Profesyoneller ve Girişimciler için Yeni Fırsat: .ist ve .istanbul Domainleri 0

Rekabet seviyesi yüksek pazarlardaki markaların en çok kafa yorduğu konuların başında “farklılaşma” konusunun geldiğini söylesek pek yanılmış olmayız. Zira tüketiciler olarak gözümüze çarpan hemen hemen her marka taktiğinin, önceki taktiklerin bir  benzeri olduğunu rahatlıkla anlayabilir hale geldik. Genellikle sonbahar aylarında karşımıza çıkan ‘bugün satın al, önümüzdeki yıl ödemeye başla’ klişesi, ‘eskisini getir, yenisini ucuza al’ söylemi gibi taktikler ilk etapta aklımıza gelen örneklerden sadece birkaçı.

Tüm hayatta olduğu gibi pazarlamada da kuralların değiştiğini ve bu değişime ayak uydurabilme kabiliyetine sahip olan markaların oyunu kazanacağını çok iyi biliyoruz. Dahası, bu kabiliyetin de klasikleşmiş jargonlardan uzaklaşılıp yenilikçi çözümler üretilerek kazanılacağı da son derece aşikar. Tam da bu noktada hayatımıza giren yenilikçi bir kavrama; .ist ve .istanbul’a dikkat kesilmenin biz profesyoneller için son derece verimli bir farklılaşma kaynağı oluşturacağını düşünüyorum.

Nedir bu .ist ve .istanbul?

Şu bir gerçek ki girişimimiz veya markamız için bir alan adı alacak olduğumuzda çoğumuzun aklına ilk olarak .com, .net, .org gibi alan adları geliyor. Sebebi ise bu alan adları ile dijital dünyayı öğrenip, yıllarca bu alan adları ile internet ekosisteminin içerisinde hayatımızı sürdürmemiz.

Peki, çok kısa bir süre içerisinde hayatımıza yaklaşık 2.000 yeni üst düzey alan adının gireceğini ve bunlardan bir kısmının da şehir, bölge veya ülkeye işaret eden alan adları olacağını söylesem nasıl olurdu?

Bahsettiğim 2.000 yeni üst düzey alan adının bizler için en önemli olan ikisi şüphesiz .ist ve .istanbul uzantıları. Bu iki alan adı, dünyanın neresinde olursa olsun girişimci, profesyonel ve kurumların kendilerini İstanbul ile özdeşleştirebilecekleri bir web adresi sahibi olmalarını sağlıyor. Üstelik İstanbul’un iki alan adı uzantısına sahip tek şehir olduğunu da belirtmem gerekiyor.

istanbul-domain

Fırsatlar… Büyük Fırsatlar!

Bundan birkaç yıl öncesine kadar girişimcilerin ve KOBİ’lerin en çok zorlandığı konu girişimlerine özgün bir isim bulmaktı. Uzun uğraşlar sonucu ürettikleri isme ait bir alan adının olup olmadığına bakarlar, alan adının önceden bir başkası tarafından alındığını öğrendiklerinde büyük bir hüsran yaşarlardı.

Artık bu durumun tarihe karışmak üzere olduğunu söyleyebilirim. Zira hayatımıza girecek olan .ist ve .istanbul alan adları, girişimcilere, KOBİ’lere ve organizasyonlara yepyeni bir alan adı havuzu sunarken, hem İstanbul ile özdeşleşme fırsatı hem de tıpkı .com gibi repütasyonlu bir alan adı opsiyonu vaat ediyor. Böylelikle girişimlere isim bulunurken akıllara takılan “dijitalde de bu ismi temsil hakkına sahip olabilir miyim?” sorusu da tarihe karışıyor.

Yeni domainlerle oluşabilecek jenerik kombinasyonlar, girişimci ve proje sahipleri için üzerinde düşünülmesi gereken başka bir konu. Zira kolay hatırlanabilir bir yapıda olan bu iki alan adı ile yaratıcı kombinasyonlar yakalayabileceğinizi ve hafızalarda yer edinebileceğinizi düşünüyorum.

Tüm bunların haricinde yerel bir ticari işletmenin sahibiyseniz, sunduğunuz hizmetin lokasyon belirtmeksizin İstanbul’dan sağlandığını ifade etmenin en kolay yolunun bu iki alan adı ile mümkün olacağı da son derece aşikar.

Yanlış Bilinen Doğrular

Yapmış olduğum kısa bir araştırmanın ardından .ist ve .istanbul alan adının sanıldığının aksine SEO konusunda herhangi bir dezavantajının olmadığını ve arama motorlarında diğer tüm üst düzey alan adları ile aynı teknik özelliklere sahip olduğunu öğrendim.

SEO konusunun haricinde .ist ve .istanbul’a ulaşabilmeniz için sanılanın aksine prosedürlerle uğraşmanıza da gerek bulunmuyor. Nic.istanbul adresinden, istediğiniz alan adı kelimesini aratabilir, kolaylıkla satın alımı gerçekleştirebilirsiniz.

 Uzun Lafın Kısası…

Dünyanın en eski ve muhteşem şehirlerinden biri olan İstanbul, bir dünya markası olma yolunda hızla ilerlerken, bu markanın bir parçası olabilmek açıkçası beni son derece heyecanlandırıyor. Eğer sizin de bir işletmeniz, yeni bir girişim fikriniz, derneğiniz, sivil toplum kuruluşunuz veya organizasyonunuz var ise www.nic.istanbul adresine bir uğrayın derim. Bu arada 5 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında isteyen herkesin .ist ve .istanbul alan adları için başvuru yapabileceğini de belirtmemde fayda var.

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Ülker’in 1 Nisan Şakasına Ceza Geldi! 0

Ülker için çekilen “1 Nisan Şaka Reklamı” maksadını fazlasıyla aşınca Reklam Kurulu, reklamı çeken şirketlere ceza uyguladı

Reklam Kurulu’nca, toplumda endişe ve tedirginliğe neden olduğu belirtilen “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetlerine toplam 301 bin 766 lira idari para ve durdurma cezası verildi.

Reklam Kurulu kararına göre, “Ülker 1 Nisan Şakası” temasıyla ulusal televizyon kanalları ve sosyal medyada yayımlanan reklamların toplumda endişe ve tedirginlik yarattığı, sansasyonel nitelik taşıdığı belirlendi.

Reklam Kurulu’nda konuyla ilgili yapılan görüşme ve değerlendirmelerde, sosyal medya hesaplarında ve çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan reklamlardaki şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı” belirtildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar dikkate alındığında, ifade ve görüntülerin toplumsal hassasiyetlere dokunarak toplumda endişe ve tedirginliğe yol açtığı vurgulanarak, “Anılan reklamlarda kardeşlerin birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi sıra dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete özendirici şakalara yer verilerek, çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin yer aldığı, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek, kampanyanın ulusal televizyon kanallarında yayımlanan versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ ünvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link