Rekabet seviyesi yüksek pazarlardaki markaların en çok kafa yorduğu konuların başında “farklılaşma” konusunun geldiğini söylesek pek yanılmış olmayız. Zira tüketiciler olarak gözümüze çarpan hemen hemen her marka taktiğinin, önceki taktiklerin bir  benzeri olduğunu rahatlıkla anlayabilir hale geldik. Genellikle sonbahar aylarında karşımıza çıkan ‘bugün satın al, önümüzdeki yıl ödemeye başla’ klişesi, ‘eskisini getir, yenisini ucuza al’ söylemi gibi taktikler ilk etapta aklımıza gelen örneklerden sadece birkaçı.

Tüm hayatta olduğu gibi pazarlamada da kuralların değiştiğini ve bu değişime ayak uydurabilme kabiliyetine sahip olan markaların oyunu kazanacağını çok iyi biliyoruz. Dahası, bu kabiliyetin de klasikleşmiş jargonlardan uzaklaşılıp yenilikçi çözümler üretilerek kazanılacağı da son derece aşikar. Tam da bu noktada hayatımıza giren yenilikçi bir kavrama; .ist ve .istanbul’a dikkat kesilmenin biz profesyoneller için son derece verimli bir farklılaşma kaynağı oluşturacağını düşünüyorum.

Nedir bu .ist ve .istanbul?

Şu bir gerçek ki girişimimiz veya markamız için bir alan adı alacak olduğumuzda çoğumuzun aklına ilk olarak .com, .net, .org gibi alan adları geliyor. Sebebi ise bu alan adları ile dijital dünyayı öğrenip, yıllarca bu alan adları ile internet ekosisteminin içerisinde hayatımızı sürdürmemiz.

Peki, çok kısa bir süre içerisinde hayatımıza yaklaşık 2.000 yeni üst düzey alan adının gireceğini ve bunlardan bir kısmının da şehir, bölge veya ülkeye işaret eden alan adları olacağını söylesem nasıl olurdu?

Bahsettiğim 2.000 yeni üst düzey alan adının bizler için en önemli olan ikisi şüphesiz .ist ve .istanbul uzantıları. Bu iki alan adı, dünyanın neresinde olursa olsun girişimci, profesyonel ve kurumların kendilerini İstanbul ile özdeşleştirebilecekleri bir web adresi sahibi olmalarını sağlıyor. Üstelik İstanbul’un iki alan adı uzantısına sahip tek şehir olduğunu da belirtmem gerekiyor.

istanbul-domain

Fırsatlar… Büyük Fırsatlar!

Bundan birkaç yıl öncesine kadar girişimcilerin ve KOBİ’lerin en çok zorlandığı konu girişimlerine özgün bir isim bulmaktı. Uzun uğraşlar sonucu ürettikleri isme ait bir alan adının olup olmadığına bakarlar, alan adının önceden bir başkası tarafından alındığını öğrendiklerinde büyük bir hüsran yaşarlardı.

Artık bu durumun tarihe karışmak üzere olduğunu söyleyebilirim. Zira hayatımıza girecek olan .ist ve .istanbul alan adları, girişimcilere, KOBİ’lere ve organizasyonlara yepyeni bir alan adı havuzu sunarken, hem İstanbul ile özdeşleşme fırsatı hem de tıpkı .com gibi repütasyonlu bir alan adı opsiyonu vaat ediyor. Böylelikle girişimlere isim bulunurken akıllara takılan “dijitalde de bu ismi temsil hakkına sahip olabilir miyim?” sorusu da tarihe karışıyor.

Yeni domainlerle oluşabilecek jenerik kombinasyonlar, girişimci ve proje sahipleri için üzerinde düşünülmesi gereken başka bir konu. Zira kolay hatırlanabilir bir yapıda olan bu iki alan adı ile yaratıcı kombinasyonlar yakalayabileceğinizi ve hafızalarda yer edinebileceğinizi düşünüyorum.

Tüm bunların haricinde yerel bir ticari işletmenin sahibiyseniz, sunduğunuz hizmetin lokasyon belirtmeksizin İstanbul’dan sağlandığını ifade etmenin en kolay yolunun bu iki alan adı ile mümkün olacağı da son derece aşikar.

Yanlış Bilinen Doğrular

Yapmış olduğum kısa bir araştırmanın ardından .ist ve .istanbul alan adının sanıldığının aksine SEO konusunda herhangi bir dezavantajının olmadığını ve arama motorlarında diğer tüm üst düzey alan adları ile aynı teknik özelliklere sahip olduğunu öğrendim.

SEO konusunun haricinde .ist ve .istanbul’a ulaşabilmeniz için sanılanın aksine prosedürlerle uğraşmanıza da gerek bulunmuyor. Nic.istanbul adresinden, istediğiniz alan adı kelimesini aratabilir, kolaylıkla satın alımı gerçekleştirebilirsiniz.

 Uzun Lafın Kısası…

Dünyanın en eski ve muhteşem şehirlerinden biri olan İstanbul, bir dünya markası olma yolunda hızla ilerlerken, bu markanın bir parçası olabilmek açıkçası beni son derece heyecanlandırıyor. Eğer sizin de bir işletmeniz, yeni bir girişim fikriniz, derneğiniz, sivil toplum kuruluşunuz veya organizasyonunuz var ise www.nic.istanbul adresine bir uğrayın derim. Bu arada 5 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında isteyen herkesin .ist ve .istanbul alan adları için başvuru yapabileceğini de belirtmemde fayda var.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın