Peugeot ve Citroen markalarının sahibi PSA Group, geçtiğimiz mart ayında General Motors’un bünyesinde bulunan otomobil markası Opel’i satın almak için 2,2 milyar euro tutarında bir teklifte bulunmuş ve iki şirket, Opel’in PSA Group’a satışı konusunda anlaşmıştı. Ve sonunda Avrupa Birliği Komisyonu, Opel’in PSA Group tarafından satın alınmasına onay verdiğini açıkladı.

Avrupa Birliği Komisyonu, Opel’in PSA Group tarafından satın alınmasına yönelik olarak yapılan inceleme sonucunda, bu satın almanın otomotiv piyasalarındaki rekabeti olumsuz etkilemeyeceği kanısına varıldığını ve satış işlemine onay verildiğini ifade etti.

Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerin birleşmesinin piyasalara etkilerinin ne olacağını ve bu şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını incelemekle görevli. Komisyon, gerçekleştirdiği inceleme sonucunda rekabete aykırı bir durum tespit ederse bu doğrultuda tedbirler alabiliyor ve şirket birleşmelerine izin vermeyebiliyor.

Verilen bu onay sonrasında, Opel ile birlikte, Opel’in bünyesinde bulunan ve Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren Vauxhall markası da PSA Group bünyesine girmiş oldu. Opel ve Vauxhall’un Avrupa’daki çeşitli ülkelerde 10 üretim tesisi ve yaklaşık olarak 35.000 çalışanı bulunuyor.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın