Otomotivin Dijital Hali: Otomotiv Markalarının Dijital Karnesi

Gemius tarafından hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Kasım 2016 verilerine göre, otomotiv kategorisinde yer alan web sitelerinin ziyaret rakamları açıkladı.

2016 tüm zorluklara rağmen otomotiv sektörü için olumlu geçen bir yıldı. Satışlar 2015’i aratmadı. Otomobil almak isteyenlerin ilk adresleri bir markanın galerisinden önce, uğradıkları yer olan internet! Gemius da bundan yoldan çıkarak otomotiv satışlarının en hareketli zamanlarından birisi olan Kasım ayını merceğe aldı. İşte otomotivin dijital hali.

Kasım ayında otomotiv kategorisindeki siteleri ziyaret eden gerçek kişi sayısı 3.196.723, bu rakamın tüm internet kitlesi içindeki erişim değeri ise %15.85 olmuştur. Başka bir deyişle, internete giren her 100 kişiden 16’sı otomobil kategorisinde bulunan bir siteyi ziyaret etmiştir. Otomobil markalarına ait sitelerin Kasım ayı sıralaması incelendiğinde gerçek ziyaretçi sayısına göre sıralaması şu şekilde:

 

Dijital otomotiv ve sosyo-demografik veriler

Gelelim kategorinin sosyo-demografik değerlendirmesine…

İlk olarak kategorinin erkek ağırlıklı olması dikkatimizi çekiyor.

Ziyaretçilerin %67,97’sini erkekler oluştururken, bu oran kadınlarda %32,03.

Emniyet Birliğinin 2016 verilerine göre kadın sürücülerin oranı %23,8, kategorideki kadın oranı bu durumu bir kez daha teyitler nitelikte.

SES kırılım detaylarına baktığımızda ise otomotiv ile ilgili sayfaların en çok %29,97 ile AB ve C2 ve %20,34 ile C1 Ses grupları tarafından ziyaret edildiğini görüyoruz. DE Ses grubu ise %19,72 ile 3.sırada  yer alıyor.

Otomotiv Kategorisi Ziyaretçilerinin Gelir Dağılımı

Ziyaretçilerin eğitim seviyesi yüzdeliklerine bakıldığında, %34,16 ile lise mezunlarının çoğunlukta olduğu gözüküyor. Otomotiv sitesi ziyaretçilerinin sitede geçirdiği ortalama süre 10 dakika 11 saniye olurken, bu kategoride en çok ziyaret edilen site olan araba.com kullanıcıların ortalama geçirdikleri süre; 18 dakika 15 saniye olmuş. Otomotiv sitelerini ziyaret eden kullanıcıların Facebook’a da ilgi gösterdiklerini Kasım datasından anlayabiliyoruz.

Otomotiv kategorisi ziyaretçilerin %77,70’i yani 2.483.882 gerçek kişi  Facebook ağını ziyaret etmiş. Bununla birlikte, otomotiv kategorisi ziyaretçilerinin %35,88’i Twitter, %21,16’sı ise Instagram’ı ziyaret etmiş.

Ziyaretçilerin haber kategorisine ilgisi de oldukça fazla.

Haber sitelerini ziyaret eden otomotiv kategorisi kullanıcılarının sayısı 2.836.770 kişi ve kategori erişimleri %88,74,bankacılık sektöründeki ziyaretlerin oranı ise %61,97. Otomotiv sitelerini ziyaret eden kullanıcıların favori bankacılık sitesi ise isbank.com.tr oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

PepsiCo’nun İkinci Çeyrek Finansal Sonuçları Beklentileri Aştı

  • PepsiCo, 2018 ikinci çeyreğini yüzde 2.6 organik ciro artışıyla tamamlayarak başarılı performansını sürdürdü.
  • Şirketin ikinci çeyrekte aldığı sonuçlar, ilk çeyrekte yakaladığı başarılı grafiği devam ettirdiğini ortaya koydu. Yılın ikinci çeyreğinde PepsiCo’nun net cirosu %2.4 oranında artış kaydederken, global ölçekte organik ciro büyümesi de %2.6 seviyesinde gerçekleşti.
  • İlgili yazı; Kola Savaşları: Coca-Cola vs Pepsi

