Otomotivin Dijital Hali: Otomotiv Markalarının Dijital Karnesi 0

Gemius tarafından hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Kasım 2016 verilerine göre, otomotiv kategorisinde yer alan web sitelerinin ziyaret rakamları açıkladı.

2016 tüm zorluklara rağmen otomotiv sektörü için olumlu geçen bir yıldı. Satışlar 2015’i aratmadı. Otomobil almak isteyenlerin ilk adresleri bir markanın galerisinden önce, uğradıkları yer olan internet! Gemius da bundan yoldan çıkarak otomotiv satışlarının en hareketli zamanlarından birisi olan Kasım ayını merceğe aldı. İşte otomotivin dijital hali.

Kasım ayında otomotiv kategorisindeki siteleri ziyaret eden gerçek kişi sayısı 3.196.723, bu rakamın tüm internet kitlesi içindeki erişim değeri ise %15.85 olmuştur. Başka bir deyişle, internete giren her 100 kişiden 16’sı otomobil kategorisinde bulunan bir siteyi ziyaret etmiştir. Otomobil markalarına ait sitelerin Kasım ayı sıralaması incelendiğinde gerçek ziyaretçi sayısına göre sıralaması şu şekilde:

 

Dijital otomotiv ve sosyo-demografik veriler

Gelelim kategorinin sosyo-demografik değerlendirmesine…

İlk olarak kategorinin erkek ağırlıklı olması dikkatimizi çekiyor.

Ziyaretçilerin %67,97’sini erkekler oluştururken, bu oran kadınlarda %32,03.

Emniyet Birliğinin 2016 verilerine göre kadın sürücülerin oranı %23,8, kategorideki kadın oranı bu durumu bir kez daha teyitler nitelikte.

SES kırılım detaylarına baktığımızda ise otomotiv ile ilgili sayfaların en çok %29,97 ile AB ve C2 ve %20,34 ile C1 Ses grupları tarafından ziyaret edildiğini görüyoruz. DE Ses grubu ise %19,72 ile 3.sırada  yer alıyor.

Otomotiv Kategorisi Ziyaretçilerinin Gelir Dağılımı

Ziyaretçilerin eğitim seviyesi yüzdeliklerine bakıldığında, %34,16 ile lise mezunlarının çoğunlukta olduğu gözüküyor. Otomotiv sitesi ziyaretçilerinin sitede geçirdiği ortalama süre 10 dakika 11 saniye olurken, bu kategoride en çok ziyaret edilen site olan araba.com kullanıcıların ortalama geçirdikleri süre; 18 dakika 15 saniye olmuş. Otomotiv sitelerini ziyaret eden kullanıcıların Facebook’a da ilgi gösterdiklerini Kasım datasından anlayabiliyoruz.

Otomotiv kategorisi ziyaretçilerin %77,70’i yani 2.483.882 gerçek kişi  Facebook ağını ziyaret etmiş. Bununla birlikte, otomotiv kategorisi ziyaretçilerinin %35,88’i Twitter, %21,16’sı ise Instagram’ı ziyaret etmiş.

Ziyaretçilerin haber kategorisine ilgisi de oldukça fazla.

Haber sitelerini ziyaret eden otomotiv kategorisi kullanıcılarının sayısı 2.836.770 kişi ve kategori erişimleri %88,74,bankacılık sektöründeki ziyaretlerin oranı ise %61,97. Otomotiv sitelerini ziyaret eden kullanıcıların favori bankacılık sitesi ise isbank.com.tr oldu.

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Booking Türkiye’de Hizmetlerine Devam Edeceğine İnanıyor 0

23 Ekim’de 5. duruşması yapılacak Booking.com’un yetkilileri, “Umuyoruz ki yakında ülke içi seyahatlere ilişkin servislerimizi tekrar sunacağız” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı dava üzerine Türkiye’deki faaliyetleri 29 Mart’ta durdurulan online otel rezervasyon portalı Booking.com yetkilileri, 23 Ekim’de yapılacak beşinci duruşma öncesinde olumlu mesajlar verdi. Habertürk’e konuşan yetkililer duruşmadan umutlu olduklarını belirtti.

