyük pay TV’lere ait, dijital mecralar yükselişte

Medya yatırımlarında en büyük payı %47,8 ile beklentilere paralel olarak bir kez daha televizyon kuruluşları oluşturdu. Dijital mecraların pastadaki payı %25,9’a yükselirken, üçüncü sırada %12 ile yazılı basın yer aldı. Televizyonlara yapılan medya yatırımı 3.834 milyon TL olarak gerçekleşirken, dijital mecralara 2.078 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Dijital mecralara yapılan medya yatırımları bir önceki yıla göre %19, 7 yükseldi. TV kuruluşları için ise söz konusu oranın %4,2 olduğu görüldü. Yazılı basın mecralarına yapılan medya yatırımları %9,9 gerileyerek 963 bin TL oldu.

Açıkhava medya yatırımları bir önceki yıla göre %9,4 artış göstererek 805 bin TL’ye ulaştı.Radyolara yapılan medya yatırımları %5,5’lik bir artışla 255 bin TL oldu. Sinemalara yapılan medya yatırımları %5,3 yükseliş gösterdi ve 85 bin TL olarak gerçekleşti. Açıkhava medya yatırımları pastasındaki payı %10 iken, radyo %3,3, sinema ise %1,1’lik bölümü oluşturdu.

Küresel medya yatırımlarında büyümenin lokomotifi dijital

2017 yılı itibariyle dijital medya yatırımlarının ilk defa diğer tüm mecraların önüne geçip en büyük paya sahip mecra olması bekleniyor. 2017 yılında dünya genelinde %4 büyüdüğü tahmin edilen toplam medya yatırımlarının %37’si dijital mecralara yapıldı. Dijital mecraların büyüme payını ağırlıklı olarak yazılı basın ve TV’den aldığı belirtiliyor.

Küresel toplam medya yatırımlarının 2017 yılında 555,9 milyar $ olarak gerçekleştiği belirtilirken, 2018’de 578,4 milyar $’a, 2019’da ise 602,9 milyar $’a ulaşması bekleniyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Panasonic’ten İş Hayatınızı Kolaylaştıracak Yeni Ürün “Kronosys”

Panasonic, çalışanlar için yeni bir ürün piyasaya getiriyor. Google Glass’dan ilham alan Panasonic, bu ürünü artırılmış gerçekliği kullanarak çalışanlara işleri konusunda yardımcı olmayı hedefliyor.

Ürünün adı Kronosys. Japon elektronik şirketi olan Panasonic, giyilebilir ekran olma özelliğiyle bu gözlüğü çalışanlara sunuyor. SXSW‘de yapılan bu ürününün, Google Glass tasarımını taklit ettiğini düşünenler olabilir. Ancak bu ürün için Google Glass’ın daha gelişmiş hali diyebiliriz. Gözlük, günlük kullanımın dışında, çalışanlara yardımcı olma özelliğiyle de bir adım öne çıkıyor. Onları eğitiyor, yönlendiriyor ve takip ediyor. Bu durum da iş hayatındaki başarıyı yakalamanızı sağlıyor. Şimdi bir gözlük nasıl bu kadar özelliği bir arada taşıyabilir diye düşünüyor olabilirsiniz.

Ürünü daha iyi tanıyabilmeniz için aşağıdaki videoya göz atmanızı öneririz.

Videoda da görüldüğü gibi, stajyer şefler gözlükleri takıp talimatları dinleyebiliyor. Yöneticiler de çalışanların performansını izleyebiliyor. Ve onların gelişim süreçlerini yakından takip edebiliyorlar. Böylece hem siz kendinizi geliştiriyorsunuz hem yönetici iş takibini kolay bir şekilde yapabiliyor. Bu arada, ürünün ilham kaynağı olan Google Glass’a ne oldu dersiniz? Google Glass bir önceki ürününün basımını durdurdu.Yeni ve daha gelişmiş bir model piyasaya getirdi.

Panasonic Kronosys hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 

Kaynak:psfk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link