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo, 2018 yılının ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin ikinci çeyrekte aldığı sonuçlar, ilk çeyrekte yakaladığı başarılı grafiği devam ettirdiğini ortaya koydu. Yılın ikinci çeyreğinde PepsiCo’nun net cirosu %2.4 oranında artış kaydederken, global ölçekte organik ciro büyümesi de %2.6 seviyesinde gerçekleşti. Böylece ikinci çeyrek net cirosunu 16 milyar doların üstüne yükselten PepsiCo’nun hisse başına kârı organik olarak %7 artarak 1.61 dolar’a ulaştı.

2018 öngörülerini koruyan şirketin sene sonunda, ciroda en az %2.3 organik büyüme sağlaması ve hisse başına gelirlerini de yine organik bazda %9 artırarak 5.70 dolar seviyesine çıkarması bekleniyor.

2018’in ikinci çeyreğinde, yılın başında belirlenen hedeflerle aynı doğrultuda bir performans göstermelerinden memnuniyet duyduklarını belirten PepsiCo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Indra Nooyi, “Özellikle kalkınmakta ve gelişmekte olan piyasalardaki sürekli büyüme, uluslararası operasyonlarımızı ileriye taşıdı. Türkiye’nin parçası olduğu ESSA bölgesi (Avrupa ve Sahra Altı Afrika) içindeki tüm ülkeler cirolarını organik bazda yüksek tek haneli rakamlar halinde yükseltirken, Türkiye iş birimi çift haneli organik ciro artışı yakaladı. Başarılı girişimleri bir pazardan diğerine taşıma ve küresel markalarımızı yerel olarak daha da anlamlı hâle getirmek üzere yenilikçi yolları bulmaya yönelik çabalarımızın, güçlü uluslararası sonuçlar almamızda önemli bir etkisinin olduğunu düşünüyorum” dedi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla, ABD Dışındaki İlk Fabrikasını Çin’de Kuruyor

Tesla’nın Çin’de bir üretim fabrikası kurmak istediği uzun bir süredir gündemdeydi. Bunun için bazı girişimlerde de bulunan Tesla son olarak Çin’de fabrika kuracağının kesinleştiğini açıkladı. Fabrika Çin’in Şanghay kentinde olacak.

Şirket, Şanghay’da inşa edilecek fabrikada üretimin 2 ila 3 yıl sonra başlayacağını ve yılda 500 bin araç üretilmesinin planlandığını açıkladı. Fabrika ABD’nin sınırları dışında kurulan ilk “Gigafactory” de olacak.

Şanghay kent yönetiminden yapılan açıklamada da Tesla Üst Yöneticisi Elon Musk, Şanghay Belediye Başkanı Ying Yong ve diğer yetkililer arasında fabrikanın kurulması konusunda anlaşma imzalandığı bildirildi.

ABD’den sonra en büyük pazar Çin

Açıklamada, fabrikanın, Şanghay’daki en büyük yabancı yatırım olacağı belirtildi.

Çin’de 2014 yılında elektrikli araçlarını satmaya başlayan Tesla’nın California’dan ülkeye gönderdiği araçlara yüzde 15 ithalat vergisi ekleniyor. Buna rağmen Çin’in Tesla için ABD’den sonra en büyük ikinci pazar olduğu ifade ediliyor.

Tesla, ABD Başkanı Donald Trump’ın gümrük vergilerini yükseltmesine misilleme olarak Pekin yönetimi tarafından ilave yüzde 25 ithalat vergisi uyguladığı şirketler arasında yer alıyor.

Tesla’nın satışları artıyor

Şirketin Çin’de elektrikli araç satışlarının geçen yıl yüzde 82 artarak 468 bin olduğu belirtiliyor.

Tesla’nın Şanghay’da bir de araştırma tesisi kuracağı ifade edildi.

Bu arada Tesla’nın Çin’e yatırımının ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının olduğu bir dönemde açıklanması dikkati çekti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link