Yetkililer, “Türkiye ile uluslararası çaptaki çalışmalarımız devam edecek. Türkiye’nin göz alıcı doğal güzellikleriyle eşsiz kültürünü keşfetmek için tüm dünyadan burayı ziyaret edecek seyahatçilere aracı olmayı sürdürüyoruz. Türkiye’deki kullanıcılarımız da uluslararası seyahatlerinde hizmetlerimizden yararlanabilirler” diye ekledi. Türkiye’de hizmet veremediklerini anımsatan yetkililer, “Umuyoruz ki yakında ülke içi seyahatlere ilişkin servislerimizi tekrar sunacağız. Bu kapsamda Türkiye’deki resmi kanallarla diyaloğumuzu açık tutmaya devam ediyoruz. Hizmetlerimizin Türkiye içinde kullanıma tekrar açılması için uzlaşma sağlanacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

TÜRSAB’ın yaptığı bu hamlenin ardından Booking’in yaptığı açıklamayı da buradaki haberimizden okuyabilirsiniz.

Neden Satın Alıyoruz? Sorusuna En ‘Kişisel’ Yanıtı Veren Sergi 0

Bilimsel içgörüyü sanatsal bir ilhamla bir araya getiren eBay ekibi ‘Alışveriş Sanatı’ ismini verdiği bir sergi ile tüketicilerin kendi satın alma kararlarını nasıl verdiklerini anlamasına yardım ediyor ve onları daha akıllı seçimler yapması konusunda bilinçlendiriyor.

 “İnsanlar neden satın alır?” sorusu yıllar boyu Tüketici Davranışları bilimini geliştirmeye katkı sağladı ve bizleri sadece ihtiyacımız olanı alma evresinden kompleks satın alma davranışlarımızı çözen büyük bir alışveriş dünyasına taşıdı. Ancak hiçbir araştırmacı, neden satın alıyoruz sorusuna bulduğu cevabı daha önce tüketicilerle birebirde paylaşmamıştı.

Dünyaca ünlü e- ticaret şirketi eBay, Saatchi Art işbirliği ile Londra’da başlattığı Alışveriş Sanatı’ sergisinde nörobilim ile sanatı mükemmel bir biçimde harmanlayarak kişilerin “Aslında bir ürünü neden satın alıyoruz?” sorusunun cevabını kendilerinin deneyimlemesine olanak veriyor.

Sergiyi ziyaret edenlere verilen beyin dalgalarını ölçen kafa bantları, kişilerin çeşitli koleksiyonlara baktıkları zaman beyinlerinde oluşan tepkileri ölçüp bunlardan bir veri oluşturuyor. Böylelikle e-Bay kişilerin verilerini analiz ederek, alışveriş için onları nelerin heyecanlandırdığı, hangi etkenlerin alışverişten uzaklaştırdığını analiz edebiliyor.

Sergide, tablet içinde oyunlar, heykeller, resimler ve birçok farklı obje bulunuyor. Kişiler sergiyi gezmeyi bitirdiğinde, her esere verdikleri nörolojik yanıtları içeren bir analiz ile beraber, o kişinin satın almaktan hoşlanabileceği bir ürün listesi de e-mail olarak kişiye ulaşıyor.

Kişilere kendi satın alma davranışlarını bir ayna gerçekçiliğinde gösteren sergi, eBay’de geleceğin alışveriş deneyiminin nasıl olacağı konusunda da bir öngörü sağlıyor.

Kullanıcı verilerimizin birçok şirket tarafından ‘bize sundukları deneyimi iyileştirmek’ için kullanıldığı konusundan hepimizin artık haberdar olduğunu varsayarsak, eBay’in bu sergi ile kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi konusunda birkaç adım öne geçtiğini söyleyebiliriz öyle değil mi?

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link