Otomotivin Dijital Hali: Otomotiv Markalarının Dijital Karnesi

Gemius tarafından hazırlanan IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Kasım 2016 verilerine göre, otomotiv kategorisinde yer alan web sitelerinin ziyaret rakamları açıkladı.

2016 tüm zorluklara rağmen otomotiv sektörü için olumlu geçen bir yıldı. Satışlar 2015’i aratmadı. Otomobil almak isteyenlerin ilk adresleri bir markanın galerisinden önce, uğradıkları yer olan internet! Gemius da bundan yoldan çıkarak otomotiv satışlarının en hareketli zamanlarından birisi olan Kasım ayını merceğe aldı. İşte otomotivin dijital hali.

Kasım ayında otomotiv kategorisindeki siteleri ziyaret eden gerçek kişi sayısı 3.196.723, bu rakamın tüm internet kitlesi içindeki erişim değeri ise %15.85 olmuştur. Başka bir deyişle, internete giren her 100 kişiden 16’sı otomobil kategorisinde bulunan bir siteyi ziyaret etmiştir. Otomobil markalarına ait sitelerin Kasım ayı sıralaması incelendiğinde gerçek ziyaretçi sayısına göre sıralaması şu şekilde:

 

Dijital otomotiv ve sosyo-demografik veriler

Gelelim kategorinin sosyo-demografik değerlendirmesine…

İlk olarak kategorinin erkek ağırlıklı olması dikkatimizi çekiyor.

Ziyaretçilerin %67,97’sini erkekler oluştururken, bu oran kadınlarda %32,03.

Emniyet Birliğinin 2016 verilerine göre kadın sürücülerin oranı %23,8, kategorideki kadın oranı bu durumu bir kez daha teyitler nitelikte.

SES kırılım detaylarına baktığımızda ise otomotiv ile ilgili sayfaların en çok %29,97 ile AB ve C2 ve %20,34 ile C1 Ses grupları tarafından ziyaret edildiğini görüyoruz. DE Ses grubu ise %19,72 ile 3.sırada  yer alıyor.

Otomotiv Kategorisi Ziyaretçilerinin Gelir Dağılımı

Ziyaretçilerin eğitim seviyesi yüzdeliklerine bakıldığında, %34,16 ile lise mezunlarının çoğunlukta olduğu gözüküyor. Otomotiv sitesi ziyaretçilerinin sitede geçirdiği ortalama süre 10 dakika 11 saniye olurken, bu kategoride en çok ziyaret edilen site olan araba.com kullanıcıların ortalama geçirdikleri süre; 18 dakika 15 saniye olmuş. Otomotiv sitelerini ziyaret eden kullanıcıların Facebook’a da ilgi gösterdiklerini Kasım datasından anlayabiliyoruz.

Otomotiv kategorisi ziyaretçilerin %77,70’i yani 2.483.882 gerçek kişi  Facebook ağını ziyaret etmiş. Bununla birlikte, otomotiv kategorisi ziyaretçilerinin %35,88’i Twitter, %21,16’sı ise Instagram’ı ziyaret etmiş.

Ziyaretçilerin haber kategorisine ilgisi de oldukça fazla.

Haber sitelerini ziyaret eden otomotiv kategorisi kullanıcılarının sayısı 2.836.770 kişi ve kategori erişimleri %88,74,bankacılık sektöründeki ziyaretlerin oranı ise %61,97. Otomotiv sitelerini ziyaret eden kullanıcıların favori bankacılık sitesi ise isbank.com.tr oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

2017’nin Çalışanlar Açısından En İyi 50 Şirketi

İş sitesi Comparably, 2017’nin çalışanlar açısından en iyi 50 şirketini açıkladı. Çalışanlar, ocak ve kasım ayları arasında anonim olarak kendi şirketlerini derecelendirdi ve bu derecelendirmenin sonunda bu liste ortaya çıktı. Listedeki şirketlerin tamamını ABD merkezli olduğunu belirtelim.

