Gemius tarafından hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Kasım 2016 verilerine göre, otomotiv kategorisinde yer alan web sitelerinin ziyaret rakamları açıkladı.

2016 tüm zorluklara rağmen otomotiv sektörü için olumlu geçen bir yıldı. Satışlar 2015’i aratmadı. Otomobil almak isteyenlerin ilk adresleri bir markanın galerisinden önce, uğradıkları yer olan internet! Gemius da bundan yoldan çıkarak otomotiv satışlarının en hareketli zamanlarından birisi olan Kasım ayını merceğe aldı. İşte otomotivin dijital hali.

Kasım ayında otomotiv kategorisindeki siteleri ziyaret eden gerçek kişi sayısı 3.196.723, bu rakamın tüm internet kitlesi içindeki erişim değeri ise %15.85 olmuştur. Başka bir deyişle, internete giren her 100 kişiden 16’sı otomobil kategorisinde bulunan bir siteyi ziyaret etmiştir. Otomobil markalarına ait sitelerin Kasım ayı sıralaması incelendiğinde gerçek ziyaretçi sayısına göre sıralaması şu şekilde:

 

Dijital otomotiv ve sosyo-demografik veriler

Gelelim kategorinin sosyo-demografik değerlendirmesine…

İlk olarak kategorinin erkek ağırlıklı olması dikkatimizi çekiyor.

Ziyaretçilerin %67,97’sini erkekler oluştururken, bu oran kadınlarda %32,03.

Emniyet Birliğinin 2016 verilerine göre kadın sürücülerin oranı %23,8, kategorideki kadın oranı bu durumu bir kez daha teyitler nitelikte.

SES kırılım detaylarına baktığımızda ise otomotiv ile ilgili sayfaların en çok %29,97 ile AB ve C2 ve %20,34 ile C1 Ses grupları tarafından ziyaret edildiğini görüyoruz. DE Ses grubu ise %19,72 ile 3.sırada  yer alıyor.

Otomotiv Kategorisi Ziyaretçilerinin Gelir Dağılımı

Ziyaretçilerin eğitim seviyesi yüzdeliklerine bakıldığında, %34,16 ile lise mezunlarının çoğunlukta olduğu gözüküyor. Otomotiv sitesi ziyaretçilerinin sitede geçirdiği ortalama süre 10 dakika 11 saniye olurken, bu kategoride en çok ziyaret edilen site olan araba.com kullanıcıların ortalama geçirdikleri süre; 18 dakika 15 saniye olmuş. Otomotiv sitelerini ziyaret eden kullanıcıların Facebook’a da ilgi gösterdiklerini Kasım datasından anlayabiliyoruz.

Otomotiv kategorisi ziyaretçilerin %77,70’i yani 2.483.882 gerçek kişi  Facebook ağını ziyaret etmiş. Bununla birlikte, otomotiv kategorisi ziyaretçilerinin %35,88’i Twitter, %21,16’sı ise Instagram’ı ziyaret etmiş.

Ziyaretçilerin haber kategorisine ilgisi de oldukça fazla.

Haber sitelerini ziyaret eden otomotiv kategorisi kullanıcılarının sayısı 2.836.770 kişi ve kategori erişimleri %88,74,bankacılık sektöründeki ziyaretlerin oranı ise %61,97. Otomotiv sitelerini ziyaret eden kullanıcıların favori bankacılık sitesi ise isbank.com.tr oldu.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın