Nutella markasının sahibi olan İtalya merkezli Ferrero şirketi, 97 yıllık ABD’li çikolata üreticisi Fannie May’i satın almak üzere anlaşmaya vardı. Ferrero’nun bu satın alma için ödeyeceği rakam ise tam 115 milyon dolar. Yapılan ortak açıklamada, Nutella’nın bu hamleyle deniz aşırı pazarlardaki varlığını güçlendirmeyi hedeflediği ifade edildi.

1946 yılında kurulan çikolata ve şekerleme üreticisi Ferrero’nun CEO’su Giovanni Ferrero, şirketin gerçekleştirmiş olduğu bu satın almayla ilgili olarak dün yaptığı açıklamada “ABD, yüksek büyüme potansiyeliyle Ferrero için önemli bir pazar konumunda. Büyük bir Amerikan markasının gelişimini destekleyeceğimiz için heyecanlıyız.” dedi.Geçtiğimiz ağustos ayından sonlanan mali yıldaki toplam geliri 10,7 milyar dolar olan İtalyan şirket için ABD pazarı, en büyük beşinci pazar konumunda yer alıyor.

Bununla birlikte anlaşmanın bir parçası olarak İtalyan şirket, 1-800-FLOWERS.COM isimli online platform ile bir ticari ortaklık anlaşması imzalayacağını açıkladı. Bu ortaklık kapsamında Ferrero’nun ve Fannie May’in bazı ürünleri, bu online platform üzerinden satışa sunulacak.

2016 yılında Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından palmiye yağının insan sağlığı için tehdit oluşturduğu açıklanmış ve geçtiğimiz ocak ayında ise Ferrero’nun en önemli markası konumundaki Nutella’nın içinde de palmiye yağının bulunduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Bunun üzerine Ferrero Türkiye, Nutella’nın herhangi bir kanserojen madde içermediğini belirterek bu iddiaları reddetmişti.

Bir Cevap Yazın