Comparably’nin açıkladığı listenin ilk sırasında teknoloji devi Google yer alıyor. Bir inbound pazarlama ve satış platformu olan HubSpot ikinci sırada bulunuyor. Üçüncü sırada ise dünyanın en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya ağı Facebook yer alıyor. Müşteri ilişkileri yönetim (CRM) platformu olan Salesforce dördüncü sırada yer alıyor. Beşinci sırada da dünyanın önde gelen şirketlerine bulut tabanlı öğrenme ve yetenek yönetimi çözümleri sağlayan Cornerstone OnDemand isimli şirket bulunuyor.

İlk 10’da yer alan diğer bilindik şirketler, profesyonel sosyal paylaşım sitesi LinkedIn ve online yayın platformu Netflix. Listede yer alan bilindik şirketlerden Amazon 11., Adobe 13., Microsoft 16. ve Apple ise 18. sırada yer alıyor.

50 şirketin yer aldığı listedeki sıralama şu şekilde:

1. Google

2. HubSpot

3. Facebook

4. Salesforce

5. Cornerstone OnDemand

6. Indeed

7. LinkedIn

8. Intuit

9. Netflix

10. Zillow

11. Amazon

12. VMware

13. Adobe

14. T-Mobile

15. Vertafore

16. Microsoft

17. Zendesk

18. Apple

19. Insight Global

20. Jive Communications

21. Workfront

22. Golden Hippo Media

23. Pegasystems

24. Pluralsight

25. Slack

26. HCA Holdings

27. Workday

28. Red Hat

29. PepsiCo

30. Cisco

31. ZipRecruiter

32. GoDaddy

33. Liberty Mutual Insurance

34. Airbnb

35. Costco

36. Atlassian

37. NVIDIA

38. SAP

39. Nike

40. Capital One

41. Starbucks

42. Kaiser Permanente

43. Riot Games

44. Quicken Loans

45. Box

46. Chegg

47. Pinterest

48. TripAdvisor

49. Petco

50. GE Digital

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Burger King, Whopper İsteyen Müşterilerini McDonald’s’a Yönlendirdi

Dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerinden biri olan Burger King, rakiplerine, özellikle de en büyük rakibi olan McDonald’s‘a sataşmaktan asla çekinmeyen bir firma. Firma bunun son örneklerinden birini Stephen King‘in aynı isimli romanından uyarlanan “It” filminin Almanya’daki ön gösteriminde gerçekleştirdiği ve “Asla Bir Palyaçoya Güvenme” şeklinde bir mesaj verdiği reklam çalışmasıyla sergilemişti. Şirket, daha sonrasında ise yine palyaçoların güvenilmez olduğuna dikkat çekerek rakibine göndermede bulunduğu, Cadılar Bayramı’na özel bir reklam filmi yayımlamıştı.

Bu haberimizde sizlere bahsedeceğimiz olayda da yine Burger King’in McDonald’s’a yönelik olarak yaptığı bir hamle olsa da şirketin buradaki amacı sadece rakibine destek olmak. McDonald’s Arjantin, geçtiğimiz 10 Kasım’ı “McHappy Günü” olarak kutladı ve 10 Kasım günü boyunca Big Mac satışlarından elde edeceği gelirin tamamını kanserli çocuklara destek olmak amacıyla bir yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıkladı.

Burger King Arjantin de rakibinin bu hamlesine destek olmak amacıyla, David ajansının önderliğinde “Whopper’sız Bir Gün” hareketini başlattı. Ve Burger King bu hareket doğrultusunda, ülkede bulunan 107 restoranında bir gün boyunca Whopper satın almak isteyen müşterilerini geri çevirdi ve onlara McDonald’s’a gitmelerini söyledi. Tabii, Burger King müşterileri ilk başta bu duruma anlam veremediler, ancak durumu öğrenince Burger King’in bu hareketini takdirle karşıladılar.

Sıklıkla markaların sosyal sorumluluk projelerine imza attığına şahit oluyoruz. Ancak bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren bir markanın en büyük rakibinden bu şekilde destek görmesi mi? Hayır, bu alışık olduğumuz bir şey değil ve umuyoruz ki, bu tarz hamleleri daha sık görmeye başlarız.

Burger King’in David ajansıyla birlikte ortaya çıkarttığı “Whopper’sız Bir Gün” hareketi için hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link