Nike Pro Genius ile “mental training” –performans ortamında zihinsel ve ruhsal açıdan kendini kontrol altında tutma eğitimi- dünyasına ilk adımını attı. Pro Genius ile Nike genç futbol oyuncularına, futbol maçlarında zihinsel yanlarını güçlendirmelerine yardımcı olacak araçlar ve teknikler tasarladı.

Pro Genius AKQA, London tarafından sporculara “futbol dehaları gibi antrenman” yapmalarına yardımcı olmak için geliştirilmişti ve şimdi ise Nike’nin futbol uygulamasında 20 farklı dil seçeneği ile yerini almış durumda. Zamanlama ise mükemmel: 2 önemli uluslararası futbol turnuvası ile aynı zaman olan Copa Amerika ve Avrupa Şampiyonası.

AKQA filminin başrol oyuncuları sanki büyük bir maça çıkıyormuş gibi uygulama için hazırlandılar. Film seslendirmesinde, “ İyi ve gerçekten harika olmayı birbirinden ayıran nedir?  Bütün bir millet nefeslerini tutmuş bu maçı beklerken ve onlara tamamiyle güvenirken, onlar nasıl sinirlerine hakim olup, konsantre olabilirler? Onlar birer dahi, şimdi ise beyinlerini de eğitebilirler.”

Bu filmde futbol oyuncuları da yer alıyor ve bunlardan birisinde Cristiano Ronaldo’nun daha önce genç bir hayranı ile beyinlerinin yer değişmesi üzerine kurgulanan “The Swich” adlı reklam filminde de boy göstermesiydi. Bu iki reklam filmi de Nike’nin #sparkbrilliance kampanyasının bir parçası aslında.

Pro Genius for Nike’nin tanıtımını yapan 30 futbolcudan birisi de Instagram’da  62, Twitter’da 43 milyon takipçisi olan Ronaldo. Reklam filminin çekilme zamanı da aslında olabilecek en güzel zaman olan Avrupa ve Amerika şampiyonalarının yapıldığı zaman.

Zihinsel eğitim uygulamaları son zamanlarda oldukça ilgi çekici hale gelmiş durumda. Artık bu uygulamalardan birisi olan Pro Genius’da  karar verme, strateji, güven ve görselleştirme becerilerine odaklanarak , bir dizi zihinsel antrenman oyunlar ve araçlar içeriyor. Bu araçların oluşturulması için ise AKQA Nike ile beraber bir yılını harcayarak birçok farklı spor ile ilgilenen sporcu ve yöneticiler ile çalışarak bu uygulamayı geliştirmiş. Ayrıca Nike  zihinsel eğitim için ürünleri olan Axon Sports ile de çalışmış.

Gerekli güncellemelerle uygulamasını güçlendirmeyi planlayan Nike Pro Genius ile sadece elit sporcuları kapsamayan daha geniş bir kitlenin de zihinsel eğitimini yapabilmesini amaçlamış.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın